Stalker

Stalker
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/538088/bmid_stalker-663b899a4c5f5.jpg 4 4276 4276

Joona Linna před rokem zmizel. Skoro všichni si myslí, že je mrtvý. Skoro všichni. Policie obdrží video snímající tajně ženu za oknem, jak si obléká punčocháče. Objekt slídila se druhý den stane obětí krvavé vraždy. Krutost činu dovede vyšetřovatele k pastorovi Rockymu Kyrklundovi, který byl před devíti lety odsouzen za brutální zabití k nařízené psychiatrické péči. Domnělý viník se však ke spáchání násilí nedoznal, neboť si z události nic nepamatuje kvůli poškození mozku, které utrpěl při autonehodě. Zatímco Rocky dosud pobývá na uzavřeném oddělení, je na cestě další nahrávka. Nikdo nechápe, co se děje, ale komisařka Margot Silvermanová je přesvědčená, že se jedná o sériového vraha. Poslední díl řady s Joonou Linnou vychází opět v intenzivním podání Pavla Rímského, jehož hlas už k sérii neodmyslitelně patří. „V románu Stalker autorská dvojice pod pseudonymem Lars Kepler vycítila naladění společnosti, podchytila trendy, ve kterých moderní člověk žije, a proměnila je v ústřední motivy. Proto se strhující detektivní příběh odehrává v kulisách internetového světa, YouTubu a sociálních sítí. Vyprávění postrádá hluchá místa a ve své komplexnosti je příběh vystavěn a precizně domyšlen do nejmenších detailů.“ — Novinky.cz „Dobře vystavěná, napínavá detektivka, která nikdy neztrácí na intenzitě… Kepler to zase dokázal.“ — Adresseavisen „Autoři vycházejí ze stejného receptu jako u... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: audiokniha , OneHotBook

Stalker, 2014

Interpreti: Pavel Rímský

Vlak7
14.11.2016 5 z 5

Napínavé az do konce, vraha jsem vůbec netusila. Místy jsem se i bala. Někdy usmevne, napr. ze vrah v zaveru zdolal 2 policisty mysleno 1:2 :-) Jsem rada, ze to dobře dopadlo viz zaver a klavír.

limruska
11.11.2016 5 z 5

První kniha přečtená od LK. Skvělá!!! Mrzí mě, že jsem nezačala od první.

Peťulka3
08.11.2016 5 z 5

Paráda jako vždycky. Nemám tomu co vytknout a těším se na další příběh.

Val
05.11.2016 5 z 5

Tak za mě určitě pětihvězdičková záležitost. Nicméně dokud se neobjevil Joona, tak to nebylo úplně ono. Domnívala jsem se, že protivnější stvoření než Margot v knize nepotkám, ale její kolega Adam mě postupem času iritoval ještě víc. Jako celek byla kniha výborná , zápletka vyloženě luxusní. Každopádně nevím, jestli lze čekat objektivitu od někoho, jehož nejoblíbenější Švéd je Joona Linna a nejoblíbenější Nor Harry Hole :-)

sagasir
02.11.2016 5 z 5

Adiós Joono

Říká se, že v nejlepším se má přestat. Souhlasím i nesouhlasím. Na jednu stranu, když to jde dobře, tak proč v tom nepokračovat a dělat to dál dobře. Na stranu druhou to bohužel vždycky můžete pokazit. Té druhé části se asi držela ona autorská dvojice manželů Ahndorilových. Tím pádem nám nabídla možná poslední knihu ze série s hlavní postavou detektiva Joona Linny. Nutno říct, že čtení této knihy byla opět pořádná jízda. Prostě zakončení jaké si tato série jistojistě zasloužila.

Jen pár slovy napíšu, že se opět můžete těšit na skvěle sepsané postavy, mrazivý děj a skvěle dávkované napětí. Zápletka opět skvělá a najde se i pár míst, které vás překvapí. Mezi ně třeba určitě patří i samotný vrah (nebo já to tak alespoň měl). Chválím i samotný návrat hypnotizéra Erika z prvního dílu série. Je to jakýsi návrat ke kořenům a připomínka toho kde to vlastně vše začalo. I postava komisařky Margot se dala vcelku snést. Je však pravda, že nejvíc se mně kniha líbila, až se v ději objevil opět Joona.

Jak jsem psal, že by se Mankellova série s komisařem Wallanderem měla objevit v nějaké knižní síni slávy, tak i u této série si to myslím a to i autora těchto skvělých knih. Sbohem Joono budeš mně moc chybět. Tedy pokud skutečně další díl už nevznikne. Zároveň se ale už těším na zase něco nového od Keplera. Co se hodnocení týče, tak tady nemohu hodnotit jinak než 100%.

Lenica2010
01.11.2016

Tuhle knihu jsem dostala od kolegů z práce. Celkem 2 knihy od Keplera. Čtu ji jedním dechem. Můj 6ti letý syn nechápe, jak je možné, že přečtu tak tlustou knihu bez obrázků a že by ho to nebavilo:))) Já knihu nosím s sebou i do vany, tam je největší klid, když se zamknu. Ze začátku jsem se bála podívat z okna......Knihu jsem včera dočetla a můžu napsat, že jsem asi lepšího nic nečetla. Je to prostě skvělé :)

Nestorkea
29.10.2016 5 z 5

Na tuhle knihu jsem dlouho čekala, protože osoba, která si ji vypůjčila v knihovně přede mnou, ji měla asi měsíc. Nechápu proč. Já se do díla zakousla v úterý a dočetla ho ve čtvrtek. Děj pádil neskutečným tempem a když už jsem myslela, že to rychleji nejde, rozutíkal se přímo závratnou rychlostí. Mráz mi běhal po zádech snad celou dobu a viníka jsem vůbec neodhadovala. Keplerovci jsou prostě výborně sehraní a dokážou čtenáře vtáhnout. Kéž by takovýchto děl bylo více...

teeyinka
29.10.2016 3 z 5

Má první zkušenost s těmito autory (ano, nezjistila jsem si, že je to část větší ságy).. Každopádně i tak se mi příběh v zásadě líbil, konec byl překvapivý (popravdě díky němu jsem jednu hvězdu přihodila), takže v tomto směru spokojenost.. Bohužel s některými částmi knihy jsem bojovala a se stylem jsem měla neuvěřitelný problém, což bylo zčásti dáno i překladem.. Místy zbytečná detailnost, neustále přítomný čas i v místech, kde by byl přirozenější čas minulý, a zastaralá slova jako blyskotat, přehršel či přeprška jsou na mě zkrátka moc..

Gee.Rocks
29.10.2016 5 z 5

Vyvrcholení série o Joonou, jeden z nejlepších keplerových počinů. Ze Stalkera číší úzkost všemi směry. Nedoporučuji číst večer sama v opuštěném domě u lesa.

SimonaP
28.10.2016 3 z 5

Ach jo... na knihu jsem se těšila, přečetla jsem celou sérii a tahle mi přišla, jako by tam ani nepatřila. Nervy drásající nelogičnosti, nepravděpodobné chování postav, až jsem se musela občas plácnout do čela. Postava Margot mě neskutečně rozčilovala, na každé straně se snažila někam nacpat své těhotné břicho, na místě činu nepostradatelná až do porodu... Předchozí knihy výtečně, tahle mi prostě nesedla.

Jochy3
24.10.2016 5 z 5

Ano, další povedené dílko od Keplerů.
Kniha určitě převyšuje průměr a dotýká se pomyslného pětihvězdičkového ratingu.
Jenže - autoři nasadili laťku Písečným mužem hodně vysoko a jelikož se jedná o pokračování příběhu okolo Joona Linny, srovnání se nevyhne.
Kniha byla celkově čtivá, velmi dobře a chytře napsaná, neměla hluchá místa. To jsou plusy, které jsou u Keplerů absolutně v očekávání a opět to potvrdili.
Bohužel, seděla mi více tvář předchozí knížky, která byla až mírně hororová. To je osobní věc. Stalker jede v podobném nádechu, ale jedná se přece jenom o detektivku, která opět s rozuzlením a velkým překvapením na konci, příjemně zaskočí.
Ano - přečteno na jeden zátah, opět vyhovující krátké kapitoly a nebýt až trošku přehnaného závěru, bodoval bych jistými pěti hvězdami. Když se však zamyslím, nad srovnáním knihy s minulým skvostem, ukazatel mezi čtyřmi až pěti hvězdami mi pulsuje.
Nakonec se přesto přikloním k číslu vyššímu. Kniha si to zaslouží. Kepler opět ukázal svoji genialitu a potvrdil, že právem patří ke špičce moderní severské literatury.

tomai
16.10.2016 2 z 5

Já nevím, přišlo mi to hodně slabé.

Jordyz
10.10.2016 4 z 5

Napínavé, čtivé....Měla jsem velké očekávání a kniha celkem splnila....jen nevím, jestli je to tím, že teď čtu hodně takových knih a chce to změnu, ale podobných témat je spousta a je to pořád dokola .....

Agatha84
06.10.2016 2 z 5

Tak už i Kepler dokázal,že jsem konec knihy jen letmo prolistovala. Začátek super,ale pak to byla prudce klesající úroveň. Spousta nelogičnosti,zbytečnosti a ani jedna z postav mi nebyla milá. Velké zklamání!

fanous21
28.09.2016 2 z 5

UPOZORNĚNÍ - v textu se vyskytují spoilery, ty jsou uvozeny / --- /
Že je detektivní žánr tím nejpokleslejším potvrzuje směle tato kniha. Již dlouhou dobu, a co do počtu četností, jsem se nad jedinou knihou tolikrát nerozčílil. Předkládám výtky:
- kniha se halí do hávu odbornosti, leckde až vědecké, a přitom na několika místech si autoři pod sebou řežou větev (kupř. hloupacatý či přímo stupidní a především ve skutečnosti v podstatě nemožný přístup těhotné vyšetřovatelky k manželovi první zavražděné)
- výtka související s první, a to míchání žánrů, kdy v "strhujícím" závěru se čtenář dočká prvků hororu, rozuměj sci-fi
- některé aluze byly spíš haluze (kupř. z lesa přilétl havran; před obchodem prošla rodina s kočárkem)
- laciný závěr až běda, míra nepravděpodobnosti přemrštěná /--- několikrát bodnutá pianistka připomínající robocopa, vražedkyně sama je na tom obdobně, když po několika ranách lopatou do hlavy opět "ožívá", inu ženy-terminátorky...---/
- snad nejvíce mě rozčílil přístup autora/ů vypravěče/ů, kteří pochopitelně v detektivce záměrně zamlčují důležitá fakta, (aby přirozeně čtenářovu pozornost a napětí udrželi na vysoké úrovni), avšak záměrné lhaní do ryzí detektivky nepatří /---tuším při třetí vraždě explicitně popisují postavu v pláštěnce jako mužskou (aby zřejmě potvrdily dopad podezření na Rockyho, jenž byl v této fázi knihy nejpravděpodobnějším vrahem); navíc záměrné zamlčení Erikovy zkušenosti probuzení se s porcelánovou hlavičkou v rukách považuji rovněž za nehodnou ---/

Zůstává tak hvězdička za u tohoto žánru "povinnou" čtivost... a druhá, že to čtenář František vůbec dočetl...

Odehnalka
26.09.2016 4 z 5

Pro mě asi nejslabší ze všech 5 knih. Trochu mě to zklamalo. Kniha mohla být klidně i kratší o pár stránek. Ale i tak se to dobře četlo, jako vždy. Kniha přečtená za pár dní.

blackdog
23.09.2016 3 z 5

Hneď po prvej vražde som prišiel na to, že Stalker nie je pre mňa. Nebavilo ma detailné popisovanie mäsiarskych výkonov vraha. Toto naozaj nebolo pre mňa. Napriek tomu som sa zaprel a knihu prečítal. Necítil som takmer žiadne napätie. Posledných asi 70 strán som zhltol, len aby som už bol na konci. Záver ma ani neprekvapil, ani neohúril. Nie že by som uhádol vraha hneď na začiatku, to nie. Ale ani ma to neprekvapilo. Celé to bolo také ..... vlastne nijaké. Určitý čas si budem knihy vyberať sám . Rebríčky predajnosti vlastne nevypovedajú o tom, čo sa mi páči

Danica84
22.09.2016 5 z 5

Tento díl jsem dočetla nedávno a za sebe mohu říct, že super čtení. Knížku jsem přečetla skoro na jeden nádech a ten konec? Prostě mazec!!! Úžasně napínavé až do posledního slova. Za mě 5 hvězdiček. :-)

AnetHol
19.09.2016 4 z 5

Joon Linna a jeho příběhy. Od této knihy jsem čekala něco víc. Také jsem měla tendenci přeskakovat stránky (i když jsem to doopravdy nedělala :D ). Nejvíc se mi líbil začátek a konec... konec byl úžasný a napínaví, do poslední chvíle jsem opravdu netušila, kdo je Kazatel ve žluté pláštěnce. Konec mě opravdu bavil, jen asi ta kniha mohla mít opravdu o 100 stránek méně. Celkový dojem - průměrná severská detektivka.

adela9782
15.09.2016 5 z 5

Opět nezklamali, jedním slovem páni! Vůbec bych nečekala, kdo bude stalker. :)