Inferno

Inferno
https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/288499/bmid_inferno-x3H-288499.jpg 4 4392 4392

Robert Langdon série

Harvardský profesor Robert Langdon se při svém nebezpečném poslání musí tentokrát proplést nejen labyrintem florentských, benátských či istambulských uliček, tajných chodeb a skrytých komnat, ale také labyrintem narážek a Kódů. Jediným vodítkem je mu zprvu jen tajuplný kovový váleček, obsahující několik zašifrovaných odkazů na renesanční literární veledílo- Božskou komedii Danta Alighieriho. V sázce přitom není jenom jeho bezpečí, ale bez nadsázky osud celého světa: pokud se Langdonovi a jeho záhadné společnici nepodaří zasáhnout včas, hrozí lidstvu skutečné inferno Dantových rozměrů...... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Argo

Inferno , 2013

Kukinka
10.09.2017

Pro mě je Inferno Brownova momentálně nejhorší kniha. Nicméně i přes tento fakt se jedna o dílo, které ovlivnilo můj život. Proč?
O.K.
Protože poukazuje - mimoděk - na člověčí servilitu rovnající se politicky korektní připos*anosti. Základní myšlenka tohoto dalšího románu se sympatickým symbolologem Robertem Langdonem je o tom, že jistý vědátor má (ne)zájem na populaci lidstva, respektive stojí o to jej regulovat. Opírá se o vědecky podložený fakt, že černá smrt, ergo mor vyhladil ve 14. století téměř celou Evropu a následně mohla započít toliko obdivovaná renesance, jak kultury, umění a vědy, tak samotného lidstva.
Dan Brown zde předkládá základní lidskou otázku "není nás příliš mnoho a co z toho pramení?", přičemž ji sám otáčí v humánně dobrý konec a nejspíš - nevědomky - u lidí jako jsem já vyvolává čím dál větší pochyby. Nejsem toho názoru, že všichni lidé jsou si rovni. Nemyslím si, že každý by měl mít stejnou příležitost a chápu, že na jednoho boháče musí připadat deset chudých. Věřím, že je nás lidí příliš mnoho a planeta se brání tím, že ty nejhorší oblasti, rozuměj ty nejpřelidnější, si sama redukuje přírodními katastrofami. Inferno mimoděk otevírá otázky jako - Je rozumné kontrolovat porodnost? Je rozumné brát smrtelné rakoviny a malárie jako "bič boží", nebo jen jako přirozenou redukci? Je to pravda, že 90 procent populace je nepotřebných? Je třeba přemýšlet nad tím, že není možnost, aby lidé všude na světě žili spokojeně do devadesáti let? Je únosné, aby měl každý z nás pocit práva, že na jeho životě záleží?
Zde Jejasně vidět, že Dan Brown chtěl - možná na nátlak vydavatele - vytřískat co nejvíc ze Šifry a kniha je psaná velmi horkým bleskobrkem, je chaotická, povrchní a nesmyslná. Nicméně pro mě osobně vznáší základní filosofické otázky o existenci a smyslu bytí, které jsou záhy zadupány ve jménu myšlenky "lidský život je nade vše".
Není. Ani ve vesmíru takové pravidlo neexistuje.
Kdyby existovalo, nemohl by vzniknout ani ten člověčí.

kikiodvi
09.09.2017 4 z 5

Znovu kvalitní čtení se zajímavým námětem. Donutilo mě to k zamyšlení a došla jsem k závěru, že inferno je skutečné a že se k němu naše planeta blíží mílovými kroky. Z tohoto hlediska hodnotím vysoko.
Pokud mám srovnávat s předchozími knihami, zklamala mě na můj vkus příliš komplikovaná zápletka. Jako by se autor snažil do knihy nacpat víc, než se do ní doopravdy vešlo. Každopádně se k ní ještě plánuju v budoucnu vrátit a některé věci si ujasnit.

Jana283
22.08.2017 3 z 5

Na knížkach DB mne úsměvně baví, jak prchající a bránící se Robert Langdon stíhá s elegancí všechny ty dějepisné, zeměpisné a záhadologické výklady alla Google.

Hakate
14.08.2017 4 z 5

Když jsem četla knihu před lety, byla jsem z ní nadšená. Nevím, zda to bylo tím, že jsem četla jen inferno a Šifru nebo něčím jiném. Teď když jsem četla postupně celou sérii přišlo mi, jako by Brown ztrácel nápad. Příběh sám o sobě není špatný, ale na můj vkus až moc ''tuctovy'' hlavni hrdina se praští do hlavy, ztratí paměť a následně zachraňuje svět před Virusem ve vzduchu... Kniha je jinak čtivá, ale oproti prvnímu a druhému díly poztrada to, co se mi na Brownových knihách líbilo.

ecila13
14.08.2017 4 z 5

Průměrná knížka, ale donutila mě k tomu, abych začala hledat, kolik lidí žilo na Zemi, když jsem se narodila, kolik žije teď a kolik bude žít za 40 let...

Pralev
05.08.2017 3 z 5

Kdyby to byl první Brown, kterého jsem četl, asi bych hodnotil knihu daleko lépe. Bohužel jde už o jeho třetí román, co jsem četl, a zřejmě i poslední. Všechno je to takové stejné, strašlivě akčně filmové, plné těžko uvěřitelných a zcela zbytečných náhod (hlavní hrdina se praští do hlavy, upadne na zem a na zemi uvidí něco, co ho inspiruje k vyřešení dalšího postupu), postav nechápajících banální věci, neustále překvapovaných (po chvíli jsem přestal počítat, kolikrát v téhle knize někdo zalapal po dechu) nebo naopak polopaticky vysvětlujících...

Nemůžu si pomoct, ale většinu doby pro mě Inferno bylo otravné a nikoli zábavné.

m.artina
17.07.2017 4 z 5

Paradoxně má první kniha od Browna. A možná právě proto si zasloužila 4*, trochu pochybuji že by mé nadšení vytrvalo u dalších čtyř knih podobného konceptu s jednou hlavní postavou. Nicméně rozhodně si je přečtu, protože literatura je to kvalitní, čtiva, a zajímavá. Filmové zpracování je ovšem naprostý odpad, změněno natolik, že s knihou má snad společná jen jména postav. Takže ten po přečtení knihy rozhodně nedoporučuji.

Romžiry
11.07.2017 5 z 5

Opět super.

TomK
02.07.2017 4 z 5

Tak musím říct, že mne pan Brown mile překvapil. Je to má první kniha od něho a rozhodně se k němu vrátím. Líbilo se mi na knize to tajemno, které nakonec vycházelo na povrch a dedukce Roberta Langdona jsou prostě skvělé. Akorát příběh byl občas dost zamotaný a člověk se musel trochu vrátit, aby vlastně pochopil ten zvrat. Ale jinak velice zajímavé dílo.

dagsvob
30.06.2017 5 z 5

Opět skvělé čtení.

Eliška373
28.06.2017 5 z 5

Jak už tady bylo řečeno, má Brown všechny knihy dle jedné šablony, ale osobně mi to vůbec nevadí. Právě naopak si myslím, že to jednoduše napomáhá plynulému ději. Tahle knížka mě naprosto uchvátila, nemám nejmenší výtku. Brown pořád patří mezi mé top ♥

OldřichHanton
26.06.2017 3 z 5

Je jasné, že Dan Brown píše všechny knihy podle jedné šablony. Profesor a jeho krásná asistentka unikají mezi pamětihodnostmi a uměleckými díly před pronásledovateli a přitom luští jednu hádanku za druhou. Zhruba ve dvou třetinách knihy dojde ke zvratu a celý děj je hotov během 24 hodin.
Inferno mě, především v první půli, bavilo víc než Šifra mistra Leonarda a rozhodně je to dobrý turistický průvodce po Florencii. Později však začal být děj už docela přitažený za vlasy a hlavně zdlouhavý, především díky neustálému opakování již řečených informací. Úplný závěr mi přišel také trošku nedomyšlený. Další knížce od Browna dám zřejmě šanci zase až za pár let.

MiaMahoney
21.06.2017 3 z 5

Hodnocení originálu, český překlad neznám.

atletico
18.06.2017 2 z 5

Moc mě to nechytlo. Je to jako několikrát převařený Da Vinciho kód, ze kterého už vyprchaly všechny skvělé ingredience.

Jamilily
17.06.2017 3 z 5

Do půlky mě to moc nebralo, pak se to rozjelo, Brown opět klame čtenáře, několikrát jsem se musela vracet, abych pochopila zvrat, který právě nastal. Konec skvělý, libilo se mi to morální dilema. Jinak ale oproti prvním třem dílům dle mě nejslabší.

simona8126
06.06.2017 3 z 5

Takže Inferno… Tohle bude delší. Na knihu jsem se moc těšila. Předtím jsem od Browna nic nečetla, ale mám ráda filmy Šifra mistra Leonarda a Andělé a démoni. Tak jsem si řekla, že udělám výjimku, a koupím si i knihu, protože jsem zároveň fanoušek Danta Alighieriho. Do první poloviny se mi knížka líbila, byť samotná zápletka byla trochu přitažená za vlasy a ačkoli se ji autor snažil podat napínavě, větší emoce ve mně nevzbudila. Ale ohromily mě popisy Florencie, všech těch památek a turisticky atraktivních míst. Přimělo mě to k tomu, že jsem do Florencie jela na výlet. Dva dny tady stačily k navštívení mnoha míst z knihy (Dantův kostel, Starý palác s posmrtnou maskou a Sálem pěti set, katedrála Il Duomo, zahrady Boboli ad.). Potom, když jsem byla něco za půlkou knihy, jsem udělala hroznou chybu. Do kina šel zrovna nový film podle Brownova Inferna. A protože se mi líbily ty předchozí, šla jsem. Myslela jsem si, jak je kniha fajn a bude mě bavit i po zhlédnutí filmu. Jenže film byl slabý. Nejslabší ze všech. Památky z Florencie se tam jen stručně mihly, žádné podrobné vyprávění, žádný atraktivní příběh. A v mnoha věcech se to lišilo hned od začátku (hrdinka má jinou barvu vlasů a ani nenosí paruku). No, od filmu uplynul asi rok a já knihu pořád nedočetla. Postupně jsem se několikrát přemlouvala. Až včera konečně jsem ji definitivně zavřela a teď píšu tento dlouhý komentář. Posledních 60 stran uplynulo svižně, protože se příběh bohudík začal rozcházet s filmem. A závěr byl rozhodně lepší než ve filmu, za to patří knize též jedna hvězdička. Ale celkově? Nuda. Už mě to tolik neupoutalo. Jako turistický průvodce je to skvělé, ale občas mi vadilo, že se řada informací neustále opakuje a omílá dokola, jako by si autor myslel, že je čtenář úplně pitomý a nezapamatuje si to. Občas to bylo dost zdlouhavé... Takže s těžkým srdcem, ale jen tři hvězdy. A, Dante, rozhodně to není tvoje vina!

Blekí
31.05.2017 5 z 5

Poslední dobou jsem si říkala, že bych mohla trochu zpřísnit hodnocení a plný počet dávat jen opravdu výjimečným knihám. A ejhle, přijde Brown a zase mi to celé zamotá :)

U Browna už jsem zvyklá na precizní zpracování, rychlý spád děje a velké množství informací z historie a architektury, ale stejně mě jeho knihy vždy uchvátí. Téma knihy mě velmi zaujalo, ale nejvíc musím žasnout nad Brownovou schopností čtenáře si zcela podmanit a donutit ho myslet si to, co on chce. Zásadní dějové zvraty v ději knihy jsem upřímně nečekala a velmi mi zpříjemnili čtenářský zážitek.

Malachime
30.05.2017 4 z 5

Dan Brown nezklamal. Opět velice poutavý příběh. Nemohla jsem se od knížky odtrhnout a neustále jsem na internetu hledala, jak vypadají místa, o kterých píše. Zcela mě jeho vyprávění vtáhlo do děje.

Terry.89
02.05.2017 4 z 5

Dan Brown opět nezklamal a nábídl nám další napínavý a pozoruhodný příběh, v němž se prolíná historie se špetkou sci-fi. Jako vždy se dozvíme mnoho zajímavých hostorických faktů a navštívíme spoustu zajímavých míst.

Příběh se mi líbil, opět úžasně napsaný, jen mi přišlo, že by možná mohl být o malinko kratší. A popravdě mě také malinko deprimovala fakta o lidské populaci. Ale jinak rozhodně palec nahoru.

TipsyChipsy
27.04.2017 4 z 5

Pozitivem této knihy je to, že je to takový malý naučný průvodce po památkách, člověk se něco dozví. Druhé pozitivum je, že to má spád, děj plný zvratů. Negativem je samotný příběh. Protože člověk moc nechápe, o co jde, za čím se furt honí a hlavní hrdina si nepamatuje vůbec nic. Na konci si všichni konečně všechno vysvětlí a čtenář dostane lekci science fiction virologie.