Odvaha
Markéta Lukášková
Mladá Židovka Ada si svůj život po válce představovala jinak. Byla nucena odejít z vysněné školy, stará se o nemocnou matku a zjišťuje, že komunisté mají s jejím původem stejný problém, jako měli nacisté. Když se jí naskytne příležitost svůj život změnit za cenu morálního selhání, stojí před těžkou volbou. Má říct ano a žít, jak chce, nebo říct ne a uchovat si čest? A má vlastně v té šílené době nad svým osudem nějakou moc?... celý text
Přidat komentář
Prvních asi 50 stran byla absolutní nuda a já litovala vynaložených peněz. Pak kniha nabrala spád a příjemným překvapením byly dvě linie vyprávění. A to je tak všechno. Hlavní hrdinka pro mě byla velmi nesympatická a postava nebyla příliš uvěřitelná, stejně jako některé situace a motivy činů. Takže spíš zklamání.
I pár dní po dočtení mám knížku stále v hlavě a téma se mnou rezonuje. Trochu mě ale mrzí, že druhá část nebyla stejně do hloubky, jako ta první, a postava Adiny pro mě byla často nepřesvědčivá (jak už bylo zmíněno v komentářích níže). Jedná se každopádně o skvělou myšlenku i zasazení příběhu do doby 50. let, potenciál byl ale využit jen částečně.
Odvaha pustit se do tohoto tématu. Odvaha to vzít po jiné lince, i když téma zůstává stále neměnné. Četla jsem všechny knihy od Markéty, nicméně Odvaha mnou rezonovala úplně nejvíc.
Mám tuto autorku moc ráda, mám přečtené všechny knihy, ale tato mě vůbec nezaujala. Nevím, zda to je vánocemi a moc se nechce číst těžká témata..nevím, nedočetla jsem.
Mě osobně se se kniha moc líbila, četlo se to skoro samo :) nápad s rozdělením na ANO a NE byl moc zajímavý a netradiční. Ta nenávist k Židům mě opravdu děsí. Člověk měl pocit, že ti, kteří přežili koncentrák byli hrdinové....a jaksi ne
Neautentická hlavní hrdinka, která prošla hrůzami koncentračního tábora, ale chová se a mluví jako zpovykaná puberťačka.. nemůžu říct, že autorka píše vyloženě špatně (jinou její knihu jsem ovšem nečetla), ale pokus o zasazení příběhu do poválečných 50. let jí moc nevyšel.
Dva pohledy na jednu situaci - velmi odvážný a přitom dobrý nápad, který není přešlapem vedle. Knížka je čtivá a poutavá.
Perfektní námět,skvěle napsané.Rozdělení příběhu Ano Ne knize celkově přidalo na atraktivnosti.Byla to těžká doba ty padesátky.
Shltnuto v kuse, během pár hodin. Moc pěkná knížka. Čtivá, zajímavý námět a velký palec nahoru za jednu otázku, která nám nabídne dvě různá řešení jedné situace. Vzhledem k věku autorky nemá cenu rozebírat detaily a nesrovnalosti, které se měly odehrát v roce 1953. O tom by lepší knihu napsal jen ten, kdo tu dobu opravdu prožil.
Markéta Lukášková píše neuvěřitelně čtivě. Odvahu, stejně jako i předchozí autorčiny knížky jsem nemohla odložit, dokud jsem nedočetla.
Pojetí a rozdělení příběhu na dvě poloviny se mi líbilo a ač nemám ráda otevřené konce, tady mi to vůbec nevadilo. Zatím určitě moje nejoblíbenější knížka od autorky!
Kniha se mi mo líbila, téma velice zajímavé, sama jsem netušila jak těžký byl život židů u nás po válce. Líbila se mi i ta rozdělená volba na ano i ne..Mnohdy složité volby o kterých je život. Pár věcí se mi i nelíbilo..co měl Karel za pozici, více popsat i jeho život, myšlenky, proč byly v jeho práci problémy? Trochu mimo nelogické jednání hrdinky, budu provokovat? jako pubertačka..no nevím..A hlavně se mi zdálo trochu mimo, že část Ne ..byla tak nepravděpodobně zalitá sluncem, hlavně ten život na statku..krásné vztahy..no nevím.. i pak ten následný život..všichni měli najednou hlavní hrdinku rádi..ale 5. hvězdiček si kniha zaslouží
Překvapivě jiná Lukášková a já jsem moc spokojená. Autorka zvolila zajímavé, zatím nijak často zpracovávané téma a dvojím pohledem nám předala vlastně dva plnohodnotné příběhy. A na nás je, zda pochopíme a přijmeme obě rozhodnutí hlavní hrdinky (po bitvě bývá každý generál, zvlášť když bitvou projít nemusel). Jen mě mrzelo, že druhá část (vzhled k první) nebyla rozpracována více do hloubky.
Moje první setkání s Lukáškovou.
Líbí se mi způsob, jakým se vyjadřuje. Hezká čeština, žádné anglismy, správná gramatika - to je v současnosti malý zázrak. Líbí se mi, že se pokusila ukázat křižovatky, kde se prostě rozhodnout člověk musí a nese důsledky. Podle mne vyjádřila docela dobře, že když už se člověk rozhodne, nemá smysl přemýšlet o tom, co by bylo, kdyby se rozhodl opačně.
Další klady: kniha se skutečně velmi dobře čte. A upozornila mne na osudy Židů u nás po nástupu komunismu.
Líbí se mi i obálka knihy.
A teď z druhé stránky - první část je hodně rozpracovaná, ponořila jsem se do osudu Ady naplno, prožívala jsem to s ní. Ona Karlovi nerozuměla, já také ne, trochu jsem ho litovala, ale hlavně jsem pořád čekala, co se stane. Ada byla drzá, chovala se nevhodně na večírku papalášů v čele s Gottwaldem, psala se padesátá léta... A nic. Neuvěřitelné! Kdo byl Karel, že tolik mohl? Stalinův velvyslanec?
Druhá část mi oproti první připadla zrychlená, trochu odbytá, byť uvěřitelnější.
Souhlasím s Galadwen.
Knihy Markéty Lukáškové mám ráda, u této jsem chvíli měla pocit, že ji snad odložím, ale najednou přišel zvrat, který knihu posunul na jinou úroveň. Opět mě to vtáhlo ke čtení. Ano, život je o rozhodování a je super si to zde vyzkoušet ze dvou stran...
Tato mladá autorka mě překvapuje stále víc. Píše velmi vyzrále a má dobré nápady. Tentokrát se vrátila do padesátých let, aby nás seznámila s životem jedné mladé ženy, která musí zakoušet trpký osud jen proto, že je Židovka. Celkem věrohodně načrtává tehdejší strašnou dobu a zároveň nás nechává nahlédnout do myšlení Ady, která se musí rozhodnout, zda spojí svůj život s někým, kdo jí ho konečně může usnadnit - ovšem za jakou cenu.
Bude jednodušší říci ano nebo ne? Ani jedna z odpovědí nevyřeší všechno, což je naznačeno i v samotném závěru. Pořád se musíme rozhodovat, sahat si do svého svědomí a přemýšlet, co by bylo, kdybychom řekli to opačné slůvko...
Zase budu hodnotit jinak než většina, ale co se dá dělat. Kniha byla pro mne vzhledem k hodnocení tady velké zklamání, v první půlce jsem dokonce uvažovala, že ji nechám nedoposlouchanou.
Nápad se dvěma dějovými linkami ano/ne je prima, tím ovšem klady mého hodnocení končí. Děj je velmi banální a klouže po povrchu doby, bez opravdového ponoření se do atmosféry a událostí. Nejsem žádná odbornice na 50. léta, ale už to, co vím, stačilo, abych každou chvíli škobrtla o menší či větší nesrovnalosti, od drobností, kde jsem si říkala, že tohle přece může mít nějaké racionální vysvětlení, byť nepřišlo ("velké stranické zvíře" Karel byl za války v Anglii, jeho matka zřejmě je bílá porevoluční emigrantka a nikomu to nevadí? Ada s matkou byly vězněné v Ravensbrücku, byť "běžná" cesta pro židy směřovala po linii Terezín-Osvětim - proč?) až po fakt velké podivnosti (autorka zjevně neví, co je JZD, a plete si ho s pracovním táborem). Spousta motivů nakousnutých a opuštěných (třeba téma měnové reformy je nahozené bez dopadů, ani pracovní postih hrdinky v druhé dějové lince vlastně nemá žádné vyústění), naopak některé informace se (i v rámci jedné dějové linky) opakují.
Ale co mi přišlo nejhorší, jsou postavy. Hlavní hrdinka se často chová doslova nepříčetně. Hned zezačátku třeba: Mám problém s tím, že jsem byla na mejdanu s divnými lidmi, po kterých jde policie? Nevadí, vyrazím s těmi samými znovu a budu trochu provokovat! Nebo její nelogické upnutí se na smrt Karlovy první ženy... O nesmírně neopatrném chování nemluvě (Ada si vůbec nedává pozor na pusu před kýmkoliv - třeba oslavování Stalinovy smrti, narážky na to, jaké svině jsou komunisti, v podstatě před kýmkoliv a kdykoliv... To by si člověk netroufl veřejně ani za normalizace, pokud by si nechtěl vykoledovat problémy, natož pak v 50. letech, kdy k obavám bylo důvodů mnohem víc a komunisté navíc mnohem uvědomělejší a opravdu své věci věřili). Jako by se do minulosti propadla současná puberťačka. Téhle holce že je čtyřiadvacet let a prošla zkušeností koncentračního tábora? Absolutně nevěřím. V menší míře to platí i pro ostatní (Karel tahá Adinu složku v aktovce kolik let/měsíců proč - aby na ni mohla "náhodou" natrefit?). Kniha má i proto atmosféru jednoduché youngadultovky.
Doufala jsem, že dojde k nějakému zajímavému zvratu v jedné nebo druhé lince, něco bylo i naznačeno (Karel chodící domů pozdě a unavený - fakt jsem čekala, že se třeba dostal ve straně do problémů a skončí k šoku mladé manželky v base) - a nic!
Zkrátka do temné a věrohodné atmosféry Honzlové, Skřivánků na niti nebo z memoárové literatury Doznání Artura Londona má tahle kniha na míle daleko.
Poslouchala jsem jako audioknihu a chválím interpretku. Adin příběh je chytlavý. Jako Židovka je i v padesátých letech v hledáčku STB, jako by nestačilo, co si zažila za války. Žije v bídě s nemohoucí matkou, přítel odešel do Izraele, kamarádek má pomálu, vyhodili ji ze studií. Ale i tak si drží nadhled a rozhodně není slabá. Jak to dopadne, když jí nabídne sňatek vysoce postavený soudruh a ona bude souhlasit? A jak, když odmítne? Dvě paralelní reality ve vyprávění mě překvapily.
Překvapilo mě, že už když jsem čekala konec, otevřela se nová otázka a Adin život se zase bude odvíjet podle toho, jak odpoví.
Markétu Lukáškovou mám ráda v každé podobě, hltám její knihy, podcasty i kanál na Instagramu :) Ač jsem ještě nestihla přečíst všechny knihy popořadě dle roku vydání, Odvahu jsem si v knihovně zamluvila a čekala na ni s velkým nadšením. Myšlenka knihy byla skvělá, jak bude život Ady vypadat poté, co řekne na jednu důležitou otázku buď ano, nebo ne. Doba, ve které se příběh odehrává, je nehezká, zákeřná, bolavá. Oceňuji, že se do něčeho takového autorka pustila. Velmi plastické jsou rovněž i postavy, které jsou nedokonalé, a proto tak uvěřitelné. Rovněž kvituji, že v knize vystupovaly skutečné historické osobnosti, jejichž osudům je věnována poslední část knihy. Souhlasím však i s názory některých dalších čtenářů, že kniha nešla až tolik do hloubky, jak jít mohla. Chápu, příběh byl limitován menším rozsahem knihy, ale rozpracování některých vzpomínek či traumat by jistě vyprávění slušelo a umocnilo by to zážitek ze čtení. Tak jako tak se kniha četla velmi lehce a těším se na další tvorbu Markéty, bez ohledu na období, v němž se příběh bude odehrávat.
Štítky knihy
svědomí 50. léta 20. století poválečná doba osudy žen pro dospívající mládež (young adult) historické romány přeživší holokaustu české rományAutorovy další knížky
2017 | Losos v kaluži |
2018 | Panda v nesnázích |
2021 | Majonéza k snídani |
2020 | Vlaštovka v bublině |
2019 | InTyMně |
Poslouchala jsem jako audioknihu. Zajímavé. Dobrý nápad, funkční pointa.