Pravda, nebo lež

Pravda, nebo lež
https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/417223/bmid_pravda-nebo-lez-7wv-417223.jpg 4 2934 2934

Mladá spisovatelka Lowen Ashleighová se právě ocitla ve finanční tísni. Rozhodne se proto přijmout nabídku, které by se za normálních okolností vyhnula. Najme si ji manžel bestsellerové spisovatelky Verity Crawfordové, aby za jeho ženu dokončila veleúspěšnou knižní sérii. Ta se totiž po tragické nehodě nemůže práci věnovat a fanoušci už začínají být netrpěliví Lowen se proto na pár dní nastěhuje do sídla Crawfordových, aby navázala tam, kde Verity skončila. Není to ovšem tak jednoduché, jak by si Lowen přála, a odzbrojující přitažlivost Veritina manžela Jerremyho jí práci příliš neusnadňuje. Je však odhodlaná nenechat se rozptýlit. Dokud mezi Veritinými poznámkami neobjeví její kompletní autobiografii, která se nejspíš neměla nikomu dostat do rukou. Jde o děsivou a krutou zpověď, která Lowen odhalí nejen co je Verity skutečně zač, ale také co se v rodině Crawfordových doopravdy děje... celý text

Literatura světová Pro ženy Thrillery
Vydáno: , Ikar (ČR)

Verity , 2018

anna7852
19.04.2022 4 z 5

Asi půjdu proti proudu,ale me se to líbilo,bylo to napínavé. Jen mě štve že jsem se vlastně nedozvěděli jaká je ta pravá pravda

kiwi88
15.04.2022 1 z 5

(SPOILER) Asi bych to formulovala jako "bizár". Jakkoliv mohl být prvotní nápad zajímavý, přišlo mi to jako překombinovaná story, která měla skončit spíš na nějakém fan-foru.

Po celou dobu čtení jsem váhala mezi tím, jestli je opravdu Verity tak zlá a šílená, nebo to bude další z příběhů, kde se tím "padouchem" stane nakonec manžel. Dokonce jsem na chvíli myslela, že se z toho pětiletého kluka stane zabiják a právě on bude to nejtemnější postavou celého příběhu. Psát tak syrovým stylem o smrti dětí, to bylo opravdu necitlivé, až to působilo nerealisticky.

Čím víc podobných knih čtu, tím víc si říkám, kde se v lidech berou takové myšlenky. Cožpak není na Světě dost zla i bez toho, abychom si další museli vymýšlet? To jsme opravdu tak zklamaní svým nudným a obyčejným životem, že potřebujeme drama?

Můžeme se vůbec divit tomu, co jsou schopni si lidé vzájemně udělat, když v knihám místa ponaučení a moudrosti najdou spíše návod na vraždu?

Imis
08.04.2022 2 z 5

(SPOILER) Za mě moc natažené. Už od začátku příběhu chyběla logika a čekala jsem, co z toho vyleze, ale asi autorce knihy nepřišlo nelogické, že dopsat sérii po velice slavné spisovatelce může dostat neznámá, chudá spisovatelka a ještě za to dostane nekřesťanské peníze a bude mít prostor o podmínkách vyjednávat. Ale asi to bylo potřeba kvůli typicky americkému vystavění příběhů, kdy se z popelky stane královna. Ani jedna ženská postava mi nebyla sympatická - mírně řečeno. U jedné to je pochopitelné, ale s tou druhou se měl čtenář asi ztotožnit. S tím jsem měla problém kvůli jednoduchému myšlení hlavní hrdinky, která se občas chovala jako puberťačka. Asi je kniha určena mladším čtenářům. A chvílemi jsem měla pocit, že se jedná spíš o knihu 50 odstínů šedi než o thriller :) Ten závěr to popravdě celé trochu zachránil, ale další knihy autorky určitě vyhledávat nebudu.

soukroma
02.04.2022 2 z 5

První a dozajista poslední setkání s autorkou: naprosto odpudivý styl ("čtivost" založena prvoplánově na přemíře podrobných sexuálních scén), podivná zápletka, bez nápadu, bez napětí a zejména kloudného (natož skvělého, dechberoucího) rozuzlení - už už jsem ze všeho (balastu) čekala, že snad za všechny hrůzy může malý kluk, nebo velký otec. I to by snad ještě bylo k zakroucení hlavou nad tímhle veledílem, zato ten skutečný? konec? nekonec? nestál ani za to.
Ztotožňuji se se všemi komentáři s minimem hvězdiček i odpadem. A dám také velmi málo, zejména s ohledem na to, že dle zdejší oblíbenosti by to měla být vypsaná autorka, čtivá a s nápady. Touhle knihou ale dokázala pravý opak.

LiLinka
30.03.2022 4 z 5

Colleen a její prvotina v rámci psychothrilleru... byla zajímavá. Paradoxně mi to nepřišlo tak napínavé a čtivé jako její ostatní (romantické) knihy. Možná to bude tím, že zde se to dopředu očekává a tím pádem mizí ten pocit úžasu a překvapení. Příběh ale určitě stojí za přečtení a věřím, že vás bude bavit.

DeWom
21.03.2022 5 z 5

Tohle byl velmi dobře napsaný psychologický thriller. Při čtení mě místy až mrazilo. Nebudu spoilerovat, ale nechci si snad ani představit, jaké pocity musí při čtení tohoto příběhu prožívat kterákoliv matka.

Všechno bylo tak uvěřitelně napsané, že mě závěr naprosto dostal a vůbec jsem ho nečekala. Takhle se nechat zblbnout! Ale opravdu je to tak? Co když je to jenom další lež? Tyto otázky si člověk pokládá nejen po celou dobu čtení knihy, ale hlavně na jejím konci.

Slyšela jsem, že autorka jinak píše spíš romantické knihy; na ty moc nejsem, ale pokud by napsala další psychologické drama, bez váhání si ho přečtu. Za mě zasloužených pět hvězd.

bupilla
20.03.2022 3 z 5

Tak som si to prečítala aj ja, zo zvedavosti, lebo počtom hodnotení aj samotným priemerným hodnotením je táto kniha naozaj mimoriadne vysoko - bola som zvedavá, aj keď anotácia ma ktovieako nelákala.
A žiaľ, nepridám sa k nadšencom a vlastne ani nechápem, prečo je kniha tak populárna a prečo sa tak páči...
Je fakt, že sa číta veľmi ľahko, je pútavá, jednoducho a úderne napísaná, dala som ju za pár hodín a nechcelo sa mi od nej odchádzať. A v niečom bola originálna, to oceňujem tiež.
Ale tá nereálnosť, jaaaaj! Toto nie veru. To bolo tak "pritiahnuté za vlasy", až to bolo komické.
Oceňujem, že v slovenskom preklade je názov Verity a text sa zaobišiel bez vulgarizmov.
No samotný príbeh za mňa ledva priemerný a keby som ho nečítala, asi by som o nič neprišla.

_Žanet_
05.03.2022 5 z 5

Po dočtení knihy můžu jen ohromeně koukat na její poslední stránky a přemýšlet nad tím, jak dokonale mě Colleen opět dokázala ohromit a překvapit. Troufám si říct, že je mou nejoblíbenější spisovatelkou, protože mi její styl psaní sedí a zatím mě bavilo vše, co jsem od ní přečetla a to platí i v tomhle případě.
Kniha splnila svůj účel a často jsem během čtení byla napjatá a při nočním čtení jsem se občas bála, co mě na dalších stránkách překvapí. Je neuvěřitelné, jakou fantazii Colleen má a musím říct, že tahle kniha má vše, co od knihy potřebuji- nepřehnanou romantickou linku, napětí a trochu tragédie, která za mě vždy přidá knize nádech dramatičnosti, se kterou se Colleen umí vypořádat skvěle. Abych ale nepěla jen ódy chvály, musím zmínit občasnou nelogičnost chování hlavní hrdinky. Občas jsem při čtení měla pocit, že je v příběhu nezúčastněná a nic moc jsem se toho o ní nedozvěděla, což mě trochu mrzí, ale není to něco, co by mi vyloženě drásalo nervy a já kvůli tomu srazila hodnocení. Na závěr mohu jen říct, že bych knihu všemi deseti doporučila.

Amitiel76
03.03.2022 5 z 5

Od autorky už mám něco přečteno. Ale tenhle kousek, se opravdu vymykal jejímu běžnému stylu. A musím říct, že tenhle směr, mi u ní sedí daleko lépe. Za mě paráda!
Psychothriller s romantickou linkou, rodinná tragédie a skrývané tajemství. Děsivá autobiografie, která všechny šokuje, a odstartuje zběsilý roj událostí. Kde se vlastně ukrývá pravda, a co je bohapustá lež?
Nutno říct, že od samého počátku vám je naservírováno, kdo je viník. Která postava, je ten Černý Petr. Směřuje k tomu vše, co je vám předkládáno. A pak přijde finále, poslední kapitoly, které vám totálně zamíchají kartami. Tak že nakonec stejně nevíte, jak se to ve skutečnosti celé odehrálo. A opět jen zůstává otázka: Pravda, nebo lež?
Čtení jsem si užila, a určitě ještě zkusím nějakou další autorčinu knihu z komínku "pro dospělé" :-)

michaela5515
23.02.2022 5 z 5

Colleen je moje oblíbená autorka. Tohle je trochu něco jiného, než na co jsem u ní zvyklá. Ale byla to bomba. Do poslední chvíle jsem nevěděla, co je vlastně pravda. Některé části dost drsné, ale rozhodně dobře čtivé.

katst
21.02.2022 5 z 5

Tak tako kniha mě naprosto pohltila. Nemohla jsem se od poslechu odtrhnout, musela jsem prostě vědět, co bude dál.
Děj má spád, je napínavý, každá z postav je svým způsobem nějak nevyrovnaná a člověk neví, co komu může či nemůže věřit. Každopádně ale musím říct, že jsem autorce hezky skočila na vějičku a díky stylu, jakým je kniha napsána, jsem jí věřila vše, co čtenáři podsouvala a kam ho naváděla, takže ke konci jsem byla lehce překvapená rozuzlením, přestože u knih tohoto typu zvrat vždy čekám.
Jediné, co bych trochu vytkla, je zbytečná přemíra erotických scén.
(audiokniha)

Nika151
20.02.2022 5 z 5

Pravda nebo lež je celkem trefný název, protože po přečtení se lze jen dohadovat, jaká z “osobností” Verity je ta pravá. Napínavé od začátku do konce, přečetla jsme během soboty. Děj je vyprávěn z pohledu Lowen, následně se přidají kapitoly z autobiografie Verity. Nečekala jsem, že bude obsahovat až tolik sexuálních pasáží. Moje první kniha od teto autorky a mohu jen doporučit. A strašidelné/mrazivé to bylo jen trošičku..nedoporučuji číst čerstvým maminkám.

Tynyton
20.02.2022 4 z 5

Po této knize jsem sáhla aniž bych tušila, že se bude žánrem jednat o thriller a musím říct, že jako thriller splnila naprosto svůj účel, protože při čtení jsem měla obrazně řečeno husí kůži. Možná jsem jen čekala trošku drsnější vyvrcholení a závěr.

dana8437
20.02.2022 5 z 5

Tohle byl masakr! Neskutečný… ze začátku jsem si říkala, tak tohle bude dlouhé… po pár desítkách stránek se už nedalo odtrhnout… a teď čemu má člověk věřit. Myslím si, že co člověk, to svůj názor. Neskutečně čtivé, je to už možná téměř 2 roky, co jsem tuhle knížku četla a stále ji mám v živé paměti, nevyšuměla… takže fakt wau efekt a doporučuji všem, kdo má rád psychothrillery! Určitě nebudete zklamaní!

JitkaHambi
17.02.2022 4 z 5

Wow!Ten konec!Nad knihou budu ještě dlouho přemýšlet!
Četla se úplně sama, bylo mi až líto, že už jsem u konce.

Niu
12.02.2022 3 z 5

(SPOILER) Může obsahovat spoiler na Zmizelou! (Raději to uvádím). Přečteno na dva zátahy, mezi nimiž byl časový odstup týden na rozdýchání situace. Čekala jsem dost něco jiného. A sice to, že příběh se bude týkat převážně literární tvorby, onoho díla a knih ze série, ke kterým se původní autorka nedostala. Byla jsem zvědavá, jak bude Lowen pronikat do postav, pročítat informace. V téhle části mě kniha dost zklamala, protože tato část příběhu byla jen tak mimochodem zmíněna.
Povedený byl začátek knihy, vlastně bych řekla, že tak do doby, než Lowen objevila autobiografii. Tam se příběh začal lámat do stylu Zmizelá a já tyhle manipulativní psychothrillery strašně nerada čtu. Chvilku to vypadalo i na mysteriózno, to bylo zapříčiněno spíš těmi zjeveními nebo myšlenkami, zda to byla skutečnost nebo xanax a stres. A autobiografických částech mi bylo v daných chvílích opravdu na zvracení, což byl okamžik, kdy jsem knihu na čas odložila. Linku se sexem jsem nečekala až tak hard core, kor když v jiné autorčině knize si hlavní postavu mají problém si dát pusu. Sem tam mohli v překladu použít vhodnější termíny dle situace a chápala jsem myšlenky Lowen, že už se jí nechce pokračovat ve čtení autobiografie, když je to samý pták. Ono použít to párkrát, ok, ale všeho s mírou. A to rozuzlení jsem čekala. Ten závěr si musí každý sám vyhodnotit, jak mu to dá smysl. Ale vlastně definitivní odpověď na "Byla to pravda, nebo lež?" se nedozvíme. Jen někdy obdivuju (v negativním kontextu), jak vznikají české názvy knih.

The_Kim
10.02.2022 2 z 5

Tak tohle byla naprostá ztráta času. Zápletka jak z pera středoškolského žáka, naprosto neuvěřitelný příběh s hloupým rozuzlením. Kapitoly jsem musela hodně přeskakovat, protože se to chvílemi fakt nedalo. Dvě hvězdy autorce za snahu a za to, že to bylo poměrně čtivé. Nicméně dalším trochu náročnějším čtenářkám toto dílo nedoporučuji, ačkoliv věřím, že náctiletým čtenářkám se to líbit může :).

Fleur213
09.02.2022 5 z 5

Velice, velice dobře napsaná kniha a maximálně zajímavá zápletka. Stejně jako ostatní tady říkám: WOW!
Colleen si už dávno vybudovala místo v mém top žebříčku zahraničních autorů. Ano, také jsem byla zvyklá na slaďárny a vztahové pletence, ale tohle mi sedlo moc. Doufám, že z tohoto žánru nebyla poslední.
Nic není jak se na první pohled zdá a jak se říká: Papír snese všechno. Jestli máte rádi romanci s nádechem mysterióznosti a nakouknutí za "oponu" života spisovatelů, určitě nebudete zklamáni. Vřele knihu doporučuju. Kdo má rád Colleen, tohle je "must read".

SvetlanaHonzova
05.02.2022 5 z 5

Takže wau! Od této autorky jsem zvyklá spíše na slaďárny, ale tohle byla teda pecka. Knížka se v podstatě četla sama.

Angie.D
03.02.2022 5 z 5

WOW!
Milujem knihy, ktoré sa mi vryjú pod kožu, nútia ma zamýšľať sa nad nimi, prehodnocovať čo si myslím a čo čítam, ktoré mi rozbúchajú srdce, držia ma v napätí, vydesia ma, šokujú a na záver emočne vyšťavia. Presne takáto je knihy Verity!
Zhltla som ju v priebehu víkendu a druhú polovicu knihy som sa už fakt nedokázala odtrhnúť.
Postavy sú napísané skvelo, i keď nie štýlom, že by ste si mali nejakú obľúbiť. Osobne mi každá jedna z postáv od začiatku prišla dosť psycho.
Oceňujem, že autorka sa nebála ísť za hranice morálky a toho, čo sa očakáva. Avšak situácie, ktoré sa v knihe rozoberajú určite nie sú pre každého.
Za mňa jedna z najlepšie napísaných kníh, aké som čítala a ešte dlho na ňu budem myslieť. Naozaj vás donúti rozmýšľať čo je pravda a čo lož.