Norské dřevo

Norské dřevo
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/545468/bmid_norske-drevo.jpg 4 4615 4615

V románu nejvýznamnějšího japonského spisovatele současnosti se skrývá fantastický, romantický i tragický milostný příběh. Čtenář však „neunikne“ směsici japonských reálií, psychologickým portrétům hrdinů ani scénám vášně a nespoutaného sexu. Podle stejnojmenné knihy vydané nakladatelstvím Odeon v roce 2002.

Literatura světová Romány
Vydáno: audiokniha , OneHotBook

ノルウェイの森 (Noruwei no mori), 1987

Interpreti: Klára Issová , Jana Stryková , Filip Čapka

Elleniel
10.02.2015 4 z 5

Krásné. Přesto jde cítit vzdálenost japonské kultury, rozdílnost jejich prožívání. Příliš plýtké vyjadřování citů podle mého názoru.

pavel2849
07.02.2015 5 z 5

Stejně jako vždy, když otočím poslední list nějaké skvělé knihy, i u této mi po dočtení útroby svírá tíživý pocit, že něco skončilo, že další takový příběh znovu neprožiji. Mám nutkání procházet stránky a dokola pročítat své oblíbené pasáže a tak alespoň na chvíli ten příběh trošku natáhnout. Chci toho zažít víc s potrhlou Midori. Poslouchat melodie vycházející z kytary Reiko. Usmívat se nad Nagasawovou žifotní filozofií. Dál kráčet cestou Tóru Watanabeho, v němž vidím tak moc ze sebe samotného...

Příběh je to plný erotiky, deprese a především smutku. Jenže ve smutku se mnohdy skrývá spoustu krásy a tato kniha byla nádherná.

MachineGirl
04.02.2015 5 z 5

Nádherná kniha. Film jsem ještě neviděla, ale myslím, že jeho knihy jsou nezfilmovatelné...

Bar16
02.02.2015 2 z 5

Zvláštní kniha. Nemohla jsem se pořádně prokousat začátkem, poté už se četla lépe. Příběh zajímavý, ovšem vyprávění bylo pro mě trochu nudné. I přesto knihu hodnotím pozitivně, protože ve mě po přečtení poslední věty zanechala zvláštní pocit.

sadamek
31.01.2015 4 z 5

Zpočátku ve mně kniha vyvolala neudržitelné soucítění až podobnost hlavního hrdiny s mojí osobou. Pojítko bylo především věk, bydlení na kolejích a pocit, že je sám úplně obyčejný. Samozřejmě se ale v několika aspektech rozcházel. Kniha na mě působila obyčejným dojmem. Ve čtení mě poháněly psychologické rozbory postav. Lehké erotično v knize nebylo na škodu. Však kniha je situována z prostředí studentského života. Opuštěné středisko sanatoria na mě udělalo dojem.
Těšil jsem se na rozbory tradic Japonska. Kupodivu na toto téma vůbec nedošlo. Jedná se spíše o americký román s přikreslenými prvky země zapadající slunce (saké, jídlo v podobě nudlí, politický režim). Příběh do mého života určitě nějaká moudra předal a to je hlavní. Užil jsem si to.

dva.v.1
30.01.2015 5 z 5

vynikající kniha !!

Kris@
23.01.2015 5 z 5

Výborná kniha, vzbudila ve mě mnoho rozporuplných pocitů. Ještě úplně nevím, jaký je můj finální názor, na ten si budu muset ve své hlavě ještě pár dnů/týdnů počkat. Hlavní postava mi připomínala plynoucí řeku, která míjí nezapomenutelná místa. Na konci jsem doufala, že se dozvím trochu víc, ale asi i to byl autorův záměr.

Adam01
07.01.2015 5 z 5

Krásná knížka. Jen poznámka: Knížka je opravdu plná erotiky. Proč, to si každý čtenář asi udělá názor sám. Za mě 4 z 5 ! :)

laydee
01.01.2015 4 z 5

Jeden z mých oblíbených autorů. Jeho knihy vás chytnou a nepustí. Přečetla jsem ji jedním dechem a uronila jsem i slzu :-)

cucíno
15.12.2014 5 z 5

Moje první kniha od japonského autora. Murakami je opravdu zajímavý spisovatel, ale každopádně jsem řádky hltal jako nenasyta...

aktak1203
09.12.2014 1 z 5

Knihu se snažím už rok přečíst a přijde mi, že jsem alespoň v polovině a ejhle dostala jsem se teprve na 25.stranu. Asi jsem autora nepochopila, ale něco tak příšerně nudného jsem nečetla už dlouho. Po roce knihu odkládám a možná to někdy ze zoufalství zkusím znovu, ale teď určitě ne.

bezknihnic
22.11.2014 5 z 5

Jak ji začnete číst, už ji nepustíte z ruky. :) jen nedokážu říci, čím je tak skvělá..

paja0761
20.11.2014 4 z 5

Moje první zkušenost s tímto autorem...a rozhodně ne poslední! Kniha ve mě zanechala stopu a bude chvíli trvat než se mi všechny její myšlenky uleží a utřídí, abych o ní mohla říct něco smysluplného.

Phenomenon
14.11.2014 5 z 5

Zvláštní, smutné, působivé, geniální. Tahle kniha mě fakt dostala. Přečetla jsem jedním dechem. Ráda si přečtu i další veledíla báječného japonského autora

Air15
12.11.2014 5 z 5

Moje první přečtená kniha od Murakamiho. Hodně jsem se bál, že budu mít problém pochopit japonského autora, ale obava to byla zbytečná. Je to pár hodin, co jsem to dočetl a pořád na tou knihou musím přemýšlet. Všechny postavy jsem si oblíbil a i když jsem měl občas chuť zatřást s Tórů a zakřičet "Prober se! Dělej něco!" tak jsem svým způsobem chápal jeho pasivitu. Určitě si od autora ještě něco přečtu, ale ne hned, teď budu muset Norské dřevo v sobě nechat trochu vstřebávat a k tomu si budu pouštět něco od Beatles.

Anibag
12.11.2014 5 z 5

Velmi čtivé. Líbilo.

janasim
10.11.2014 4 z 5

Norské dřevo je prvni kniha,kterou jsem od Murakamiho četla. Ráda jsem si ji přečetla,ale nyní nedokážu říci,jestli mě nalákala na další autorova díla. Nevím,jestli jsem v tomto příběhu viděla více smutku nebo naděje. Každopádně o sexu se tu na mě psalo až moc otevřeně.

sBety
10.11.2014 3 z 5

Sex, smrt, sex, smrt, sex....

Čtivé, ale zvláštní.

Farao
28.10.2014 2 z 5

Kniha byla pro mě bohužel velké zklamání. Při čtení jsem měl chvílemi dojem, jako kdyby tu knížku snad psalo 10leté dítě, hlavně když se jednalo třeba u popisování okolí atd., ale pak mi došlo, že je japonština ve svém duchu psaní trošku strohá oproti češtině, takže tohle jde i na vrub překladateli, že se s tím lépe nepopral. Z knihy bylo ovšem patrné, že autorova silnější stránka je hlavně v čistých dialozích. Postavám ovšem chyběla nějaká větší psychologická hloubka, dějová linie žádné složitosti na zmatení čtenáře ve své zápletce nenabídla, a tak si knihou bez problému projdete od začátku do konce a nemusíte se bát, že byste něco nepochopili. Mě právě tohle naopak strašně nudilo. Ani autorův pokus pomocí Norimberského trychtýře čtenáři vysvětlit, že smrt je prostě součástí života, mě nenadchla. Když to hlavní hrdina zopakuje asi potřetí v krátkém sledu, tak už pak máte strach otočit na další stránku, protože už vidíte, že to tam bude po čtvrté.

Shrnuto: Kniha má největší přínos hlavně pro dospívající mládež věkově kolem střední školy, kterým může pomoci trochu otevřít oči na cestě do života. Díky nenáročnosti četby je také kniha vhodná pro kohokoliv, kdo nehledá něco příliš k zamyšlení či psychologické drama. Kvůli neobratnému překladateli se mohou některé pasáže knihy možná hůře číst a trošku chybí větší dějový spád, ale to je asi tak vše.

zuzurana
20.10.2014 3 z 5

Knihu som si pozicala od kolegyni. Chcela som vediet, co je to za autora a akym stylom pise. Prekvapil ma, myslela som si ze kniha bude o nicom. Ale bola dobra. Trosku viac samovrazd na moj vkus, ale nevadi. Nedavam plny pocet hviezdiciek, lebo tento autor nikdy nebude mat na mojho oblubeneho autora - Adlera Olsena.

Takisto ma zaujala tematika z psychiatrickeho tematu. Plus aj to, ze je tam mnoho veci na zamyslenie. Nie je to jednoduche citanie, pri ktorom ctenar vie, co bude na dalsej stranke. Proste sa mi pacila.. Skoda, ze Naoko zomrela, celu knihu som verila, ze sa s tym chalanom da dokopy.