Slepá mapa

Slepá mapa
https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/363903/bmid_slepa-mapa-7BH-363903.jpg 5 6240 6240

Anna, Alžběta, Anežka. Tři ženy, tři generace, jedna rodina a mnoho životních zvratů, traumat a tajemství. Příběh začíná před první světovou válkou, kdy Anna, vypravěččina babička, odjíždí přes odpor svých rodičů s vyvoleným Antonínem do pohraničního městečka na severu Čech. Jako by počáteční písmeno jejich jmen vyjadřovalo naději, že právě tady spolu mohou začít nový život. Jméno však současně symbolizuje i to, co si vybrat nemůžeme, co je nám dáno jako rodinné dědictví, které si přese všechno odhodlání ke změně vždy neseme s sebou. Anebo také osud, na jehož zkoušky máme jen pramalý vliv. Nový začátek se tak záhy mění v boj o přežití, když je Antonín na frontě raněn a u Anny propuká tuberkulóza. O čtvrt století později pak čeká jiný nový začátek i jejich dceru Alžbětu, která musí prchat před německou armádou zabírající pohraničí, a po dalším půlstoletí změní dramatický zásah osudu — tentokrát v podobě důstojníka StB — i život vypravěčky příběhu Anežky. V roce 2018 dotisk.... celý text

Estrela
07.05.2019 4 z 5

Tuto knihu jsem četla po přečtení Hany. Proto jsem od ní očekávala asi až příliš. Příběh tří žen byl strhující, žily v těžké době a měly těžké životy a popis každé té doby byl pěkně vykreslen. Člověk pochopil a vcítil se, běhal mu mráz po zádech, přesto popis nebyl nijak brutální. Velmi čtivě a zajímavě napsané. Po přečtení se mi v mysli tak trochu vybavil seriál Vyprávěj. Ale stojí za přečtení určitě si ráda přečtu další knihu této autorky.

Vladísek
05.05.2019 5 z 5

Příběh tří žen, tří generací, vyprávěný Aněžkou, nejmladší z nich. Po Haně, která se mi jako kniha opravdu velmi líbila, je tady opět další dílo autorky, které za přečtení určitě stojí. Každá z těchto žen žila v nelehké době, každá prožívala své osobní ztráty a bolesti. Ačkoliv jim osud leckdy nepřál, přesto si dokázaly poradit, jít dál a žít relativně šťastně. Doporučuji.

martiline
04.05.2019 5 z 5

Knihy od Aleny Mornštajnové jsou velmi čtivé. Člověk o nich pak po přečtení musí i hodně přemýšlet a jednotlivé příběhy zůstávají pod kůží dlouho. Nejinak to bylo i u Slepé mapy. Tentokrát jsem cítila úzkost a deprimaci při čtení příběhu Anežky ... autorka se dokáže tak vcítit při psaní, že i já jsem lehce vklouzla do Anežčiných pocitů ze situací, z nichž není úniku a pocitů bezmoci ...
Krásné, ač smutné. Přesto doporučuji k přečtení.

karolina8709
04.05.2019 5 z 5

Moc hezká a čtivá knížka. Měla jsem pocit, že sedím v kuchyni, a poslouchám, jak mi to autorka vypráví. Kdo v dětství rád poslouchal vyprávění o životě rodičů a prarodičů tak jako já, si přijde s touto knihou na své.

skableska
04.05.2019 3 z 5

Všechny knížky od Mornštajnové jsou hodně podobné, u mě ale stále vítězí Hana. Moc se mi líbí prolnutí obyčejného života s bohužel takovou historií, která byla. Za mě ale průměr.

Skoupka
02.05.2019 4 z 5

Knihu jsem četla až po Haně. Kniha není špatná, ale Hana se mi líbila víc.

Matematicka
02.05.2019 5 z 5

Mnoho už tu bylo napsáno, takže za mě tentokrát jen několik postřehů bez nároku na ucelenost.
Od Aleny Mornštajnové jsem četla ještě Hanu. Opět opravdu čtivá kniha, člověk se těší, jak bude příběh pokračovat. Stejně jako v Haně mi tu těch "náhod a náhodiček", které se umně splétají do sevřeného příběhu, přijde až dost, ale románu to snad lze odpustit. Tady se mi líbila povahová a názorová pestrost tří generací žen a asi i větší role mužů než v Haně. A skutečně hodně se mi líbil závěr příběhu.
"Udělali pro mě, co mohli. Dál už je to jenom na mně."

Mardou19
02.05.2019 3 z 5

Hezky pribeh, ctivy, jen mi to prislo nejak ploche. Jedna z autorcinych slabsich knih.

Barča21
02.05.2019 5 z 5

Moc pěkně napsaná kniha o smutných osudech tří žen, tří generací. Ale bohužel takhle to bylo...

vera4669
01.05.2019 5 z 5

Knihu jsem koupila poté, co se i do rukou dostala Hana. Nemýlila jsem se a byla úplně stejně skvělá, četla jsem jedním dechem, hodněkrát se zamyslela, zasmutnila, těším se na tiché roky

Teresita
30.04.2019 5 z 5

Po skvělé Haně jsem tušila, že i jiné romány této spisovatelky budou stát za to. A nemýlila jsem se. Tentokrát se jedná o příběh tří žen, tří generací. Trochu mi to připomnělo Sto roků samoty od Márqueze.

Metla
30.04.2019 4 z 5

S paní Mornštajnovou jsem se seznámila přes „Hanu“, která mě přiměla vzlykat s takovou vehemencí, že by i zkušené balkánské plačky záviděly. Byla jsem odhodlaná nenechat si ujít další díla této spisovatelky, zároveň jsem však krotila svá očekávání - každá kniha nemůže být nejlepší. Přesto se neubráním srovnávání.
„Slepou mapu“ jsem zdolala shodně za dva dny, což je skvělou vizitkou s ohledem na 90 stran navíc. Autorčin styl nahlížení do životů trojice žen a lidí s nimi spojených mi vyhovuje, oči i mozek přes text klouzaly hladce jako dlaně po kočičí srsti. Příběh tentokrát není splétán nijak rafinovaně, žádné postupné sbíhání k rozhodujícímu okamžiku mezi předtím a potom. „Slepá mapa“ připomíná chronologicky řazenou kroniku - od dob před první světovou válkou až po Sametovou revoluci. Sice není věrohodné, aby Anežka vyprávěla tak zasvěceně například o povaze a činech svých prarodičů, když je znala jen z fotek a vzpomínání staré drbny (ta taky nemohla vědět vše), to ovšem berte jako formální výtku. V první polovině si vlastně skoro neuvědomíme, že nás románem provází vypravěčka v první osobě. Staneme se svědky mnoha zrození i úmrtí, milostných vzplanutí, zklamání i vztahů, co pevně drží navzdory původním nejistým základům. Prožijeme různé zrady, vzdor, vinu, (ne)schopnost čelit následkům vlastních rozhodnutí či vnějším okolnostem, neústupnost, laskavost, i vůli bojovat s nepřízní doby.
Prostě obyčejní, chybující lidé v běhu dějin a jejich rozmanité osudy, to je „Slepá mapa“. V podání Aleny Mornštajnové získáme velmi kvalitní babské čtení s výrazným myšlenkovým přesahem - bez filozofických přednášek; otázky a někdy také odpovědi vyplývají samy z událostí a chování účinkujících v těchto malých soukromých dramatech. „Hana“ mě emocionálně rozebrala, zasáhla silou kovářského kladiva přímo na komoru, „Slepá mapa“ byla sérií lehce štiplavých facek. K dehydrataci organismu nedošlo, četné smutné chvilky jsem překročila bez náznaku vláhy v očích... pátou hvězdu s čistým svědomím dát nemůžu, ovšem uznale zvedám všechny čtyři palce.

St.Evelin
29.04.2019 5 z 5

Anna, Alžběta, Anežka. *
Roman popisující tři ženy, tři generace jedné rodiny. Provede nás nenásilně dějinami téměř celého 20. století - od první světové války až po převrat.
Začátek knihy zastihne babičku Annu na cestě do pohraničí, před první světovou válkou, se svým milovaným Antonínem. Ten však musí narukovat, na frontě je raněn a zranění jej trápí do konce života.
Alžbětu, jejich dceru, čeká také její začátek, její cesta, po které s ní ovšem dusá německá armáda, která zabírá pohraničí a Alžběta přes ní prchá.
Po válkách, zdá se vše zalité sluncem, však ani Anežka nemá o drama nouzi. Tentokrát se do života této rodiny připletl komunistický režim v podobě důstojníka StB.
Kniha pro mě byla úžasným zážitkem. S napětím jsme hltala stránky popisující dramata a zvraty ze životů tří žen, ale nejen jich!
Kniha nestojí jen na příbězích tři statečných a silných žen, ale najdeme zde i několik paralelních příběhů a postav, což mě osobně těší a jen to umocnilo můj uzasny literární zážitek.

Gooverka
29.04.2019 4 z 5

Pro mě osobně asi jedna z nejslabších knih od Aleny Mornštajnové, ale i přesto si drží dost vysokou úroveň. Mám strašně moc ráda její styl vyprávění, ještě když jsou v centru tři hlavní hrdinky, tři generace jedné rodiny. Jak se příběh chýlil ke konci, trochu mi přišlo, že se opakuje zápletka z Hotýlku a k nejmladší dceři jsem si nedokázala najít pouto jako k její matce, potažmo babičce, proto 4 hvězdičky.

Amy27
28.04.2019 5 z 5

Mě prostě tato paní baví. Líbí se mi styl psaní, jak "skáče" od jednoho příběhu k druhému jen tak "hala bala". Opět jsem si knihu paní Mornštajnové užila a opět se něco nového dozvěděla.

qinska
27.04.2019 5 z 5

Krásné přiblížení části našich dějin v příběhu tří zajímavých žen. Příjemné čtení.

Limonadovyjoe
27.04.2019 5 z 5

Výborná, možná nejlepší kniha autorky. Krásně popsána sága tří silných žen, jejich mužů i dětí v období od druhé světové války po pád komunismu, se všemi hrůzami, které se nevinným lidem děly. Opět jako v Haně, se autorka dotýká mnoha citlivých témat politické minulosti a s lehkostí dobu představuje nám mladším, kteří jsme ji nezažili, a připomíná všem, kteří se jí museli probít. Krásný a dojemný závěr. Jsem velmi zvědavá na letošní novinku.

Jandulena
26.04.2019 5 z 5

Naprosto úžasná kniha! Nedávno jsem četla Hanu, která mě moc bavila, ale když to srovnám s touto knihnou, tak Slepá mapa mě naprosto očarovala. Možná je to tím, že se povahově dokážu stotožnit s Alžbětou a Anežkou, možná celým dějem? Nevím. Knihu jsem četla jedním dechem a byla jsem v napětí, jak se život Anežky a celé rodiny bude rozvíjet a pokračovat. Moc díky za knihu, už se těším na autorčinu novinku!

harvan69
25.04.2019 5 z 5

Skvělá kniha, pro mě druhá od této spisovatelky po Haně. Začínám ji mít oblíbenou. Píše skvěle, barvitě popisuje životní osudy rodiny-několika generací českých žen ve 20.století. I některé smutné osudy barvitě, čtivě popíše tak, že z toho člověk nemusí mít nutně deprese. Knihu jsem měl přečtenou za dva dny.

Peťulka3
25.04.2019 5 z 5