Sucho

Sucho
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/546384/bmid_sucho.jpg 4 687 687

Rozpraskaná půda odhalí i dávno pohřbená tajemství… Australský policista Aaron Falk z melbournského oddělení hospodářské kriminality se po dvaceti letech vrací do městečka Kiewarra sužovaného děsivým suchem. Do rodného venkovského kraje ho však nepřivedla pohroma, kvůli níž krachují podniky i farmy – přijel na pohřeb nejlepšího přítele Luka, který údajně zavraždil manželku i syna a poté spáchal sebevraždu. Falkovi to nedává smysl, a tak spolu s náčelníkem místní policie přistupuje k neoficiálnímu vyšetřování, proti němuž se záhy postaví téměř všichni místní. Vždyť kromě toho, že hrůzný čin postrádá logiku, je tu i řada dalších nesrovnalostí, prapodivných okolností a především: nové rány otevřely ty staré. S Lukem měli od puberty jedno tajemství, jenže to rozhodně nemělo vyplout na povrch…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: audiokniha , OneHotBook

The Dry, 2016

Interpreti: Jakub Gottwald

HaHa11
05.10.2019 5 z 5

Četla jsem v chladnoucích podzimních dnech, přesto jsem intenzivně vnímala na troud vysušené beznadějné australské vnitrozemí. Místo, kde se většina místních narodila, prožívá tu celý svůj život, a když nadejde jejich čas, také tu umře. Mezitím se donekonečna potkávají se stále stejnými lidmi, chodí na stále stejná místa, dohadují se o stále stejných záležitostech. Toxicita dávné (neobjasněné) tragédie tomu dodává další rozměr. Autorka perfektně vystihuje houstnoucí atmosféru plnou nedořešených vztahů, nenávisti, podezírání, křivd, na které se nezapomíná. To, že se jedná o detektivku/thriller, jsem vnímala až v druhém či dalším plánu, přesto i v tomto směru musím udělit to nejvyšší hodnocení. Nezůstaly žádné pochyby, nejasnosti, vše do sebe zapadlo. Jenom té mladé ženské mi bylo líto - jiskřička naděje, že se z toho zadelákova dostane - a nic z toho!

kap66
25.09.2019 5 z 5

Už od první, velmi působivé scény jsem Sucho nebrala jako standardní detektivku. Je to taková nerudovská "Povídka maloaustralská" s nadstandardně vystiženou ATMOSFÉROU "tý prdele uprostřed suchýho roští", kde žijí lidé dobří a spravedliví, ale – jak to bývá v každém menším městě – spíše nedůvěřiví, omezení, pomlouvační, závistiví, netolerantní. A všudypřítomné sucho a žár vysuší ve většině obyvatel zbytky toho dobrého a zesílí to horší, takže jsou "natlakovaný až k prasknutí, stačí jim troška a bouchnou jako papiňák", což může být naprosto věrohodným motivem k činu, který je předmětem vyšetřování, i k událostem následujícím. Soulad práce obou vyšetřovatelů, jež je dovedená k závěru, ve kterém všechno do sebe zapadne přesně tak, jak má, mi potvrdil verdikt: bez pochybností - pět hvězd.

Dela111
05.09.2019 5 z 5

Tady budu jen chválit, prostředí je výborně popsané, promyšlený děj se plynule odvíjí a jsem spokojená i s rozuzlením.
Místem dění je australský venkov dlouhodobě sužovaný suchem, takže hutná atmosféra je zajištěná ještě před zločinem. Mimo vyšetřování vražd ze současnosti se tu o slovo výrazně hlásí minulost. Děj je proložený vzpomínkami na událost, kterou tu před více než dvaceti lety policista Aaron zažil a která stále čeká na objasnění...
Sucho je román, detektivka a thriller v jednom. Pokud někdo umí tyto žánry spojit, bývá to vynikající četba a to se tady stalo.

Jordyz
02.09.2019 4 z 5

Spokojenost. Čtivé, napínavé, překvapivé. Přečteno za dva dny.

tamila
30.08.2019 5 z 5

Moc se mi to líbilo. Sice mi chvilku trvalo, než jsem se začetla, ale pak to dostalo spád.

Astarothh
22.08.2019 3 z 5

Nemastné, neslané, prakticky žádná extra akce.. Psané pořád v jedné lajně bez extra výkyvů od začátku až do konce...Kniha neurazí, ale také nijak extrémně nenadchne.. Průměr.

Janík511
21.08.2019 3 z 5

Dočteno. Četla se dobře, ale že bych z ní byla vysloveně nadšená, bohužel ne. Kdybych si přečetla začátek a konec, vím asi vše a zbytek tak nějak jenom plynul. Druhý díl zatím číst nebudu.

Luci_T
14.08.2019 5 z 5

Aaron si mě získal. Kniha s velmi zajímavou zápletkou a ještě zajímavějším koncem. Za mě jedna z nejlepších, co jsem kdy četla.

Lacerta.j
04.08.2019 5 z 5

Skvela detektivka bez neuveritelne sokujici zvracene zapletky. Dej plyne jakoby nic a pritom se postupne dozvidame jednotlive kousky do skladacky. Po dlouhe dobe supr cteni.

KlariN
21.07.2019 4 z 5

Dobrá atmosféra, úsporný, zbytečně neexhibující styl. Dalším pokračováním se rozhodně nebudu bránit.

Michaeles
17.07.2019 5 z 5

Opravdu skvělá detektivka, nemohl jsem se od čtení odtrhnout.

happy-smile
16.07.2019 3 z 5

Kniha se dobře četla, byla docela lehce napsaná, ale jinak musím říct, že pro mě to nic extra nebylo. Někdy jsem se i malinko nudila. Zatím se asi na další díl nechystám, za mě průměr.

evask
16.07.2019 4 z 5

Klasická detektivka. Žádné ultra násilí. Líbila se mně.

gossipavlina
15.07.2019 3 z 5

Napsané to bylo dobře, ale jinak průměrná detektivka. Asi jsem zmlsaná severskými thrillery. Ale vyšetřovatel byl úplně normální. Pro mě ničím zapamatovatelný. A ústřední zápletka mě také ničím neohromila. Snad jen to prostředí.

Johncze
30.06.2019 5 z 5

Čtivě napsané. Vložená ohlédnutí do minulosti na dané události byly příjemnými doplňky příběhu. Jinak aktuální téma sucha a vcelku neokoukaného prostředí australského venkova je dobrá kombinace. Příběh je vcelku pochmurný, ale náladu obyvatelstva si dokážu docela dobře představit. Postav kniha nabídla celou řadu a každá se na okamžik zdála býti oním vrahem. Ač teda finále bylo pro mě trochu překvapivé, jelikož autorka tak trochu podváděla a všechna hlavní vodítka schovávala až na závěr.

dikobraz
25.06.2019 5 z 5

Fiha, skvele. Perfektne prekvapenie. Chytilo ma to od zaciatku. Ta blba nalada a bezvychodiskova situacia obyvatelov mestecka kdesi v Australii bola fakt zdrvujuca. Postavy skvele, dej rychly, vsetko super. A dokonca som mal podozrenie na pachatela a trafil som... Odporucam, velmi dobra kniha.

martineden
08.06.2019 5 z 5

Kniha mě bavila. Smutné je, že to horko a sucho pociťujeme i u nás, hlavně vloni, když jsem ji četla.

Ramiel
01.06.2019 4 z 5

Jedním slovem: Skvělé!
Více slovy: Takto si představuji detektivku. Precizně vystavěný děj od začátku do konce. Vždy ve správnou chvíli vytažený kostlivec z něčí minulosti, který otáčí kormidlem děje. A že nějaký ten škraloup mají všichni... A to vše v žáru australského slunce.

mi-380
26.04.2019 4 z 5

Pěkně popsaná tíživá atmosféra jednoho australského venkovského maloměsta, postiženého současně hned několika těžkými ranami. Detektivka s obecným přesahem, ukazujícím na důvody vylidňování venkova. Celosvětový problém, který vyřeší až kolaps naší civilizace, politici mají jiné starosti.
85 % (aktuálně 250 hodnotících s průměrem 87 %).

Byl to děsivý pohled. Falk si nedokázal připustit, že to, co vidí, je skutečné. Seškrábal se po kamenitém břehu do vyschlého koryta a zůstal stát uprostřed dávno zmizelého proudu vody. Pamatoval si, že v tomhle místě mu hladina sahala vysoko nad hlavu. Voda byla pryč. Musel se zasmát vlastní naivitě. Jak si mohl myslet, že touhle krajinou bude téct nějaká řeka, když na polích leží mrtvý dobytek?

magnolia
13.04.2019 5 z 5

Co dodat ke komentářům přede mnou - když si chci jednou za čas dát něco napínavého, tak právě takovou knihu jako je tato. A nedivím se, že ji chválil každý, komu jsem ji u nás v knihovně, na základě zdejších komentářů, doporučovala. Teď už se můžeme všichni těšit na další knihu, na Aarona Falka a méně vysušenou australskou krajinu (já se těším moc).