Tatér z Osvětimi

Tatér z Osvětimi
https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/491447/bmid_tater-z-osvetimi-9wt-491447.jpg 4 4405 4405

Dosud nevyřčený příběh z tábora smrti Kniha Tatér z Osvětimi vznikla podle skutečného příběhu, jenž souvisí s jedním z nejznámějších symbolů holocaustu – čísly, která měli vězňové vytetována na předloktí. Když se slovenský žid Lale Sokolov stal v tom strašlivém místě tatérem a musel označovat své spoluvězně čísly vyvedenými nesmazatelným inkoustem, využil svou nepatrnou volnost k činům. Díky své práci mohl vyměňovat šperky a peníze z majetku zavražděných židů za jídlo, které pomáhalo ostatní vězně držet naživu. Kdyby byl dopaden, čekala by ho jistá smrt. Za své přežití mu vděčí mnozí. O holocaustu existuje bezpočet knih. Tato je však unikátní. Lale Sokolov velmi dobře věděl, co spoluvězně i jeho samotného čeká, a byl odhodlán nejen přežít, ale také žít naplno. To, co poznal, je sice strašlivé, ale současně plné naděje a odvahy. A v jeho vzpomínkách má své místo kupodivu také láska. V řadě vězňů čekajících na tetování stála i zděšená, chvějící se dívka. Pro Lalea – trochu drzého hazardéra – to byla láska na první pohled. Jeho a Gitin příběh, ověřený podle všech dostupných dokumentů a déle než sedmdesát let nevyprávěný, potvrdil jejich syn. Jen sotva mohli tehdy doufat, že se ho dočkají. Při čtení budete možná slzet, děj knihy vás však také povzbudí. Neboť to, co je v lidech nejlepší, přežilo i v situaci ze všech nejhorší. Heather Morrisová se narodila na Novém Zélandu, žije a pracuje v australském Melbourne. S Lalem Sokolovem se seznámila v roce 2003 a toto setkání jim oběma změnilo život. Vzniklo mezi nimi přátelství a Lale ji pověřil, aby světu předala i ty nejniternější podrobnosti z jeho života za holocaustu.... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , CPress

The Tattooist of Auschwitz, 2018

Leniiis
05.10.2020 5 z 5

Knížka byla čtivá, nicméně mi trochu přišlo, že v této knížce nejsou hrůzy koncentráku vylíčeny až tak do detailu. Přišlo mi, že Lale měl vlastně strašně velký štěstí a Ti, které znal a pomáhal jim vlastně tím pádem taky. Vše mu prošlo, vše se dalo nějak udělat. Tím jakoby ani nechci říct, že ty hrůzy bych si víc užívala, ale asi jsem četla víc věrohodnější knížky. Ale i tak za mě super a hltala jsem to.

Bee.M
02.10.2020 5 z 5

Tento příběh byl pro mě jedním velkým očekáváním. Nebudu lhát, ať je to jakkoliv morbidní a nepochopitelné já tyto pochmurné příběhy války a utrpení lidí miluji. Miluji tu sílu lidí v nich. A tahle kniha touto silou a touhou po přežití a lásce přímo čiší. Skládám poklonu někomu, kdo toto vše zažil a dokáže o tom vyprávět detailně a přitom s jistou lehkostí a hlavně povzneseně. Nádherný, dojemný příběh člověka s obřím srdcem.

Sylvanas
29.09.2020 4 z 5

Občas jsem přemýšlela, jestli některé události popisované v knize byly skutečně autentické, nicméně ať je to jak chce, knížka byla hrozně čtivá. Přelouskala jsem jí za dva dny, a je škoda, že v seznamu knížek k přečtení jsem jí měla tak dlouho.

Hakate
24.09.2020 1 z 5

příběh podle skutečných událostí, plný lásky.
Příběh je zajímavý, ale mnohdy působí, jako by Osvětim byla procházka růžovým sadem a nic tak zlého se tam neděje.
Na druhou stranu, chápu, byl to příběh o lásce, tak skutečná stránka Osvětimi nebyla detailně popsána.
Nicméně se kniha velmi dobře čte, ale od jisté části knihy mě více zaujal příběh Cilky, který je popsán ve 2. knize.

Niky Coffee
23.09.2020 2 z 5

Shoduju se s názorem, který tu padl několikrát. Kniha byla čtivá, ale nijak se mě nedotkla, což by u takového tématu měla. Těžko uvěřitelné, že měl Lale takové štěstí. Nemám ráda, když se z tak vážného tématu těží peníze, je to urážka vůči lidem, co si Osvetimi a Březinkou prošli. Absolutně mě rozčílila myšlenka, že přežili, protože se milovali... všchni v táboře milovali, své partnery, děti, rodinu a kamarády, život a stejně umřeli. Přijde mi jako by si sama autorka neuvědomovala, jak moc tímhle debilním tvrzením ubližuje. Láska nezachránila od smrti miliony lidí.

misa.novakova
22.09.2020 5 z 5

Snažila jsem se vybrat knihu do čtenářské výzvy, kterou zvládnu i jako hodně citlivá osoba a přesně tato splnila mé očekávání. Napínavé, že jsem četla v každé volné chvíli, romantické a podle skutečného příběhu

bergle
21.09.2020 3 z 5

Z knihy jsem měla strach a dlouho jsem ji kvůli tématu o kterém píše odkládala. Po přečtení mírné zklamání. Určitě by se dalo toto téma zpracovat lépe a zacílit více na city čtenáře.

Lenisk@
21.09.2020 1 z 5

Obávám se, že jediné pozitivum, které knize nelze upřít, je její čtivost. Opravdu nebyl problém přečíst ji během soboty. Jinak musím hodnotit negativně. Mám ráda knihy, které dokáží zanechat "stopu", ale tato k nim bohužel nepatří. A vskutku mě to mrzí! Skutečný příběh Lalea mě měl vzít za srdce, měla jsem brečet a také se usmívat, jenže všechny tyto emoce spisovatelka nedokázala přenést z reálných hrůzostrašných zážitků na papír. Teď, když se zamyslím, si popravdě nedokážu vybavit, "o čem to bylo". Přitom nejen Lale si zaslouží, aby na jeho život nebylo zapomenuto.

Aranel15
20.09.2020 5 z 5

(SPOILER) Kniha se četla dobře, některé události jsou jen velmi těžko uvěřitelné. Pochybuji, že by po nálezu diamantů nechali esesáci Lale žít, natož pracovat na stejném místě, ale možná měl jen více štěstí v neštěstí. Příběh se více soustředí na vztah hlavních hrdinů a trochu potlačuje velké hrůzy koncentračních táborů.

verca0794
10.09.2020 5 z 5

Velmi čtivá kniha (přečteno za tři večery). Jako prvočtenář tohoto žánru, jsem ráda, že navzdory tématice, příběh nepůsobil tak děsivě. Aspoň jsem po odložení knihy mohla usnout. Mě se kniha líbila.

rybickaka
10.09.2020 2 z 5

Mohl by to být silný příběh člověka, který přežil koncentrační tábor, ale kniha mě zklamala. Po přečtení mám pocit, že jsem četla oddechový román pro ženy.

Maki21
10.09.2020 4 z 5

Nemám ráda knihy z tématikou koncentračních táborů, ale tato kniha je pojatá jinak. Je o lásce která může vzniknout kdekoliv i na tak otřesném místě jako je Osvětim. Je to o odvaze, a o tom jak láska dokáže přežít všechno. Velmi silný příběh který je ještě k tomu podložen skutečnými událostmi. Mám také radost že na závěr kniha neskončí jen tak ale jsou tam popsány osudy postav jak následně doopravdy dopadly což obvykle nebývá.

Nany_cz
09.09.2020 4 z 5

Velmi špatně se mi čtou knihy s tématikou koncentračních táborů a tak jsem dlouho zvažovala, zda si tuto knihu přečíst. Avšak po přečtení jsem velmi ráda, že jsem sebrala odvahu.
Líbilo se mi, že i přes veškeré hrůzy, které si musel prožívat, dokázal Lale riskovat svůj život pro pomoc ostatním. Co bych ale v knize s touto tématikou opravdu nečekala, je láska. Především proto, že v tak hrozném prostředí, kdy vězni netušili zda se dožijí dalšího rána, měli někteří vůbec na lásku pomyšlení.
Z celé knihy mě pak zaujala a utkvěla mi v paměti věta, kterou Lale uvedl: "Pokud se ráno probudíš, pak je to hezký den."

immortal-party
09.09.2020 odpad!

ne, ne, ne! bez skrupulí si odvážím říct, že tato kniha je jedna velká marnost. podle mě by se románové knihy na téma druhé světové války měly jednoznačně začít regulovat. pak to takhle dopadá.
přesně, jak tu už někdo řekl, většinu knihy jsem byla nucena obracet oči vsloup. postavy nejsou vůbec pěkně vykreslené natož jejich pocity. vše je šíleně předvídatelné a nereálné. jakoby autorka ze všech poznatků z televize, populárně-naučných časopisů a článků uvařila instantní guláš.
na příběhu je markantně znatelná ruka ženy. jednotlivé situace se vykreslují v tom svrabu moc idylicky. u Lale není celou dobu zcela jasné jaké jídlo třeba jedl, byť měl zvýšené příděly jídla, autorka se zmíní jen o UHO vodě se čtvrtkou brambory. po takové tříleté dietě se rozhodně přece nedá nafutrovat konfitovanou zvěřinou s glazovanou svíčkovou omáčkou. ve vile se šuká za peníze, ale všichni se k ženám chovají jako k dámám. to určitě. kápová u baráku za čokoládu Lale požehná lásce na tamější palandě s Gitou…a tak dále

jediné co z Lale v celé knize kloudného vypadne je zpochybnění existence boha. avšak i to po horké vaně a napojení se archivním vínem nakonec popře.
ad výše: svým ostrým komentářem hodnotím pouze špatnou prezentaci příběhu. rozhodně nebagatelizuji pohnutý osud přeživšího z koncentračního tábora a ani hrůzný mezník historických dějin.

HanaNov
06.09.2020 4 z 5

(SPOILER) Tatér z Osvětimi je velmi čtivá a navzdory tematice "příjemná" kniha. Příběh lásky v pekle, pravdivý silný příběh, který je ale čtenáři naservírovaný jakoby lehce odtažitě - možná to ale v takovém případě jinak nejde? Osoby, události, děsivé skutky, to vše je popsáno tak nějak v mlze a nepůsobí to až tak hrozivě.
Co se týče samotného příběhu, kdybych nevěděla, že je to realita, že je podle pravdivé události, asi bych tomu nevěřila, protože to prostě neuvěřitelné je! Opravdu někdo přežil tolik hrůzy, tolikrát se vyhnul jisté smrti a měl tolikrát štěstí v okamžicích, kdy jiní ho neměli ani špetku? SPOILER: Nejvíc mi nešel do hlavy incident, kdy Laleho přištihli při krádeži - opravdu by ho na místě nezastřelili? Opravdu by ho nechali vyjít z trestného bloku a vrátili by ho na své původní působiště se všemi výhodami, když byl nahraditelný vpodstatě kýmkoli?

Jak jsem již řekla, příběh je to čtivý a strhující (ještě aby nebyl), ale protože jsem četla Hanu, nemohu dát plný počet..

rlupinek
04.09.2020 4 z 5

Opravdu velmi silné téma. Dlouho jsem váhal, jestli se do knihy pustit a nakonec se začetl. Osobně si myslím, že osobní vyprávění přímého svědka těchto hrůz bylo možné zpracovat daleko obšírněji a podrobněji. Fakt, že Osvětim, Březinka a mnoho dalších koncentračních táborů bylo peklo na zemi, ví asi každý. V této knize jsme se však mohli dozvědět mnohem víc a podrobněji. Na moje gusto běžel čas velmi rychle a stejně tak rychle a snadno proběhlo opuštění tábora. Určitě ale kniha stojí za přečtení, abychom si mohli udělat jasnější obrázek o "životě" v táboře.

SpiritErised
31.08.2020 2 z 5

Nepíše se mi to lehko, jelikož se jedná o příběh, který má zárodek v neskutečně tragickém období lidských dějin, kniha jako taková pro mě byla velkým zklamáním.
Během čtení, a i teď po něm, mám docela problém věřit tomu, jak skutečný tento příběh skutečně je. Pro člověka, jež se o tuto tématiku moc nezajímá a nic moc o ní neví, je tohle určitě skvělým čtením. Já však většinu času jen obracela oči v sloup.

Ydnev
31.08.2020 4 z 5

Na to, jak těžké téma popisuje, tak ve mně skoro nic nezanechala. Nicméně psaná čtivě, celkem zajímavý příběh.

bigbabe
28.08.2020 3 z 5

Asi ne úplně vhodná kniha na dovolenou, ale na motorku jsem musela volit jen jednu, aby mi vydržela.
Je to smutný pravdivý příběh, ale už jsem toho četla asi dost a po další knize tohoto tématu jsem sáhla jen kvůli ČV.

makki.xoxo
25.08.2020 4 z 5

Nebyla to moje první (ani poslední) knížka o válce a o holocaustu. Příběh je napsaný čtivě a zajímavě. Přála jsem si celou dobu, aby to Gita i Lale přežili a byli spolu ´”dodnes”. Jediný co bych vytkla je to, ze konec knihy byl na mě až moc uspěchaný.. čtu o těch hruzostrasnych věcech a najednou bydlí v Austrálii a je konec. Oproti ostatním knihám o holocaustu, Tatér z Osvětimi není drastický a cely koncetrak se nejeví tak příšerně.. Z 96% u knížek s touto tematikou uroním slzu, u Tatéra ani jednu.. přesto si mě příběh necim získal a hodnotím ho velmi kladně. Je to zase úplně jiny příběh než jaké jsem četla predtim. DOPORUČUJI.