Tajná historie
Donna Tartt
Richard se po roce studia na univerzitě zařadí mezi elitní kroužek pěti studentů studujících řečtinu u skvělého pedagoga Juliána Morrowa. Není lehké se mezi tyto studenty dostat, protože tvoří uzavřenou skupinu v rámci univerzity. Richard je zcela nadšený výukou, profesorem i svými novými přáteli: Charlesem a Kamilou, Francisem, Edmundem (Bunny) a Henrym. Tráví spolu téměř veškerý čas, víkendy tráví ve Francisově domě na venkově, ale Richard vycítí, že studenti mají i aktivity, které před ním tají...... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 1996 , Osveta (Martin)Originální název:
The Secret History, 1992
více info...
Přidat komentář
Tahle kniha mě opravdu hooodně překvapila a zařadí se mezi mé top knížky. První třetina byla trochu "jakoby detektivka" z prostředí snobské vysoké školy a hrozně moc z toho dýchala ta ryzí atmosféra dark academia. Kam to v této části směřuje víme v podstatě hned od první věty celé knihy a tak jsem se někde po 200. stránce dostala trochu do čtecí krize, protože jsem nechápala, proč mi do konce knihy zbývá pořád hrozivých 350 stran. Jenže druhá třetina, která sleduje poslední dny před vraždou a pak první dny po vraždě, jsou doslova psychologické orgie a nahlédneme opravdu hodně hluboko do samotné události, myšlení postav i obecné společnosti. Třetí třetina pak pokračuje v duchu té druhé, ale sledujeme dlouhodobější dopady události a všechny vztahy mezi jednotlivými hlavními postavami se začínají složitě zamotávat, celá událost začíná být líčena v mnohem vrstevnatějším méně jednoznaznačném podání a postavy rychle ztrácejí svoji zdánlivou nevinnost. Ke konci už jsem si vůbec nebyla jistá, jestli vůbec chci některé z postav "fandit", protože všechny ukázaly dost naplno svoje temné stránky. Ale to vůbec nemyslím jako výtku, ba naopak. Bylo to skvělé a tak nějak skutečné, nepřikrášlené, děsivé a napínavé. Myslím, že nad knihou budu ještě nějakou dobu přemýšlet.
Kromě samotného velmi propracovaného příběhu a postav bych vyzdvihla i podle mě velmi kvalitní řemeslně-spisovatelskou práci a nedivím se, že kniha i sama autorka byly dobře přijaty i v odborných kruzích. Přesto (nebo právě proto) se mně jako laikovi kniha četla velmi dobře a jednoduše (narozdíl třeba od Babylonu od R.F.Kuang, který je taky skvělý, ale na čtení náročnější).
Naprosto uhrančivá, zvláštní kniha.Podle mého názoru nejzajímavější beletrie posledních 10 let. Při četbě jsme měl zvláštní pocit, na jedné straně dokonalé zpracování (zde hluboká poklona překladateli originálu), na druhé lítost, že kniha jednou musí skončit a asi nic podobného už číst nebudu.
Poslouchala jsem jako audioknihu. Ze začátku jsem byla nadšená, ale kdyby byla kniha o třetinu kratší, nic by se nestalo. Přišlo mi, že ke konci je příběh už moc natahovaný.
Už od začátku jsem věděla, že si knihu zamiluju. Zprvu se zdálo, že se bude příběh nést ve stylu Společnosti mrtvých básníků, pak se ale začli dít věci a já pomalu nic nechrápala.
Vlastně úplně nevím, co na to říct, jak moc se mi to líbilo. Ten pocit, který ve mě kniha vyvolala, asi nejde popsat. Pro mě naprostý masterpeace.
Tajomstvo, ktoré skupina študentov chcela udržať i za cenu nie jednej, nie dvoch, ale až troch veľkých tragédií. Príbeh, ktorý nakoniec nezničil len ich, ale aj mnohých naokolo. Stálo to za to? To sa koniec koncov pýta aj hlavný hrdina, hoci inými slovami, a až na konci zisťuje, že hoci je na slobode, nie je slobodný…
Mnohých ľudí možno prekvapí množstvo alkoholu a drog, ktoré v knihe majú svoje stále miesto, no podľa mňa tým bola študentská atmosféra USA v 80. rokoch vystihnutá priam bravúrne.
Stupňujúce sa napätie až do úplného záveru a naozaj skvelá zápletka zaručila, že som sa od knihy mala v istých momentoch problém odtrhnúť. Začiatok bol síce trochu natiahnutý, ale to dávam za vinu anotácii, ktorá možno prezradila viac než mala, a teda som čakala, kedy sa „to“ konečne stane, a neužívala si úvod do deja.
Na tuto knihu jsem byla šíleně natěšená. Už co o ní mluvil Radek Blažek v podcastu Knižní klub, tak jsem věděla, že to prostě musím přečíst. Navíc jsem našla knihu u rodičů na půdě a říkala jsem si, že to je asi opravdu znamení. Tak jsem neváhala a rovnou se vrhla do čtení.
Začátek vypadal slibně, ale už od třicáté stránky začalo být jednodušší a jednodušší knihu odkládat. Autorka má krásný jazyk, o tom žádná. Ale právě díky jejímu dlouhému a rozvážnému líčení pro mě příběh nakonec ztratil na atraktivitě. Postavy byly nezajímavé. Jejich rozhovory byly divně vykonstruované. Ne, ani studenti řečtiny nedávají do každé věty, kterou pronesou výtažek z Homéra. Nakonec jsem se v tom plácala asi 2měsíce, než se mi konečně podařilo zdolat i poslední stránku. Posledních 100stran už mě i docela bavilo, překvapil Henry. Přesto pro mě nakonec kniha byla spíše velkým zklamáním. Možná jsem byla ve špatném rozpoložení, ale už jsem četla o dost lepší dark academy příběhy.
Autorka nepochybně umí psát, o tom žádná.. Ale příběh samotný mě nijak neuchvátil, Richard mi lezl krkem a obecně nemám ráda, když je kniha vyprávěná z pohledu postavy, které nemůžete v podstatě nic věřit, aniž byste se ve finále dozvěděli, jak to ve skutečnosti bylo.. navíc mi zápletka samotná nepřišla nijak zajímavá a celá ta namyšlená partička studentíků mě akorát tak štvala. Konec mě překvapil, ale vzhledem k tomu, že jsem k žádné z postav nepřilnula, bylo mi v podstatě jedno, jak to s nimi dopadne. Čekala jsem víc.
(SPOILER)
Kniha patří ke specifickému žánru, to mi ale nezabránilo, abych kroutila hlavou nad chováním a pohnutkami hlavních postav. Už to, do jakého univerzitního spolku se rozhodli vstoupit. Vsadit v Americe, kde na vysokou školu musíte sehnat hodně peněz, v dnešní době na studium klasické řečtiny? A kvůli podivínskému profesorovi se na jeho žádost odstřihnout od ostatních studentů a učitelů a studovat výhradně u něj? Když už byl příběh takhle rozehraný, čekala jsem, že se o profesoru Julianovi něco dozvíme. Jenže celou dobu sledujeme jeho vyvolený kroužek studentů, kteří hlavně pijou, kouří a berou drogy. Svoje úsilí o změněný stav mysli se zástěrkou dionýsovských bakchanálií korunují brutálním zločinem, který se následně pokusí ututlat pomocí promyšlené vraždy.
Kniha není špatně odvyprávěná, je ale zbytečně dlouhá. To nejspíš souvisí s budováním napětí. A s Dostojevským. Dostojevskij to není, ač je od začátku jasné, že autorka navazuje na Zločin a trest, a kdyby to náhodou nebylo dost jasné, vypravěč to párkrát zdůrazní.
Tartt a jej Stehlíka vám nikdy odporúčať nebudem! A presne takto som sa púšťala aj do jej Tajnej histórie- plná skepticizmu, kritiky a zdvihnutého nosa. Nakoniec to dopadlo tak, že Tajnú históriu si zaradím na poličku opätovného prečítania, a som zvedavá na dojmy potom... Ale teda, pekne po poriadku- boli veci, čo ma na knihe veľmi štvali. Správanie postáv, priam iracionálne vysvetlenia niektorých vecí, napríklad výber študentov profesora Morrowa, atď. Na druhú stranu, ma kniha a jej svet do seba vtiahol, a ja som premýšľala úplne ňou. To, akým spôsobom autorka pracovala s jedinou ženskou postavou. To, že všetko vnímame len z perspektívy hlavnej postavy Richarda, a všetko iné zostáva nevypovedané. To, prelínanie alebo skôr americká inscenácia Zločinu a trestu, alebo symbolika klasického vzdelania a starogréčtiny či skôr gréckej drámy. Dobré to bolo! Škoda, že som ju čítala po Stehlíkovi, možno by sa mi následne Stehlík aj páčil. Alebo nie.
Aha, a ešte pre tých, ktorí o knihe nepočuli - príbeh o živote študentov na vysokej škole, gréčtina, drámy, tajomstvá, 80.roky. Dark academia ako vyšitá!
Takhle, mám hodně pocitů.
Autorka píše krásně a chytlavě a já se do příběhu opravdu ponořila a užívala si atmosféru, ale nastaly i chvíle - týdny - kdy jsem se do příběhu nedokázala vcítit. I tak se to četlo rychle, nicméně po přečtení mám stále v hlavě nevyřešené otázky a chvíli to musím zpracovat.
Nádherný román! I přes jeho obsáhlost jsem měla za dva dny přečteno, natolik mě příběh pohltil. Je to zvláštní, ale po dočtení mám pocit, jako bych tam byla po celou dobu s nimi a teď se vrátila po tom všem zpátky domů. A bude to dlouho doznívat. Ve zkratce, neboť vše už je v předešlých hodnoceních - je to jednoznačně geniální dílo a před autorkou a jejím vypravěčským stylem smekám, bavila mě každá stránka, užila jsem si každičkou větu. Je sice teprve konec února, ale jsem zvědavá, jestli tuhle knihu letos ještě něco překoná.
Tak to bylo něco neskutečného! Kniha je velmi obsáhlá a doporučila bych ji náročnějším čtenářům. Moc mě bavila, kochala jsem se krásným jazykem a popisem postav, míst, emocí. Myslím, že se k ní za pár let vrátím :)
Mělo to spád, mělo to zajímavý příběh a pro mě nečekaný konec, ale tak nějak mi chybělo to “něco za co bych dala 5 hvězdiček.
Nevím proč, ale kniha mi připomíná
Zmizelou.
V určitých částech knihy děj nádherně plynul, a potom se to stalo neskutečnou otravou a pak zase znova zvrat.
Postupné odhalování okolností a jejich následků, jak se s tím postavy vyrovnávají dokresluje skvělou atmosféru.
Poslouchala jsem jako Audio, nevím jestli bych ji v papírové podobě dočetla.
(SPOILER)
Kdyby kniha byla tak o 300 stran kratší bylo by to lepší. Jsou zde nekonečné popisy toho, co kdo vypil, kolik toho vypil, kolik cigaret, kolik léků. Stále dokola to samé. Navíc jsem po jedné recenzi pochopila, že postupně začnete Bunnyho nenávidět a vraždu pochopíte. To se u mě nestalo, nepřišlo mi, že by měli právo ho zabít. V tomhle jsem spíš na straně Bunnyho a oni měli prostě zmizet a živit se prácí.
Takže pozor, děje málo, atmosféry málo. Hrdinové pořad jen chlastají, kouří a občas někoho zabijí.
Z jakého důvodu se do toho nechal Richard zatáhnout a toleroval vraždu kamaráda?
Myslela jsem, že to bude jedna z nejlepších knih, co budu číst a byla jedna z nejhorších.
Tak, a mám dočteno, i přesto že bych byla nejraději, kdyby tento příběh nikdy neskončil...
Autorka prostředí popisuje s nádhernou plynulostí, a i když jsem četla knížku v angličtině neměla jsme žadný problém porozumět.
Příběh je velmi komplikovaný, jak až moc jsem zjistila poté, co jsem se ho snažila vyprávět, ale rozhodně stojí za vaši pozornost.
Poutavost knížky nedokáži ocenit slovy. Byla doopravdy výjmečná!
Chápu proč lidé říkají, že se jedná o moderní klasiku a mně nezbývá nic jiného než souhlasit. Doopravdy bych ji přirovanala k nejlepším klasikám.
Od začátku víme, že Bunny zemře a my sledujeme dobu před a po. Vypravěčem je Richard, který se dostal při vstupu na americkou univerzitu do elitní skupiny, izolované od ostatních studentů, studující klasickou řečtinu. Děje v tomto rozsáhlém díle je pramálo. Zaměřuje se na odhalení okolností, které vedly ke smrti a následků, se kterými se musí pachatelé vyrovnat. Kniha je hodně pomalá, ale velice atmosferická. Psychika jednotlivých postav je rozebrána opravdu do hloubky. Je spíš tíživá, setkáváme se v ní s manipulací, úzkostí a ukázkou vlivu prostředí na chování, ale vše je velice uvěřitelné. Četla jsem ji dlouho, nebylo to lehké čtení a nejsem si jistá, jestli bych si ji přečetla znovu, ale v hlavě mi každopádně zůstane.
(SPOILER)
Já ani nevím kde začít, protože tohle je tak komplexní příběh. Autorka na sebe vrství a vrství jednotlivé emoce a příhody, které se nejprve zdají bezvýznamné, ale následně ukazují, jak i nevhodně zvolené slova mohou otřást vyrovnaným člověkem. Postupem příběhu vyplouvají na povrch další nuance vztahů, zejména mezi všemi a Bunnym.
První půlka knihy se mi líbila víc, nabízela pohled na elitní, uzavřenou skupinu přátel, kteří si plnými doušky užívají života. Studium řečtiny, neřízené užívání návykových látek, četba a dlouhé debaty ani si nevšimnete a lehkomyslná dynamika příběhu zmizí a napětí mezi studenty by se dalo krájet.
To, že Bunny zemře, je čtenáři odkryto na počátku příběhu a ze strany autorky se jedná o brilantní krok, protože pak má prostor na rozklad mentality každé postavy a nutí vás to číst/poslouchat dál, říkáte si, co asi tak mohlo dovést pět intelektuálně založených lidí k vraždě?
Štítky knihy
prvotina americká literatura studenti tajemství incest rituály a obřady psychologické experimenty univerzitní román dark academia
550 stran a stejně mi bylo líto, že je konec. Nechápu jak je to možné, protože samotný příběh rozhodně na tolik stránek nebyl. Ale autorka z toho vytvořila bichli plnou emocí, myšlenek a charakterů. Postupně odkrýváte jednotlivé vrstvy příběhu, měníte názor. Je to jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla.