Spalovač mrtvol

Spalovač mrtvol
https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/145477/bmid_spalovac-mrtvol-Na5-145477.jpg 4 4649 4649

Slavný příběh o spalovači mrtvol, podivínském Karlu Kopfrkinglovi, je podobenstvím o patologickém vývoji malého člověka k přijetí zla. Filmové zpracování z roku 1968 patří ke zlatému fondu české kinematografie.

Langosh
16.09.2015 4 z 5

Na to, že to není příliš dlouhá kniha, je začátek takový zdlouhavý. Ano zajímavé myšlenky o smrti, to se mi líbilo, ale vedle toho občas plky o ničem. Kolikrát náš hlavní hrdina opakoval myšlenky někoho jiného, není divu, že se nechal zmanipulovat i když ten přerod byl nějaký rychlý a konec taky, čekal bych ten konec trochu propracovanější. Takhle dlouho nic a najednou rychlý konec.

Nicméně tato kniha se čte dobře a rychle (za tři dny jsem jí měl přečtenou), zajímavé myšlenky, náhled do tehdejší situace v naší zemi a varování před takovými lidmi, kteří se dají takto snadno zmanipulovat a kteří pod falešnou vidinou dobra konají zlo a ani si to neuvědomují. Konec rychlý, ale o to mrazivější, nejdřív něžné řeči a pak...

Elodie
24.08.2015 5 z 5

Už jenom kvůli milým, přívětivým oslovením pana Kopfrkingla. Nadoblačná, čarokrásná, slunná, nebeská, něžná,..

marcela6183
18.08.2015 4 z 5

Jsem ráda, že jsem knihu četla před filmem. Obráceně by mi to ubralo na požitku.
Brilatně vystižené transformaci osobnosti zdatně sekunduje nastíněný odraz doby. Téma je tak černé, že se snad ani nedá vymyslet. Vedeno chorým příběhem hlavního hrdiny jsem si připadala od třetí stránky v depresi a zmanipulovaná. Jako když koukáte do očí kobře. Čekáte, co bude na příští stránce a vede vás k tomu neskutečně vzletný styl a patos dnes skoro směšný.
Jde-li knihu vnímat ještě i jinak, než je jako dobově svěděctví, tak to se děje mně. Vidím sondu do duše člověka, který je přesvědčen, že koná dobro.
Velmi důležité je prizma společnosti. Co pro jednoho dobrem a v jedné kultuře etalonem, to v jiné trestým činem a hodno potupy. Příhodné téma ve světle dnešího Grexitu a muslimo-xitu Evropou. Čtyři a půl za nadčasovost a varování.

achilles
18.08.2015 5 z 5

Dal jsem 5 hvězd, protože jsem knihu četl po shlédnutí filmu a všechny věty pana Kopfrkingla jsem si představoval hereckým pojetím Rudolfa Hrušínského. Ale i bez filmu je dílo chytlavé a poněkud se vymyká klasické próze,což je jenom dobře. Slova jako nebeská,nadnebeská,čarokrásná jsou jedinečná.

julika
12.08.2015 4 z 5

Nikdy jsem nebyla schopná dokoukat celý film, tak jsem se vrhla na knihu.Celkově nemohu nic vytknout.Jen od začátku postava pana Kopfrkingla mi přišla divná.Nesnášela jsem ten jeho zájem,tu přehnanou pečlivost a věčné opakování že jsme prach ve který se obrátíme...Zarazila jsem se u části,kde požádá manželku aby si stoupla na stoličku a přehodí jí smyčku kolem hlavy a pak židli skopne.To jsem docela koukala jak se rychle činil.Snad budu mít někdy odvahu na celý film.

tisha8409
11.08.2015 3 z 5

Námět je to bezesporu skvělý, ale mně vadilo to jeho řečnění. Výrazy téměř snové a všeobjímající láska.Věčně opakované myšlenky, které se záhy staly přímou řečí.
Nicméně jeho láska ke své rodině v začátku byla skutečně lyrická a krásná.

Elis.n
27.07.2015 4 z 5

Spalovač mrtvol je román, jak lehce se dá zmanipulovat lidská mysl. Hlavní hrdina projde plynulou proměnou, která postupně převrátí naruby vnímání jeho celého světa.
Jedna z prvních knih povinné četby, ke které jsem se na gymplu dostala a jsem za to ráda. Protože právě díky ní jsem poznala, že ne všechna "povinná" literatura je nudná a nezajímavá, jak ji dnes mnoho lidí (z nějakého záhadného důvodu) vnímá.
Možná jednou dostanu odvahu a podívám se i na film.

Eviik
29.06.2015 4 z 5

Zajímavá kniha s neuvěřitelným závěrem, doporučuji.

kacka29
28.06.2015 3 z 5

Velmi zajímavá kniha. Hlavně osobnost hlavní postavy. Původně jsem tedy očekávala více děje, ale spíš jsem našla mnoho zajímavých úvah. Rozhodně patří mezi díla k zamyšlení...

Damato
18.06.2015 5 z 5

Zrůdnost té doby je popsaná ve stovkách knih, ale tohle jsem nečekala. Film jsem viděla, ale knihu jsem najednou nedala. Musela jsem to číst delší dobu a občas si od toho " odpočinout". Ale to není proti knize, spíše proti té době. Ale - "Nic není v životě jisté, jenom smrt,"

aamis
30.05.2015 5 z 5

Zvláštní děj, zvláštní motivy, zvláštní slova, zvláštní lidé ... a přesto tak dechberoucí! Nepřestává mě fascinovat kontrast jazykových prvků a skrytého charakteru pana Kopfrkingla. Přehnaná sladkost jeho slov a hrůzu nahánějící opakování všemožných prvků (růžolící dáma, panoptikum ...) mi nahání husí kůži a nemůžu se zbavit dojmu, který jsem měla při dočtení knihy: "Je to tak skvělé, nebo jsem tak divná?" ...

Knihomolkaa
28.05.2015 5 z 5

Úžasná kniha. Docela depresivní, ale přesně mi padla do noty. Celou dobu se tak zvláštně táhla, ale přitom jsem musela číst dál. Posledních 20 stran bylo vyvrcholením, které jsem celou dobu očekávala a ani v nejmenším mě nezklamalo. Z povinné četby vřele doporučuji. Kniha navíc není příliš rozsáhlá, a proto jako záchrana, když začnete číst povinnou četbu stejně jako já týden před odevzdáním, je opravdu skvělá.

SelenaDemi428
25.05.2015 1 z 5

Ani nevíte, jak jsem byla nadšená, když jsem tuhle povinnou četbu konečně dočetla, četla jsem jí strašně dlouho, nemohla jsem se k tomu dokopat, jak moc se mi to nelíbilo. Zajímavých pro mě bylo až tak posledních třicet stránek.

Scatnach
11.05.2015 5 z 5

Knihu jsem si přečetla dříve, než jsem viděla film a dobře jsem udělala. Kniha je bezesporu lepší. Oceňuji historický kontext a ukázku co ideologie udělá více či méně normálnímu člověku.

Belbo
10.05.2015 3 z 5

Přeceněná kniha, která nemálo ze své slávy těží z filmového zpracování.

ELMA
09.05.2015 4 z 5

Šílenec s tváří člověka

Burák
05.05.2015 4 z 5

Na čtení Spalovače jsem se chystala roky, film miluju a viděla jsem ho několikrát, ale ke knížce jsem musela dozrát.
Není to jednoduchá četba, za to, že jsem příběh znala, jsem byla vděčná.
Pokud to někdo čte na doporučení že je to "skvělej horor", nejspíš bude zklamán, ale jinak je to pro vyzrálejší čtenáře skutečný zážitek.

mmasterr
01.05.2015 1 z 5

Sice nedočteno, ale musím to ohodnotit. Dle mého názoru strašlivě přeceňovaná kniha. Je to hrozně nečtivé, nemastné a neslané.

knedlik
17.04.2015 5 z 5

Přestože to teď vyzní asi hodně divně, tak čtení Spalovače mrtvol pro mě bylo jakýmsi sametovým pohlazením za zvuku klasické hudby a exploze duchovního, uměleckého požitku. Možná to bylo tou jazykovou stránkou díla, která si člověka podmaní a pohltí ho svou atmosférou, možná tím, jak si Karl potrpěl na vznešenou krásu a umění... Nevím.
Je to děsivá kniha (nejen) o zmanipulovatelnosti manipulovatelných a z toho plynoucích možných fatálních důsledcích zaobalených do roucha sladké naivity, falešného sebeutvrzení, vnitřního šílenství. Kniha nastiňující dobové poměry a nálady. Kniha rozšířující obzory (co do životní filosofie Karla, jak trefně poznamenal uživatel hladko níže, resp. výše :-)).
Pro mě zůstane něžnou a brutální úchylárnou, sežehujícím a ojedinělým dílem.

malej-strom
30.03.2015 5 z 5

Ke kníze jsem přistupoval poněkud skepticky, protože jsem před pár lety viděl film, který ve mně zanechal rozporuplné pocity, ale kniha mě mile překvapila. Na jednu stranu mě shlédnutí filmu mrzí, jelikož jsem se ochudil o moment překvapení na konci, na stranu druhou jsem si při čtení představoval pana Karla jako pana Hrušinského, který ho zahrál fenomenálně. Každopádně pan Fuks stvořil netvora o kterém tato kniha pojednává, a který se vám zde před očima postupně mění k horšímu a horšímu. Karl Kopfrkingl je člověk, který je na oko vzorem ctnosti a spořádanosti, ale ve skutečnosti člověk, který se nezalekne čehokoliv. Můžeme tak sledovat jak se postupem mění jeho pohled na židy, německé okupanty i na vlastní rodinu, kterou sám idealizuje a vybarvuje harmonické manželství, přičemž podvádí svoji manželku. Můžeme sledovat jak jeho četbu o duchovním vůdci a životu v Tibetu postupně nahrazují nacistické ideály a zákony Hitlera. Celou knížku pak doprovází omýlání některých vět a tvrzení stále dokola, což působí z poloviny komicky a z druhé půlky šíleně. Dílo samotné pak působí ponuře a šíleně, ale stojí za to si jej přečíst. Byj jsem příjemně překvapen, 5 bodů