Odvaha

Odvaha
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/534153/bmid_odvaha-65f02a730cf58.jpg 4 591 591

Je odvaha říct ano, nebo je odvaha říct ne? Mladá Židovka Ada si svůj život po válce představovala jinak. Byla nucena odejít z vysněné školy, stará se o nemocnou matku a zjišťuje, že komunisté mají s jejím původem stejný problém, jako měli nacisté. Když se jí naskytne příležitost svůj život změnit za cenu morálního selhání, stojí před těžkou volbou. Má říct ano a žít, jak chce, nebo říct ne a uchovat si čest? A má vlastně v té šílené době nad svým osudem nějakou moc?... celý text

Verjanika
28.08.2024 4 z 5

Markéty knížky miluju, proto i kdyby se mi její nová kniha nelíbila, míň než 4 hvězdy stejně dát nemůžu! Já možná při její každé nové knize čekám, že překoná pandu, ale nestalo se tak ani u téhle. Ale knihu jsem měla přečtenou do týdne a píše o dost důležitém tématu + je to prostě Markéta, takže za mě povinnost přečíst

martini.ce
27.08.2024 5 z 5

Skvělá kniha, nedala se odložit. A zase a znovu - komunismus je svinstvo, na to se nesmí zapomenout.

martineknatasa
27.08.2024 5 z 5

Těžké téma, ale autorka si s ním hravě poradila. Kniha se dobře četla a moc se mi líbila.

Kiikuus
24.08.2024 5 z 5

Zkuste si jen představit, že jste v kůži mladé Židovky Ady. Ta je hlavní hrdinkou knihy. Přežila koncentrační tábor, snila o práci lékařky a doufala v lepší zítřky pro svou nemohoucí matku. Po válce přišli na scénu komunisté a Ada dostávala další a další pomyslné políčky. Upadala do trudomyslnosti. A v tom přichází na scénu komunistický “princ na bílém koni, který jí může vrátit poklidný život za cenu toho, že si ho vezme.
Jak se Ada rozhodne? Jak se bude ubírat její život pokud řekne ano/ne? Jak se s tím vyrovná? Co její svědomí? Nezaslouží si po tom všem mít co jíst a být v bezpečí?
Kniha od Markéty Lukáškové byla opět výbornou volbou. Hodně mě zasáhla, donutila přemýšlet a jako bonus byla tak čtivá, že se nedala odložit.

lenka5798
23.08.2024 5 z 5

Markétu sleduji, již nějakou dobu na instagramu a poslouchám její podcasty. Toto je moje první knížka, kterou jsem si od ní přečetla. A musím říct, že jsem si na poprvé nemohla vybrat lépe. Moc pěkná knížka a velmi pěkná myšlenka na děj. Ani ve snu mě na začátku čtení nenapadlo, že to bude psané takto. Tak aby si člověk uvědomil, že od našich rozhodnutí, se odvíjí, celý náš život. Že máme možnosti a napsané různé osudy. Kterým půjdeme, záleží jen na nás na tom, jakou cestou se na rozcestí mezi ano či ne dáme. Samozřejmě i dané téma...komunismus, druhá světová války a její následky, židé...atd. Ač těžká témata, zpracování bez chybné. Co musím, ještě ocenit v poslední řadě, je že děkuji, za knížku, která byla stručná a jasná, děj ubíhal a člověk se nenudil. Zhltl knihu jedním dechem. Vřele doporučuji!

Seyris
18.08.2024 5 z 5

Moje dalsi prectena kniha od autorky. Troufam si rict, ze tahle je nejlepsi, co jsem od ni cetla. Precetla jsem jednim dechem a doporucuju. Nuti me k zamysleni, jak tezke to bylo a ke vdecnosti, ze uz je ta doba pryc.

sgjoli
18.08.2024 4 z 5

Od Markéty Lukáškové jsem četla její publikaci Co vás v dějáku nenaučili a já chtěla vyzkoušet ještě něco dalšího. Na doporučení jsem sáhla po knize Odvaha a jsem spokojená.
Autorka přichází s celkem zajímavou premisou - jak různě se může odvíjet život člověka na základě jeho odpovědi - a to zasazeno do kontextu českých dějin, konkrétně poválečné doby z pohledu mladé Židovky, která přežila koncentrační tábor.
Příběh je psaný velmi čtivě, rychle mne to vtáhlo do sebe, zajímalo mne, co se s hlavní hrdinkou bude dít. Autorka mne nutila přemýšlet nad tématy jako je vlastní svědomí, oportunismus, co dělá člověka svobodným nebo naopak závislým na ostatních - a taky, jak bych se rozhodla já, kdybych byla na místě naší hlavní hrdinky.
Autorka tu popisuje dost těžké téma a dělá to se ctí. Příběh je velmi dobře propracovaný, dobře vystavěný a každá ze dvou rovin/částí, do kterých je kniha rozdělena, nabízí trochu jiný úhel pohledu na danou věc, což mi přišlo jako velmi dobré řešení - a hlavně dobře zpracované. Těžko se mi rozhoduje, která z těch dvou rovin/částí mne bavila víc.
Nakonec hodnotím 4 hvězdami. Nevím, co přesně mi na příběhu chybělo, abych hodnotila naplno. Možná mělo vliv to, že jsem kvůli problémům s očima musela čtení knihy na chvíli odložit, a tak jsem kvůli tomu asi trošku ztratila to propojení, které jsem si s knihou utvořila hned na začátku. Ale to určitě není chyba ani knihy, ani autorky. Knihu však mohu rozhodně doporučit.

Lu_Si
17.08.2024 5 z 5

(SPOILER) Autorku knihy jsem znala jen z podcastu a vůbec jsem netušila, jaký talent se v ní skrývá :) kniha je napsána poutavě, citlivě a s přiměřenou dávkou vtipu a ironie vzhledem k tématu. Dojala mě, místy pobavila a hlavně naplno vtáhla. Představovala jsem si, že skončí jinak, ale nakonec mi vlastně toto "rozuzlení" bez černobílého šťastného konce bylo sympatičtější.

Helousek123
14.08.2024 5 z 5

Příběh o životě mladé židovské ženy v 50. letech v Praze.
Příběh je skvělé zpracovaný a čtivý (tu knížku prostě nemůžete odložit a hltáte každou další stránku). Nutí vás k zamyšlení, jak byste se ve stejné situaci asi zachovali vy... Který z příběhů byste si zvolili?
Kdyby bylo možné hodnotit příběh 10*, tak za mě by ho tato kniha určitě dostala.

Runinka
14.08.2024 5 z 5

Moc dobře zpracovaný životní příběh židovky Ady,doba války, normalizace.Líbilo se mi i rozdělení na to, coby se stalo, když řekne ANO a co se stane, když řekne NE.

Pyrura
11.08.2024 5 z 5

Mnohokrát děkuji z tuto knížku.
Je málo knih zpracující 50.létá,toto tězké téma naší historie. Nesmíme zapomenout!!

A pokud je mladá autorka zpracovává beletristicky, vytvoři tento velmi čtivý přiběh,který osloví generaci,která 50.leta zná jen z vyprávění a udéla mnohem větši službu,než biflování ve škole.

PetraBery
11.08.2024 4 z 5

Ada musí učinit životní rozhodnutí, které určí její další osud. Je odvaha říct ano, nebo ne? Dobře pojatý a zpracovaný příběh zasazený do poválečné doby, kdy nám autorka ukáže obě možnosti.

tereza_p
10.08.2024 3 z 5

(SPOILER) O knize jsem toho moc předem nevěděla, takže mě zpracování v podobě dvou paralelních rovin překvapilo, přišlo mi to jako fajn nápad. Kniha se četla dobře, o tom žádná. Nicméně mně prostě nepřišla uvěřitelná - nevěřila jsem, že by se to mohlo stát, ale ani těm postavám jsem jejich chování moc nevěřila. Navíc celou dobu jsem čekala na nějaké velké rozuzleni, které reálně, alespoň za mě, nepřišlo. Oceňuji zasazení do poválečných let, je to doba, o které by se mělo psát.

jana4084
09.08.2024 5 z 5

Tyjo, mě to mile překvapilo. Navíc jsem si o knize nic nečetla ani recenze a fakt mě děj překvapil :-D Ano nebo ne, to je oč tu běží. Zajímavé pokoncentrační téma Židovské dívky. Knihu jsem nemohla odložit, nemohla jsem se dočkat, jak to celé bude a dopadne :-)

Bramborak81
08.08.2024 3 z 5

Baví mě styl psaní autorky, knihy jsou velmi čtivé. Za námět v Odvaze dávám pět hvězdiček. Ale pak dvě hvězdičky ubírám za snahu dostat do knihy co nejvíce událostí, které klouzají po povrchu. Aby to bylo více uvěřitelné, tak za mne by v tomto případě bylo méně více.

zimolka
08.08.2024 5 z 5

Další český autor, který umí vtáhnout do děje. Toto je pro mě první knih od p. Lukáškové ,ale určitě ne poslední.

Verunka289
05.08.2024 4 z 5

Tvorba Markéty Lukáškové pro mě zatím není až tak moc známá, dosud jsem od ní přečetla jen knihu Losos v kaluži, která se mi ale docela líbila tím, jak hrozně byla jiná v porovnání s literaturou, kterou běžně čtu. Proto jsem i na knihu Odvaha byla docela zvědavá. Už dle anotace jsem pochopila, že tady na rozdíl od Lososa v kaluži to nebude jen změť myšlenek, ale bude to mít i nějaký příběh. Musím říct, že jsem si při čtení uvědomila, že většinou se dostanu spíš k literatuře přímo z období 2. světové války, tzn. holokaust, koncentrační tábory.... Ale už málokdy se pak dostanu k tomu, jak to bylo vlastně dál po válce a uvědomila jsem si, že i takovou literaturu chci začít číst. Je strašné, že Židi museli trpět za války i po válce, nebyl tam u nich prakticky žádný rozdíl....
Po přečtení anotace knihy mě vůbec nenapadalo, na jakou že to otázku má Ada odpovědět ano nebo ne. A po dočtení nabývám dojmu, že správně nebylo stejně ani jedno...

Maky1771
05.08.2024 5 z 5

Když jsem knihu začala číst, vůbec jsem si nebyla jistá, co si o tom myslet. Jiný styl, jiný námět než jiné Markétiny knihy. Pro čtení závěrečného odstavce jsem se musela usmívat. Propracovaná kniha a příběh.

lenjak
04.08.2024 5 z 5

zatím to nejlepší, co jsem od Markéty četla

emilieselden
04.08.2024 3 z 5

Kniha je podaná velmi zajímavým způsobem, ale jaksi nedotažená.