Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol
https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/185933/bmid_storocny-starcek-ktory-vyliezol-z-okna-a-zmizol-185933.jpg 4 7297 7297

Stoletý stařík série

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann, 2009

lakyh
05.10.2015 3 z 5

upřímně mě knížka velice zklamala a zhruba do tří čtvrtin jsem se skrze ní musel přímo prokousávat a četl jsem ji tak hrozně dlouho, po všech skvělých recenzích jsem očekával něco opravdu hodně vtipného, ale bohužel toto očekávání se u mě moc nenaplnilo a příběh mi přišel spíše fádní až skoro nudný a ještě ty dvě časové roviny, které se každou chvíli střídaly, až ke konci to začalo být zajímavější a proto jsem nakonec hodnotil průměrem... analfabetku jsem bral do ruky po této zkušenosti s opatrností a čekal jsem, že jestli to bude podobně nudný příběh, že ji nedočtu, ale naštěstí to bylo o 200% lepší a knihu jsem v podstatě hltal... je vidět, že na obě dvě knihy se najde spousta přesně protichůdných názorů, takže je alespoň celkem jistota v tom, že minimálně jedna by vás bavit měla;-)

tatjana1737
02.10.2015 5 z 5

Knížku jsem si koupila po přečtení mnoha pochvalných recenzí a nelituji. Čekala jsem sice trochu serióznější čtení, ale lehkost stylu a příběhu mi vůbec nevadila a coby aprobovaného historika mně potěšilo mnoho historických narážek, střetnutí a setkání.

Nedoporučuji těm, kteří soudě dle názvu očekávají předání hluboké moudrosti věků - takto se v knize zklamala má tchyně, která ji (pro mně nepochopitelně) četla asi rok (já přečetla během dvou dnů) a nakonec se zasekla 20 stránek před koncem.

Cacolinka
02.10.2015 2 z 5

Tahle knížka mi dala zabrat (v negativním slova smyslu)...četla jsem ji skoro rok. Asi ne zrovna můj cup of tea....chce to něco zábavnějšího.

newman
02.10.2015 2 z 5

Dvakrát jsem se zasmál, ergo kniha si zaslouží dvě hvězdičky. Přeceněný hype.

Mnoho čtenářů si zde stěžuje, že je v knize "příliš hodně politiky". Na můj vkus je v knize politiky příliš málo, když už se povrchně otírá o jména světových politiků. Příběh z roku 2005 je vyloženě banální.

Kniha mi intenzivně připomínala úryvky z kroniky českého rychtáře Vaváka (přelom 18. a 19. st.). Vavák v ní motá dohromady francouzskou revoluci roku 1789 a úrodu okurek na své zahrádce, Alan na všechno kouká skrz tlusté dno láhve vodky. Rozdíl mezi nimi je v tom, že Vavák byl na svou dobu velice nadprůměrně vzdělaný sedlák, stařík Alan je někdo, koho by staří Řekové označili za ἰδιώτης, člověka, který se stará jen o své malé blaho.

minde
29.09.2015 5 z 5

Kniha mě moc bavila. Taková oddechovka, u které jsem se hodně nasmála :-)

Smardik17
28.09.2015 5 z 5

Propracovaný příběh, který mě opravdu pobavil. Nepamatuji si, kdy jsem se naposled u knihy takhle moc nasmál. Nejvtipnější příběh, který jsem kdy četl.

wir
26.09.2015

Doporučuji jako fajn oddychvoku.

dom.b
26.09.2015 4 z 5

Příjemné čtení, vtipně napsané, neuvěřitelný Alanův osud. Ano, ale pokud bych měla dát 5 hvězd, musela bych si po přečtení říct, že si knihu kdykoli přečtu znova. To bohužel nenastalo.

babyboar
25.09.2015 3 z 5

Po přečtení Analfabetky a Himmlerovy kuchařky už to asi člověka tolik nepobaví. Chvílemi jsem se nemohla začíst (zpočátku mi některé ty politicko-historické popisy lezly na nervy), chvílemi bylo poznat, že Analfabetka využívá stejnou kompozici i kontrukci některých vtipů a témat. Stále se však jedná o humor, který baví a už se těším na film.:-)

aginecka
24.09.2015 4 z 5

Dobře vybalancované, ideální poměr reálných fakt a imaginace. Originální hrdina. Severský Forrest Gump. I přes některé delší výlety do minulosti, velmi čtivé a vtipně nekorektní.

olma
23.09.2015 5 z 5

Slyšela jsem na tuto knihu dva názory. 1)úplná hrůza, 2)senzační. Až nyní jsem si přečetla i něco mezi. Půjčila jsem si knihu od kamarádky, která ji odsoudila zrovna jako její maminka (obě velké čtenářky). Ze začátku jsem čekala proč je kniha tak odsuzována. Po pár stránkách jsem přestala pátrat proč ji kamarádka nedočetla a začala se neskutečně bavit. Zřejmě jsem knihu dostala do ruky v pravý čas a tím, že jsem od ní nic neočekávala, jsem si ji užila a velmi dobře se bavila od začátku do konce. Už se těším na Anlfabetku.

casio70
22.09.2015 5 z 5

Tohle je kniha, kterou neodložíte, dokud ji nepřečtete. Švédi natočili stejnojmenný film s největším rozpočtem v historii švédské kinematografie. Těším se, až přijde do kin, ale očekávám zklamání.

Salonka
20.09.2015 2 z 5

Strata času. Neskutočne prekombinované, neúmerne pritiahnuté za vlasy, skutočne nerozumiem, čo robí túto knihu takou populárnou – mne pripadá ako knižné vydanie lacnej, povrchnej a nepodarenej americkej komédie, ktorú by som vypla najneskôr po minúte. Zo začiatku som sa síce párkrát pousmiala, no potom už ani to nie... snažila som sa túto s prepáčením hlúposť dočítať čo najrýchlejšie a tváriť sa pri tom čo najmenej skepticky. :-)

Nič pre mňa, dve hviezdičky.

Karolinamurphy
19.09.2015 5 z 5

Asi ani tak nejde o to, že by člověk neměl smysl pro humor, ale spíše postrádá smysl pro Švédský (v podstatě skandinávský) humor. Tahle knížka je prostě jiná, ale já jsem si ji navzdory, pro mě nezáživného tématu atomových bomb, velice oblíbila.

ivunk
15.09.2015 4 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem, ovšem filmové zpracování mně velmi zklamalo. (jak už to bývá)

lenka4091
15.09.2015 2 z 5

Ze začátku mě kniha docela bavila,ale pak bylo vše stále dokola,nic překvapivého, nudila jsem se,tak jsem knihu ani nedočetla, nedalo se.

oXide
13.09.2015 2 z 5

Tolik povyku a očekávání! Ale pro co? No přece pro nic. Průměr, průměr, obyčejný průměr. Jednoznačně přeceňovaná knížka protlačená mainstreamem. Stoletý stařík by se dal shrnout dvěma slovy: čtivá nuda. Je třeba říct, že začátek je dobrý, ovšem později se začne nabalovat stále více „vycpávky“ na úkor samotného děje. A jestli vyprávění z minulosti je opravdu tak vtipné, tak bohužel asi nemám smysl pro humor.

Nekonečná, nefalšovaná nuda.

Skip
08.09.2015 3 z 5

Ten starouš, který měl zálibu v lihovinách a v hlavě nosil vzorec na výrobu atomové bomby, mi nebyl úplně nesympatický, ale že bych byl nějak nadšený z té jeho anabáze, co začala v záhonu macešek pod oknem důchoďáku, to ani náhodou. Střídání přítomnosti, v níž se kolem něj zformovala svérázná parta lidí plus jeden tlustokožec, a retrospektivní vyprávění o jeho více než dobrodružném životě mělo sice z literárního hlediska dobře zvolenou formu, ale obsah mě nijak zvlášť nebral. Jo, chvílemi jsem se docela i bavil, ale celkově považuji knihu spíš za průměrnou. Nejvíc se mi líbil její název.

Sinecod
08.09.2015 4 z 5

Váhala jsem mezi třema a čtyřma hvězdičkama. Nebylo to špatné, ale nestrhlo mě to. Stařík je sympatický, ale občas mi s ním docházela trpělivost. Mám ráda lidi, co vysvětlují a stařík přitom klidně pokrčí rameny a jde dál. Jinak je příběh originální, úsměvný a proplétání historií velice elegantní. Příjemné čtení.

udanky
02.09.2015

knihu jsem si vybral na základě upoutávky na film. V podstatě dva příběhy, jeden od 0 do 100 let, druhý od 100 let pár týdnů... Plus příběh nešikovných zločinců a příběh vyšetřujícího detektiva. Líbí se mi protínání a těsné míjení postav "jednotlivých" příběhů. Je jasné, že dříve či později se musí "potkat", aby mohla kniha skončit. Moc mě kniha bavila a už se těším na porovnání s filmem, který jsem si schválně schovával až na dobu, kdy budu mít knihu přečtenou.