Tatér z Osvětimi

Tatér z Osvětimi
https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/491447/bmid_tater-z-osvetimi-9wt-491447.jpg 4 4405 4405

Dosud nevyřčený příběh z tábora smrti Kniha Tatér z Osvětimi vznikla podle skutečného příběhu, jenž souvisí s jedním z nejznámějších symbolů holocaustu – čísly, která měli vězňové vytetována na předloktí. Když se slovenský žid Lale Sokolov stal v tom strašlivém místě tatérem a musel označovat své spoluvězně čísly vyvedenými nesmazatelným inkoustem, využil svou nepatrnou volnost k činům. Díky své práci mohl vyměňovat šperky a peníze z majetku zavražděných židů za jídlo, které pomáhalo ostatní vězně držet naživu. Kdyby byl dopaden, čekala by ho jistá smrt. Za své přežití mu vděčí mnozí. O holocaustu existuje bezpočet knih. Tato je však unikátní. Lale Sokolov velmi dobře věděl, co spoluvězně i jeho samotného čeká, a byl odhodlán nejen přežít, ale také žít naplno. To, co poznal, je sice strašlivé, ale současně plné naděje a odvahy. A v jeho vzpomínkách má své místo kupodivu také láska. V řadě vězňů čekajících na tetování stála i zděšená, chvějící se dívka. Pro Lalea – trochu drzého hazardéra – to byla láska na první pohled. Jeho a Gitin příběh, ověřený podle všech dostupných dokumentů a déle než sedmdesát let nevyprávěný, potvrdil jejich syn. Jen sotva mohli tehdy doufat, že se ho dočkají. Při čtení budete možná slzet, děj knihy vás však také povzbudí. Neboť to, co je v lidech nejlepší, přežilo i v situaci ze všech nejhorší. Heather Morrisová se narodila na Novém Zélandu, žije a pracuje v australském Melbourne. S Lalem Sokolovem se seznámila v roce 2003 a toto setkání jim oběma změnilo život. Vzniklo mezi nimi přátelství a Lale ji pověřil, aby světu předala i ty nejniternější podrobnosti z jeho života za holocaustu.... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , CPress

The Tattooist of Auschwitz, 2018

Jupijow
16.04.2020 3 z 5

Mozna je to tím, že jsem už přečetla hodně knih s toho tématikou, ale nějak se mě tento příběh nedotknul.

lenka6429
14.04.2020 5 z 5

Knížka je velmi zajímavá, příběh smutný, zatím jsem knihy o holocaustu nečetla a myslím že každý by si nějaký takový příběh měl přečíst abychom nezapomínali, že svoboda a demokracie tu nebyly vždycky a měli bychom si toho vážit. Knížka se četla sama,ale jediné co mi trochu vadilo byl rychlý spád a konci, čekala bych že hledání bude trochu náročnější nebo že se to povede možná až po delší době. Ale je to zase vyprávění příběhu tak jak se stal, tak se na to vlastně ani nemůžu zlobit. Rozhodně doporučuji.

Sany124
13.04.2020 5 z 5

Miluji takové knihy. Nejde přestat číst. Ano, je to velmi smutné téma, ale bohužel patří do naší historie a rozhodně by se na něj nemělo zapomínat! Doporučuji všem! Silný příběh.

Ivka14
13.04.2020 5 z 5

Skvělá kniha. Četla jsem hodně knih na toto téma, ale tohle je jedna z nejlepších. Doporučuji a určitě se pustím do příběhu Cilky.

Terezz1
12.04.2020 2 z 5

Nechápu vysoké hodnocení a pochvalné komentáře, a to ani když odhlédnu od pochybné autenticity a budu se tvářit, že je tahle osvětimská pohádka reálná. Zpracování mi přijde povrchové, příběh i atmosféra se daly dle mého názoru uchopit poutavěji, postavy vykreslit tak, aby se do nich čtenář vžil... Druhý díl si nepřečtu

Svatka63
11.04.2020 3 z 5

Za mě velké zklamání :-( Četla jsem více knih o holokaustu a celkovém utrpení Židů ale tato kniha mě nijak zvlášť neoslovila.Nehaním příběh,ten svou hloubku určitě má,ale nesedí mi zpracování.

katy211
10.04.2020 5 z 5

Skvělá kniha, přečetla jsem jedním dechem. V poslední době jsem přečetla dost knih s touto tématikou, tahle je rozhodně nejlepší.

Pemca
10.04.2020 3 z 5

Příběh dvou lidí, které potkalo neuvěřitelné štěstí v neštěstí, do jaké míry bylo v knize vše popsané pravdivé, netuším, zejména to jak snadno se spolu mohli vídat, i přesto, že ženské a mužské části tábora byly oddělené, ale asi měli obrovské štěstí na lidi, co potkali, ať už vězně, tak i ty co je věznili. Ale obdivuji lidi, kteří dokázali takové hrůzy přežít a potom plnohodnotně žít dál.
Silný příběh, velmi čtivé, a tak řekla bych jednoduše napsané, ale mělo by to takové být? Podle mě asi ne, ale je to příběh o dvou lidech, co se potkali a zamilovali na strašném místě a dělali vše proto, aby přežili, nejsou to fakta o holocaustu jako takovém, proto to příjmu tak jak to je. Ale plný počet hvězd dát nemůžu.

Mermaida
09.04.2020 5 z 5

Poutavě napsaná zpověď přeživšího koncentračního tábora v Osvětimi-Březince. Příbeh Lalea a Gity mě chytil za srdce. Nevím, jak jinak to popsat. Šlo o velmi dojemný příběh, propojený s láskou, která vznikla tam, kde bychom to čekali nejméně.
Poslední dobou tuto tématiku čtu ráda, přestože stránky takových knih vypovídají o strašné lidské krutosti.
Tudíž si nenechám ujít ani druhou autorčinu knihu: Cilčina cesta.

juliesze
08.04.2020 4 z 5

My, co rádi obdobné téma čteme, neboť jsme psychičtí masochisti a asi máme zvláštní potřebu vyhledávat tyhle příběhy hrůzy a uvědomit si tak štěstí v našem pohodleném teple domovů a s plnými bříšky po večeři u sklenky vína, jsme dostali zase trochu jiný příběh. Ukazuje, že je pořád možnost, jak zcela neotřelým způsobem popsat a zaujmout čtenáře plného spousty těchto knih. Kniha nebyla špatná, něčím zajímavá ale ta obrovská náhoda, kdy Laly mohl opět "vybruslit" z nějakého příběhu mi přišla trošku přitažená za vlasy.

Bez epilogu bych zřejmě hodnotila jinak, ale ten mě dostal do kolen. Síla těch, kteří se nenechali zdeptat mi doteď absolutně bere dech.

romankaa91
07.04.2020 5 z 5

Před chvílí jsem tuto knihu dočetla. Zhltla jsem ji asi za 3 dny a to i přes dnešní nemalou migrénu jsem se od ní nedokázala odtrhnout. Tuto tématiku zbožňuji, a tak jsem příběhů z koncentračního tábora četla již více. Nicméně musím uznat, že tento příběh je opravdu unikátní! Už se těším na příběh Cilky.

Sabina335
06.04.2020 5 z 5

Neuvěřitelně napsaná zpověď Lalea, který zažil hrůzy Osvětimi a dělal všechno pro to, aby přežil. I přes všechny hrůzy, které v koncentračním táboře zažil a viděl umřít stovky nebo tisíce lidí, se dokázal nad všechno "povznést" a našel v táboře svou životní lásku. Velmi dojemný příběh, který i přes všechny tyto hrůzy mi vykouzlil úsměv na rtu a naprosto mě dojal.

1casper
05.04.2020 5 z 5

Knih na tohle téma jsem četla už hodně.
Tahle sice popisuje hrůzy Osvětimi, ale působila na mě trochu jako červená knihovna.
Budiž.

Knihu i tak doporučím ostatním.
Těším se na pokračování...Cilčinu cestu...

Briv
05.04.2020 5 z 5

Tento typ knih se velmi špatně hodnotí. Dlouho jsem se tomuto tématu vyhýbala, nechtěla jsem číst takové ponuré věci. Ale s věkem jsem to přehodnotila a už se tomu nebráním.
Tatéra mi půjčila sousedka a rozhodně toho nelituji. Člověk se dovídá o fungování vyhlazovacího tábora, síle a vůli člověka přežít, ale i o lásce Laleho a Gity. Zajímavě je popsán i "černý trh", který tam fungoval.

barunka2167
05.04.2020 5 z 5

V této knize se ukrývají stránky, které jsme nezažili a dokážeme si to pouze představit. Věřím, kdo nezažije, to nepochopí. Hlavnímu hrdinovi přálo obrovské štěstí. Příběh se mi také líbil, jelikož v něm byl román s Gitou. Jsem šťastná za svůj život a někteří lidi, kdo život nebere tak jak má, by si tímto měl projít a hned by se na život díval doufám jinak. Brzy bych chtěla navštívit Osvětim. Dobrá kniha a už na mě čeká Cilčina cesta. :)

TerkaM
04.04.2020 4 z 5

Příběhy z druhé světové války mám ráda, a proto jsem se hodně těšila i na Tatéra z Osvětimi, bohužel jsem byla celkem zklamaná. Příběh mě bavil, ale způsob, jakým byl napsaný, mě úplně neoslovil a já si knihu neužila tolik, jak by mělo být zamýšleno. Dokonce jsem si u knihy ani nepobrečela a já brečím vždy a všude. Jen mě to zkrátka tolik nezasáhlo, což je škoda, protože námět je zajímavý.

Kalvovka
04.04.2020

Jako jeden z mnoha příběhů, které jsem slyšela nebo četla, ve mně tento zanechal stopu. Celý příběh jsem přečetla za jeden jediný večer. Ani si nedokážu představit jaké hrůzy museli zažívat, i když kniha některé velmi silně přibližuje. Možná nebudu otálet s návštěvou Osvětimi, abych si celý přiběhl ještě víc přiblížila...

Kniho_holka
30.03.2020 2 z 5

Asi bych z knihy nebyla tak zklamaná, kdyby autorka na rovinu přiznala, že si příběh vycucala z prstu. Během čtení jsem nabyla dojmu, že povědomí autorky o holocaustu je asi takové - Osvětim byla, byly tam plynové komory a zlý Mengele a to je všechno.
Jsem schopná uvěřit, že se Lale a Gita do sebe i na tak strašném místě zamilovali. Jen nebyly náhodou mužský a ženský tábor od sebe striktně odděleny?
Věřím i tomu, že Lale mohl mít "výbornou" pozici pro obchodování s jídlem.
Ale nevěřím, že by mu u dozorců prošlo jeho provokativní chování k nim. Nezdá se mi ani to, že by svou lásku Gitu mohl vidět kdy chtěl, dávat si randíčka přímo uprostřed tábora a na očích esesáků, a že mu ji ochotně přivedli pokaždé, když ho zatlačilo v poklopci.

Lucie2
30.03.2020 5 z 5

Za mě další silný příběh z nepředstavitelné, strašne doby. Lale je můj hrdina!

jana6259
30.03.2020 5 z 5