Rod nebes a dechu

Rod nebes a dechu
https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/498957/bmid_rod-nebes-a-dechu-OZW-498957.jpg 4 763 763

Bryce Quinlanová a Hunt Athalar se snaží vrátit do normálu - možná zachránili Crescent City, ale vzhledem k tomu, že se v jejich životech v poslední době odehrálo tolik otřesů, chtějí si hlavně odpočinout. Zpomalit. Zjistit, co je čeká v budoucnosti. Asteriové zatím drží slovo a nechávají Bryce a Hunta na pokoji. Ale s tím, jak rebelové oslabují moc Asteriů, roste hrozba, kterou vládci představují. Jak jsou Bryce, Hunt a jejich přátelé vtahováni do plánů rebelů, volba se stává jasnou: mlčet, zatímco jsou ostatní utlačováni, nebo bojovat za to, co je správné. A mlčení jim nikdy moc nešlo. Sexy, akcí nabitý strhující příběh o světě, který se chystá explodovat – a o lidech, kteří udělají cokoli, aby ho zachránili.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , CooBoo

House of Sky and Breath, 2022

Wajny
24.11.2022 4 z 5

Rod nebes a dechu má 784 stran, takže pěkná bichle. Některé pasáže pro mě byly hrozně zdlouhavé a já se musela do čtení nutit (stejný problém jsem měla i s jedničkou). Úplně ideální by pro mě bylo číst celou knihu v kuse (bohužel je to pro mě nereálné), ale pak bych určitě byla více nadšená, protože hlavně v první polovině mi trvalo strašně dlouho se začíst.

Hned od začátku knihy se pořád něco děje a tak je to vlastně celou dobu. Ale občas mi přišlo, že se postavy chodí pořád sem tam a vlastně nic z toho. Sice se dozvíme nějaké nové informace a i dojde k menším zvratům, ale to všechno vás nedonutí úplně přemýšlet o nějakých teoriích - Emil, Asteri, Danika .... Často totiž autorka najednou něco vystřelí (úplný wtf moment), ale nevedou k němu žádné náznaky a vy nic nemůžete předpovídat. Na jednu stranu je to super, ale na druhou stranu mi právě tohle hádání hrozně chybělo.

Posledních 100 stran bylo skvělých - hodně se toho objasnilo, dozvěděli jsme se nové věci a ten konec, to poslední slovo?! Na můj vkus možná trochu překombinované a jsem opravdu zvědavá, jak se s tím autorka v příštím dílu popere.

Líbí se mi, že je příběh vyprávěn z pohledu více postav. Každá z postav měla svou dějovou linku a své vlastní problémy, takže nebyli pouze doplňkem.

Hlavní postava Bryce si mě pořád nedokázala získat, někdy se totiž chovala jako úplná nána, chyběla ji sebereflexe a vadil mi její slovník. S Huntem to mám stejně, pořád mi na něm něco vadí a nedokážu přesně říct co.  Tahle dvojka asi nebude nic pravé pro mě, protože oni dva mě vlastně bavili s celé party úplně nejméně. Nejvíce mě bavil mě Ruhn a jeho linka se Světlem Dne a myslím, že by si zasloužil více prostoru️. Ke konci mě taky zaujal Ithan.

"Romantická" linka, která je spíše erotická, mi nepřišla ničím zajímavá. Hlavní roli zde mělo neuvěřitelné sexuální napětí, které ale bylo najedno brdo. Jasně chápu, že se jedná o alfablbce a ty to prostě jinak neumí, ale už by to chtělo nějakou změnu.

Asi tu největší výtku mám, ale na množství chyb! Občasná chyba nevadí, ale tady je špatné skloňování jmen (úplně chybělo skloňování jména Sophie), chybějící písmenka a pak "vyděl" (viděl). Já si většinou tohohle nevšímám, ale tady to rušilo při čtení a rozčilovalo.

Knihu určitě doporučuji! Já jsem ve výsledku spokojená, ale za ty výtky to určitě není 100%. I když pořád mám chuť to tam dát, protože ten konec je nezapomenutelný!

roman9276
24.11.2022 5 z 5

Já autorku fakt miluju. Opět vytvořila něco skvělýho, co mě mega bavilo. Kdyby knížka byla dvakrát tak dlouhá, tak jsem s tím úplně v pohodě. Příběh plyne konstantě, konec mě rozsekal, fakt skvělý. Pro mě je autorka téměř vždycky sázka na jistotu a ani teď mě nezklamala ba naopak. Postavy, vztahový zápletky a celkově svět vystavěla dobře, chci víc a víc se dozvídat o postavách, schopnostech, různých rodech, prostě potřebuju víc a hned!

PetraKysova
20.11.2022 4 z 5

Nikdy som si nemyslela že nedám plné hodnotenie knihy od Sarah J.Mass. a hľa ho. Tu tú jednu hviezdičku proste musím ubrať.
Takže dej vynikajúci, je vidieť že to je proste Pani Autorka. Má to všetko tak premyslené že nechápem. Kniha mala spád, nevedela som sa od nej odtrhnúť (a to sa pri 9 mesačnom dieťati robí ťažko) a aj tak som ju mala prečítanú za 5 dní. Páčilo sa mi ako bol dej popísaný z rôznych postáv. Obzvlášť pohľad z Ithana a toho vodného muža (nepamätám si meno). To naozaj oživilo dej. No a tie šokujúce odhalenia, jedno za druhým bum bum bum. Za mňa najlepšie Hypaxia a ta miestodržiaca. Skvelé. Naozaj odporúčam kniha je skvelá, má grády, má všetko.
Ale ! Za čo strhávam jednu hviezdu. Je tu toho trošku viac. Za prvé, to že Danika je akože alfažena. Pardon, ale jej deň musel mať asi 300 hodín lebo inak by to všetko nedala (alfa, pomocné zdroje, droga, druh, asteri, výskum, iné svety, párty s bryce) proste príde mi, že to nevedela domyslieť tak to proste všetko hodila na Daniku. A to mi od Sarah J Mass príde prízemné.
Ďalšie to ako sa choval Bryce, myslela som ze je to dospelá žena a nie ufňukaná nána. To s Emilom... (Som jediná ktorej pripomína čím ďalej tým viac Aelin?)
No a záver, bol to šok, ale za mňa nepríjemný. Bojím sa toho čo sa stane keď sa spoja svety. Som na to samozrejme zvedavá ako to prepojí, ale bojím sa že to bude prekombinované. Uvidíme, necháme sa prekvapiť.
Po perfektnej a nadupanej jednotke, ru je o niečo horšia dvojka. Ale stále je to nadpriemer nadpriemeru dnešnej knižnej scény.

annes
20.11.2022 5 z 5

Za ten konec přidávám tu pátou hvězdu...
Nicméně tím, že svět už člověk poznal v minulém díle, tak rozjezd byl mnohem rychlejší a dějové linky osob opět zajímavé, samozřejmě s překvapením tu i támhle ;⁠-⁠)
Jen teda ty "červené" pasáže za mě hrůza, přeskakuju:⁠-⁠D čeho je moc, toho je příliš...

ClareCMR
20.11.2022 3 z 5

Táto séria je moja najmenej obľúbená, lebo mi príde ako veľká zlátanina všetkých young adult fantasy - anjeli, démoni, ľudia, víly, vlkodlaci, vyvolení, proroctvá … Bryce je na facku, s Huntom majú divný vzťah a ostatné postavy už začínajú byť tiež jedno veľké klišé - všetci sú hrozne tramatizovaní, ale hrozne sexy Dej má každým dielom stále viac dier a bohužiaľ mi už príde, že autorke dochádza dych a inšpirácia. :( Ale! Hodnotenie dávam vysoké, lebo ma to proste bavilo, knihu som zhltla za pár dní a v rámci žánru je to stále vysoký nadpriemer.

Paja.92
20.11.2022 4 z 5

Začala bych tím, že mám ráda S. J. Maas. Myslím si, že umí psát a s příběhem si hezky pohrát. Má promyšlený děj i postavy a dokáže navodit atmosféru.
A teď přijde „ale“.
Ačkoliv byl děj dobře promyšlený, občas mi to připadalo zdlouhavé a do čtení jsem se musela nutit. Naopak byly pasáže, kdy jsem hltala jednu stránku za druhou.

Co mě ale iritovalo, byly postavy. Sice každá měla jiný charakter a byly popsány tak, že se do nich člověk dokázal vžít, ale připadá mi, že postavy v knihách S. J. Maas jsou na jedno brdo. Všichni jsou krásní, oslniví, vtipní a tak sexy, že byste z nich nejraději strhali oblečení, abyste mohli ukojit tu obrovskou touhu, kterou ve vás vzbouzí… Ale zase se jí musí nechat, že umí vystihnout chemii mezi mužem a ženou a to velmi dobře.
Zkrátka a jednoduše. Na mě už asi moc testosteronu. Krásným příkladem je Bryce. Všichni muži jsou z ní paf a přitom se dokáže chovat jako pěkná mrcha- jakou pak postavu z ostatních knih S. J. Maas mi to připomíná?

Druhá věc, co mě rozladila, byl konec knihy. Ano, ono se to dalo čekat, ale pořád jsem si říkala: tak snad to nebude tak kombinovat.
Bude.
Strašně mi to připomíná seriály, které pro svoji oblíbenost dostávaly další a další série, až z toho vznikla překombinovaná slátanina. Například Lovci duchů. Kdyby skončili např. u čtvrté série, bylo by to akorát. Ale ne. Dočkali jsme se dalších třech apokalyps a tak zamotaného děje, že i scénáristi se v tom ztratili.

Netvrdím, že si s tím S. J. Maas neporadí, ale byla bych prostě radši, kdyby se to nehnalo až do takových extrémů ( V tom se mi líbil první díl Půlměsíčního města: detektivní zápletka, nastíněn svět Vanů a romantická linka.). Všeho moc někdy škodí. To je ale můj osobní názor. Každý máme rád něco jiného a jinou míru akce.

Mojepočteníčko
19.11.2022 5 z 5

• Tahle „cihlička“ má bezmála osm set stránek a já doteď děkuju všem dveřím, které v naší domácnosti doposud neztratily svůj klíč. I když mi chybí čas asi na všechno a neustále si přeju, aby měl den osmačtyřicet hodin, strávila jsem s ní nakonec krásný týden a půl.

• Bryce a Hunt prožili dost náročný chvilky. Není divu, že si po tom všem potřebují odpočinout a vrátit se zpátky do normálního života. Jenže hned zkraje je jasný, že to nebude úplně jednoduchý. Tahle dvojka a spousta lidí okolo nich, je neustále vtahována do soukolí všelijakých záhad a problémů. Neřešit je? Tak to pro nikoho z nich vážně nepřipadá v úvahu!

• Hrozně jsem si přála, aby měl druhej díl modrou barvu. A ono se mi to fakt splnilo! Někdy brblám, že Sarah svoje příběhy zbytečně natahuje, tady bych ale nevynechala ani jednu jedinou stránku. Miluju ten spletitej svět plnej nadpřirozenejch bytostí, moderních technologií i úplně obyčejnejch lidí. Nechybí čtivost, spousta akce, napětí, záhad i vyhrocených chvilek.

• Pokud by vás zajímaly vztahy a sex – jasný! Bylo všechno! Jenže momenty, na který jsem se těšila nejvíc, mě ve finále trošku zklamaly. Já bych si to teda rozhodně představovala jinak

• Mám samozřejmě i pár drobných výtek. Ne, že bych šla pro sprostý slovo daleko, ale tady jich teda bylo jako máku. Taky si nejsem jistá, jestli bych samou touhou neustále zatínala prsty na nohou – to už je taky docela klasika, ALE! Chyby v textu. Moc, moc, moc. Vím, co ta práce obnáší a jak z ní dokáže člověku hrabat. Zvlášť při takovým množství stránek. Jenže po nějaký době mě to prostě začalo štvát.

• Suma sumárum, bylo to skvělý a nemůžu se dočkat dalšího dílu. Pro jistotu jsem si závěr toho druhého sepsala v krátkých poznámkách na lepící papírek, abych byla v obraze a netápala jako teď.

• 5 ⭐️ / 5⭐️ a rozhodně můžu doporučit :)

LenkaPet
16.11.2022 5 z 5

Tak takovýhle závěr jsem tedy nečekala. Všechno možné ano, ale tohle? To jako budu dva roky čekat co bude dál? Je to jasné, moje nejoblíbenější spisovatelka se zbláznila. Bože Sarah J. Maas, děkuji, děkuji, děkuji. Myslela jsem že se konce nedočtu, asi jsem v té rychlosti přeskočila i pár slov na každé stránce, ale do prdele...
Kniha je dlouhá a zamotaná, ale boží. Prosím přeložte další knihu rychle, jen co jí ta úžasná žena napíše . Nevim jestli tohle přežiju.
Proboha, čtěte. Kdo miluje knihy Sarah J. Maas nemůže dát méně než všechny hvězdy co jdou dát. Zase mě dostala. Naposledy jsem takovýhle pocit měla když jsem dočetla v sérii Skleněný trůn díl, kde zajali Aelin a zavřeli do železné rakve.
O knize jako takové nic psát nebudu, kdo chce ten si jí přečte bez potřeby číst o čem kniha je nebo jestli stojí za přečtení.
Omlouvám se za můj citový výlev, myslela jsem, že tentokrát to zvládnu, ale to nejde. Přeji krásné čtení.

Thalin
16.11.2022 3 z 5

(SPOILER) Na knížku jsem dlouho čekala a těšila se na ni. Taky jsem si znovu přečetla jedničku, abych se neztrácela. Ale jsem trošku zklamaná. Jednička se mi líbila zkrátka víc. Tady mi chyběla nějaká vážnější akce. Běhalo se z místa na místo, vše se rychle vyřešilo, navalovaly se další a další problémy a místy vcelku o ničem. A taky se objevilo hodně nových postav. Nakonec jich už je tolik, že zkrátka není čas všem věnovat prostor a některé tam působí lehce zbytečně.
Trošku se mi tu taky nelíbilo vyobrazení vztahu mezi Huntem a Bryce. V první knize to hezky gradovalo od neškodného kočkování, před zájem až po zalíbení a zahoření. Tady už jsou vlastně pár, ale taky tak docela nejsou. Lezly mi na nervy neustálé pubertální narážky na sex, které bych čekala od mnohem mladších postav.
Maasová v každé nové knize v tomhle tlačí víc a víc na pilu a není to k dobru. Neustále si tu slibují jak si vy*ukají mozek z hlavy, i když k sexu dojde pořádně až po 500 stránkách. Do té doby jde o tunu narážek, dotyků a jeden blow job. Ta scéna s přepsáním jména v telefonu mi přišla vyloženě trapná. To bych čekala od šestnáctky, která je po svém poprvé vyjukaná a musí na to nějak upozornit a ne od dospělé ženské, která byla v minulosti promiskuitní až až. Zkrátka mi u Bryce chyběla nějaká dospělá sebereflexe, pořád se chovala jako puberťačka. Vlastně půl knihy je o tom, jak se hrozně chtějí a jak jsou oba sexy. Trošku nuda. A co má sakra být to vzlykání? Já chápu, že chce sexuální scénu nějak přibarvit a nepsat ji vulgárně. Ale že někdo vzrušením neustále padá a vzlyká, mi přišlo lehce infantilní.
V tomhle mě to zklamalo opravdu hodně. Prostě jsem jim nefandila a jako pár mi nějak nesedí. Ne tak jako postavy v jiných knihách, kde mi vyloženě přišlo, že k sobě patří. Tady mi zkrátka něco chybělo. To už mě mnohem víc bavil Ruhn a jeho vývoj vztahu s agentkou Den. Každopádně, bavilo mě to číst, je to dobře napsané a místy jsem se fakt i zasmála. Ale byly tam momenty, kdy mi lezly na nervy postavy i zbytečně komplikovaný děj. A chyby! Do háje!
Mě nezajímá, že korekce je mizerně placená práce, jak to někdo rád omlouvá na fb skupinách. To sakra není žádná omluva. Našla jsem spoustu chyb jako čtenář a někdo, kdo je za to placený, je tam nechá? Tak ať se na to vyprdne a jde pást ovce. A od kdy se v češtině neskloňuje jméno Sofie? To mi taky dost trhalo oči. Ten kdo to takhle vypustil do éteru by zasloužil vařečkou dostat po prackách. Fuj CooBoo, styďte se.
Ale za to autorka nemůže, moje hodnocení se týká pouze děje. Jednička mě vážně bavila, ale tady jsem trošku narazila a jen doufám, že trojka to zase nějak vyváží a jsem zvědavá i vzhledem k tomu konci.

Anezves
15.11.2022 5 z 5

Miluju to!!! Ten konec… Byly momenty kdy jsem věděla co přijde, ale i tak mě kniha nadchla. Nemůžu se dočkat dalšího dílu, protože v tuhle chvíli vážně nevím co bude dál. Tak Maasová, doufám že mě dostaneš…

Gabetka
14.11.2022 4 z 5

Taky byste na začátku ocenili shrnutí předchozího děje? Je to nějaký čas, co jsem četla první díl, a musím přiznat, že v rozvržení místního světa jsem zpočátku trochu plavala. Je fakt, že jsem s tím měla problém už v prvním díle, ten svět je složitý, objevuje se v něm spousta různých druhů magických bytostí s různými schopnostmi, a jejich hierarchie je dost nepřehledná. Naštěstí je Mass opravdu dobrá spisovatelka a čtenáře dokáže držet i přes vleklejší pasáže, protože pak přijde zběsilá akce, napětí a spousta informací. Konec na jednu stranu hodně vysvětluje fungování tohoto světa, na druhou stranu zůstanete koukat s otevřenou pusou. No, při čekání na další díl si asi konečně přečtu Dvory.

Haninkaa
14.11.2022 5 z 5

SPOILER
Maas mě nezklamala, opět dávám 5*, v knize samozřejmě nechyběla akce ani humor, ale kvůli čemu dnes neusnu je ten KONEC!!! žádná kniha mě ještě nedostala tak jako Rod nebes a dechu. Nemůžu se dočkat jak se Maas podaří spojit mé milované Dvory s Půlnočním městem! :-)

lenka7767
10.11.2022 4 z 5

Kniha se mi kvůli závěru ve výsledku libila, ale jinak byla hodně utahana, Danika a její dvojí život už mě otravoval a občas jsme si říkala, tohle přece nemůže tak snadno jít. Ale závěr to dost vynahradit. Jednička byla úplně skvělá, takže chápu že navázat zase topkou není jednoduché. Na třetí díl se těším.

Petra-1
09.11.2022 4 z 5

Co vlastně napsat? Že to byla strhující jízda? Do Helu, že se nemůžu dočkat, až vyjde další díl?
Ale nějaké výhrady tedy mám. Bohužel, v tomto dílu chování Bryce sklouzává k chování nevyspělého teenagera a myslím, že to dost škodí. Taky vztah s Huntem, který byl v prvním díle skvělý, se přeměnil v trapné nedospělé něco.
Celkově musím říct, že autorka opět, jak má asi ve zvyku, z prvního dílu, který byl skvělý, detektivní a určený pro dospělé, klouže k YA literatuře, ale bohužel v tom horším smyslu. Po dočtení série Trůnů také vidím velkou podobnost Bryce s Aelin. Celkově autorka má některé knihy kvantitou nad kvalitou. A spousta jejich knížek by byla lepší, kdyby byla kratší. Navíc erotické scény, kde se pomali planeta přestane točit, mě vytáčí.
Konec je pro mě trošku utrpením, protože se začínám obávat, že už bude další díl až příliš překombinovaný.

Jandýs
08.11.2022 5 z 5

Neni nic, co by se dalo vytknout. Epicke, strhujici vypraveni, brilantni rozhovory, napeti,akce … tim vsim se proritite rychlosti svetla a tech bezmala osm set stranek otocite jako nic. Docela odpustite i chyby v knize. Nemuzu uverit, ze uz je zase konec a budu cekat nekonecne dlouho na dalsi dil. Je to proste skvele napsany.

Jedine, co bych uvitala, vzhledem k objemu a obsahu knih u pani Maasove je - na zacatku knih psat aspon strucne shrnuti deje z predchozich dilu. To bych vazne moc ocenila :-)

Bryel
08.11.2022 5 z 5

(SPOILER) Jsem naprosto nadšená!
Dějově je to nabouchaných 800 stran, akce spousta, ale.. Celou dobu si říkám, že mi unikají nějaké podstatné souvislosti.. A na konci přijde velkolepé odhalení, které odkryje zákulisí spousty události z obou dílů.
Linka Ruhna byla absolutně úžasná a hltala jsem každou stránku. i když identita Dne se nabízela už nějaký čas. Bryce a Hunt jsou miláčci, drzý královský pár se skvěle vtipnými nekrálovskými dialogy. :)
Konec mě nenechal na pochybách o tom, proč Maasovky zbožňuju. Pokračování bude epické! Střet postav Půlměsíčního města a Dvorů?! NO WOOOW!! Tak na to si zatraceně ráda počkám. :D

Peťa2110
05.11.2022 5 z 5

Maas ako vždy nesklamala, nemám čo iné dodať! Jej knihy sú skvelé :)

Literarytwins
03.11.2022 4 z 5

Chudák Bryce a Hunt si jen tak nevrznou. To mi běželo hlavou pokaždé, když je něco náhodou přerušilo. My víme, že jsme se na to klepali po prvním díle. Jenže ta jejich dohoda? Jak bláhové Bryce, jak bláhové. Nicméně vzhledem k tomu, že před sebou mají neustále nějaký boj se ve výsledku není čemu divit. Bryce totiž jak vidí možnost dostat se do průšvihu běží mu směle vpřed, budiž jí ke cti to, že je to vždy ve jménu dobra. :) Navíc miluju její ostrovtip a ostrý jazyk. To je na téhle sérii super a baví mě, jak se psaná novodobě a bez servítek. Moc se mi líbí i vztah mezi Ruhnem a Bryce a jejich vzájemná podpora a oddanost. Zato jejich tatíček? Na facku! Sabine? Na Facku! Princ Cormac? Zpočátku na facku! Celestině jsem od začátku nevěřila. Baxian je zajímavý týpek a co mě tedy rozsekalo totálně bylo to, když jsem si (ještě než jsem se to natvrdo dozvěděla z knihy) spojila v hlavě souvislosti a odhalila to, kdo je agentka světlo dne. Jako do Hellu! A ten šílený konec? Mám asi tak milion konspiračních teorií a třetí díl tu měl být vydaný jakože včera! A je jedno, že ho ještě nenapsala, my ho prostě potřebujeme! Moc se těším, jak se to rozčísne v dalším díle a hodně mě zajímá i dějová linka Ruhna (a mě osobně i Flynna a Ithana). Obálky v téhle sérii jsou top, strhávám ale bodík za to, že je místy tahle série zmatečná a je oproti Dvorům podstatně komplikovanější, ale i tak ji miluju. (Dvory jsou ale Dvory)

Nelly
03.11.2022 4 z 5

Po dočtení nějak nemám slov ke spisovatelčině umu splést tak dokonalý příběh, který prolíná všechny světy. Před čtením tohoto dílu jsem si znovu přečetla první díl na osvěžení a nakonec to vypadá, že si těch knížek budu muset přečíst vícero. Protože nic na světě není osamoceno, vše je nějakým způsobem propleteno a Maasová je vynikající tkadlena.
P.S. Kniha ve mně doznívá ještě dlouho a musím přiznat, že autorka na vás hází jednu bombu za druhou a nakonec shodí i atomovku. Nutně potřebuji další díl!

ydnac
02.11.2022 5 z 5

STRHUJÍCÍ !!!

Z BRYCE JE PRINCEZNA :-)
"Jsem na šrot," prohlásila Bryce do potemnělého bytu a svezla se na pohovku.
Hunt se zachechtal. "Velmi princeznovské."

DOKÁŽE PORADIT :-)
"Tak mu cestou kup něco na zub."
"Něco na zub?" zopakovala Fury, ale otevřela zadní dveře auta.
"Však víš." prohodila Bryce, "druhořadý jídlo, který našim tělům neposkytuje žádné živiny, ale jak z něj žijou naše duše!"

KAMARÁDI JSOU TAKÉ ZODPOVĚDNÍ :-)
"Určitě vám nevadí vypustit u sebe doma tlupu nasranejch ohnivejch skřítků?"
Flynn ale mávl rukou. "Máme tady protipožární hlavice a hlásiče kouře."

Stále miluje Hunta.
Stále přitahuje průšvihy.
Stále ji čeká boj...

Naprosto úžasná kniha :-)
Chtěla jsem co nejdříve vědět jak to dopadne a zároveň jsem nechtěla, aby byl konec.
TEN MĚ NAPROSTO ROZSEKAL !!!!
Fanoušci Maasové vědí o čem mluvím :-)
Zůstala jsem nadšená a ohromená s otevřenou pusou :-)
DO HELU JO, DOPORUČUJI :-)