Tady byla Britt-Marie

Tady byla Britt-Marie
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/291501/bmid_tady-byla-britt-marie-nSQ-291501.jpg 4 1628 1628

Román o tom, jak se lidé ztrácejí, zamilovávají a kopou do všeho, co je kulaté. Nejhezčí věc, kterou můžete o vesnici Borg říct, je to, že leží u silnice. O Britt-Marii zase někdo řekl, že je pasivně agresivní, zpomalená a ukňouraná bába. A to není hezké vůbec – i když možná ne úplně nepravdivé. Britt-Marie po čtyřiceti letech manželství opustila město a manžela, který ji podváděl, a přijela do Borgu. Borg zasáhla finanční krize a nechala po sobě jen cedule s nápisem „Na prodej“ a pizzerii, která je cítit pivem. Britt-Marie nesnáší fotbal. Fotbal je to jediné, co v Borgu zůstalo. Tohle nevypadá na začátek krásného přátelství, to rozhodně ne. Ale když děti z fotbalového týmu v Borgu potřebují trenéra tak zoufale, že se nakonec rozhodnou přijmout kohokoliv, tak je detaily jako třeba ten, že ona opravdu, ale opravdu dělat kouče nechce, nezajímají. Tady byla Britt-Marie je román o tom, jaké to je mít předsudky (ne že by Britt-Marie nějaké měla, to samozřejmě ne), o ukládání příborů ve správném pořadí (vidličky, nože, lžíce, v tomhle pořadí, ale Britt-Marie na tom přece netrvá!) a o přírodě vedle silnice. Je to příběh o druhých šancích, prvních výkopech a o tom, že jedlá soda vyčistí skoro všechno.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: ekniha , Host

Britt-Marie var här , 2014

Mardou19
12.10.2019 5 z 5

Krásná kniha, která mě donutila smát se i trochu slzet. Ze začátku, než jsem poznala Britt-Marie, mě ta knížka hrozně štvala (stejně jako její hlavní hrdinka). Ale čím víc jsem poznávala ji i obyvatele Borgu, tím víc se mi dostávali pod kůži. Škoda, že v životě nejde na všechny problémy použít Faxin a jedlou sodu.

pajuu
10.10.2019 4 z 5

Nejdriv jsem si myslela, ze mi ja hasteriva babizna poleze na nervy snad celou knihu. Ale nakonec si vcelku nevtirave nasla, jak se tomu nadava, cesticku! az k memu srdci, stejne jako cela knizka a vsichni obyvatele Borgu.

pip11
30.09.2019 5 z 5

Skvělá! Plná vtipu a lidskosti, smutná a dojemná, prostě moc povedená.

Zlatinka.Emilly
22.09.2019 5 z 5

Zpočátku se mi kniha líbila, pak jak došlo na fotbal, se příběh táhl jak štrúdl. Strašně mě štvalo Britino "HA". Poslouchala jsem jako audio knihu a tak mi některé pasáže utekly, nesedím u knihy jak u TV a proto se tolik nedokážu soustředit. Britina naivita si nakonec získala pozornost lidí okolo a myslím si, že ji měli upřímně rádi. Dnes jsem na Britin popud vyštrachala ze šuplíku na úklid jedlou sodu :) Levné, účinné a tolik nechemické. Nakonec dám plný počet bodů, právě pro tu její naivitu, přátelství a pracovitost.

BarboraZ
02.09.2019 4 z 5

První část se mi četla hůř, opakující fráze ,,jak se tomu nadává" mi vážně lezla krkem, ale celkově kniha nebyla vůbec špatná. Zasmála jsem se i zapřemýšlela nad osudy jednotlivých postav. Líbil se mi netradiční příběh i nečekaný konec.

Aroucaria
20.08.2019 4 z 5

Na začátku jsem se přemlouvala slovy: "ještě tomu dám šanci". Několikrát! Až jsem zjistila, že se mi po Britt-Marie stýská. A představa, že by vygruntovala náš byt, se i líbí natolik, že klidně koupím jedlou sodu na kila!????

Booky84
18.08.2019 5 z 5

Kniha má v sobě to kouzlo, že dokáže ve čtenáři probudit různé pocity. V této knize jsem našla krásný příběh plný smíchu, slz a fotbalu.

alekis
10.08.2019 5 z 5

U soumraku bohů! Ačkoliv se tohle rozhodně nedělá (jak by mě promptně poučila Britt-Marie, skoro ji slyším), mít ji naživo vedle sebe, chvílemi bych měla chuť ji třeba zaškrtit... nebo shodit ze schodů... či tak něco. Takovou pedantku a sucharku suchou, otravu otravnou, aby pohledal...
Člověk čte a postupně se dozvídá víc o ní a o jejím životě... a pak neví, jestli se má smát, nebo nad ní plakat... Dělá si naděje, že příběh skončí tak, či onak... a on skončí úplně jinak... a Britt-Marie nakonec udělá ten nejlepší krok, jaký mohla udělat - vykročí do světa a už kvůli ní, mistryni světa v leštění oken a uklízení, a nejlepší fotbalové trenérce, doufám, že šťastnou nohou...
Jenom jedna věc mi vrtá hlavou: jak se vlastně jmenovala Osoba? A ještě něco: když Britt-Marie odjela v bílém autě s modrými dveřmi, našel se někdo další, kdo chystal paní kryse večeře?

PaniWiga
08.08.2019 5 z 5

I když by člověk řekl, že tématika starší ženy, nevydařeného vztahu, krachující vesnice a fotbalu (alespoň pro ty, kdo mu nefandí) - není zrovna lákavá - opak je pravdou. Kniha se četla skvěle a čtenář chce vážně vědět, jak toto dopadne. A ačkoli se hlavní hrdinka ze začátku jevila jako značně protivná osoba - zkrátka "hašteřivá babizna", tak si rychle získala mé sympatie.

Bulldog
01.08.2019 5 z 5

U soumraku bohů tak tahle kniha mě bavila hodně..Ove byl více k zamyšlení, Brit - Marie byla dle mě více vtipná..rozhodně doporučuji..

hermína14
10.07.2019 5 z 5

Mozaika byla vyskládaná dokonale. Začalo to pohrdavými odsudky, přišlo chápavé porozumění, soucit, souznění a dolepilo se to steskem, lítostí ...a poslední kousíček byl z hrdosti a dojetí. Zdálo se, že vrcholem byl závěr samotný, ale ještě ho předčila pokora v poděkování autora.
P.S.: Zatímco Oveho manželka mu hrála ve vzpomínkách všemi barvami, tady jsme je mohli vidět naživo.

"...a je to ryčný a srdečný smích, teplý jako oheň, o který se dají ohřát ruce."

Zuzana08
08.07.2019 5 z 5

Pan Backman mě osobně opět nezklamal! Je úžasné, jak mladý muž (myšleno autor) dokáže geniálně popsat i život a emoce starší ženy. Jen mě trochu mrzel konec, kdy jsem napjatě čekala, jak se Britt- Marie rozhodne!....... a ....... nakonec je na mě, kterou cestu si vybrala.

rencovav
03.07.2019 5 z 5

Nebudu lhát, tohle byla naprosto boží knížka! (Tedy audiokniha namluvená Valerií Zawadskou, jako stvořenou pro roli vypravěčky příběhu Britt-Marie.) Oveho jsem poslouchala už asi čtyři nebo pět let zpátky a od té doby jsem se k Fredriku Backmanovi nedostala, i když jsem si to pořád slibovala a četla jsem samé kladné recenze. Až teď v podstatě náhodou jsem si v knihovně vybrala tuhle audioknihu, abych měla co strčit do ucha, až budu procházet Lipskem. Jedenáct hodin uteklo jako voda a byl to skvělý zážitek. Britt-Marie vás pobaví, dodá vám motivaci a bude vás inspirovat. Je to neobyčejně obyčejný příběh, upřímný, bláznivý, skvěle odvyprávěný a plný emocí, které si ani neuvědomíte, dokud neskončí kapitola a nerozhostí se ticho.

Parwana
01.07.2019 4 z 5

Dobře jsem se pobavila, i když Muž jménem Ove byl mnohem, mnohem lepší. Ze začátku mě hlavní hrdinka dost štvala, a na jedlou sodu budu asi alergická už navždy. Nicméně knížka určitě není špatná, i když se Muži jménem Owe v některých částech dost podobá. Jako oddechovka dobrý, zvlášť pro milovníky fotbalu (mě osobně moc nebere).

marcel4559
21.06.2019 5 z 5

Nádherná kniha :-). Zvláštně napsaná, styl podobný jako v duo Medvědín, mi osobně se to moc líbí.
Spojení "u soumraku bohů" už používám taky :-). Do předposlední stránky jsem netušil, jak se britt-marie rozhodne, ale rozhodla se.... Ha, ať si to každej přečte :-)

Sahir
19.06.2019

Další autorova nádherná kniha,potěšila mne

bekule
17.06.2019 5 z 5

Potřebovala jsem po předchozí hodně drsné četbě přeřadit na pozitivní náladu a vybrala jsem si z hromádky z knihovny Britt a trefila jsem to velmi dobře. Podivínka Britt -Marie mi trošku připomíná nedávno čtenou Eleanor co se má velmi dobře. Trhlé, milé, pozitivní ,místy zábavné, i když kdovíjaká třeskutá legrace to není, ke konci i hodně smutné a dojemné. Už vím pod kterým písmenem v knihovně příště hledat až budu potřebovat spravit náladu.

Kishidlo
14.06.2019 5 z 5

Zatím nejlepší kniha tohoto autora, kterou jsem četla. Po dlouhé době kniha, jejíž konec jsem nepředvídala a nebyl přehnaně přeslazený. Kniha je lehká, oddechová, vtipná, poutavá. Hned jsem ji vrazila své mámě.

Nikčos
20.05.2019 5 z 5

To se mi líbilo! Styl humoru mně sedl, líbilo se mi celkové ladění knihy, vykreslení postav (především té hlavní), příběh... za mně moc milá, jemná knížka, u které jsem se párkrát od srdce "uchechtla" .

Lucissia
19.05.2019 5 z 5

Knihu jsem četla déle než by si zasloužila a tímto se jí chci omluvit. Měla být plná humoru, což tedy až tak úplně pravda není, ale o to mi byla milejší a opravdu jako ze života. O jedné starší paní, která byla tak "svá" jak jen to jde a která vlastně život neměla vůbec podle svých představ.
Hodně mě to bavilo, zasmála jsem se scénám s krysou, dojala se na konci a celou dobu se nenudila a to je mi fotbal ukradený. :-)
Musím vyzdvihnout závěr, kde není očekávaný happy end, a přesto je to konec šťastný a uvěřitelný. A při závěrečném děkování mne překvapilo, že autor děkuje čtenářům za jejich čas, to se moc nevidí. :-)
Takže já jsem spokojená a můžu doporučit. :-)