Tatér z Osvětimi

Tatér z Osvětimi
https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/491447/bmid_tater-z-osvetimi-9wt-491447.jpg 4 4405 4405

Dosud nevyřčený příběh z tábora smrti Kniha Tatér z Osvětimi vznikla podle skutečného příběhu, jenž souvisí s jedním z nejznámějších symbolů holocaustu – čísly, která měli vězňové vytetována na předloktí. Když se slovenský žid Lale Sokolov stal v tom strašlivém místě tatérem a musel označovat své spoluvězně čísly vyvedenými nesmazatelným inkoustem, využil svou nepatrnou volnost k činům. Díky své práci mohl vyměňovat šperky a peníze z majetku zavražděných židů za jídlo, které pomáhalo ostatní vězně držet naživu. Kdyby byl dopaden, čekala by ho jistá smrt. Za své přežití mu vděčí mnozí. O holocaustu existuje bezpočet knih. Tato je však unikátní. Lale Sokolov velmi dobře věděl, co spoluvězně i jeho samotného čeká, a byl odhodlán nejen přežít, ale také žít naplno. To, co poznal, je sice strašlivé, ale současně plné naděje a odvahy. A v jeho vzpomínkách má své místo kupodivu také láska. V řadě vězňů čekajících na tetování stála i zděšená, chvějící se dívka. Pro Lalea – trochu drzého hazardéra – to byla láska na první pohled. Jeho a Gitin příběh, ověřený podle všech dostupných dokumentů a déle než sedmdesát let nevyprávěný, potvrdil jejich syn. Jen sotva mohli tehdy doufat, že se ho dočkají. Při čtení budete možná slzet, děj knihy vás však také povzbudí. Neboť to, co je v lidech nejlepší, přežilo i v situaci ze všech nejhorší. Heather Morrisová se narodila na Novém Zélandu, žije a pracuje v australském Melbourne. S Lalem Sokolovem se seznámila v roce 2003 a toto setkání jim oběma změnilo život. Vzniklo mezi nimi přátelství a Lale ji pověřil, aby světu předala i ty nejniternější podrobnosti z jeho života za holocaustu.... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , CPress

The Tattooist of Auschwitz, 2018

Renata98
01.02.2020

Bože! Tahle knížka mi zůstane už navždy v paměti navždycky. Tak strašně silný příběh a tak úžasně napsáno, ze všechno s hlavním hrdinou prozivate. Podle mého názoru by tohle měla být povinna četba, protože jen díky téhle knížce jsem poradně pochopila, co za nelidské věci se v Osvětimi dělo. Doporučuji všem..

h.belaiova
31.01.2020 5 z 5

Zajímaví příběh který dokáže vzít za srdce spousty z nás... Prožít na vlastní kůži bych nikdy nechtěla...

Luna7
31.01.2020 4 z 5

Příběh o Osvětimském tatérovi je zajímavý, ale to jak je kniha napsaná mi moc nesedělo. Dobře se čte, ale pak to dopadá tak, že se třeba přeskočí půlrok života v Osvětimi, kde se asi nic za tu dobu zajímavého nestalo. Přišlo mi to napsané jen tak povrchově, což potom kazí i celkový příběh. Četla jsem více knih s tématem holocaust a tahle patří mezi slabší. Avšak s Tatérem jsem koupila i Cilčinu cestu, takže si ji přečtu, jinak bych ji asi nečetla.

Lenourt
31.01.2020 4 z 5

Příběh o tom, jak i v kulisách nejhoršího pekla může vzniknout horoucí láska, a obrovská naděje která dokáže vše překonat. O tom, jak silné dokáže být přátelství a jak mašinérie SS dokáže lidi páchat naprosté zrůdnosti i těm, které milují.

katerina7986
30.01.2020 5 z 5

Knížka se mi hodně líbila. Rozhodně doporučuji přečíst. Myslela jsem že bude hodně drsná, ale ne, nebyla. Krásný příběh o lásce v nepříznivých podmínkách.

Romanka89
30.01.2020 3 z 5

Pár knih už jsem na toto téma četla, tahle patří mezi ty slabší. Respektive mě tento styl nesedí, psáno spíš jako romance a jen tak mimochodem odehrávající se za války v Osvětimi, kniha mi zkrátka nesedla.

Čtenářská výzva 2020: Kniha o holokaustu.

betička
28.01.2020 5 z 5

Úžasná kniha, která popisuje hrůzu holokaustu aniž by je zbytěčně popisovala detailně. Krásně popsána snaha přežít a nalezení lásky i v těchto šílených podmínkách.

-Nikola-
28.01.2020 5 z 5

Já jsem četla knihu v originále. Upřímně, líbí se mi, že příběh urazil takovou cestu, unikl z místa, kde se všechny tyto strašlivé osudy hlavních hrdinů odehrály, aby se zde po těch letech vrátil a byl převyprávěn ženou, která možná zprvu nevěděla, jak se jmenuje hlavní město Slovenska. Tohle dalo příběhu příležitost zazářit v celosvětovém měřítku, pokud to nějak ochudilo českého čtenáře, těžko říct, ale pro autorku muselo být extrémně těžké líčit příběh zasazený do situace, kterou nikdy nezažila a která je pro celý příběh tak klíčová. Jelikož jsem četla v originále, bylo to pro mě, jako by mě místní historií provázel cizinec, ale i tak autorka odvedla kus práce a už se těším, až budu moci srovnat český překlad!

Radka1911
28.01.2020 5 z 5

Nádherná a dojemná kniha. Příběh lásky vzniklé za zdmi koncentračního tábora mne hluboce dojal.

Klarinet
27.01.2020 1 z 5

Skoro nedočteno. Dočteno jen pro to, že chci dát autorovi šanci do poslední stránky. Silný příběh, ale napsaný tak banálně, amatérsky, jak pro americké teenagery, aby porozuměli době. Jednoduché věty, jednoduché emoce. Dávám jednu hvězdu za knihu, ale nekonečně mnoho hvězd hlavním hrdinům - Lalovi, Gitě a Cilce za neuvěřitelnou statečnost a lidskost.

Jack Bauer
25.01.2020 1 z 5

Knih z Osvětimi jsou mraky a jelikož jsem četl na toto téma mnohem lepší a hrůznější, tato kniha mě přišla jaksi plytká. Nezasvěcený člověk by nabyl dojem, že Lale byl spíše na skautském táboře než ve vyhlazovacím táboře plném denodenních hrůz co si ani normální člověk nedovede představit. Atmosféra byla spíše pohodová, Lale si mohl chodit kam chce, dokonce mohl v klidu i souložit, celé je to takové divné, konec knihy se mě líbil víc. Veškeré hrůzy jsou jaksi v pozadí. Doporučuji např. „V pekle plynových komor" nebo „Smrt je mým řemeslem".
Styl psaní mě také nesedl, nezanechávalo to ve mě žádné emoce, i když to nechci zlehčovat a i tak to bylo neskutečně hrozné.

M.Bo.
24.01.2020 4 z 5

Knížka je zajímavá, zarazilo mě, kolik lásky v ní je vzhledem k tomu v jakém prostředí se odehrává. Oproti jiným knížkám s podobnou tématikou působí až zvláštně, obdivuhodně, jak lidé v těchto podmínkách dokázali žít. Napsáno dobře, za pár chvil přečteno.

Ronny97
23.01.2020 5 z 5

Knihám z válečného prostředí jsem se dřív vyhýbala a tvrdila jsem, že je nikdy číst nebudu. Poté ale přišla maturita, kdy jsem zjistila, že tyto knížky budu muset přečíst a od té doby je čtu opravdu ráda. Takové knihy by si měl přečíst každý, aby věděl, co všechno tehdy museli lidé vytrpět. Jsem ráda (a děkuju za to), že tyhle knihy existují.

Iwets
22.01.2020 4 z 5

Je to taková pohádka o pekle. Jenže o tomto téma se napsalo tolik hrůzostrašných knih, ze kterých člověk nemohl skoro spát, že mi to v závěru ani nevadí. Je to čtivé, podle skutečných událostí a napsané tak, jak to starý člověk zpětně vnímal. Epilog, fotky a celkový závěr knihy přidal díky mé sentimentální stránce hvězdu navíc.

michaela8154
21.01.2020 3 z 5

Moc nadšení knížka alespoň u mě nevzbudila, čekala jsem víc. Víc příběhů, víc emocí, víc pravdy. Přišlo mi, že autorka nekriticky zapsala vypravování starého pána, který si jistě zaslouží úctu za vše, co musel prožít, i za svoji houževnatost a nezdolnost, ale některé věci nutně zkreslil. Místy přeslazené.

pupak13
21.01.2020 2 z 5

Co k ní napsat? Kladů zde příliš není, snad jen, že se dobře čte, protože má veliká písmena. Je zde až příliš vidět, že knihu nenapsal zručný spisovatel, děj je strohý, popis povrchní. Určitě při lepší volbě spisovatele mohlo z "Tatéra" něco být. Také mě zarazila spousta překlepů a chyb, jakoby to nikdo po překladu nečetl. Připadá mi to jako šité horkou jehlou. Samotný děj jen velmi špatně popisuje život v koncentračním táboře - patrně se spisovatelka nikdy v takovém táboře nebyla podívat. A ze samotného hrdiny mám divný pocit. Já vím, že zde šlo především o to přežít. Na jiném místě bych ho nazval kolaborantem, ale zde snad jedině, že šel až příliš němcům na ruku. Kniha se zkrátka nepovedla a vůbec reálně neukazuje hrůzy, které se tam páchaly.

Prilen
20.01.2020 5 z 5

Tato kniha je napsaná velmi čtivě, ne jako některé podobné, plné letopočtů a údajů, které ruší příběh. Velmi se mi líbila, přes to, že popisuje hrůzy, které ti lidé museli v tehdejší hrozné době zažívat...

tabaluga
19.01.2020 3 z 5

Na toto téma už mám něco přečteno, ale musím říct, že z Tatera jsem byla trochu zklamaná. Bylo to z mého pohledu vyprávěno, tak jako lehce,jako kdyby se osudy hrdinů neodehravaly v Osvětimi. Připomíná mi to trochu knihu Fotograf z Osvětimi, kdy lidé, kteří měli pro Němce nějaký význam, měli i snazší osud..ale kniha z mého pohledu měla mnohem větší potenciál, než byl využit..

Květi62
19.01.2020 3 z 5

Knížka se četla dobře, ale přesto ve mě nevyvolala tak velké emoce, jak bych od ní očekávala. Nevím jestli to bylo způsobeno strohostí, kterou byly různé situace popisovány, nebo nevěrohodností některých momentů.

Martiiiik
19.01.2020 3 z 5

Kniha se mi moc nelíbila.. příběh je sice krásný a romantický, ale naprosto nereálný.. a ani jsem nějak necítila co bych u knih s touto tematikou měla.. je to napsané hezky a četlo se to dobře, ale spíš pohádka..