Pohádka

Pohádka
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/507743/bmid_pohadka-mVC-507743.jpg 4 875 875

Charlie Reade vypadá jako obyčejný středoškolák, ale už toho má dost za sebou, život se s ním rozhodně nemazlil: máma mu umřela při autonehodě, z táty se stal alkoholik. Ve svých sedmnácti Charlie potkává Howarda Bowditche, samotáře z domu na vysokém kopci. Na zahradě za domem stojí zamčená kůlna, z níž se linou příšerné zvuky. Pan Bowditch umírá a Charlie zjišťuje, že mu dům odkázal – spolu s tajemstvím, které bude zatraceně těžkým břemenem. V kůlně je totiž portál do jiného světa. Ten jiný svět je v ohrožení a spolu s ním i ten náš. V paralelním vesmíru jsou honosné paláce s vysokými věžemi, zatuchlé podzemní kobky a magické hodiny, které umějí vrátit čas.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Fairy Tale, 2022

Jihočech427
11.07.2023 5 z 5

Parádní příběh. Jako vždy u takového špalku (725 str.) trvala expozice docela dlouho, ale King ve svém mistrovství (a překladatelka také) ví, jak vás udržet u čtení. Samotná zápletka a hraní si s pohádkovými motivy mě bavila svou originalitou, většinou krátkými kapitolami a dynamickým stylem vyprávění.

Megynka
06.07.2023 5 z 5

Velice krásná kniha s opravdu zajímavým příběhem. Nevěděla jsem, co od knihy čekat a trochu jsem se bála, jelikož nejsem příznivcem fantasy a ani pokud jde o Kinga. Musím ale říct, že tady mi všechno bohatě vynahradil a já si po celou dobu jen říkala - vždyť pohádky tolik miluju!
První polovina knihy se odehrává v našem světě a je to přesně ten začátek, který mě (jakožto nemilovníka fantasy) naprosto vtáhne do děje. Charlie byli spolu s Howardem skvělá dvojka, jejichž přátelství i osud mě velice zajímal a láska k fence Radar tomu jen dodávala na dokonalosti. Hltala jsem každé slovo a těšila se, co přijde na další stránce...
Druhá polovina Charlieho zavede do jiného světa - úžasného Empisu, který je v ohrožení a s ním i ten náš ... King pozvedl do výše všechny ty úchvatné pohádky, na které si člověk už skoro ani nepamatuje - třeba Nekonečný příběh, Tři prasátka nebo pohádky bratří Grimmů, které nejsou vždy tak veselé, jak se na první pohled zdá. Najdete tu kostlivce, zombíky, obrovské brouky a další úchvatné obyvatele Empisu. A v nitru toho všeho se nacházejí magické hodiny, které umí vrátit čas...
Kniha o přátelství, temné kletbě, lásce, odvaze, hrdinství, touze, nemoci i uzdravení. Kniha o tom, jak je přátelství důležité a že naděje opravdu nikdy neumírá... Úžasná kniha, která mě dokázala vtáhnout přesně tam, kam měla...

Arkagas
06.07.2023 5 z 5

(SPOILER) Pohádka je typicky netypickým Kingem. Příběh dospívajícího Charlieho, který přišel o matku a jeho otec propadl alkoholu je vyprávěn v tradičním kingovském stylu. Ale potom do příběhu vstoupí soused z konce ulice, jehož dům byl vždy považován za jakési sídlo hrůzy se svou starou fenkou Radar. Když pan Bowditch spadne ze žebříku a skončí v nemocnici, je Charlie jediný, kdo je schopný se o Radar a posléze i o něj postarat. Ze starého mrzouta se stává postupně člověk který si váží pomoci a Charlieho přijme za svého nástupce. Není divu, že ještě před svou smrtí veškerý svůj majetek přepíše právě na něj. A mohlo by se zdát, že v domě kromě starých věcí nic není, ale opak je pravdou.
Kromě zlata a hromady peněz se v kůlně schovává vstup do jiného světa. Do světa, kde je možné se omladit díky slunečním hodinám, ale jeho návštěva je nebezpečná. Pan Bowditch nechává Charliemu nahrané instrukce na pásce a Charlie se rozhodne tento svět navštívit jen kvůli Radar, která na tom není zdravotně dobře. Rozhodně ale nečeká, že vejde do světa plného špinavé magie, přízraků, a lidí, kteří trpí šedivinou. Království jako takové padlo a na Charlieho vlastně nečeká nic dobrého. Na povrch tohoto světa se totiž dere zlo v té nejtemnější podobě.
Nebylo by to pořádné fantasy bez krvavých bojů, beznaději, zoufalství a odhodlání.
Přes to všechno se jedná o klasickou kingovskou linku v podobě příběhu o lásce, přátelství a překonání zla, ať se zdá sebevětší.
To všechno s odkazy na klasická hororová díla, primárně Lovecrafta, ale i Bradburyho a Stokera.
Pokud čtete Kinga, vyrazí Vám s Pohádkou dech a přesvědčí Vás, že jeho studna představivosti a kreativity ještě rozhodně není vyschlá.
Pokud ho nečtete, dostanete do rukou knihu, kterou budete milovat i tak. Protože v Pohádce se nakonec dočkáme i dobrého konce, což není u krále hororu úplně na denním pořádku.

A upozornění na konec - pokud jste majiteli psa, budete u toho řvát jako želvy. Na to dám ruku do ohně.

Lenka_S
04.07.2023 5 z 5

Moje první "Kingovka" a musím říct, že se mi fakt líbila. I když jsem si zpočátku musela zvyknout na styl vyprávění, nechala jsem se velmi rychle vtáhnout do příběhu a s napětím jsem očekávala co přijde na další stránce. Záchrana Radar, a to co se dělo poté bylo prostě....
Nemůžu tu napsat víc, protože bych pak moc prozradila, raději si to přečtěte sami :-)

MAU256
04.07.2023 5 z 5

Krásně čtivý příběh sedmnáctiletého Charlieho, jeho odhalení a záchrana nejenom jiného světa, ale hlavně fenky Radar, pro kterou svojí cestu do druhého světa vlastně podnikl. Trošku jsem se zděsila počtu stránek, ale nebylo se čeho obávat, knížka se četla vážně skvěle.

cube6
04.07.2023 4 z 5

Přiznám se, že jsem tuhle knihu otevíral trochu s obavami, protože je to docela macatá bichlička a posledních pár let mě Stephenovi novinky zrovna moc nenadchly. Mistr tu ovšem dokázal, že ještě nepatří do starého železa a zároveň zde potvrdil jistý trend, a to, že, když je jeho kniha pořádnej macek, tak je kvalita zaručena.
Tahle dark-fantasy pohádka se mu vážně povedla.

Hodnocení: 8/10

lexikon_tf
02.07.2023 5 z 5

Nemohla jsem si nechat ujít novinku od svého oblíbeného spisovatele, na kterou mě nalákal i @recenzujuknizky.

I kdyby to byl jenom příběh o dospívajícím chlapci, který po smrti matky vyrůstá s otcem, jenž propadl alkoholu; o přátelství chlapce se starým mrzoutským sousedem a jeho psem - byla bych moc spokojená. Tady navíc od mistra Kinga dostáváme další rozměr - v kůlně starého souseda je totiž točité podzemní schodiště, na jehož konci se nachází další svět. A to bylo teprve něco!

Sedmnáctiletý Charlie toho už na svůj věk hodně prožil, ale jelikož má dobré vychování i srdce, pomůže jednoho dne nerudnému sousedovi z nesnází. Soused totiž spadl ze žebříku a musí do nemocnice a Charlie se zatím stará o jeho psa, starou vlčačku, kterou si hned zamiluje.

Se sousedem se nakonec Charlie spřátelí a když starý pán zemře, Charlie zjišťuje, že zdědil celý dům. Dům i s kůlnou na zahradě, do které byl vždycky vstup přísně zakázán. Charlie nakonec zjistí, že v kůlně jsou schody do nitra země a že tam dole se nachází jiný svět. V tom jiném světě jsou hodiny, které dokážou vrátit čas. Charlie se rozhodne tyto hodiny vyzkoušet, aby zachránil svou čtyřnohou kamarádku, která chřadne čím dál víc.

Tady už vám je určitě jasné, že o dojetí nebyla nouze. Ovšem samozřejmě ani o napětí - co všechno se totiž Charliemu v jiném světě přihodí, z toho určitě budete netrpělivě hltat stránky tak, jako já.

Krásný čtivý příběh o lásce a přátelství, o magickém světě, dobru a zlu. Líbilo se mi jak vykreslení postav, což u autora vždy velmi oceňuji, tak popis fantastického světa, který s tím naším má přeci jen mnoho společného. Díky autorovi moje představivost vždy pracuje naplno a moc se mi líbilo, co jsem v této knize viděla a zažila.

Jestli vás zaujal Charlieho příběh a jste zvědaví, jako to dopadlo, rozhodně si knihu přečtěte, za mě veliké doporučení nejen pro milovníky Kinga!

Astonius
01.07.2023 5 z 5

Za mě velká spokojenost.... Byl to opět příběh, u kterého čtenář nedokáže odhadnout děj a nutí ho to číst a číst, aby se vše dozvěděl. O Kingově stylu netřeba mluvit, je to tak opravdové a přesvědčivé, že si myslím, že podobnou kůlnu má na zahradě a chodí si do ní pro inspiraci... Opět můžu jen napsat, že nechápu, jak ho může něco takového napadnout. Kniha pro mě neměla vyloženě slabá místa, snad chvíli v druhé polovině při poznávání nového světa, ale i tak jsem se nemusela do čtení nijak nutit - naopak, působila na mě až hypnoticky - jakmile jsem ji otevřela, těžko jsem od ní odcházela :-) I přesto si ale myslím, že to nebude četba pro každého, ocení ji hlavně fanoušci autora...

lazarus
01.07.2023 3 z 5

Konečně trochu lépe zpracovaná Kingovka od Bety. Sazba super, obrázky nemají chybu, k dokonalosti chybí už jen záložka.
A co se týče Pohádky samotné? Po čtení zdejších komentářů a klasickému těšení se na nového majstra hororu jsem byl vcelku nehezky překvapený. Uznávám, prvních cca 200 stran jde o klasického Kinga a bavil jsem se a čekal na typickou gradaci děje a případné převraty ve vyprávění. Tady se nic takového nedostavilo a román sklouznul do fantasy, které osobně nijak nemusím pokud nejde o originální příběh jako třeba Amber, a můj zážitek šel do kytek. Přijde mě, jako by po první třetině psal někdo jiný. Je to nekingovské, není to nijak zábavné a originální a není to bohužel ani nijak extra čtivé. Finále mě přišlo vyloženě směšné a velice, velice dětinské. Jasně, jmenuje se to Pohádka, ale měl jsem dojem, že maestro tak úplně neví co by chtěl napsat. Jestli horůrek v Lovecraftovském duchu, nebo pohádku pro děcka. Škoda, holt mě to nesedlo a moc nebavilo. Oceňuji, že se vyvaroval zakomponování Věže, tím by mě dorazil. Nemám ji rád.
Mám dojem, že čím je King starší, tím víc používá vysvětlovací vsuvky jak pro blbečky. Nesedí mě to k němu, nesedí mě to k jeho stylu vyprávění a pokud vím, zrovna on od podobných věcí ve svých knížkách odrazuje a varuje potenciální pisatele románů přesně od těchto plků co narušují dojem z příběhu. Proč je jich tady zrovna tolik? Proto mě taky přijde, že minimálně polovinu knížky psal někdo jiný
- Mimochodem, zase se tady objevují barbaři co vám vykvákají minimálně polovinu příběhu. Protože mě osobně to vadí velice, doporučuji před čtením knížky tady nečíst nic!

pastelkaX
30.06.2023 5 z 5

King ve své nejlepší podobě! Konečně a po velmi dlouhé době kniha, kterou jsem měla chuť číst i při řízení. Což je samozřejmě špatný nápad a nikdo to nezkoušejte.
I Charlie Reade zjistil, že jsou i jiné světy, než tento. A že i když nemusí být nutně na první dobrou přátelské, dobří lidé se najdou všude. Jen občas ti dobří lidé potřebují trochu postrčit k odvaze bojovat se zlem. Popisovat příběh, když oficiální synopse je tak krásně napsaná, by bylo zbytečné. Tak jen krátce: pokud máte rádi Kinga a z nějakého důvodu stále váháte tuhle knihu otevřít, udělejte to! Pojďte do Empisu a prožijte tohle dobrodružství taky. Jediné, čeho můžete litovat je, když se dostanete na konec. Mít na zahradě kůlnu, jdu se mrknout, jestli tam není studna;)

DennisMoore
29.06.2023 4 z 5

Pár dní jsem si to nechal rozležet v hlavě, a nakonec musím dát jen-téměř-pětihvězdičkové hodnocení. Pohádka je nesmírně čtivá kniha, Stephen King si mě stále dokáže omotat kolem prstu "pouhým" seznamováním s postavami, aniž by se v příběhu dělo cokoliv připomínající horor, A to je skvělé. Ten pocit, že se před vámi odvíjí obyčejný, příjemný letní příběh sbližování dvou odlišných lidí, zatímco za rohem číhá něco neobyčejného a nepříjemného, ten je milionový a vydržel mi dlouho... Dokud se děj nepřesunul "do podhradí", jak tu už napsala třeba uživatelka MíšaS. V onom podhradí totiž King bůhvíproč vytáhl kvanta nových, nezajímavých postav, na kterých mi vlastně nezáleželo, a jen jsem čekal, až se jich začne zbavovat. K čemuž naštěstí tak nějak i došlo. Nicméně... Nicméně to čekání na konec za to tedy stálo! Uf! Závěr, to byl mistr zase jednou v plné síle, to vám povím.

MamaKnihomolka
27.06.2023 5 z 5

Tak čtivého Kinga jsem snad ještě nečetla ! Ani na chvíli jsem se nenudila a těžko se s příběhem loučila.(A to se mi nestává.) K tomu ilustrace na začátku každé kapitoly tomu dávají tu třešničku na dortu.

Ze začátku se příběh vypráví v našem světě, kde se podle Kingova zvyku, který nikdy neomrzí, buduje vztah mezi mladým klukem a starým pánem. Je až reálně vystižen. Pan Bowditch jako asociální a nevrlý děda versus mladý Charlie plný života a elánu. Jejich vzájemné popichování a ironie byly osvěžující.
A když jsem četla o vztahu Charlieho a feny Radar, často jsem myslela na svou zesnulou psí kámošku...
Charlie je typický hrdina. Obětavý, dobrosrdečný, a jeho vztah s otcem je hrozně milý. Zažil si toho dost a to ho posílilo. Líbil se mi jeho vyvíjející se charakter. Jak se měnil vzhledem k událostem a úkolům, které se naskytly.

V příběhu se často naráží na pohádky (překvapivě dle názvu...). Ať jde jen o člověka, který až děsivě připomíná Charliemu nějakou pohádkovou postavu nebo samotné bytosti či prostředí Empisu.
Ale nenechte se zmást. Nejsou to ty roztomilé pohádky, které vždy dopadnou dobře s duhou na konci. King poukazuje na pohádky bratří Grimmů, které také všichni známe, ale málokdo si na ně vzpomene. Temné, morbidní a tajemné. To jsou pohádky dle Kingova gusta.

Shrnula bych to tak, že to byla jízda. Mám parádní zážitek z četby, jaký jsem už dlouho nezažila a je vidět, že starý King to stále umí!

Pohádka je příběh o vztazích, kletbě, šířící se chorobě, dobru a zlu, nemrtvích, mrtvých, temném městu, odvaze a lásce ke svým blízkým.

Doporučuji těm, kteří mají rádi fantasy a chtěli by si od Kinga něco přečíst.
P.S. Nehleďte na počet stran, čte se to samo!

MíšaS.
25.06.2023 4 z 5

(SPOILER) Neskutečně moc jsem se těšila a SK mě nezklamal, ale i tak nemohu dát 5*. Minimálně do 3/4 jsem knihu hltala a četla každou možnou chvilku, ale pak přešel děj do "podhradí" a já jsem se nemohla začíst, nebavili mě tyto pasáže a začetla jsem se opět, až ke konci. Asi je zbytečné se více rozepisovat, neboť spousta komentářů pode mnou vystihuje i moje pocity a postřehy.

maca_t
20.06.2023 5 z 5

Je to takový typický King...nejdřív jsem ho sice moc nepoznávala,ale zhruba od 200. stránky už to tam opět sypal, ale tak nějak milejším stylem. Díky pár odkazům na aktuální věci je prostě znát, že jde s dobou a rozhodně nezůstává pozadu. Vyplatilo se počkat si na tento překlad do češtiny a za mě moc povedená kniha.

mysterygirl
20.06.2023 5 z 5

Za mě nejlepší kniha tohoto roku.

lejera
18.06.2023 5 z 5

Wow... Nic přesnějšího snad ani nemůžu vyjádřit. Byl to naprosto nádherný, silný a neskutečný příběh. Od začátku do konce napínavý, kniha se vůbec nedala odložit, vychutnala jsem si každičkou stránku knihy. Přiznávám, že na konci knihy ukápla i slza dojetí. Tohle je typ knihy, po jejímž dočtení už nikdy nechci číst jinou knihu. Už od začátku jsem se zamilovala do fenky Radar a litovala, že sluneční hodiny neexistují i reálně. Empis je úchvatný svět plný magie a Charlie je silný, statečný člověk se srdcem na pravém místě.
Pohádka se vlastně opírala o několik různých pohádek, překvapilo mě, jak krásně to všechno do sebe zapadalo. Bylo velmi osvěžující a překvapivé, přečíst si od Kinga naprosto žánrově odlišnou knihu od jeho běžné tvorby.
Vzhledem k tomu, že kniha vyšla na mé třicáté narozeniny, považuji to za dokonalý dárek :-)

Luigi1
18.06.2023 5 z 5

Tak jsem si spravil chuť todle bylo úplně o něčem jiném

lucia0482
17.06.2023 5 z 5

(SPOILER) Pokiaľ by Stephen King napísal telefónny zoznam,prečítam si ho tak ako všetko, čo doposiaľ napísal. Priviedol ma k láske k hororu a prečítala som všetky jeho knihy,ktoré vyšli v češtine a slovenčine. Pohádku som si preto nemohla nechať ujsť.

Prvých asi dvesto strán sa točí okolo zvláštneho priateľstva,ktoré vzniklo medzi mladým Charliem a starým pánom Bowditchom. Aj keď bol starý pán nevrlý, miloval svojho psa a už len preto som si ho obľúbila. Po jeho smrti Charlie príde na tajomstvo,ktoré mu zmení život a zistí,že existujú aj iné svety ako je tento. A v tom druhom svete môže predĺžiť psovi, ktorého si obľúbil, život. Radar, nemecký ovčiak, je dôvod, pre ktorý sa tam vydá. A ostáva napokon omnoho dlhšie,ako predpokladal.

Pohádka nie je klasická rozprávka, aj keď tu nájdete mnoho rozprávok. Je to iné ako väčšina Kingových kníh, no čítalo sa to veľmi dobre. Miestami mi kniha prišla zbytočne dlhá, ale zasa, to je King,majster rozprávania a bezchybného opisu. Čaká vás viac ako 700 strán s peknými kresbami na začiatku kapitol.

Pohádka nie je len o šťastnom konci. Je o sile, nádeji a poznaní seba samého. O dobrote i zle, ktoré môže byť v každom z nás. O priateľstve, zrade a nenávisti. Skrátka o živote, ktorý žijeme všetci, iba bez mágie a rozprávkových postavičiek.

klaraj093
17.06.2023 5 z 5

Jsem naprosto uchvácena, tohle bylo něco úžasného. 715 stran, kdy mě bavila opravdu každá strana. Máme tu opravdu pohádku z jiného světa, kde se střídá jedna emoce za druhou, děj běží a najednou je konec a vám se stýská po hlavních hrdinech. Víme že Kingovo knihy jsou těžší na čtení, ale u téhle jsem měla pocity, jako snad ještě u žádné jeho knihy. A to jsem myslela že Billyho S. z těch posledních novějších knih nic nepřekoná, no stalo se. Každá pohádka co známe má i svou temnou verzi a King nám ukázal jak moc temné to může být. Fantastické dílo.

kaczka79
16.06.2023 5 z 5

Co dodat? Nebudu znovu dlouze vypisovat, jak mě dílo uchvátilo. Souhlasím se všemi, co dali plný počet... Pohádkově snové, divnofantasy ... je to prostě pro fajnšmekry Kinga, kteří za ty roky znají jeho styl, upovídanost - hraničící s roztahaností. Dokonce bych si troufla říci, co jej už čtvrt století sleduji a čtu " starý dobrý King". Doporučuji !!! :)