Norské dřevo

Norské dřevo
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/545468/bmid_norske-drevo.jpg 4 4615 4615

V románu nejvýznamnějšího japonského spisovatele současnosti se skrývá fantastický, romantický i tragický milostný příběh. Čtenář však „neunikne“ směsici japonských reálií, psychologickým portrétům hrdinů ani scénám vášně a nespoutaného sexu. Podle stejnojmenné knihy vydané nakladatelstvím Odeon v roce 2002.

Literatura světová Romány
Vydáno: audiokniha , OneHotBook

ノルウェイの森 (Noruwei no mori), 1987

Interpreti: Klára Issová , Jana Stryková , Filip Čapka

gingere
05.10.2014 5 z 5

smutné, působivé, vzrušující, bavila jsem se i plakala.. je dobře, že potkal Midori!

alef
22.09.2014 5 z 5

Páni! Murakamimu skláním hlubokou poklonu, po dočtení jsem sotva popadala dech.

Murakamiho cesta do hlubin lidské duše byla naprosto dokonalá ...od prvního řádku do posledního slova:

"Obraz studny, kterou jsem na vlastní oči nikdy neviděl, je ... v mé hlavě nesmazatelně vypálen. ... To jediné co o studni bezpečně vím, je, že je strašlivě hluboká. Tolik, že ani není vidět na dno. A tak je ta díra až po okraj plná tmy Husté tmy, která vypadá, jako by ji navařili ze všech temnot, co jich na světě je."

"V krabici se sušenkama je spousta druhů sušenek a ty máš některý z nich rád a některý ne. A když sníš nejdřív ty, co ti chutnají, zbydou ti nakonec jen ty nedobrý. Myslím, že se těm nedobrejm nedá vyhnout, takže když skousneš nejdřív je, zůstanou ti pak už jen ty lepší. A život je něco jako taková veliká krabice sušenek:"

Dixinka
18.09.2014 3 z 5

Hodnotím, tak jak hodnotím. Bála jsem se popisované samoty mezi mezi všemi. Vím, že je to vážné téma dnešních dnů a proto ten pesimismus.

Evikju
16.09.2014 5 z 5

Nebudu lhát, nebudu si na nic hrát. Okouzlil mě. Toru mě dostal..od začátku jsem netušila co mě čeká a prakticky celou knížku se to nějak zvláštně táhlo, ale táhlo se to s napětím co bude dál. Čtenář nevěděl a doufal. Na této knize si velmi cením i toho, že zde psal o smrti a já přitom vůbec nebrečela, nelitovala..bylo to vážné, ale pojato s lehkostí. Díky Murakami za knihu na, kterou budu vzpomínat..

Koňadra
08.09.2014 1 z 5

Môj druhý pokus zblížiť sa s Murakamim. Posledný. Asi mi niečo chýba v mentálnej výbave. Celé mi to prišlo ako kalkul pre efekt a zaujatie.

wiix
06.09.2014 5 z 5

Ostala som v úžase! Aj keď viem, že Murakami je pán pera a jeho príbehy sú vždy bomba, hĺbka Nórskeho dreva a charakter postáv budú vo mne ešte dlho rezonovať. Prečítala by som si to hneď znova...

TerkaM
04.09.2014 5 z 5

Sice jsem ji četla tři týdny, za což se stydím, ale to nic nemění na tom, že se mi moc líbila a určitě stojí za přečtení. :)

Yunnan
28.08.2014 5 z 5

Ach Haruki Haruki, co jsi mi to zase udělal...? Napřed Kafka a teď Tóru :o)). Nemá smysl zde opakovat to, co už mnohokrát a lépe napsali druzí čtenáři. Pro mne dokonalé. Stýská se mi po Tóruovi, Naoko, Midori a Reiko...

bookemma
25.08.2014 4 z 5

Tak tahle kniha ve mě zanechala opravdu zvláštní pocity. Každopádně na ni jen tak nezapomenu a doporučím ji všem, kteří budou pochybovat. Rozhodně si ji přečtěte. Stojí to za to!

11zuzik
21.08.2014 4 z 5

Zajimavá kniha.

Valyk
14.08.2014 5 z 5

I když Tóru skoro nemluví, přesto je jeho prostřednictvím sděleno mnoho. Psychologie postav je v tomto Murakamiho vynikajícím díle úchvatná. Sex, který je propleten (přímo i skrytě) do mnoha různých situací, není zdaleka nespoutaný, jak se popisuje zde v "přebalu" knihy, ale spíše syrový, nedozrálý, avšak o to více horečnatý. Norské dřevo je kniha přesně určená těm, kdo hledá zamyšlení, neotřelé životní postoje, svobodné, předsudkem nezatížené o to však složitější životní cesty. Životům hrdinů zjevně chybí pevné vnitřní body, což je na jednu stranu osvobozuje, ale zároveň vnitřně ničí.

verulaj
07.08.2014 5 z 5

Japonsko mě nepřestává fascinovat a překvapovat. Krásně popsaná nálada 60. let v Japonsku a možná nejen v Japonsku. Děj strhující, nepředvídatelný a reálný. Věřím, že to není poslední kniha od tohoto autora a myslím, že i ke knize samotné se jednou vrátím.

Sabula
06.08.2014 5 z 5

Tahle kniha si mě okamžitě získala. Hltala jsem ji stránku po stránce. Svým způsobem zcela ojedinělá a velmi psychologicky založená. Jedná se o perfektní a nepředvídatelný děj plný nečekaných zlomů. Kombinace studentského života, lásky, sebevražd a nezávazného sexu zní sama o sobě zajímavě. Nemám slov, všem můžu vřele doporučit. Pro mě první kniha od Murakamiho a ani zdaleka poslední, obrovský potlesk !

juckey
29.07.2014 4 z 5

Jsem mile překvapena. Murakami protentokrát odhodil Marquezovské prvky a ejhle, čtenáři a chvála se jen hrnou. Je to zvláštní, protože mi Norské dřevo a jeho ostatní knížky nepřijdou moc schopné být spolu srovnávány, takže se neodvažuju říct, že například Kafka na pobřeží je horší než Dřevo. Jakože stejně si to nemyslím, ale opravdu to není správné říkat.
No. Watanabe je vážně chudáček tak sympatický, až místy křičíte: "Kopni Naoko do krku, ty troubo," a pak litujete, že to neudělal, třeba by se z toho šoku probrala. Otázka za zlatého bludišťáka: Japonci a sebevraždy, to pokračuje i dodnes? Jsem myslela, že to skončilo po druhé světové válce..:O No neva. Nasajte atmošku 60. let, pornokin a suši restaurací a poslechněte si něco od Beatles!

chamyl
17.07.2014 4 z 5

Zajímavý japonský exkurz do hlubin študákovy duše. Přestože v něm v podstatě neopustíme Tórovy myšlenky, odehrává se před námi nevšední příběh tří dospívání, hledání svého místa na světě i vyrovnávání se životem jako takovým. Každá z hlavních postav je přitom jiným způsobem zvláštní a tak i leckdy lehce nečitelná. Kromě japonských reálií se ovšem jedná o směs pocitů, úvah i zážitků, jaké bezpochyby propukají u lidí v tomto věku kdekoliv na světě. Byla to moje první knížka od Murakamiho a určitě si mě svým stylem psaní navnadil na svá další díla.

makovec.h
30.06.2014 4 z 5

Než jsem knihu otevřela, tak jsem z jednoho zdroje měla informaci, že je super, a z jiného zase, že vlastně ani není až tak dobrá a těžko říct, jestli stojí za ty hodiny, které u ní člověk stráví. Nakonec to podle mě byla střední cesta těchto dvou názorů. Kniha je jiná než většina ostatních, má zajímavý příběh s náladou, se kterou jsem s v knize snad ještě nesetkala. Ač je jiná a ve skutečnosti vcelku depresivní, po celou dobu jsem žádný pocit deprese neměla a stále jsem si dokázala udržet svou naději, že má smysl jim fandit, protože všechno dobře dopadne. Samozřejmě neprozradím, jak to teda vlastně dopadlo a jestli má naděje nebyla pouze planá :). Každopádně věřím, že kniha stojí za přečtení, i když ne kvůli novým nebo hlubokým myšlenkám nebo snad příběhu, od kterého se nedá odpoutat, ale pro tu atypickou náladu a takový jiný pohled na svět

Nele
28.06.2014 odpad!

Knížku jsem si půjčila plna očekávání, ale nepamatuji se, kdy jsem naposledy byla tak MOC zklamaná. Vůbec mne to nebavilo, ani děj, ani "zápletka", ani filozofování, ani milostné scény, ani se mi nezdála dobře napsaná. Tahle knížka asi není pro starý...

Fairiella
19.06.2014 3 z 5

Podle mě příliš přeceňovaný Murakamiho titul. Neříkám, že je to zajímavá knížka, ale rozhodně mě netáhla tak jako např. Kafka na pobřeží nebo Hard-boilded Wonderland.

Eryl
18.06.2014 3 z 5

Po nadšení mé kamarádky jsem se na knihu s nadšením vrhla, ale ... Jak to jen říct? Když jsem ji četla, bylo mi jasné, že je to opravdu dobré a hluboké dílo a že autor si zaslouží všechnu chválu, ale ... Jak to jen říct? Mezi mnou a knihou se nenavázalo asi dost silné spojení, nebo jsme si prostě nepadli do noty. Pro mě tahle knížka prostě napsaná nebyla, ale určitě ji všem vřele doporučuji.

k_j
18.06.2014 2 z 5

Tak nevím, abych byla upřímná, nesdílím z Norského dřeva zde převládající nadšení. Po přečtení komentářů jsem se na knihu velmi těšila, ale teď jsem spíše zklamaná. Zkrátka jsem očekávala víc, než mi kniha byla schopná dát (nebo já schopná z ní přijmout). Každopádně neodepisuji Murakamiho ze svého seznamu autorů a rozhodně dám šanci jeho dalším knihám.