Soběstačný

Soběstačný
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/540076/bmid_sobestacny.png 5 1026 1026

Štěpánovi je jedenáct a celý jeho svět závisí na dospělých. Jenže co si počne ve chvíli, kdy se jeho táta nejspíš zbláznil — odstěhoval se, nechal si narůst plnovous a z kalhot mu koukají kotníky. Tátova nová přítelkyně nemá Štěpána moc v lásce, přijde si nadbytečný. Jeho máma vzdychá, šetří úplně na všem a vypadá to, že jí není dobře. Štěpán si proto přeje hlavně jednu věc — co nejrychleji vyrůst a být soběstačný. Zuzana Dostálová napsala román o dospívání a dospělosti, o samotě a samostatnosti. Hrdinův život sleduje v rozmezí několika let a vyprávění nenechává jen na něm.... celý text

Roux
19.04.2022 5 z 5

Už je to pár měsíců co jsem dočetla Soběstačného. I po takové době musím říct, že pokaždé, když si vzpomenu na Štěpána, to se mnou rezonuje. Knížka je velice dobře napsaná. Od paní Dostálové jsem zatím nic jiného nečetla, což budu muset v nejbližší době napravit.

JankaV80
16.04.2022 5 z 5

Knihu jsem přečetla již před nějakou dobou a dlouho jsem přemýšlela, co o ní napsat. Protože za mě je to "VAU!". Příběh o chlapci, který musel dospět jako hodně mladý, protože život mu to cesty postavil plno překážek. On se s nimi ale popral, na život nezanevřel a některé okolnosti ho posílily.
Doporučuji a jsem toho názoru, že by tato kniha prospěla i jako povinná četba dětem ve vyšších ročnících.

KatyM.
12.04.2022 5 z 5

Opravdu hodně dobrá knížka o chlapci, který musel dospět velice předčasně. Kniha má 3 části. První a třetí část je vyprávěna z pohledu Štěpána a druhá část je vyprávěna z pohledu jeho maminky. Štěpánův život sledujeme v rozmezí několika let, od jeho dospívání až po nástup na gymnázium. Příběh sám byl smutný, ale konec nevyzníval depresivně.

Evaho73
09.04.2022 5 z 5

Soběstačný.
Málokedy sa autorovi podarí zvoliť tak výstižný názov knihy vzhľadom k jej obsahu, ako je to v prípade tejto knihy.
Autorka tu rozpitváva sebestačnosť hneď v niekoľkých rovinách a z viacerých uhlov pohľadu.
Podarilo sa jej celkom presvedčivo zachytiť problémové rodinné vzťahy a ich ďalší vývoj vzhľadom na rôzne ťaživé životné situácie.
Na pozadí denných rutinných povinností, postavy riešia ťažké otázky ako je vysporiadanie sa so smrťou svojho dieťaťa, či súrodenca, rozvod, striedavá starostlivosť, nedostatok financií, frustácia, ťažká choroba, staroba, dospievanie...
Postavy sú jednoduché, ale prepresvedčivé.
Kniha je ťažká a depresívna, ale o to viac svojim posolstvom údernejšia smerom k nám čitateľom.
Odporúčam hlavne priaznivcom psychologických románov.

Louisareading
31.03.2022 5 z 5

Silný román, krásný a pravdivý. Sáhla jsem po něm hned po dočtení Hodinek od Ašera. Je to něco úplně nového, ale autorka na tomto textu ukazuje, že má několik poloh. Tahle byla hodně vážná, ale ne tak depresivní, abyste se jí museli bát číst. Dobře vybalancovaný text. Doporučuji!

bosorka
28.03.2022 4 z 5

Jak jsem si u minulé přečtené knihy (Neviditelný život Addie LaRue) libovala, že mi přesně sedla jako něco nenáročného a odpočinkového, což v současnosti asi trochu potřebuju, tak Soběstačný byla zase ťafka pěkně na druhou stranu. Není to nenáročná kniha ani krapítek - vlastně tedy je v tom, jak rychle plynou její stránky. Stylem psaní příběh sviští, čtenář se nezadrhává a jen s jazykem na vestě hltá jednu sodu za druhou. Až je člověku líto knižních postav za to, co jim autorka naložila na bedra. Zvlášť pak Štěpánovi, který je kvůli okolnostem nucen předčasně dospět. Autorka tedy občas některé věci trochu přepálí, například tatínek hipster mi přišel tak nějak moc přitaženej za bradku (btw vymetaj hipsteři takhle ve velkém IKEA?). Pěkný vhled do života pokladní v supermarketu, nedělám si iluze, že to tam funguje jinak. Ale byla to teda hustá knižní cesta, až jsem se semtam zalykala lítostí a lapala po dechu v tom kalném rybníku, co jsem v něm snažila doplavat na protější břeh.

Ivana11
23.03.2022 5 z 5

Krásné, silné, smutné, emotivní čtení.

gladya
17.03.2022 5 z 5

Hezké, ač neveselé čtení. Dávám plný počet *, i když se mi zdá, že problémů a témat, kterých se autorka dotýká, je až moc. Jeden člověk či rodina asi jen těžko prožije vše, co hlavní hrdina a jeho rodina.
Pokud někdo kritizuje jednoduchý jazyk , měl by si uvědomit, že je to vyprávění puberťáka.
Je otázka, jestli je hlavní hrdina uvěřitelný, no pokud toho člověk tolik prožije, často dospěje rychleji.

Kája95
13.03.2022 5 z 5

Úžasně zpracované téma, děj i emoce. Není co vytknout.

pavlačinka.1
11.03.2022 5 z 5

Krásná a smutná kniha ze současnosti, moc dobře se mi četla a obdivuji hlavního hrdinu, jak i přes nízký věk vše ustál...

lucisa.n
04.03.2022 5 z 5

Čtivá, jednoduše napsaná kniha ze současnosti. Zasmála jsem se, i jsem měla slzy na krajíčku. A emoce, ty já u knihy ocením úplně nejvíc. Tohle by si měl přečíst každý :)

Lejčís
04.03.2022 5 z 5

Další kniha, která mi dokázala, že současnou českou prózu stojí za to číst! Dlouho jsem nečetla tak upřímný a opravdový příběh. Ono to vlastně ani nepůsobí jako příběh, spíše jako vyprávění ze života syna a matky, kteří to neměli zrovna lehké. Nedějí se jim však věci, které by nebyly v dnešním světě běžné, právě naopak, a nejspíš proto působí celá kniha tak smutně a sentimentálně. Celé je to však protkané laskavým a upřímným humorem, takže o úsměvy při čtení opravdu není nouze.
Autorka píše jednoduchým, ale emocemi nabitým stylem, díky kterému snadno proniknete do nitra postav a vytvoříte si k nim pouto. O to tížeji pak na Vás celé vyprávění doléhá, ale jednoduše nechcete přestat číst. Fandíte jim, chcete vědět, jak dopadnou, jak to zvládnou a modlíte se, aby to dopadlo dobře. Což se samozřejmě ne vždy stane, protože "takovej je život" - nic nevystihuje tuhle knihu lépe než tato slova.
Soběstačného jsem poslouchala jako audio, kde malého Štěpána načetl Lukáš Hejlík, kterého jsem nikdy neměla dvakrát v oblibě, nicméně se mu povedlo ztvárnit Štěpána tak skvěle, že jsem se do jeho hlasu zamilovala, nesmírně se těšila, až se budu moct k poslechu vrátit a hlavně měla pocit, že poslouchám skutečného puberťáka. Skvělé a moc doporučuju! :)

Eneo
01.03.2022 4 z 5

Uf.
Zcela jednoduchým jazykem přežvýkaný příběh o dospívání doplněný životními strastmi, které některé potká každý z nás a možná proto je tak snadné k příběhu přilnout. Sladký koláč, který vás místy překvapí hořkými připečenými okraji, kterých je však v knize až neuvěřitelně požehnaně. Líbilo se mi, jak se autorce podařilo sympaticky vykreslit postavy - poměrně jednoduchý charakter založený na tragické události a opakování jedné věty u každé z nich, pomocí níž máte pocit, že už ji znáte nějakou řádku let.

iška
27.02.2022 4 z 5

Velmi jednoduchý styl, ale tady sedí. Dospívání je období těžké samo o sobě a Štěpán se musí prát ještě s rozpadem rodiny, smrtí matky, starostí o nemocného dědu - nejen že se učí soběstačnosti, ale i zodpovědnosti a to nejen za sebe sama. (Inu potkat v životě takového chlapa - pro mne je již pozdě, ale všem dívkám to moc přeji). Já doporučuji.

J&B
06.02.2022 5 z 5

Vynikající!!! Doporučuji.

Terka_v25
28.01.2022 4 z 5

Soběstačný - musím říct, že jsem v konečném důsledku měla přeci jen vyšší očekávání. Příběh o Štěpánovi je dobrý, čtivý, smutný a takový ze života. Štěpán se i přes pošramocené rodinné zázemí a další překážky nakonec stává nezávislým a samostatným. I když to znamená, že se v důsledku toho chová dospěleji než skuteční dospělí. Je to těžká škola života. Bohužel mě osobně příběh více nezasáhl, možná to je i stylem psaní autorky nebo něčím jiným, kdo ví.

Han-nah
26.01.2022 5 z 5

Velmi emotivní kniha. Jak jsme malí, tak říkáme "Já sama". Jak člověk stárně, pomalu se tato věta mění na "To ještě zvládnu, ještě nejsem tak stará." To vše životem přijímáme lépe, když máme krásné dětství a milující rodinu. Jen málo z toho bylo dáno do vínku jedenáctiletému Štěpkovi. Rodiče se rozvedli, s tátou a jeho novou rodinou si přestává rozumět, máma řeší peníze, nechce říct, proč se nebaví s dědou a následně vážně onemocní. Tím vším nás provází sympatický Štěpka. Nachází pochopení u svého stárnoucího, milujícího dědečka, ke kterému se nastěhoval. Jsou spolu, mluví spolu, řeší problémy, navzájem si pomáhají. Jsou tu jeden pro druhého a každý chce být "soběstačný" právě pro toho druhého, přes všechny překážky nastražené životem.
Dobře jsou v knize popsány pocity rozvedené maminky i Štěpovy lásky. Mít rád někoho, kdo je trochu jiný.
Líbilo by se mi pokračování této knihy, jak se sympatický Štěpa dál rve se svým životem.

jopp
20.01.2022 3 z 5

Kniha je velmi čtivá, měla jsem přečteno za dva večery, nemohla jsem se odtrhnout. Na druhou stranu mi přijde, že hraje prvoplánově na city (viz. spoiler níže). Stylisticky je průměrná, některá vyjádření autorky se mi jevila jako neobratná, jiné současné české spisovatelky (Mornštajnová, Lednická, Dvořáková) jsou na tom se spisovatelským umem podle mého lépe.
SPOILER: Život Štěpána mi přišel nereálný, vymyšlený tak, abychom ho co nejvíce litovali. Jako rozumím tomu, že některému dítěti se stane to, že mu v dětství zemře sourozenec, jinému se rodiče rozvedou, dalšímu matka zemře na rakovinu, jiné má otce totálního deb.la neochotného se o dítě postarat. Ale že by se toto všechno přihodilo jednomu dítěti najednou? Možné to sice teoreticky je, ale je to silně nepravděpodobné. Navíc všechny tyto katastrofy zvládl dospívající Štěpán prakticky bez větších problémů, lépe než dospělí. Prostě jsem tomu nevěřila, byť uznávám, že příběh byl velmi sugestivní.
Za mě 65%.

EvikU.
20.01.2022 5 z 5

(SPOILER) Hezky nepřikrášleně napsané, vyprávěné malým Štěpánem. Smutné, někdo má život těžký už jako dítě. Rodiče se mu rozvedli, sestra se utopila, maminka onemocněla rakovinou, děda má stařeckou nemohoucnost. I jen jedno z toho by bylo až dost. Štěpán se ale díky tomu stává dříve vyspělý, zodpovědný, je "soběstačný".

Velmi silný příběh, hezky napsaný a čtivý. Doporučuji.

Vakalik
16.01.2022 5 z 5

Hodně, hodně silná kniha. Velice smutný příběh, o nemoci, o chudobě, o lásce mateřské i milostné. Nedalo se přestat číst. Štěpán se se svým osudem vyrovnal na výbornou.