Stvůra

Stvůra
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/538119/bmid_stvura-663c982b969d2.jpg 4 1150 1150

V Holicích je nalezeno surově zbité a rozřezané tělo mladé dívky. Vyšetřování se ujímá výkonná a cílevědomá komisařka Laura Linhartová, nepříliš populární mezi svými spolupracovníky, spolu s novým kolegou Adamem Benešem. Hlavním podezřelým se stává nedávno usvědčený vrah, který má na svědomí podobnou vraždu. Shodné znaky mezi oběma případy jsou sice nepřehlédnutelné, ale brzy se ukazuje, že jde o podobnost pouze zdánlivou. Na scéně se objevuje neznámý vrah číslo dvě a dvojice kriminalistů se pouští do zapeklitého vyšetřování plného nečekaných odhalení.... celý text

knihomolka27
07.04.2023 3 z 5

(SPOILER) 2.3 hvězdičky

Asi půjdu rovnou k věci - Rozhodla jsem se přečíst celou sérii naráz, jelikož ted autorce vyšel první díl. A já kdysi dávno četla jen ten druhý, který se mi celkem dost líbil. Tudíž jsem se rozhodla dohnat své knihomolské resty a s chutí a vervou se pustila do v pořadí první Stvůry...

Vlastně nevím kde začít... Stvůra se čte dobře, což je samozřejmě velké plus. Jedná se o příběh, který budete mít přečtený během dvou až třech dnů. Problém nastává tehdy, když si uvědomíte, že ve vás ten příběh příliš nezanechá, tam se pak ten fakt, že se to dobře čte jaksi ztrácí, ale aspon to není to útrpné dlouhé čtení.

Hodně čtenářů nemohlo vystát hlavní postavy. A tentokrát jsem s nimi zajedno. Nebo takhle - Laura je vcelku ok, její sexuální život mě iritoval, stejně jako její chování, ale vyvažovalo to svým nadprůměrným pracovním nasazením. A celkově mi přišlo, že její postava není tak úplně mimo a skutečně může mít člověk podobné problémy, takže člověk se do ní dokázal vcítit, nebo aspon já. Koho jsem ale opravdu nemusela byl Adam, ten chlap mě prostě neskutečně iritoval a vůbec se mi nehodí do pozice policisty, jelikož mi přijde, že by se takhle nemohl žádný policista absolutně chovat. Jeho výbuchy hněvu, sprostá mluva, když mluvil s Laurou - nechápala jsem, a měla jsem chut ho nakopat do zadku za to jeho dětinský chování - je naštvaný jak pětiletý kluk, protože mu kolegyně z práce řekne, že musí na chvíli si někam, něco zařídit. No a to jak se choval k podezřelým to byl vrchol - všechny by akorát mlátil, a HLAVNĚ by hned každýho zavíral...ježiš co to sakra má jako bejt ? A takovej idiot pracuje u policie. Bejt na něm tak zatknou asi 6 naprosto nevinných lidí. Navíc je bez Laury totálně neschopný, až na to, že sehnal jeden psychologický posudek - opravdu dobrá práce.
Z toho lze odvozovat, že logicky ani nejsem nadšená z jejich vztahu, nemuselo by to tak nutně být - ale to provedení jejich vztahu zavánělo nepříjemně kýčovitou telenovelou, kde se všichni na sebe lepí u zdi, nebo na sebe vrhají dlouhé všeříkající pohledy beze slov....takže za mě ne, a jejich vztah absolutně neprožívám.

Případ jako takový byl celkem Ok, i když mi přišlo, že na tom konci to do sebe ohledně toho prstu zas tolik nezapadlo do sebe. Vlastně se divím, že mě to bavilo číst, jelikož se tam vlastně dělo pořád to samé dokola - Objeví se důkaz, který vede k nějakému člověku - Jdou ho vyslechnout - Hned si myslí, že to udělal - ukáže se, že má dotyčný alibi - jdou teda zase za jiným novým nebo starým podezřelým - už po asi 150 prohledávají znovu dům atd. Z tohohle hlediska to určitě nebyla tak zajímavá detektivka, na jakou jsme zvyklí ... at už z televize nebo od zahraničních autorů. Ale ta jinakost se mi i celkem líbila, bylo to zas něco jiného - né lepšího ale jiného. Takové pomalé vyšetřování, točení se v kruhu, ale byla to taková opakující se smyčka dnů v jedné policejní kanceláři s policisty, kteří pořád opakují ty samé metody, akorát s jinými podezřelými.

Konec byl uspěchaný, zmatený, na to, že jinak vše v knize trvalo celkem dlouhou dobu, tak tady to objevení přišlo možná až příliš rychle, a spoustu věcí i trochu jakoby odnikud. Navíc byla zrovna tato postava přesně ta, kterou jsem hned od začátku podezírala, takže to pro mě takové překvapení zase nebylo, ale né vše v tom dávalo podle mě smysl.

Verdikt - Knihu nemůžu jednoznačně doporučit. Hodně lidí je z ní nadšených, já určitě ne. Má opravdu mnoho chyb, vlastně jsem ráda, že se tam tolik neřeší soukromí policistů, jelikož mi tady nebyli dost nesympatičtí. Řešení případu není nijak zvlášt zajímavé, nebo chytlavé, ale čte se to dobře a celkem rychle. Nějaké zápletky jsou děravější, ale pořád to drží solidně pohromadě. Znovu už si knihu určitě nepřečtu, ale nelituju, že sem si jí přečetla.

Jinak mi přijde, že ta obálka je dost mimo, a i to moto o dvou brutálních vraždách mi nedává smysl....vždyt ta první vražda tam byla zapomenutá už asi po 10 minutách, a nebyla ani zdaleka tak brutální jako ta druhá. Nevím no... někde jsem četla, že je autorka schopná knihy psát za neskutečně krátkou dobu...přijde mi, že tady je ta horká jehla trošku znát.

MisakCZE
05.04.2023 3 z 5

Pěkná česká detektivka se spoustou zvratů ...

LenDa70
03.04.2023 5 z 5

Výborný kriminální příběh z českého prostředí. Velmi čtivé, svižné tempo. Když už se zdá, že jsou kriminalisté Laura a Adam pachateli na stopě, opět se děj roztočí jiným směrem. I když jsem od půlky tušila,kdo bude vrahem, s napětím jsem hltala rozuzlení až do poslední stránky. Skvěle napsané!!!

zbožňuju_knihy
02.04.2023 5 z 5

Tuhle knihu jsem měla v ruce několikrát. Jednou jsem ji začala číst, když vyšla a nějak mě neoslovila, odložila jsem ji a pustila se do jiné.
Nedávno jsem na ni dostala tip od jedné známé, že si tuhle knížku prostě musím přečíst! První kniha a hned taková pecka prý! A ještě ke všemu Holice a město, kde bydlím - Pardubice! Tak jsem se tedy nechala ovlivnit a dala knížce ještě šanci :-). A dobře jsem udělala. Asi bude všem jasné, jak mě kniha bavila, když jsem včera začala číst a dnes knihu zařadila pod "Přečteno" (prší :-D).
Sledujeme vyšetřování otřesné vraždy, které se několikrát krásně rozbíhá a pokaždé vypadá jako tutovka.
Hezky promyšlené, styl psaní za mě bezva, dvojice hlavních detektivů dobrá a k tomu několik zmíněných reálných ulic - kousek ode mne :-D.
No prostě nádhera! Těším se na Vesnici a dávám 5*.
JEN HOUŠT A VĚTŠÍ KAPKY.

Evka27
29.03.2023 4 z 5

Velmi podařená detektivka a naše. Pro mě zbytečná ta první vražda, autorka to možná mohla více propojit.

Lenka541
28.03.2023 5 z 5

Detektivka mě bavila, od půlky dokonce hodně. Prvni půlka trošku zdlouhavější,ale hlavní vyšetřovatelé mi byli sympatičtí, což je pro mě nejdůležitější.

GYROTOURBILLON
26.03.2023 5 z 5

Ano, tak zde není co dodat. Autorka píše skvěle, navíc popisuje kraj mého dětství. Těším se na další knihu.

rafan65
25.03.2023 5 z 5

Hodně dobrá kniha od autorky kterou jsem dodnes neznal. Jako začínající mladá spisovatelka je opravdu nadějná. Tak dobře napsanou detektivkou od českého autora jsem už dlouho nečetl. Určitě doporučuji stojí to zato.

sidonka
25.03.2023 5 z 5

Fakt super česká detektivka, na to že je to autorčina prvotina, opravdu velmi čtivé, opravdu jsem tu knihu nerada odkládala, i když jsem tušila dlouho, kdo je vrah, cesta k jeho odhalení byla opravdu plná překvapení, už se těším na další autorčinu knihu

Nogales
25.03.2023 4 z 5

Na České poměry skvělá krimi. Perfektní popis skutečný práce kriminalistů. Klobouček.

Kekik
23.03.2023 5 z 5

Výborná, česká detektivka.
Zajímavý příběh, který možná mohl být trochu kratší, aby byl údernější. Ale zase na druhou stranu, je to poctivá detektivní práce. A to přidává knize na zajímavosti. Velké plus je i za odhalení pachatele - respektivě za jeho dopadení. To se také autorce povedlo.
Těším se na další případ Adama a Laury. Zajímá mě i to, jak se bude vyvíjet jejich soukromí.

VendulaB
22.03.2023 5 z 5

Velmi dobrá prvotina nové české detektivkářky, série má velký potenciál. Příběh je uvěřitelný, dostatečně napínavý, policejní vyšetřování působí velmi přirozeně. Lehký problém mám jen s komisařkou Laurou, která mi moc nesedí, ale oceňuji, že byla natolik dobře napsaná, aby ve mně vzbuzovala emoce. Jednoznačně doporučuji.

Gabusza
21.03.2023 4 z 5

Zacatek se me cetl spatne,bylo to pomalé a utahané, moc detailů, které ale postupně do sebe zapadaly a pribeh dostaval grady a ctivost.
Laura s Adamem nakonec sehrali perfektni akci a podarilo se jim vraha usvedcit bravurnim zpusobem!
Vyborne cteni a zpracovani, kde s vama zamava brutalita vrahova cinu. Okolnosti, ktere byly zamotane a menily se kazdym dnem, a tim byl pribeh napinavy a ctivy.
Vraha jsem kupodivu odhadla, ale na sto procent jsem si pri cteni nebyla jista :)

Kerberos
19.03.2023 5 z 5

Nejdřív jsem četla druhý díl takže jsem věděla co můžu od Laury očekávat,spolupracovat bych s ní asi nechtěla,ale je výkonná.Název knihy je výstižný pachatel byl opravdu stvůra a motiv o to zrůdnější.

Pavlnka
19.03.2023 4 z 5

Čtivá knížka, velmi mě zaujala, i když občas mi přišla trochu kostrbatá. Rozhodně si autorku přidávám do oblíbených a budu ji bedlivě sledovat.

rumova_kulicka
16.03.2023 5 z 5

Laura je mi dost protivná, ale jinak jsem se nemohla odtrhnout. Bylo to dost uvěřitelné, obětí nebyl bambilion jako známe ze severských detektivek. Pachatele jsem opět uhodla, ale to ničemu nevadilo, stejně se to potvrdilo až ke konci. Palec hore mladé autorce!

manasx
15.03.2023 5 z 5

Knihu jsem četla na doporučení a musím říct, že jsem velice mile překvapena jak skvělá a čtivá detektivka muže vzniknout i z pera českého autora. Jsem nadšena a určitě přečtu i další díla autorky.

ninano
15.03.2023 4 z 5

Zajímavá detektivka od mladé autorky. Někdy mi tam chybělo více vyšetřovacích postupů, některá vodítka byla spíše nějakým osvícením, ale jinak celkem fajn čtení. A pochvala za obálku.

Danuše7
12.03.2023 5 z 5

Napínavá detektivka, moc se povedla. Těším se na další knihu paní Trpkové.

terkezka
12.03.2023 4 z 5

Bavilo, ale už tak od půlky knihy jsem tušila, kdo za tím má prsty :)