Stalker

Stalker
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/538088/bmid_stalker-663b899a4c5f5.jpg 4 4276 4276

Joona Linna před rokem zmizel. Skoro všichni si myslí, že je mrtvý. Skoro všichni. Policie obdrží video snímající tajně ženu za oknem, jak si obléká punčocháče. Objekt slídila se druhý den stane obětí krvavé vraždy. Krutost činu dovede vyšetřovatele k pastorovi Rockymu Kyrklundovi, který byl před devíti lety odsouzen za brutální zabití k nařízené psychiatrické péči. Domnělý viník se však ke spáchání násilí nedoznal, neboť si z události nic nepamatuje kvůli poškození mozku, které utrpěl při autonehodě. Zatímco Rocky dosud pobývá na uzavřeném oddělení, je na cestě další nahrávka. Nikdo nechápe, co se děje, ale komisařka Margot Silvermanová je přesvědčená, že se jedná o sériového vraha. Poslední díl řady s Joonou Linnou vychází opět v intenzivním podání Pavla Rímského, jehož hlas už k sérii neodmyslitelně patří. „V románu Stalker autorská dvojice pod pseudonymem Lars Kepler vycítila naladění společnosti, podchytila trendy, ve kterých moderní člověk žije, a proměnila je v ústřední motivy. Proto se strhující detektivní příběh odehrává v kulisách internetového světa, YouTubu a sociálních sítí. Vyprávění postrádá hluchá místa a ve své komplexnosti je příběh vystavěn a precizně domyšlen do nejmenších detailů.“ — Novinky.cz „Dobře vystavěná, napínavá detektivka, která nikdy neztrácí na intenzitě… Kepler to zase dokázal.“ — Adresseavisen „Autoři vycházejí ze stejného receptu jako u... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: audiokniha , OneHotBook

Stalker, 2014

Interpreti: Pavel Rímský

sheylka
03.01.2017 5 z 5

Za mě pět hvězd. V komentářích tu spousta lidí autorům vytýká mnohdy přemrštěné situace s velkým množstvím náhod, avšak já se obávám, že to k tomu prostě patří. Chcete realitu bez přikrášlení a klišé? Čtěte literaturu faktu.
Líbí se mi, že tam jsou informace odborné, praktické a celé je to protkané situacemi s problémy z běžného života. Konec možná malinko zklamal, ale jistě byl nečekaný.

Toňula
02.01.2017 4 z 5

Po předchozích příbězích jsem nemohla vynechat ani Stalkera, opět Kepler nezklamal, příběh měl spád, spoustu zajímavých momentů i překvapivý závěr.

azghardi
30.12.2016 4 z 5

Nikdy jsem snad nepřečetl žádnou knihu takhle rychle!
Zápletka je místy opravdu překombinovaná a jsou zde momenty, které nedávají moc smysl, ale na konci do sebe vše kousek po kousku zapadá. Sérii určitě přečtu celou a mohl bych začít třeba i od začátku:D

ArwenAragorn
29.12.2016 4 z 5

Přestože kniha je vysoko hodnocená, nelíbila se mně tolik jako Svědkyně ohně a Písečný muž. Asi bych ji dala na stejnou úroveň s Hypnotizérem. Vadil mně pachatel vražd, trošku méně pravděpodobné.

Susan94
27.12.2016 3 z 5

Nebylo to jen o Stalkerovi, ale také o Hypnotizérovi, a taky tam bylo trochu ze 120 dní Sodomy. Podle mě se to moc nepovedlo. Díky krátkým kapitolám se to sice moc nevleklo, ale bezmála 600 stran je moc. Nicméně tento manželský pár není nijak podprůměrný, nejvíce se mi prostě líbila Svědkyně ohně - vážně top severská detektivka, tohle byl takový ani ne zlatý střed.

Jaruš7
26.12.2016 5 z 5

Opět závažné téma, když chybí morálka a láskyplné citové pouto, pak je výchova špatná a problémy jsou nasnadě.

evelýny
26.12.2016 2 z 5

S touto knihou se zatím trápím. Jsem sama zvědavá, zda dočtu :-)
Zatím nemám dočteno, ale jednu radu bych již měla pro ty, co začínají číst: Zavřete všechna okna, zatáhněte žaluzie, závěsy, zamkněte minimálně na dva západy, protože sugestivní detailní popisy vás dostanou, mě tedy zatím dostávají.
KONEČNĚ DOČTENO!!! Ale že to trvalo! :-)) Ptáte se, proč jsem knihu dočítala, když jsem se s ní tak trápila? Chtěla jsem v knize objevit 87% její úspěšnosti a také jsem se chtěla nechat okouzlit popularitou tzv. severských detektivek. Ani jedno se mi nepovedlo. Děj knihy byl pro mě překombinovaný. Autorská dvojice tu z mého pohledu stvořila nějaký nový druh kyborgů - policistka ve vysokém stupni těhotenství, rodící za pochodu; stále zfetovaný psychiatr, který by hypnozou vymámil z jalové krávy tele, v závěru knihy úplný ROBOCOP. Se vstupem opět nalezeného policisty Linny do knihy vniklo napětí a spád, ale pak přišel konec a s ním na scénu vnikla superžena - slepá pianistka. A vraždící magorka moji trpělivost ukončila. A epilog s happy endem, za který by se nemusela stydět žádná romance, to nevylepšil.
Jedna hvězda za sugestivní popisy sledovaných obětí, druhá za 150 stránek napětí, které zkrátily moje jedno nudné odpoledne.
P.S. Nejsem severský typ a tak se severským detektivkám zatím budu vyhýbati.
P.P.S. Vyhnu se jim úplně :-))
A rada na závěr: při čtení některých knih nesmíte myslet. Mně se to v tomto případě nepovedlo, ale proti gustu žádný dišputát, takže...směle do čtení, milovníci severských detektivek.

terkavelcova
18.12.2016 5 z 5

Jedna z nejlepších knih které jsem kdy četla :) !

1v8na
04.12.2016 5 z 5

Tuhle knihu jsem poslouchala jako audioknihu - velmi mě to bavilo. Jednalo se o moji první audioknihu a byla jsem z ní naprosto nadšená. Hlas Rímského vystupňoval samotný děj a samotné napětí.
Joona Linna není v příběhu hned od první strany a na policii je to zná, že jsou bezradní a nemají tolik nápadů a energie.
Nicméně, jakmile se do pátrání zapojil i Joona Linna - nabralo to rychlý spád. Bylo to naprosto vynikající uzavřené celé série o Joonovi Linnovi i o Erichu Maria Barkovi, který v tomhle díle sehrát dost velkou a důležitou roli.

KaajaS
01.12.2016 5 z 5

u Keplera si vždy říkám, že TAHLE byla nejlepší!!!! a zase byla!!!!

MartinL
30.11.2016 2 z 5

Strašná slátanina. Tak bezduchou knihu jsem opravdu dlouho nečetl, a tímto definitivně končím s celým Jónou Linnou. Zoufalost autorů vymyslet reálnou detektivku s reálnými postavami je nahrazena ubohou filosofií "jedna vražda je málo, dáme jich tam mámo nejmíň deset", naprosto nereálné postavy a jejich konání. Posledních cca 100 stran jsem přeskakoval ob 4 strany a knihu "dočetl" jen pro formu.

Chápu že A.C. Doyle nebo Agatha Christie byli jenom jedni, ale raději si přečtu po 1001. celou sérii knih o Holmesovi než podruhé vzít do ruky tenhle brak.

šipek
29.11.2016 5 z 5

Tak kvůli takovým to knihám jsem čtenář detektivek. Naprosto dokonalá a výborně napsaná detektivka. Pro mě jasných pět hvězdiček. Knihu jsem dostal loni k vánocům a jako správný dárek jsem si ji šetřil a těšil se na ní. Autoři nezklamali mé očekávání. Jediné slabé místo pro mě byla postava těhotné komisařky Margot s kolegou Adamem. Detektiv Joona bude moc chybět. Tuto sérii detektivek řadím hodně vysoko.

KlaudieS
28.11.2016

Jednoznačným plusem tohoto díla je jednoznačne, ostatně jako u ostaních Keplerových knih, co jsem dosud přečetla, skvělá čtivost a spádný děj. Líbí se mi, že nic tam není zbytečně, pokud je představení nějaká nová osoba, vždy je vtažená do děje a nějak s vyšetřováním souvisí (SPOILER např. i postava Nestora, kterou jsem pár stran považovala za podezřelého, Jackie a její dcera atd...)
Bohužel ale převažují mínusy. Stejně jako u ostatních nejen Keplerových knih, ale celkově u severských detektivek, jsem opět měla problém s literárním vyjadřováním, které je na úrovní prváka na gymplu. Možná je to překladem, ale literárně je to vážně na hodně nízké úrovni - kostrbaté či hodně nešikovné výrazy, které patří maximálně tak do červené literatury nebo podobně pokleslého žánru, dále u většiny postav velice chabá charakteristika (SPOILERnapř. těhotenství Katryny Jusufové - proč dítě nechtěla? A pak z ničeho nic zas potom ano? A její manžel na to jen: ok, tak běž teda na potrat....? Eh? Prosím?! Vytváří to dojem, že autoři jen chtěli šokovat vraždou těhotné ženy, ale přitom to tam potom už ani nebylo zmíněné, jako by na to snad autoři sami zapomněli....), Nellyin plán mi připadá nesmyslně dlouhodobý. Zbytečné a na efekt mi připadají i sexuální scény, což mi vadilo i u minulého dílu, jako by si paní Keplerová (já vím, že to není její jméno) příliš ráda četla Padesát odstínů...
Jako oddechové čtení je to fajn, za dva dny nemáte co řešit, ideální knížka na cesty, nebo pokud už máte dost literatury, u které se musí přemýšlet, protože u tohoto je rozhodně lepší to nedělat :)

allebra
27.11.2016 5 z 5

Skvělé čtení jako vždy, napínavé, pořád se něco dělo, jen velmi nerada jsem knihu odkládala. Na Margot jsem si tedy musela chvíli zvykat, ale nakonec jsem další svéráznou postavu uvítala, jakmile se však objevil Joona Linna, hned jsem pookřála. Sérii jsem četla postupně a četla se výborně, nejvíce se mi líbil Hypnotizér, Stalker byl kousek za ním. Mimochodem, jsem ráda, že nebydlím v přízemí. :-)

Linsee
26.11.2016

Moje první Keplerovka.. Skvělá detektivka, za kterou dávám jednu hvězdičku. Pokud si čtenář vybere knihu s názvem Stalker, předpokládám, že očekává popis stalkingu, nikoliv jen pět názvů "stalker" ve 350 stránkové knize. Já jsem sice nadšen četbou, ale i zklamán chybějícím popisem, vůbec nevím jak onen stalking u Nelly vlastně probíhal. Strhávám hvězdu i za závěr. Popisovat v pěti stránkách útěk slepého ze sklepa bylo na mě moc.

kudrdlinka
25.11.2016 5 z 5

Super detektivka, napínavá už od prvních stránek až ke strhujícímu konci. Chvílema jsem se i bála a četla skoro se zatajeným dechem. Před pár roky jsem z téhle série četla Hypnotizéra, ale Stalker byl rozhodně lepší.

ZuK1
20.11.2016 5 z 5

Dobré a napínavé čtení, závěr jsem opravdu nečekala. Snad jen na můj vkus trošku moc krve.

JezinkaJ
19.11.2016 5 z 5

Skvele cteni.

helenJJhockey
19.11.2016 4 z 5

Za mě nejlepší detektivka kterou jsem zatím četla a že jich bylo dost. Napnutá jsem byla od začátku do konce, v knize nebylo ani jedno hluché místo kde bych se nudila. Závěr famozní!

veron_nika
18.11.2016 3 z 5

Napínavé, ale zbytočne rozsiahle. 200 strán z tej knihy by sa kľudne dalo vypustiť a nič by nestratila. Pri niektorých častiach som musela sedieť vedľa priateľa, aby som vôbec mohla ďalej čítať (tak som sa bála). Rozuzlenie bolo nečakané a autori vedia veľmi dobre navodiť napätie a popísať drastické scény. Nie je to na 5 hviezdičiek, ale určite si od autorov ešte niečo prečítam.