Slepá mapa

Slepá mapa
https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/363903/bmid_slepa-mapa-7BH-363903.jpg 5 6240 6240

Anna, Alžběta, Anežka. Tři ženy, tři generace, jedna rodina a mnoho životních zvratů, traumat a tajemství. Příběh začíná před první světovou válkou, kdy Anna, vypravěččina babička, odjíždí přes odpor svých rodičů s vyvoleným Antonínem do pohraničního městečka na severu Čech. Jako by počáteční písmeno jejich jmen vyjadřovalo naději, že právě tady spolu mohou začít nový život. Jméno však současně symbolizuje i to, co si vybrat nemůžeme, co je nám dáno jako rodinné dědictví, které si přese všechno odhodlání ke změně vždy neseme s sebou. Anebo také osud, na jehož zkoušky máme jen pramalý vliv. Nový začátek se tak záhy mění v boj o přežití, když je Antonín na frontě raněn a u Anny propuká tuberkulóza. O čtvrt století později pak čeká jiný nový začátek i jejich dceru Alžbětu, která musí prchat před německou armádou zabírající pohraničí, a po dalším půlstoletí změní dramatický zásah osudu — tentokrát v podobě důstojníka StB — i život vypravěčky příběhu Anežky. V roce 2018 dotisk.... celý text

Enxinka
03.04.2019 5 z 5

Skvele podany pribeh tri generaci a trech casovych useku nasi historie. Skvele mapuje vztahy soudobe spolecnosti i charakterove rysy hlavnich postav. Precetla jsem toho s obdobnou tematikou dost a Slepama mapa me dovedla prekvapit a strhla do sveho deje.

laura
30.03.2019 3 z 5

Nějak nevím, co o téhle knize mám napsat. Příběh tak líně plynul, rozvíjel se, vtahoval mě do sebe, bavilo mě sledovat osudy Antonína, Anny, Janinky, Alžběty i Boženy, čekala jsem, co je potká, s čím se budou muset poprat, většinou mě směr, kterým se příběh odvíjel nepřekvapil, ale někdy přece jen něco nečekaného přišlo. Každá postava, která příběh protkla, měla svou osobitou tvář, měla své touhy, přání, která se někdy splnila a někdy zase ne, měla sny, které se tříštily ve víru předválečného života, které rozdupala válka a poválečný zmatek nejen všude kolem, ale zejména v srdcích všech lidí okolo... Prostě, ten mnohovrstevný příběh byl krásný, obracela jsem listy s tichou pokorou všech, kdo jsou vděční, že žijí tady a teď a o tom, co bylo, si můžou jen číst.

Ale přece jen, zřejmě jsem čekala nějaké větší wow, něco, co by naplnilo mé očekávání od tolik opěvované knihy - a to se bohužel nestalo. Tak jak příběh líně a klidně plynul, tak dospěl ke svému konci, a i když musím přiznat, že se mi líbil, na kolena mě nedostal.

buchyna
30.03.2019 4 z 5

Pěkný příběh tří žen tří generací v běhu času a událostí v dějinách naší země. Každá postava je jiná a přesto je mnohé pojí.

riiva
29.03.2019 5 z 5

I když jsem četla Slepou mapu až po Haně, stejně je skvělá. I když mě trošičku vadil závěr knihy, stejně musím doporučit. A i když mě Anežka moc zklamala, stejně jsem jí přála, aby byla šťastná. Nesoudím nikoho, jen hodnotím knihu :)

Lucajda111
28.03.2019

Moc pěkná knizka

iva2111
28.03.2019 5 z 5

Úžasná, velmi čtivá kniha

yettojedno
28.03.2019 5 z 5

Výborná Mornštajnová. Velmi čtivé, vytkl bych snad jen to, že si autorka libuje v nepříjemných věcech a smrti. Chápu, že je to život a na spoustu čtenářů to působí efektně, ale není nutné se v tom tolik hrabat. Jinak vzhledem k celé její tvorbě usuzuji, že autorka bude trošku depresivní typ. Hana byla o chlup lepší, ale Slepá mapa mě bavila a byla o parník lepší než Hotýlek.

misssicccka
27.03.2019 4 z 5

Skvele, skvele, skvele. Autorka je vyborna vypravecka, obdivuji, jak umi "preletat" z osoby na osobu, z osudu jedne postavy k osudu jine a tim pribehy doplnovat a obohacovat. Jen mi obcas vadi, jak to plyne v takovych jednoduchych vetach, jakoby to bylo slohove cviceni a to si myslim, ze jsem v Hane urcite nepocitovala. Trosku mne to rusilo, a proto jen ctyri hvezdy. Jinak si preji vic takovych knih. Na pozadi lehkeho ctiva opet velmi narocne pribehy silnych i slabych postav.

terysek47
27.03.2019 5 z 5

Další skvělá kniha od této autorky. Po přečtení Hany jsem bez váhání sáhla po Slepé mapě a určitě to nebyla chyba. Sice jsem některé pasáže jen tak letmo přelétla očima, protože byly dle mého názoru zbytečně zdlouhavé, ale i tak jsem se nemohla od knihy odtrhnout. Vývoj mě překvapil, dojal a autorce patří můj velký obdiv.
Těším se na novou knihu :)

lištička123
27.03.2019 5 z 5

Knížka byla skvělá. Svižná, čtivá napínavá. Moc hezky se mě četla. Asi by se dalo říct, že za mě lepší než Hana. Teď už se těším na Hotýlek:-)

TerezR
26.03.2019 5 z 5

Napinave az do konce. Moc jsem si to uzila! Skvele vypraveni, tema valky a okupace me dost bavilo, stejne tak postupne prochazeni generacemi. Za me jeste lepsi, nez autorcina kniha Hana.

czerwa
25.03.2019 5 z 5

Běžné životy se svými radostmi a strastmi prolínající se s velkými dějinami uplynulého století. Sága několika generací zaměřená především na ženské hrdinky. Velmi poutavá kniha, čtivá, jímavá a vedoucí k zamyšlení.

allebra
25.03.2019 5 z 5

Prvotina Aleny Mornštajnové Slepá mapa se ke mně dostala až po přečtení nezapomenutelné Hany, která nasadila laťku hodně vysoko. O to větší překvapení pro mě tato románová sága byla. A nemůžu říct, že by se mi líbila méně, čtení Slepé mapy mě úplně pohltilo a vtáhlo do děje. Autorčin styl psaní je brilantní, těším se na další knihy.

Lenisk@
23.03.2019 4 z 5

Kniha si klade (na můj vkus) velmi široký cíl - zachytit osudy několika lidí z různých generací. A možná proto mi Slepá mapa přišla uspěchaná. Prolítli jsme téměř celým staletím, na nic jsme se pořádně nestihli soustředit, seznámili jsme se s množstvím postav a já si k žádné z nich nedokázala vytvořit pevnější pouto. Ale autorčin styl mě okouzlil, proto jsem četla dál a od knihy se nemohla odpoutat. Líbí se mi, že autorka dokáže přinutit člověka, aby se zastavil a popřemýšlel, jestli by se v dané situaci choval jinak.

martas79
23.03.2019 5 z 5

Mnoho osudů, mnoho let. Skvělé!

Bára91
23.03.2019 4 z 5

Ale jako jo, dobry to bylo

Alienn
22.03.2019 5 z 5

Krásná kniha, kterou rozhodně doporučuji přečíst. Témata a mentalita, které jsou nám blízké. Ráda čtu naše autory a tato spisovatelka je u mě rozhodně na špici.

kkackah
22.03.2019 5 z 5

Velmi hezká kniha, v níž se prolínají zápletky hrdinů z několika generací - to vše na pozadí neveselých českých dějin 20. století. Určitě doporučuji, je to kniha "ze života".

čef
22.03.2019 5 z 5

Generační román mého gusta. Bez různých nepodstatných věcí a událostí prolétli naši hrdinové celým minulým stoletím. Udělali jistě mnoho chyb, ale snažili se přizpůsobit všem nepříznivým okolnostem a náhodám, co to dalo. A že jich také bylo – světové války, okupace , hitlerovci, komunisté, STB a jiné svině. No sem tam trochu toho štěstí si také užili a také proto je děj hodně poutavý a čtenář, hlavně mého věku, si užije vzpomínek až to bolí. Po „Haně“ další kniha, na kterou se nezapomíná.

amaenium
21.03.2019 4 z 5

A tak jsem s autorčinou prvotinou přečetla všechny její dosud vydané romány. Autorčinou styl psaním a jejím cit pro vyprávění je jedinečný. Přestože tu můžeme pozorovat stále stejný/podobný vzorec - generační román - tak i přesto se pokaždé jedná o naprostou ojedinělost. Autorka podle mě skvělé dokáže zastihnout to, s čím se potýká každý z nás - život: jeho milostná dobrodružství, nemožnost si jej předem naplánovat či jakékoliv jiné (ať už negativní nebo pozitivní) zvraty. A to vše doplněné s ubíhajícími českými dějinami na pozadí. O hvězdičku méně dávám bohužel kvůli poslední generaci, kdy mě někdy Anežka bohužel svými myšlenkami a chováním nudila.