Odvaha

Odvaha
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/534153/bmid_odvaha-65f02a730cf58.jpg 4 591 591

Je odvaha říct ano, nebo je odvaha říct ne? Mladá Židovka Ada si svůj život po válce představovala jinak. Byla nucena odejít z vysněné školy, stará se o nemocnou matku a zjišťuje, že komunisté mají s jejím původem stejný problém, jako měli nacisté. Když se jí naskytne příležitost svůj život změnit za cenu morálního selhání, stojí před těžkou volbou. Má říct ano a žít, jak chce, nebo říct ne a uchovat si čest? A má vlastně v té šílené době nad svým osudem nějakou moc?... celý text

S.H.
03.08.2024 5 z 5

Markéta Lukášova se zase vrátila k duchu prvních knih, za mě rozhodně super a jsem za to ráda,že jsem to nevzdala. Bylo to skvělé a neokoukané téma.

iška
02.08.2024 3 z 5

Námět dvou paralelních rovin děje sice nebyl úplně originální, ale rozhodně byl zajímavý. Jen to zpracování mi přišlo celkem povrchní.

manteca8619
30.07.2024 5 z 5

Markétiny knihy jsem četla všechny, každá mě bavila, ale když se mě teď zeptáte o čem byly tak vám upřímně řeknu, že to už si nevzpomínám - maximálně to, že hlavní hrdinka byla žena... ALE kniha Odvaha ta se mi vryla pod kůži. Hlavní hrdinkou je židovka Ada, která po válce žije se svou nemocnou matkou v Praze. Kvůli svému původu musela odejít ze školy a dělá podřadnou práci a jakžtakž se uživí. Díky kamarádce se spřátelí s partičkou rebelů snažící se stávající systém rozbít...Jenže každý skutek je po zásluze potrestán. Ada se dostává do situace, kdy se musí rozhodnout zda říct ANO či NE a tak se děj knihy dělí do dvou časových linek...
Příběh mě dostal hlavně díky věrohodnému vykreslení toho jak společnost po válce fungovala a jak to vypadalo když znáte a nebo naopak neznáte toho správného soudruha. Rozhodně knihu doporučuji, stojí za přečtení!

pavla8885
29.07.2024 5 z 5

Číst tuhle knihu byl zážitek. Úžasný nápad a ještě lepší zpracování..

gabra03
29.07.2024 4 z 5

Velmi čtivé, děj plyne poměrně svižně. Ozývají se tady hlasy o zkreslení reálií 50. let. Ale ruku na srdce - pro všechny, kdo tu dobu zažili, i pro ty, co o ní z historického hlediska přečetli vše možné - pamatujete se úplně na všechno? Něco máte možná i vy uloženo v paměti zkresleně. A je to normální, protože kdybychom si měli všechno pamatovat, tak už nám hlava dávno praskne...

Ditules
28.07.2024 3 z 5

(SPOILER) Příjemné čtení. Nápad s dvěma dějovými liniemi byl zajímavým prvkem oživení.

Noresa
28.07.2024 5 z 5

První knížka od Markéty Lukáškové koupená úplnou náhodou, přečtená během chvíle. Někdo tu psal o plytkosti díla, mně knížka neskutečným způsobem vtáhla do děje a nápad napsat dvě dějové linky podle způsobu rozhodnutí hlavní postavy....úžasné!

LenniKlein
26.07.2024 5 z 5

Forma autorčina podání beletristického příběhu zasazeného do 50. let 20. století je velmi čtivá a ilustrativní. Děkuji za takové dílo a těším se na další knihu.

prochajda
24.07.2024 5 z 5

Kniha mě překvapila, rozhodně nezklamala, dobře se mi četla a to zpracování příběhu z padesátých let ze dvou možných rozhodnutí bylo zajímavé.
'' Přece je výhodnější, aby se všichni měli stejně, než aby spousta lidí byla chudá a záviděla bohatým... Ale vždyť se můžou přece taky snažit. ''
'' Soudruzi měli pocit, že když se přes bídu přehodí ubrus, nikdo si jí nevšimne, a že když na prázdný regál rozestaví dvacet pytlíků mouky, bude to vypadat, že je všechno dost. ''

houston
24.07.2024 odpad!

Pro mě je tato kniha definitivním důkazem skutečnosti, že Lukášková je literární neumětel. Způsob, jakým v knize nakládá s faktografií hraničí skoro až s drzostí. Opravdu hloupá kniha, takhle vážně ne.

remoska
23.07.2024 odpad!

Když o tématu víte jen to, co si pamatujete z hodin dějepisu, neměli byste o tom psát knihu... kdyby autorce bylo 15, proč ne, ale není.

jitka8941
23.07.2024 3 z 5

Knížky od Markéty Lukáškové mám ráda, přečetla jsem všechny. Měla jsem možná přehnaná očekávání, ale tohle mě prostě zklamalo. Dvě verze děje co by bylo kdyby jsou sice fajn, ale je to celé takové naivní a povrchní..

LenV
22.07.2024 5 z 5

Přesně kvůli takovýmto knihám miluju čtení! Bylo tam napětí, láska, drama, i věčná otázka co by, kdyby... Jen mě mrzí, že jsem to za dva dny měla přečtené. Bylo to skvělé!100%

A až to zfilmuji tak v hlavní roli vidím Dancingerovou a Fingera. Hrozně mi je ta obálka připomínala.

VerStetinova
22.07.2024 1 z 5

Po přečtení této knihy se mi honí hlavou tolik věcí, že vůbec nevím, kde začít.
Děj knihy se odehrává v 50. letech, což se projevuje tak, že autorka hází pojmy a jmény s touto dobou spjatými, ale dělá to bez nějaké větší hloubky.
Postavy se baví tak, jako se my bavíme dneska atd.
Dále: hlavní postava je Židovka, což autorka neváhá zdůraznit na každé druhé straně. Až je to směšné - Ada si dá gulášovku, což je problém, protože je Židovka. A kdyby vám to nedošlo, tak se o dva odstavce dál dozvíte, že je to problém, protože Židé nejí vepřové, což předpokládám, že všichni víme?
A v neposlední řadě nesmí chybět toto: všichni komunisti jsou svině, mají nadváhu, jsou oškliví a žerou párky. Všichni antikomunisté jsou naopak ušlechtilí, krásní a bezvadní lidé. To je tak strašně plochý, to mě prostě nebaví číst...

Lily101
20.07.2024 3 z 5

Za mě toto není úplně nejpovedenější pokus. Je hodně znát inspirace Karin Lednickou (autorka jí ostatně v závěru i děkuje). Medailonky dávají smysl jen pokud je v knize uveden děj dle skutečnosti, což zde není (ostatně se nejedná o historický román).

Za mě fajn oddechovka s ponurou atmosférou a pěkná pointa, nad kterou budu ještě chvíli přemýšlet (což je plus u oddechové knihy), neb SPOILER těžší cesta může být ta správná KONEC SPOILERU.

Autorku jako takovou mám ráda i z podcastu “Chumelenice a její předchozí knihy se mi líbily, ale tato mi prostě nesedla.

SPOILER: Kniha obsahuje jeden překlep, neb na straně 175 nahoře si hlavní protagonistka s manželem dali pusu pod rozkvetlou třešní a na straně 176 hledají rozkvetlý strom, aby se mohli políbit, což se v posledním odstavci strany 176 reálně děje KONEC SPOILERU.

PetrazÚstí
20.07.2024 5 z 5

Je to napsané velmi přístupně a myslím si, že by na obálce mělo být označení "román pro adolescenty", odpovídá tomu svou zkratkovitostí a jistou plochostí, ale to není na škodu, náctiletí nacítí dobu nenuceně, a to je v takovém případě plus.

cornetka
17.07.2024 5 z 5

Hlavní postavou je Ada, mladá židovka. Spolu s maminkou žijí v poválečném období v těžkých podmínkách, které jim rozhodně nikdo závidět nemůže - komunisté je odsuzují stejně jako nacisté, často nemají co jíst a víceméně přežívají, jak se dá.

Jednoho dne Ada dostane nabídku k sňatku od prakticky cizího muže. Stojí tedy před rozhodnutím, zda říct ano nebo ne. Obě varianty mají své výhody i nevýhody. Jaká odpověď je tedy správná?

“Je odvaha říct ano, nebo je odvaha říct ne?

Autorka nám nabízí, jak by mohl probíhat příběh, pokud řekne tu či onu odpověď. A to se mi moc líbilo. Mě osobně tedy bavila víc záporná odpověď. Ale reálné byly obě dvě.

Kniha je za mě čtivá a doporučuji tedy všem, kdo mají rádi toto období. Není to jen o odvaze, ale také o reálných životních podmínkách v tomto období. A taky je to úplně něco jiného, než jsem u autorky zvyklá.

Jolana.b
16.07.2024 5 z 5

Za mne velmi zajímavá kniha, která nutí k zamyšlení. Rozhodně doporučuji přečíst.

Lenisk@
12.07.2024 3 z 5

Markétě se zase povedlo napsat čtivou knihu, kterou člověk slupne jako malinu. Líbilo se mi, že se pustila do vykreslení atmosféry 50. let a že svůj příběh zasazuje do reálné historie, mezi reálné postavy. Oceňuji, že nám připomíná, jak špatně se lidem žilo v tehdejší době, jaké to bylo neustále se ohlížet přes rameno a svoje názory raději jen tiše zašeptat. Kniha se tedy četla dobře, druhá půlka mi přišla slabší, asi jsem čekala nějakou výraznější pointu, než jaká se objevuje v každé druhé knize z červené knihovny. A klidně se příběh mohl rozvíjet dál :).

MilackovaN
09.07.2024 5 z 5

Knihu s tímto tématem bych čekala spíše od paní Mornštajnové. O to více mě překvapilo, jakou má kniha kvalitu. Nechci tím říci, že by ostatní knihy od paní Lukáškové nebyly dobré, byly, ale tato kniha ostatní výrazně převyšuje. Většinou čtu knihy s tématem 2. světové války a o holocaustu, ale po přečtení této knihy se určitě začnu více zajímat i o tuto tematiku. Obě rozhodnutí hlavní hrdinky byly odvážné. Vůbec by mi nevadilo, kdyby v knize byly obsaženy i další dva nabízené příběhy ve verzi NE a kniha by byla o tuto část delší. Tento koncept dvou verzí se mi moc líbil, kdysi jsem měla stejný nápad, napsat knihu s verzí Ano a Ne, naštěstí jsem to přenechala povolanějším :-) Doufám, že časem bude více knih s tímto nápadem, čte se to hezky a je to napínavé. Mně (jako nerozhodného člověka) to nutí přemýšlet, jaká cesta byla vlastně ta lepší a kterou bych si pro sebe zvolila já, kdybych předem věděla, jak to dopadne. Jediné, co mi na knize vadilo, byla absence kapitol. Rozumím tomu, že by to ztrácelo kouzlo knihy, ale nerada přerušuji čtení uprostřed stránky, protože už se mi zavírají klapky :-D Skvělá práce! Díky za tuto knihu.