Stvůra

Stvůra
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/538119/bmid_stvura-663c982b969d2.jpg 4 1150 1150

V Holicích je nalezeno surově zbité a rozřezané tělo mladé dívky. Vyšetřování se ujímá výkonná a cílevědomá komisařka Laura Linhartová, nepříliš populární mezi svými spolupracovníky, spolu s novým kolegou Adamem Benešem. Hlavním podezřelým se stává nedávno usvědčený vrah, který má na svědomí podobnou vraždu. Shodné znaky mezi oběma případy jsou sice nepřehlédnutelné, ale brzy se ukazuje, že jde o podobnost pouze zdánlivou. Na scéně se objevuje neznámý vrah číslo dvě a dvojice kriminalistů se pouští do zapeklitého vyšetřování plného nečekaných odhalení.... celý text

tittanie
08.01.2023 5 z 5

Jako první jsem četla knihu Vesnice od této autorky a ta mě nadchla, tak jsem si musela sehnat tento díl.
V obou dílech se mi líbí jak příběh pracovní, tak osobní. Postavy se mi moc líbí a jsem nadšená. Snažila jsem se tipnout si vraha, ale nevyšlo mi to.
Těším se na další díl.

Dajine
07.01.2023 3 z 5

Trochu jako rozpočítadlo. Na koho to padne. Trochu patosu na konci. Ale celkově docela dobrý čtení.

Téra
06.01.2023 3 z 5

Dobrá detektivka od začínající české autorky. Jsem z východních Čech a tak se mi i líbilo umístění děje. Laura je skvělá kriminalistka bez osobního života. Otázkou je, jestli je skvělá kriminalistka, protože nemá žádný osobní život, nebo je to naopak. Adam na druhou stranu zas až tak dobrý kriminalista není. Se vším byl hned hotov, každým podezřelým si byl jistý, neměl potřebu cokoli rozporovat a vždy byl vedle jak ta jedle. Hlavním tahounem tu byla Laura. Uvidíme, jak to bude v dalším díle.

Přečti_si
30.12.2022 5 z 5

Perfektní česká detektivka! Laura je velmi sympatická, tvrdohlavá a cílevědomá, jak má správná vyšetřovatelka být. S Benešem tvoří zajímavou dvojici, čekala jsem tu i trochu romantičtější linku, ale je fajn že nakonec neproběhla. Vyšetřování mě vtáhlo, podezření přeskakovalo z osoby na osobu, až to nakonec všechno zapadlo. Napínavé do poslední stránky!

gossipavlina
29.12.2022 4 z 5

Vzala jsem ty díly obrácené, ale vůbec to nevadilo.
Česká autorka, důmyslně vymyšlený případ, důsledná a skoro až geniální vyšetřovatelka, i když podle zvyku trochu divná. Rušily mě dialogy soukromého rázu mezi Laurou a Adamem, a především mi nešlo přes nos Adamovo chování, výbuchy vzteku atd. A některé pasáže mi přišly takové školácké.
Jinak si myslím, že slečna Kristýna je velice nadějná a že se potřebuje akorát vypsat.
Takže, milá Kristýno, prosím piště, Já se moc těším na Vaše nové knihy, stává se ze mě Vaše věrná čtenářka.

adoli
29.12.2022 3 z 5

Kdyby byla knížka pouze detektivkou, je zde zločin, probíhá pátrání...ok, byla v fajn. Motiv nebyl špatný, i když pachatele jsem také poznala hned, jakmile se objevil. Na knize mi vadilo to, co i dalším čtenářům. Ty neustálé, zbytečné dialogy mezi hlavními vyšetřovateli, jejich komunikace plus veškerý patos, který se objevoval, by se podstatně lépe uplatnil v románku z červené knihovny. Hlavní postavy mi vůbec nebyly sympatické. Jejich chování ,,ode zdi ke zdi" bylo divné, občas nesmyslné, např. Laura - stále empatická ke všem a najednou ubalí podezřelému?! A Adamovy výbuchy vzteku?! Dále se autorka pohybuje spíše v rovině fantasy. Podezřelý spolužák je podle popisu tak možná žákem praktické školy, a ne gymnázia. Z příběhu mám pocit, jako by si spisovatelka dala za cíl do knihy vnést případ, psychologii, fantazii, filozofii, romantiku a kdo ví, co ještě. Prostě je toho moc. Kdyby tedy kniha zůstala jen ,,pouhou" detektivkou, mohla mít víc hvězdiček.

soupik2012
27.12.2022 5 z 5

Byla jsem mile překvapená, jak je tato kniha dobrá. Jsem tak trochu přesycena thrillery ze severu a tak bylo příjemnou změnou, zaposlouchat se zase jednou do klasické detektivky. Kniha je sepsána téměř hovorovým moderním jazykem. To mi trošku vadilo, protože si nemyslím, že by se takto mělo na policii a zejména při vyslýchání podezřelé osoby hovořit. Ale postrádám vlastní zkušenost, takže je to pouze můj neověřený názor. Naopak se mi líbilo a bavilo sledovat vzájemné napětí které pulzovalo mezi téměř cholerickým Adamem a workoholičkou Laurou. Dějově nic moc nového. Zkušený čtenář detektivních románů si pachatele tipne velice brzy, ale v tomto případě mi to vůbec nevadilo. Nejzábavnější na celé knize je postup vyšetřovaní této nesourodé dvojice. Audiokniha je dokonalá a opravdu velice dobře ji načetla paní Zuzana Kajnarová.

rodak
21.12.2022 5 z 5

Také mě kniha zaujala a těšil jsem se na každé čtení. Ani osobní rovina příběhu mi nevadila. Mám připravenou Vesnici tak uvidíme jaká bude...

Iki1
19.12.2022 4 z 5

Kniha mě zaujala, na její večerní čtení jsem se těšil, což se o mnohých českých detektivkách opravdu nedá napsat. Autorka zvolila téměř přímočarý děj s nemnoha odbočkami. Jak jsem v jejích knihách vypozoroval, oblíbila si líčení opakovaných výslechů, takže se čtenář několikrát ocitne ve stejném domě domnělého pachatele. Méně či více sympatičtí vyšetřovatelé na nás vybalí své osobní problémy, zamotáme se v jejich reálných či předstíraných vztazích. Ale ano, proč ne? Za mě tu je tedy trošku nedotažený závěr, spíše v oblasti vysvětlení důvodů vraha, byly-li jaké... A měl bych se také nejspíš zeptat nějakého učitele ZUŠ, zda zde dospělý žák mívá žákovskou, do které vyučující píše hodnocení a přehled probíraného učiva. Ale to jen tak na okraj.

RyxiraAmyGinger
17.12.2022 4 z 5

Na Stvůru jsem byla hodně zvědavá. Kombinace velké ohlasy + autorka stejně stará jako já, navíc na rodičáku se třemi malými dětmi, bylo něco, čemu jsem se fakt chtěla podívat na zoubek. Počkala jsem si x měsíců, než byla v knihovně splněna rezervace (skepticky se mi do knihy nechtělo investovat) a když jsem ji měla v ruce, vrhla jsem se na ni. Je poměrně útlá (necelých 300 stran?) a zrovna se to tak sešlo, že jsem ji přečetla asi během dvou dnů a těšila jsem se dokonce i do čekárny nemocnice, kde jsem na čtení měla klid (a taky jsem tam přelouskala fakt hodně stran, ugh).

Líbilo se mi to. Je to celkem dobře, svižně napsané a hlavně se pořád něco děje. Autorka dobře zvládá hlavní i vedlejší linky, podezřelých je dost na to, abychom měli pořád o čem přemýšlet (poučený čtenář detektivek však ví, že když stopy v polovině vyšetřování/knihy na někoho ukazují, pravý vrah je téměř jistě někdo úplně jiný). Zápletka mi připadala chytře vymyšlená, uvěřitelná, byť uznávám, že nejsem zrovna dobrá v odhalování nelogičností. Postavy detektivů jsou celkem fajn, Laura je možná trochu stereotypní v duchu všem Mikaelů Blomkvistů a Harryů Holů (lol), ale to se dá odpustit. Adam je takový v pohodě fajn týpek, který má sice svoje slabé stránky, ale na rozdíl od své kolegyně je méně komplikovaný. Další knihy s nimi bych si ráda přečetla už jen proto, abych věděla, jak se jejich vztah bude vyvíjet.

Sumasumárum se mi to líbilo. Pár stylistických nedokonalostí bych našla, ale vlastně mě moc nezajímají. Ráda si přečtu další věci a tu pátou hvězdičku si schovám snad do příště.

medlovice
17.12.2022 3 z 5

Obdivuji ty, kteří odhadli vraha a motiv hned na začátku nebo uprostřed, já ani na konci. Je to tím, že jsem odkládala čtení a přeskakovala dialogy. Já opravdu nemusím jít s detektivy až do postele, jejich intimnosti mě nezajímají . Taky mi chybí třeba co se stalo s obviněnými a co s maličkou Janou, jak se s tím vypořádali ostatní a proč bylo tělo rozřezáno a kdy a kde a jak to vůbec někdo zvládne ?

maluck
17.12.2022 5 z 5

Velmi povedená detektivka z českého prostředí.
Do poslední chvíle jsem netušila, kdo je vrah. A možná právě proto se mi kniha líbila o to víc. Komisaři Laura a Adam jsou sympatičtí a na pozadí vyšetřování se odkrývájí i střípky z jejich soukromí.

raty
07.12.2022 4 z 5

Blíží se konec roku, tak mám nejvyšší čas splnit předsevzetí, že v mém pomyslném grafu přečtených knih bude sloupek s českými autory vyšší než loni. Díky čtenářům na DK jsem si vybrala tuto prvotinu, slibující "severskou krimi po Česku". Napínavé to opravdu je, brutální vražda si s těmi severskými v ničem nezadá, dvojice vyšetřovatelů nenudí a slibuje posun v dalších dílech. Nejvyšší hodnocení si ale nechám v záloze. Jednu hvězdičku uberu za poměrně velkou předvídatelnost. Celkově ale určitě doporučuji.

krevetka79
04.12.2022 5 z 5

Skvělý příběh...
Byla jsem napnutá od hrůzného začátku až do samého konce.
České prostředí byla příjemná změna.
Už se těším na Vesnici a další....

Toňula
02.12.2022 5 z 5

Skvělá česká detektivka, čtivý a napínavý děj, sympatická dvojice vyšetřovatelů, zajímavé vyústění, naprostá spokojenost.

katynka78
23.11.2022 3 z 5

Na tuto knížku jsem se těšila. Ale docela dlouho jsem její čtení odkládala. Teď mi celkově nějak to čtení moc nejde, tak to trvalo, než jsem se k ní dostala.
Protože ale letos jedu dost nové české autory, nemohla jsem vynechat paní Trpkovou, na kterou jsem slyšela dost chvály a tudíž jsem měla i určitá očekávání.
Za mě je to takový dobrý střed. Chybky to má, ale dají se odpustit. Ke konci jsem si už trošku říkala, že už mě to nebaví, protože se tam jeden nápad opakoval a už to potom nebylo tak věrohodné, ale jak se říká "budiž". Mozek mi šrotoval stejně jako kriminalistům, ale jsem takový čtenář, který většinou vraha neuhodne, dokud autor nechce, takže i tady bylo překvápko. I když pravda, s postupem času a počtem přečtených detektivek už podezřívám každou postavu, co se v knize mihne. :-)
Všimla jsem si, že často se zmiňuje, že dvojice vyšetřovatelů není mnoha čtenářům sympatická. Tak za mě to opravdu není problém, mě se líbí a vyhovují mi. Náhodou nemám problém, když kriminalista přejde své kompetence a podezřelému jednu ubalí a to hlavně proto, že podezřelý se chová opravdu nelidsky, odporně a hlavně pohrdavě. Mě to spíš těší, že tam je něco takového. I vyšetřovatel je jen člověk a má jen jedny nervy, no ne?

Co je pro mě ale docela jasně při čtení poznat je, že se autorka dost inspiruje tím, co teď v krimi a detektivkách letí a zasadila to do českého prostředí. To prostě poznáte, když máte trošku více načteno. Nutno ovšem dodat, že se toho nezhostila vůbec zle.
Takže na české poměry je to dobrý počin a pro mě je obrovské plus, když čtu knihu z českého prostředí, takže se v tom líp orientuju, jak ve jménech, tak v prostředí a o naší mentalitě už vůbec nemluvím. Proto mám i české detektivky a knihy ráda.
Takže závěr je, že si určitě další knížky od autorky přečtu. :-)

Jančislava
18.11.2022 3 z 5

Knihu jsem si koupila dle dobrého hodnocení, ale mě nijak zvlášť nechytla. Příběh nebyl špatný a četl se dobře. Hlavní postavy jsem moc ráda neměla. Mé podezření na vraha se ukázalo správně, jen ten konec si nemyslím, že by takhle probíhal dle vrahovi osobnosti, ale to je můj názor. Celkově kniha dobrá, spíše průměrná.

cornetka
06.11.2022 5 z 5

Laura s Adamem mě neskutečně baví. Paradoxně jsem nejdřív četla Vesnici, ale zase tak moc to nevadilo.

Satyrka
31.10.2022 3 z 5

Vzhledem k tomu, že z 99% čtu spíš zahraniční autory a navíc hlavně detektivky, na tuhle knihu od české autorky jsem se těšila. A to i proto, protože v minulosti jsem měla čest s pár českými autorkami fantasy žánru a ty mě tedy dostaly! A ani tady nejsem vůbec zklamaná! Teď to možná ale bude znít jako opak - Ano, je pravda, vraha jsem tušila už tak nějak od začátku a nějakou dobu před koncem mi i došlo, co se vlastně stalo a proč, nicméně to knize nijak neubírá. Nad čím jsem se rozčilovala byla Laura. (Jedno z mých nejoblíbenějších jmen.) A vlastně i Adam. Laura taková super hrdinka (SPOILER: v čem mi přišla jako hrdinka byla scéna s Pittnerem, když vtrhl na oddělení), nebyla mi vůbec sympatická. Když jsem se dozvěděla, proč ji na oddělení nemusí, nebylo mi ji vůbec líto. A (tohle by možná někdo mohl označit za MINISPOILER:) když Adamovi řekla její verzi příběhu, i tak mi jí nebylo líto a možná mi byla ještě víc protivná. (Tady ten možný MINISPOILER končí) Adam mě štval těmi jeho výbuchy a tím, že každým lehce podezřelým si byl strašně moc jistý. To byl jediný případ, kdy jsem se přikláněla na stranu Laury. Taky ten vztah mezi nimi... Oba mi moc nesedli, takže tak. To bylo jediné, s čím jsem nebyla spokojená, ale každý je nějaký.
Ale jinak případ mě opravdu bavil, celý proces byl zajímavý. Líbilo se mi to, že kniha nekončí odhalením vraha, ale ukazuje, že je potřeba víc.
Dále - Například u Cartera jsou mi popisy místa k ničemu a vlastně je co nejrychleji přelétávám, ale tady se jednalo o mně známé české prostředí a to bylo takové to "Tohle znám!" - "Tohle je kousek od nás!"
Celkově se hodně ztotožňuji s komentářem pode mnou od Mychaeli...
Kniha opravdu povedená! Teď jdu na Vesnici.

XenasChakram
23.10.2022 odpad!

Nedotčeno. Nudné a nijake. Zvládla jsem jen 50 stran. Asi jsem zmlsana Nesbom, Castillo