Slepá mapa

Slepá mapa
https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/363903/bmid_slepa-mapa-7BH-363903.jpg 5 6239 6239

Anna, Alžběta, Anežka. Tři ženy, tři generace, jedna rodina a mnoho životních zvratů, traumat a tajemství. Příběh začíná před první světovou válkou, kdy Anna, vypravěččina babička, odjíždí přes odpor svých rodičů s vyvoleným Antonínem do pohraničního městečka na severu Čech. Jako by počáteční písmeno jejich jmen vyjadřovalo naději, že právě tady spolu mohou začít nový život. Jméno však současně symbolizuje i to, co si vybrat nemůžeme, co je nám dáno jako rodinné dědictví, které si přese všechno odhodlání ke změně vždy neseme s sebou. Anebo také osud, na jehož zkoušky máme jen pramalý vliv. Nový začátek se tak záhy mění v boj o přežití, když je Antonín na frontě raněn a u Anny propuká tuberkulóza. O čtvrt století později pak čeká jiný nový začátek i jejich dceru Alžbětu, která musí prchat před německou armádou zabírající pohraničí, a po dalším půlstoletí změní dramatický zásah osudu — tentokrát v podobě důstojníka StB — i život vypravěčky příběhu Anežky. V roce 2018 dotisk.... celý text

Jitty82
24.04.2019 5 z 5

Další výborná kniha od této spisovatelky. Styl psaní je neskutečně poutavý a čtivý. Paní Mornštajnová dokáže příběh vyprávět tak, že stránky hltáte jednu za druhou. Hledáte-li knížku českého autora o životě obyčejné rodiny vyprávěný napříč minulým stoletím neobyčejným stylem, přečtěte si Slepou mapu.

Peřinka
20.04.2019 5 z 5

Příběh se četl sám od sebe, dokonce mi byl o něco bližší než "Hana". Mornštajnová prostě umí :-)

LeňulinaK
19.04.2019 5 z 5

První jsem četla Hanu, hned na to po kratičké pauze následovala Slepá mapa. Musím říct, že se to četlo opět stejně dobře a rychle. Paní Mornštajnová prostě umí psát a upoutat svého čtenáře. Líbí se mi, že od každého tématu je zde naťuknuto něco a vylíčené pocity a znechucení lidí nad všemi těmito událostmi se mi zdá celkem uvěřitelné.
Uvidíme, co přinesou Tiché roky, neboť se opravdu těším s jakým příběhem přijde autorka tentokrát.

jana.hud
18.04.2019 5 z 5

Vynikající kniha. Líbila se mi víc než Hana.

Sotek43
18.04.2019 5 z 5

Další skvela knížka po Hane. Autorka je opravdu skvela spisovatelka.

HanaNov
18.04.2019 4 z 5

Já osobně bych dala tak 3,5, kdyby to šlo:)
Příběh je moc pěkný, čte se doslova sám, stránky pod rukama jen letí a pravda je, že chytí a nepustí. Nicméně vylíčit na tak "málo" stránkách tolik postav a tak dlouhé časové období nejde jinak než jen "z rychlíku".

Od této autorky jsem ještě žádnou knihu nečetla, takže jsem byla hodně zvědavá. Pro mě je Slepá mapa jakási (opravdu moc dobře vykreslená) dobová sonda se spoustou zajímavých postav, které se příběhem jen mihnou a mizí v nenávratnu. A to je velká škoda. Chápu, že autorka asi chtěla zachytit v první řadě proměnu postav v závislosti na době. Pro mě tak příběh není celistvý, ale tvoří ho jakási mozaika mnoha nezávislých epizod uvádějících nás do té které doby. A výsledkem je, že čtenář nemá vůbec čas s některou postavou se ztotožnit, případně ji pochopit, protože najednou skok, všechno je pryč a jedeme dál. I to, že se vypravěčka vracela v čase, mě trochu mátlo, o orientaci v postavách ani nemluvím. Častokrát jsem se musela zastavit a zapřemýšlet, o kom právě čtu a zda už se v příběhu náhodou neobjevil. Mám raději méně postav, kratší časový úsek a detailnější prokreslení děje. Takhle je to takové neutrální, nijak zvlášť mě to nezasáhlo, přitom osudy hlavních postav jsou nepředstavitelné! A co jsem nepochopila - proč Anežka mluvila o rodičích jako o Alžbětě a Ignácovi?

Jinak je příběh moc povedený, ale říkám si, že to mohly být třeba alespoň dva díly (Anna a Alžběta jeden, Anežka druhý).

PetraChvílová
17.04.2019 5 z 5

Z Hany jsem byla unešená, tato kniha ve mě nechala ještě více emocí. Kniha má rychlý spád, který mi nedovolil ji odložit. Řadím do kategorie "přečtena jedním dechem".

PavkaHu
17.04.2019 4 z 5

Příběh trochu jako z rychlíku, ale příjemně se čte a postavy jsou v situacích, které jsou zajímavé.
Líbilo by se mi víc vnitřního života postav, ale autorka si zvolila raději průlet novodobými dějinami ČR.

terkezka
14.04.2019 5 z 5

Úžasná kniha, četla jsem jedním dechem, autorka dokáže zaujmout a totálně vtáhnout do děje. Hana byla také skvělá, ale tohle mi přijde snad ještě lepší. Těším se na další knihy od paní Mornštajnové !

Sylvanas
14.04.2019 3 z 5

Na jednu stranu oceňuji styl vyprávění i plynulý a lidský děj, na tu druhou to pro mě byla trošku nuda. Každopádně, takhle knížka docela hodně změnila můj pohled na život u nás ve 20. století (tedy dobu, kterou jsem nezažila), což beru jako zajímavou zkušenost.

ewi
13.04.2019 3 z 5

kniha je to iste zaujimava, no mna osudy ziadnej z postav nijak zvlast nezaujali, musim sa priznat, ze som mala problem i knihu docitat ...je to asi dane tym, ze som od autorky ako prvu citala Hanu, ktora je kvalitativne inde...okrem toho ma trochu sklamal fakt, ze autorka v podstate pracuje s podobnym schematom ako v Hane ( zeny 1 rodiny v roznych casovych obdobiach), i jazyk a sposob rozpravania postav je miestami v oboch knihach dost podobny...

MiriamF.
13.04.2019 5 z 5

Výborná kniha, velmi čtivá. Postavy úžasně vykresleny, až jsem měla pocit, že žiji vedle nich. Doporučuji.

Luciela
12.04.2019 5 z 5

Moc se mi kniha líbila!

janina74
12.04.2019 5 z 5

Tenhle příběh se mi hrozně moc líbil. Mám ráda téma odsunu atd. Fakt povedená kniha.

Alizon
12.04.2019 4 z 5

Kronika jedné rodiny a jednoho století. Opět velmi čtivé. Hana a Hotýlek se mi líbili o něco víc, tak tentokrát dávám "jen" 4 hvězdičky, ale jinak knihu s klidným svědomím každému doporučím. A už se těším na letošní novinku od paní spisovatelky.

Janule809
11.04.2019 5 z 5

Skvělá..

Janniska
11.04.2019 5 z 5

Opět úžasné vyprávění napříč generacemi a režimy.Spletitist příběhu a rozdah popsaných postav mem udivuje,vyprávění tak brilantní že se ani na okamžik nestratíte v ději!Skvělé!!!

Cuprinka
08.04.2019 5 z 5

Úžasná knížka, která se čte sama, autorka má krásný styl psaní. Velice poutavě kombinuje historické období s životy hrdinů. Vřele doporučuji k přečtení, budete ji těžko odkládat!

SmisekIvuska
05.04.2019 5 z 5

Autorka, která umí psát úplně "obyčejně" a přesto je knížka dokonalá. Nelze ji odložit a chcete vědět, co bude dál. Znovu kniha, která se četla opravdu příjemně a zase zanechala věci na přemýšlení...

petshop
05.04.2019 5 z 5

Musím říct, že stejně jako mnoho ostatních čtenářů, mě si paní Mornštajnová taky hezky omotala kolem prstu. Všechna zachycená období mě svým způsobem fascinují, každá má své temné stránky i své jisté kouzlo, byť to možná zní zvláštně. Proto jsem příběhy všech hrdinů hltala a moc mě to bavilo. Hanu jsem si nechala jako poslední ze všech třech děl, tak teď začínám číst a jsem moc zvědavá.