Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol
https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/185933/bmid_storocny-starcek-ktory-vyliezol-z-okna-a-zmizol-185933.jpg 4 7297 7297

Stoletý stařík série

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann, 2009

Madelisi
17.11.2015 3 z 5

Hodně jsem o knize slyšela. Bohužel mě mělo varovat její připodobnění k Forrestu Gampovi, který není můj styl. Asi nejsem cílová skupina.
Jednou větou - při čtení jsem se nudila.

Přesto jsem schopná knihu ocenit, líbilo se mi, jakým způsobem autor nastrčil svého "staříka" k dějinným událostem. Rozhodně je kniha promakaná a pěkně propletená. Skvěle jsou kombinované popisy stejného času z pohledu různých postav. Toto mám ráda.

kytikyti
16.11.2015 2 z 5

Pane Bože, konečně! skoro po roce dočteno. Stále jsem slyšela velmi příznivé recenze, ale pro mě to byla nuda. Kniha je napsaná v inteligentním humorném stylu, který mi i velmi sedel, ale znáte to, není to dobrá kniha, když se do čtení musíte vyloženě nutit.

ivusse
09.11.2015 5 z 5

Na knihu jsem velmi těšila, ohlasy byly veskrze pozitivní. Trochu jsem se toho bála, ne vždy jdu s většinou. Ale tady se potvrdila úspěšnost knížky. Knížka je super, super, super. Už dlouho jsem se při čtení takhle nepobavila. Hltala jsem jednu stránku za druhou, těšila jsem se, kam se Alan zase dostane, co "vyvede", s kým se setká. Byla jsem taky zvědavá, jak se z té současné šlamastiky dostane. Ale to by nebyl Alan, aby "to nedal". A závěr taktéž super, měla jsem obavy vzhledem k staříkově věku, ale konec mile překvapil. Výborná knížka.

standunun
06.11.2015 5 z 5

Koupil jsem si jí na doporučení a těšil se, ale najednou jsem všude četl jak je knížka nudná, nezábavná..Dlouho jsem se odhodlával a co nejvíc odkládal, ale hned po první kapitole zjistil, že jsem se bál zbytečně. Dlouho jsem se takhle nepobavil. Alanův pohled na svět si prostě musí zamilovat snad každý.

marketa8129
25.10.2015 5 z 5

Výborná a zábavná knížka.

LuciLux
24.10.2015 4 z 5

Napsáno o ní bylo už tolik, že už se ani nepokusím ani o nějakou originální glosu. Knížka se rozhodně stala mou dovolenkovou jedničkou a to mám k humorným románům, které milují davy, značnou nedůvěru. Oproti Himmlerově kuchařce si však ani Jonasson, ani Alan na nic nehráli, všechno působí mnohem přirozeněji, sarkastičtěji a hlavně zábavněji.

miska98
24.10.2015 5 z 5

Hned na úvod se přiznám, že a) miluju alternativní historii a b) nemusím humoristické romány
, takže jsem od Stoletého staříka moc neočekávala. A jak to tedy dopadlo? No, zjistila jsem, že můj oblíbený druh humoru je zřejmě sarkasmus. Jedním slovem: geniální. Ten konec.... prostě nádhera. Stoletý stařík je nápaditý, chytrý, duchaplný román, který by měl zaujmout místo v seznamu povinné četby k maturitě (i bych měla pár nápadů, co vyškrtnout).

Pro ty, kteří již četli: mrazák, most pod Frankem, komunisté a anglikánská církev, studená válka, dvě nekritická množství, pan Dollary, Soňo sedni,... atd., atd.

fušmar
23.10.2015 2 z 5

Na to, jak to měla být úúúúúúúžasná oddychovka, tedy nic moc, ani jsem ji nedočetla a to jsem se opravdu snažila ... jestli je lepší než Analfabetka, tak to ji ani zkoušet nebudu ...

Flooper
23.10.2015 4 z 5

Evropský Forrest Gump, why not !

Pepek24
19.10.2015 5 z 5

Pro mně osobmě o dvě třídy lepší než Forest " idiot" Gump...válel jsem se smíchy snad celou dobu

Nombeko
18.10.2015 5 z 5

Zábavná kniha. Pořád jsem jen žasla co se Alanovi ještě nepřihodí a vše se dělo tak jakoby mimochodem.

Kirach
17.10.2015 5 z 5

Ja jsem se tedy bavila od zacatku do konce :)

Bilky
16.10.2015 5 z 5

2v1! A mňa tie dva romány v jednom balení úúúžasne bavili. Priznávam, že pri prvom prečítaní viac tá súčasná rovina, ktorá je skôr akčnou komédiou a ktorá mi pripomínala Paasilinnov román STARÁ DÁMA VAŘÍ JED. Ale pri počúvaní audioknihy v podaní skvelého M.Stránskeho ma už viac zaujala vnorená línia: historická tragikomédia alebo ak chcete fraška alá Forest Gump. JONASSONov rozprávačský štýl je jednoduchý a priamočiary, dej krásne graduje a odbočky do minulosti sú nenásilné a plné prekvapení. ALANa si musíte obľúbiť a jeho salámpárky postoj a životnú filozofiu zamilovať. Tento švédsky Švejk sa vám proste dostane pod kožu a nakazí vás nefalšovaným optimizmom. Preto túto knihu milujem!

Knihu som nakoniec čítal aj v češtine aj v slovenčine a keby viem švedsky, idem to toho :) Ale opäť sa mi javil český preklad vtipnejší a výstižnejší.

ODPORÚČANIE: Pre každého, kto na základke ovládal trochu dejepis, má zmysel aj nezmysel pre humor (Foresti aj pre humra či krevety) a nemýli si demonštráciu s menštruáciou. Baviť sa budú aj priaznivci politickej nadsázky a absurností. Ostatní si prečítajte Leninove spisy a nechajte sa vypchať ;) 90%

Ajrad1981
13.10.2015 4 z 5

Nevím proč ani čím, ale Alan mi nějak vzdáleně připomínal Švejka. Četla se tak nějak normálně, nic, co bych přečetla rychlostí blesku, ale ani nic, čím bych se horkotěžko prokousávala. Celkem zábavná, byť jsem se nelámala smíchy v pase. Podle mě lehčí oddechovka, relax. Dala bych 3a půl hvězdičky, kdyby to šlo, ale takhle zaokrouhluji na čtyři.

Katnys
12.10.2015 3 z 5

Neviem,ako túto knihu opísať.Mám len jedno slovo,nezaujala ma.Ale asi nie som cieľová skupiny.Knihu som čítala raz,niekedy mi to dalo moc námahy,aby som ju nezavrela.Mame sa napr veľmi páčila.Pre mňa nič moc,verím,že si svojich obľúbencov našla,ale ja to asi nebudem.Každopádne,ako oddychové čítanie,prečo nie...

yueh24
11.10.2015 2 z 5

Lepší než "Analfabetka", přesto slabota po všech stránkách. Překvapuje mě, že je tato kniha tak populární...

wesulle
11.10.2015 5 z 5

Miluju staříka a miluju tuhle knížku. Děj je zábavný, neotřelý a moc se mi líbí, jak to má Alan všechno na háku :-)

karel9045
10.10.2015 3 z 5

Jak už mnozí napsali a celkem výstižně, je to takový Forest Gump po Švédsku. Chlapík, jenž
se hrou osudu dostával do situací, které zásadně ovlivnily světové dějiny 20. století. Takže vlastně Foresta překonal, protože ten se vždycky připletl jen do amerických záležitostí. Jedná se pochopitelně o humoristickou nadsázku a tak nemá smysl tvrdit, že je děj nevěrohodný nebo vykonstruovaný. To bychom mohli zrovna tak kritizovat Červenou karkulku jako málo pravděpodobnou historku. Co mi vadí víc, je začátečnický styl. Nevím jestli to zavinil překlad, ale tento způsob psaní mi připomíná lepší středoškolskou práci. Ve srovnání s jiným humoristou Mordecai Richlerem hraje Jonasson opravdu zatím jen oblastním ligu, ale uvidíme, kam se posune ve svých dalších knihách.

Galadwen
06.10.2015 4 z 5

Vcelku zábavná, s nadhledem a ironií psaná knížka, i když ne vyloženě legrační pro zasmání, jak tvrdí propagace. Psáno ve dvou časových rovinách - vlastně takový švédský Cimrman.

fmash
06.10.2015 4 z 5

Můj druhý pokus s Jonassonem. Stařík s Analfabetkou mají opravdu hodně společného. Tzv. obyčejný člověk proplouvá světovými dějinami a má nějaký drobný příspěvek ke všemu, k čemu se zrovna namane. Příjemné a promyšlené čtení, i když na Analfabetku dle mého nemá.