Stvůra

Stvůra
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/538119/bmid_stvura-663c982b969d2.jpg 4 1153 1153

V Holicích je nalezeno surově zbité a rozřezané tělo mladé dívky. Vyšetřování se ujímá výkonná a cílevědomá komisařka Laura Linhartová, nepříliš populární mezi svými spolupracovníky, spolu s novým kolegou Adamem Benešem. Hlavním podezřelým se stává nedávno usvědčený vrah, který má na svědomí podobnou vraždu. Shodné znaky mezi oběma případy jsou sice nepřehlédnutelné, ale brzy se ukazuje, že jde o podobnost pouze zdánlivou. Na scéně se objevuje neznámý vrah číslo dvě a dvojice kriminalistů se pouští do zapeklitého vyšetřování plného nečekaných odhalení.... celý text

XenasChakram
23.10.2022 odpad!

Nedotčeno. Nudné a nijake. Zvládla jsem jen 50 stran. Asi jsem zmlsana Nesbom, Castillo

Mychaela
22.10.2022 4 z 5

(SPOILER) Na to, že jde o českou detektivku, je to dost povedená záležitost! (Ne, Kleviska to není, ale tak ta je prostě jenom jedna no :D)
Kniha je sakra čtivá, pachatele sice už zhruba od první třetiny tušíte, ale i tak jste napnutí a děj se zamotává až do konce.
Líbí se mi a souhlasím s přirovnáním k českým kriminálkám, co běží v televizi, co tu zaznělo. Kriminálka Anděl hadr :)
Bohužel ale souhlasím i s tím, že v knize bylo docela dost plochých, zbytečných rozhovorů...
Chválím fakt, že jsem měla celou dobu hlavní vyšetřovatelky plné zuby a byla mi strašně protivná (protože podle mě i fakt, že autor dokáže vykreslit postavu v knížce tak, aby ji člověk nesnášel nebo si ji oblíbil, svědčí o talentu).
Jediné, co mi pilo krev fakt hodně a proč nedávám plný počet, jsou ty patetické, poetické pasáže a kydy, kterými je celá kniha proložená, nebo to, jak se Linhartka vciťuje do role oběti, to si autorka fakt mohla odpustit, působí to jak pěst na oko.
(- "Poslové špatných zpráv. Znesvětí jejich společnou minulost, zničí přítomnost a z budoucnosti udělají nedosažitelnou metu..."
- "Naposledy jsi vydechla na jevišti, jež ti bývalo druhým domovem. Na milovaném pódiu. Avšak s prázdným hledištěm.")

Každopádně, jestli hledáte neprvoplánovou detektivku na odreagování a nechcete sahat po nějakém zahraničním rádoby bestselleru, kterými se to teď všude hemží a jsou jak přes kopírák, tak Stvůra by se vám mohla líbit :).

barbora5058
22.10.2022 4 z 5

Hezká česká detektivka, jasně, pokud je čtěnář zvyklý třeba na Nesba, je to prostě jiné, protože on to má daleko delší a náročnější. Toto není dlouhý příběh, ale za to z našeho prostředí a myslím, že se autorce povedl, v ČR není moc dobrých autorů detektivek, mám pocit, že autorka má dobře našlápnuto. Těším se na Vesnici. A mimochodem chválím zpracování obálky.

Kaja1
20.10.2022 4 z 5

Mám ráda detektivky z českého prostředí. Nikdy mě nenapadlo jak je složité usvědčit vraha, a že tentokrát to nebylo jednoduché. Mám úplnou hrůzu z toho, kolik tak postižených lidí může být kolem nás a my o tom nemáme ani páru. Určitě se podívám po dalších autorčiných knihách.

monishek
18.10.2022 4 z 5

Takova mlada spisovatelka a tak skvely pribeh. Zřejmě do něho zakomponovala sve oblíbené koníčky (zpěv, hraní na klavír) a cely text vyznívá realne. Nemela jsem problem se začíst, bylo to napínavé a hlavni postavy byly taky fajn. Přijde mi zvláštní, ze někdo mel takove problemy s knihou, ze se musel přemáhat k přečteni ci dokonce nedočetl. U me za 2 večery přečteno a spokojenost. Určitě si přečtu i dalsi dil.

alibaba72
14.10.2022 5 z 5

Jsem nadšený, toto je skvělá detektivka, která je napsaná úžasně, svižně a já tedy vraha neodhalil :-) jdu hned na další knihu od autorky.

LivN
14.10.2022 2 z 5

Bohužel jsem knihu nedočetla. Nevím asi mi nějak nesedla. Jsem zvyklá na Bryndzovky a tohle je úplně něco jiného. Vůbec jsem se nemohla začíst a děj mi přišel nezajímavý něco tomu chybí.

Luccinda
13.10.2022 4 z 5

Na to, že detektivky nemusím, tak tohle mě hodně bavilo! Je pravda, že podle anotace jsem od knížky čekala něco trochu jiného. Dvě mrtvoly - myslela jsem, že oba případy budou nějak propojené, ale nakonec to bylo všechno mnohem jednodušší a vyšetřovala se pouze jedna vražda. To mě trošku mrzelo, na druhou stranu byl příběh o to uvěřitelnější a to české prostředí… No, byla jsem napnutá, jak to dopadne.

Při čtení jsem fakt měla pocit, jako bych se koukala na českou kriminálku v televizi. Všechno jsem si dokázala živě představit a nemohla jsem se dočkat, až odhalím vraha. Takže za mě úplně suprová oddechovka, která mi asi v hlavě dlouho nezůstane, ale čtení jsem si užila. A určitě se pustím i do další knížky od autorky.

Jamira
09.10.2022 odpad!

Knihu jsem dostala jako darek, proto jsem ji precetla celou, i kdyz to stalo teda velke usili. Mam pocit, ze jsem cetla uplne jinou knihu, nez na jakou se tu pisou pochvalne recenze. Ocekavala jsem neco ve stylu Michaely Klevisove, ale bohuzel. Kniha je plna naprosto zbytecnych a plochych rozhovoru, ktere ctete a rikate si WTF, to jako vazne? Zapletka je pritazena za vlasy, celkove vse je tak nejak neprvdepodobne, troufam si rict hloupe... Nechci vyzradit zapletku, proto uvadim jako priklad to, ze byvala manzelka nejakeho pritazliveho a dobre zajisteneho pravnika si urcite najde jako noveho pritele cloveka, ktery sedel ve vezeni, bydli spolu v malem nepeknem byte, s nimi i deti toho pravnika a vse se tvari, ze tak to bezne chodi a je to normalni. Proste hloupe a neuveritelne to bylo cele...

Olča220
08.10.2022 5 z 5

Kniha byla úžasná, celou dobu jsem byla napnutá jak kšandy a naprosto mi nevadilo, že jsem vytušila vraha, protože jsem stejně neznala motiv. Kéž by u nás bylo víc takových spisovatelů, kteří dokáží vyprávět své příběhy tak čtivě. Třeba i jsou, ale já jsem tedy v poslední době neměla moc štěstí na české autory, ale díky paní Trpkové budu v hledání pokračovat.
Knihu určitě doporučuji a co nejdřív se vrhnu na další knihu paní spisovatelky a budu doufat, že bude stejně čtivá, jako Stvůra.

denib
08.10.2022 4 z 5

Jak tu už napsali mnozí přede mnou, od začátku každému dojde, proč bylo tělo zohaveno a kdo by s tím mohl mít něco společného. Každému kromě detektivů. Tahle skutečnost trochu kazila celkový dojem z knihy, který je ale i tak hodně dobrý. Je to skvěle čtivé, postavy jsou dobře vykreslené a stejně jsem byla napnutá, kdy to detektivové odhalí. Těším se na další díl. A mám radost, že máme další dobrou českou autorku :-)

marketa1860
05.10.2022 2 z 5

Připojím se k níže uvedeným komentářům. Námět parádní, ALE... nejsem žádný Einstein, přesto jsem motiv zohavení odhalila asi 100 stran před hlavními vyšetřovateli.... Stejně tak pachatel, ke kterému od začátku vedlo mnoho vodítek.
První polovina knihy byla fajn, druhá mi přišla zbytečně rozvláčná a závěr přitažený za vlasy. Jako v americkém thrilleru.
Nicméně od druhé autorčiny knihy mě to neodradí:-)

Kacatko86
02.10.2022 4 z 5

Jako první jsem četla Vesnici, protože jsem nevěděla, že se jedná o sérii. Vesnice byla o fous lepší, ale Stvůra byla také čtivá. Bohužel, co ubralo knize na napínavosti je to, že čtenář dokáže odhalit vraha a důvod zohavení těla dřív než detektivové.

simaja
30.09.2022 5 z 5

Moje první knížka od autorky a velmi příjemné překvapení. Vraha jsem sice odhadla už v půlce knížky, ale to vůbec nesnížilo napětí. Knížku doporučuji a těším se na Vesnici.

lusabl
29.09.2022 3 z 5

Z knihy mám smíšené pocity. Těšila jsem se na ni a přečetla ji rychle, ale celkově mě spíš zklamala. Námět jako takový je hodně zajímavý, ale zpracování mu minimálně v mých očích uškodilo. Z jazykového hlediska jsem trpěla extrémním nadužíváním přídavných jmen, větami, které příběh nikam neposunuly a nic by se nestalo, kdyby je editor vypustil, a otrocky doslovným popisem, příklad: “Vysoký táhlý zvuk….oblékl si teplý černý kabát, obul zimní boty, na ruce natáhl rukavice a neupravené mastné roští…” nebo “…tmavovlasého chlapce v pubertálním věku, s čepicí s rovným kšiltem na hlavě (pozn. jako by se čepice nosila jinde než na hlavě ‍️), ve frajerské košili a úzkých béžových tříčtvrťácích utažených frajerským páskem, a mladou dívku s dlouhými rozpuštěnými vlasy vlajícími ve větru, oblečenou v zelených letních šatech a páskových sandálcích.” To bolelo číst.

Během čtení mi přišlo, že jsem jako čtenář dál než samotní vyšetřovatelé. (Oba kriminalisti nejsou sice sympaťáci na první pohled, ale nijak mi jejich postavy nevadí. Naopak mi přijde sympatické, že nejsou dokonalí, jsou to přece jen taky lidi.) Obecný důvod ke zohavení, ke kterému při vraždě dojde, byl jasný po prvním setkání s patologem, vyšetřovatele to napadlo cca po sto stránkách. Vraha jsem správně tušila cca od poloviny příběhu. V provedení vraždy se mi zdají být trochu nesrovnalosti. Bohužel hodnotím knihu jako nevyužitý potenciál. Další si přečtu (ale nekoupím), abych viděla případný posun.

annettka1098
28.09.2022 3 z 5

Kniha je vyprávěna er formou a je zaměřena především na průběh vyšetřování.
Krminalisté se snaží posbírat všechny důkazy, na základě který postupně obviňují a opět propouštějí jednotlivé podezřelé. Právě z důvodu propouštění a očistění každého podezřelého mne kniha bohužel nedokázala udržet v dostatečném napětí.
Tip na vraha jsem měla cca od poloviny knihy a jen jsem čekala, kdy se k tomu kriminalisté konečně také dopracují. Přitom si nemyslím, že jsem jako čtenář měla více indicií než Laura s Adamem.

Nutno podotknout, že ani jeden z kriminalistů mi nebyl sympatický, což mi požitek z knihy trochu kazilo. Mám nějaké výhrady i k provedení vraždy, protože mi tam pár věcí nesedělo, ale jsou to spíše drobnosti v úplném závěru. Autorka rozhodně měla nápad, který oceňuji a věřím, že časem a hlavně psaním nedostatky vypiluje.
HODNOCENÍ: 65 %

Danilla
25.09.2022 4 z 5

Jsem ráda, že na mě někde vyběhla reklama na knihu Vesnice a já se o této autorce vůbec dozvěděla.
Kniha je čtivá a děj svižný. Dvojice detektivů s jejich chybami, špatnými úsudky i hádkami, mně přišla taková lidská. Kdo je vrah, jsem neuhodla.
Jdu na Vesnici.

99jana99
21.09.2022 5 z 5

Kniha se mi líbila, četla se moc dobře, nenudila. Pachatele jsem neodhalila až do konce, o to to bylo pro mě napínavější. Určitě doporučuji a těším se na Vesnici.

ivoiro
21.09.2022 4 z 5

Tato kniha mě velice příjemně překvapila. Bylo to čtivé i když jsem pachatele tušil od začátku. Jsem zvědavý, co bude dál.

ela1972
16.09.2022 5 z 5

Jedním slovem bomba. Napínavá a zábavná od začátku do konce. Hned zítra čtu Vesnici.