Tatér z Osvětimi

Tatér z Osvětimi
https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/491447/bmid_tater-z-osvetimi-9wt-491447.jpg 4 4405 4405

Dosud nevyřčený příběh z tábora smrti Kniha Tatér z Osvětimi vznikla podle skutečného příběhu, jenž souvisí s jedním z nejznámějších symbolů holocaustu – čísly, která měli vězňové vytetována na předloktí. Když se slovenský žid Lale Sokolov stal v tom strašlivém místě tatérem a musel označovat své spoluvězně čísly vyvedenými nesmazatelným inkoustem, využil svou nepatrnou volnost k činům. Díky své práci mohl vyměňovat šperky a peníze z majetku zavražděných židů za jídlo, které pomáhalo ostatní vězně držet naživu. Kdyby byl dopaden, čekala by ho jistá smrt. Za své přežití mu vděčí mnozí. O holocaustu existuje bezpočet knih. Tato je však unikátní. Lale Sokolov velmi dobře věděl, co spoluvězně i jeho samotného čeká, a byl odhodlán nejen přežít, ale také žít naplno. To, co poznal, je sice strašlivé, ale současně plné naděje a odvahy. A v jeho vzpomínkách má své místo kupodivu také láska. V řadě vězňů čekajících na tetování stála i zděšená, chvějící se dívka. Pro Lalea – trochu drzého hazardéra – to byla láska na první pohled. Jeho a Gitin příběh, ověřený podle všech dostupných dokumentů a déle než sedmdesát let nevyprávěný, potvrdil jejich syn. Jen sotva mohli tehdy doufat, že se ho dočkají. Při čtení budete možná slzet, děj knihy vás však také povzbudí. Neboť to, co je v lidech nejlepší, přežilo i v situaci ze všech nejhorší. Heather Morrisová se narodila na Novém Zélandu, žije a pracuje v australském Melbourne. S Lalem Sokolovem se seznámila v roce 2003 a toto setkání jim oběma změnilo život. Vzniklo mezi nimi přátelství a Lale ji pověřil, aby světu předala i ty nejniternější podrobnosti z jeho života za holocaustu.... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , CPress

The Tattooist of Auschwitz, 2018

JJJ007
29.03.2020 5 z 5

:-( Silný příběh. Sice rychlý, ale .....
Už dlouho se mi nestalo, že bych četla při práci, místo odpočinku.

Ajrad1981
29.03.2020 3 z 5

Přišlo mi to moc odosobněné, vůbec z toho necítím ty hrůzy, co se tam děly.

HejcMichal
27.03.2020 2 z 5

Z daného materiálu se dalo jistě vytěžit více. Dosti zkratkovité, atmosféra na člověka příliš nezapůsobí, autorka se o to ani extra nesnažila. Očekával jsem víc.

Merynkaw
25.03.2020 5 z 5

Těžká doba, těžké osudy, těžký příběh. Obdivuji všechny, který si tím museli projít.

EvaK10
23.03.2020 5 z 5

Skvělá kniha!

monika011
22.03.2020 5 z 5

Tatér z Osvětimi je neskutečně silný příběh o muži, který měl velké štěstí v obrovském neštěstí. A o ženě, která potkala tohoto muže, který ji zachránil život, čímž ji ten život úplně změnil. Příběh vypráví taky o nekonečném množství lidí, kterým bylo vymazáno jméno, odebrána identita a odcizena rodina v těch nejstrašnějších dobách lidských dějin. Překvapujeme mě, s jakou lehkostí a citem je kniha napsána, a jak rychle se čte. Když jen pomyslím jaké hrůzy se tu odehrávaly před sedmdesáti lety, běhá mi mráz po zádech a pociťuji neskutečný smutek a úzkost.

"Pokud se ráno probudíš, pak je to hezký den."

Ale nebojte, kniha není jen o všech těch hrůzách, strachu, bolesti a lidském neštěstí. Je také o naději, odvaze, víře a lásce. "Neboť to, co je v lidech nejlepší, přežilo i v té nejstrašnější situaci."

Renáta41
22.03.2020 5 z 5

Velice čtivá kniha, chvílemi psaná až moc hezky, ale rozhodně stojí za přečtení.

Ilča0907
19.03.2020 5 z 5

Spousta nových,mnohdy až šokujících informací. Tahle k knížka mě vedla i ke koupi knihy Cilčina cesta.

Annabelka
18.03.2020 5 z 5

Pěkná kniha podle skutečné události. Chvilkami se mi zdálo až neuvěřitelné, že ve spoustě chvílích vůbec mohl přežít. Včetně připomínámí červené knihovny. Každopádně kniha vtáhne do děje a pěkně se čte

katule1992
17.03.2020 4 z 5

Hned na úvod bych ráda uvedla jednu malou drobnost na pravou míru, jež zvedá mnohé čtenáře a blogery ze židlí. Tatér z Osvětimi je román napsaný dle skutečných událostí a ne kniha literatury faktu. Příběh získala Heather Morris od Lalea Sokolova v době jejich vznikajícího přátelství. Tudíž je nad míru jasné, že příběh podávaný z pohledu Lalea nemusí vždy odpovídat všemu, co jsme doposud znali a četli a je dokonce možné, že ne vše bude stoprocentně odpovídat skutečnosti. Nikdo z nás neví, jaké hrůzy se tam ve skutečnosti děly a kolik toho člověk raději vytěsnil, aby mohl dál žít.

Tatér z Osvětimi je romantický příběh dvou mladých lidí, jež se vymyká všem dosavadním knihám o holocaustu a životu v koncentračních táborech jež jsem měla tu čest číst. Je to román s unikátní výpovědí o lásce uprostřed toho největšího zvěrstva na světě a dle toho k tomu také samotná autorka přistupovala.

KnihomolkaKatka
16.03.2020 5 z 5

Smutný příběh. Pojednává o tom, že láska si najde cestu všude a nezastaví ji ani těžké chvíle. Čtivě napsaný příběh, který chytne za srdce. Líbilo se mi, Lale neztratil dobré srdce. Ty hrůzy koncentračních táborů byly strašné. Knihu jsem četla v každé volné chvíli. Jediné, co mě mrzí, je, že tam nebylo, co se stalo s Leem. Ale jinak knihu doporučuju.

v.e.v.er.ka
15.03.2020 4 z 5

Kniha se mi mooc libila

Karoli123
15.03.2020

Tento příběh z Osvětimi byl jeden z těch, u kterých si neříkáte, jak strašná doba to byla. Hl. hrdina Lale měl neskutečné štěstí v mnoha ohledech-myslím i kvůli tomu, že sám dělal dobré skutky a zachránil život nejednomu. Moc krásná kniha!:)

Ctenar1202
14.03.2020 2 z 5

Četla jsem celkem dost knih s tématikou 2. světové války, ale tato kniha líčila život v koncentračním táboře jako takovou dovolenou....Pohádka z Osvětimi... Hlavní postava si zajde k plotu pro nějake to jídlo a čokoládu od dělníků, schová si to do svého pokoje a pak si dává rande se svoji holkou...kdyby tuto knihu četl některý žák, který probírá ve škole tématiku druhé světové války, tak si po dočtení řekne, že se v koncentračních táborech vlastně nic hrozného nedělo.... Z celé knihy mě nejvíc bavil epilog, kde byl shrnutý Laleův život po válce.

Kekulinka
11.03.2020 5 z 5

Kniha je velmi čtivá, přesto, že se jedná o prostředí koncentračního tábora nedokázala jsem se od ní odtrhnout.

michaela2173
11.03.2020 1 z 5

Kniha bez jakékoli hloubky. Cílem bylo pravděpodobně přiblížit téma komukoli, ale absolutně nepostihuje ty hrůzy, ke kterým docházelo. Není divu, že pak mnozí toto téma zlehčují.

knihovna22
11.03.2020 3 z 5

Nechápu to vysoké hodnocení - snad z úcty k tématu ... Jsem přecitlivělá ryba, ale tahle knížka ve mně nevyvolala vůbec žádné emoce. Stroze odvyprávěný děj příběhu, který mohl být v jiném podání strhující. Škoda.

kulatina
11.03.2020 5 z 5

Pěkně popsaný lidský příběh plný lásky v nejhorších letech 2.světové války 1944-1945, které stravil hlavní hrdina v koncentračním táboře. Autorka má pěkný styl psaní, nejde o žádné zpětné vyprávění, ale o příběh s "přímou řečí", a proto je velmi čtivý.

BariEli
10.03.2020 5 z 5

Přemýšlím, že mi vůbec nepřísluší toto jakkoli hodnotit. Takže za mě jen - Všechna čest! Všechna čest všem, se kterými se zacházelo hůř než s hadrem a oni si přesto zachovali lidskost! A sebrali všechnu sílu, aby to své bolavé svědectví poslali dalším generacím. Musíme si historii připomínat neustále, aby se už nikdy neopakovala!

Arlienen
06.03.2020 5 z 5

Četla jsem mnoho knih, které se zabývaly tématikou druhé světové války. Takhle byla pojata trochu jinak. Byl to příběh o lásce na pozadí války, během nichž zemřelo tolik lidí. Já obdivuji hlavního hrdinu. Řekl celému světu svůj příběh tak jak to bylo. Najde se hodně lidí, kteří ho za to kritizovali. Za to si zaslouží můj obdiv. Za to, že se nebál říct svůj příběh celému světu.