Tatér z Osvětimi

Tatér z Osvětimi
https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/491447/bmid_tater-z-osvetimi-9wt-491447.jpg 4 4405 4405

Dosud nevyřčený příběh z tábora smrti Kniha Tatér z Osvětimi vznikla podle skutečného příběhu, jenž souvisí s jedním z nejznámějších symbolů holocaustu – čísly, která měli vězňové vytetována na předloktí. Když se slovenský žid Lale Sokolov stal v tom strašlivém místě tatérem a musel označovat své spoluvězně čísly vyvedenými nesmazatelným inkoustem, využil svou nepatrnou volnost k činům. Díky své práci mohl vyměňovat šperky a peníze z majetku zavražděných židů za jídlo, které pomáhalo ostatní vězně držet naživu. Kdyby byl dopaden, čekala by ho jistá smrt. Za své přežití mu vděčí mnozí. O holocaustu existuje bezpočet knih. Tato je však unikátní. Lale Sokolov velmi dobře věděl, co spoluvězně i jeho samotného čeká, a byl odhodlán nejen přežít, ale také žít naplno. To, co poznal, je sice strašlivé, ale současně plné naděje a odvahy. A v jeho vzpomínkách má své místo kupodivu také láska. V řadě vězňů čekajících na tetování stála i zděšená, chvějící se dívka. Pro Lalea – trochu drzého hazardéra – to byla láska na první pohled. Jeho a Gitin příběh, ověřený podle všech dostupných dokumentů a déle než sedmdesát let nevyprávěný, potvrdil jejich syn. Jen sotva mohli tehdy doufat, že se ho dočkají. Při čtení budete možná slzet, děj knihy vás však také povzbudí. Neboť to, co je v lidech nejlepší, přežilo i v situaci ze všech nejhorší. Heather Morrisová se narodila na Novém Zélandu, žije a pracuje v australském Melbourne. S Lalem Sokolovem se seznámila v roce 2003 a toto setkání jim oběma změnilo život. Vzniklo mezi nimi přátelství a Lale ji pověřil, aby světu předala i ty nejniternější podrobnosti z jeho života za holocaustu.... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , CPress

The Tattooist of Auschwitz, 2018

jiri3644
16.05.2020 5 z 5

Velmi poutavé čtení, skvěle napsané.

Kristyna18
15.05.2020

Přečteno jedním dechem, krásný, tvrdý a silný příběh

Nedomova.em
14.05.2020 4 z 5

Příběh se mi líbil, ale jelikož jsem již přečetla spousty knížek o holocaustu, přijde mi, že je tak trošku zromantizovany/nereálný, anebo že by měli hlavní hrdinové opravdu takové štěstí, přežili 3 roky koncentrační tábor v Osvětimi a měli tolik výhod a náhod? Možné to je, ale i tak příběhu prostě musím ubrat jednu hvězdičku :)

alexis818
13.05.2020 3 z 5

Jako všechny knihy na toto téma je to silný příběh o neskutečných krutostech,které se děly během 2.sv. v.Mrzí mě to,ale tentokrát musím napsat,že uchopení této lidské tragedie bylo poněkud neštastné.Ve vyprávění jako by něco chybělo,něco,co vás chytí za srdce.Asi to bylo,alespon pro mě,psané tak nějak povrchně.Jinak,samozřejmě,vždycky budu obdivovat lidi,kteří tuto hrůzu přežili i ty kteří nepřežili.Čest jejich památce.

kiki11
10.05.2020 3 z 5

Četla jsem už hodně knih o holokaustu, ale tahle byla asi nejhorší. A to jsem se na ni tak těšila. Příběh je napsaný sice čtivě, ale stroze a povrchně. Charaktery postav nejsou nijak propracované, popisy nulové. Vztah Lalea a Gity byl jak vystřižený z červené knihovny a občas mi přišlo, že autorka zapomíná, kde se odehrává. Nechci tím zlehčovat Laleův příběh jako takový, to vůbec ne, jen zpracování bylo trochu nešťastně uchopené. Když to porovnám s knihami, které jsou přímé výpovědi svědků (Byl jsem Mengeleho asistentem, V pekle plynových komor), Tatér mi přijde hodně přikrášlený.
Jsem zvědavá na Cilčinu cestu. Třeba se autorka trochu vypsala a bude to lepší.

Lavender756
09.05.2020 odpad!

Neuvěřitelné, jako pohádka, i kdyby se to vážně stálo...tak si to autorka pěkně přikrášlila. A ty dialogy. Nedočteno, nudné a vybájené.

ctenarka881
07.05.2020 3 z 5

Kniha je ctiva.. nemohu rict spatna kniha, ale nejak se mi nevryla pod kuzi..

Ahmose
07.05.2020 4 z 5

Túto knihu hodnotím ako dobrú, ale nie skvelú. Je to veľmi zaujímavý príbeh založený na skutočnosti, ale nie celkom komplexne rozprávaný. Začiatok knihy je pomerne ťažkopádny, potom sa to našťastie rozbehne, ale celú dobu, čo som knihu čítal som mal pocit, že medzi mnou a postavami je akési neviditeľné sklo, akoby som to celé len z dialky pozoroval a nedokázal som sa do Laleho ani Gity vôbec vžiť.
Našťastie knihu zachránil fakt, že sa číta veľmi dobre, pekne to odsýpalo, postavy boli sympatické a námet originálny, takže na tých 80% to u mňa nakoniec vyšlo. Mimochodom knihu som si vybral vďaka čitateľskej výzve 2020 - Kniha, jejíž název je na obálce červenou barvou, čiže ak neviete akú knihu do tejto kategórie, tak odporúčam túto.

Marika Vanova
05.05.2020 5 z 5

Je až neuvěřitelné, že se tento příběh čte tak lehce, jak těžkou dobu popisuje. Rozhodně doporučuji k přečtení, neváhejte. A já se těším na Cilčinu cestu.

pestas
04.05.2020 5 z 5

Precteno temer jednim dechem. Lale mi byl povahove hrozne sympaticky. Silny pribeh plny hruz, lasky, odhodlani....

Guepp
02.05.2020

Nedocteno.
Mam pocit, ze at napisete cokoli o holocaustu, je to predurceno k uspechu. Silne, smutne a krvelacne tema.
Asi jsem ho uz ale plna. Miluju Mornstajnovou, da do knih i nadstavbu, tady jsem to nezachytila. Podobne jako v knize Fotograf v Osvetimi jsem se nezacetla.

raty
02.05.2020 5 z 5

Úsporným, strohým stylem vyprávěný příběh Slováka Lalea, který přežil Osvětim. Přežil pro mě nepředstavitelné. I když souhlasím s některými kritickými komentáři, dávám plný počet. Přeci jen kniha napsaná podle skutečnosti, napsaná, aby tu hrůznou dobu připomínala, si to zaslouží.

IvanaM
02.05.2020 5 z 5

Kniha přečtená za 2 dny. Neuvěřitelný příběh, dle skutečné události! Čistota lásky, bezmezná víra a velká naděje, i přes krutosti války.

Janinkniznisvet
28.04.2020 5 z 5

Silný příběh

Makulka13
25.04.2020 5 z 5

Silný příběh. Velice čtivé, ale konec ač podle skutečnosti by mohl být lehce pozměněn

Hanaluna
23.04.2020 5 z 5

Knihu jsem přečetla rychle, vtáhla mne do děje. Krutý a přitom naděje plný příběh.

Tereza035
23.04.2020 5 z 5

Této knize nemůžu absolutně nic vytknout. Krutý a dojemný příběh z Druhé světové války podle skutečné události. Autorka se setkala s hlavním hrdinou knihy Lalem Sokolovem, který jí odvyprávěl jeho životní příběh... Je to samozřejmě psychicky náročnější knížka, protože se převážně odehrává v Osvětimském koncentračním táboře, ale pokud to zvládnete tak vám ji stoprocentně doporučuju. Knížka je čtivá, napínavá a prostě skvělá.

pecinka21
21.04.2020 5 z 5

Mrazící příběh podle skutečné události, který mě oslovil, byl napsán skvěle, autorka umí psát i když vás při čtení mrazí. Určitě doporučuji

maměnka
19.04.2020

Kniha je pro mě velkým zklamáním, protože mi připadá velmi povrchní - skoro jako by se to neodehrávalo na místě koncentračního tábora. Příběh lásky mi připadal jako by se odehrával někde mimo zdi Osvětimi. Ze všeho nejslabší mi však přijde samotná atmosféra, kdy je koncentrační tábor je zde popisován jako vlastně jako jen taková káznice. Kdo jednou v Osvětimi byl, třeba jen na návštěvě, takovýto "slaďák" by nemohl napsat.....Byla jsem tam jako - náctiletá a dodnes si na tu hrůzu pamatuji.

dagmar3738
19.04.2020 2 z 5

Knihu jsem dočetla, abych věděla jestli to dobře dopadne, ale jinak se mi to vlastně ani moc nelíbilo. Jako love story to bylo takové plytké a na vykreslení hrůz holocaustu vlastně taky. Asi to měl být spíš scénář, jak autorka na konci zmínila.