Tatér z Osvětimi

Tatér z Osvětimi
https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/491447/bmid_tater-z-osvetimi-9wt-491447.jpg 4 4405 4405

Dosud nevyřčený příběh z tábora smrti Kniha Tatér z Osvětimi vznikla podle skutečného příběhu, jenž souvisí s jedním z nejznámějších symbolů holocaustu – čísly, která měli vězňové vytetována na předloktí. Když se slovenský žid Lale Sokolov stal v tom strašlivém místě tatérem a musel označovat své spoluvězně čísly vyvedenými nesmazatelným inkoustem, využil svou nepatrnou volnost k činům. Díky své práci mohl vyměňovat šperky a peníze z majetku zavražděných židů za jídlo, které pomáhalo ostatní vězně držet naživu. Kdyby byl dopaden, čekala by ho jistá smrt. Za své přežití mu vděčí mnozí. O holocaustu existuje bezpočet knih. Tato je však unikátní. Lale Sokolov velmi dobře věděl, co spoluvězně i jeho samotného čeká, a byl odhodlán nejen přežít, ale také žít naplno. To, co poznal, je sice strašlivé, ale současně plné naděje a odvahy. A v jeho vzpomínkách má své místo kupodivu také láska. V řadě vězňů čekajících na tetování stála i zděšená, chvějící se dívka. Pro Lalea – trochu drzého hazardéra – to byla láska na první pohled. Jeho a Gitin příběh, ověřený podle všech dostupných dokumentů a déle než sedmdesát let nevyprávěný, potvrdil jejich syn. Jen sotva mohli tehdy doufat, že se ho dočkají. Při čtení budete možná slzet, děj knihy vás však také povzbudí. Neboť to, co je v lidech nejlepší, přežilo i v situaci ze všech nejhorší. Heather Morrisová se narodila na Novém Zélandu, žije a pracuje v australském Melbourne. S Lalem Sokolovem se seznámila v roce 2003 a toto setkání jim oběma změnilo život. Vzniklo mezi nimi přátelství a Lale ji pověřil, aby světu předala i ty nejniternější podrobnosti z jeho života za holocaustu.... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , CPress

The Tattooist of Auschwitz, 2018

AngelOfDarkness
03.01.2020 5 z 5

Skvělá kniha, od které se nemůžete odtrhnout. Skvěle napsané

TrueBookworm
03.01.2020 2 z 5

Téma zajímavé, o tom žádná. Kdyby se autorka nedušovala, že jde o přepis vyprávění autentických zážitků, měla bych pochyby. Ale budiž. Styl psaní pro mě byl ale velkým zklamáním. Je vůbec možné tak velké téma pojmout tak suše a nezajímavě? Nejsem žádný pisatel, ale takto bych to snad dokázala napsat i já...

Bridget30
03.01.2020 3 z 5

Silný příběh, ale na toto téma jsem četla lepší knihy.

Rohy89
02.01.2020 4 z 5

Vcelku napínavý životní příběh plný utrpení a sebeobetovani.Dobře se četl .Jsem zvědavý na Cilku.

misaprosek
02.01.2020

To nejlepší co jsem od Morrisové četl

Tyquick2
01.01.2020 3 z 5

Tolik citů, tolik lidskosti v tak zlé době a na tak strašném místě! Skoro k neuvěření...? Kniha je jednoduchá a čte se sama. Osobně mi vadilo neustálé opakování jména hlavního aktéra. Tři hvězdy jen kvůli pochybám o důvěryhodnosti příběhu.

Kami072
31.12.2019 2 z 5

Kniha se četla sice velmi dobře, ale čekala jsem od ní více. Jak už je v několika komentářích řečeno, chvílemi je příběh opravdu až neuvěřitelný, je tam velmi ,, šťastných,, náhod. Moc ráda bych věřila tomu, že aspoň jeden příběh z Osvětimi opravdu dopadl takto a láska přežila i opravdové peklo.

iveta3867
31.12.2019 4 z 5

Přečteno za dva dny.. četlo se velmi dobře.. ale na první příčky válečné literatury přeci jen u mě nemá..

VeronikaNK
29.12.2019 5 z 5

Neskutecne silna kniha!!!!

Šárka88
28.12.2019 4 z 5

Hezké a jednoduché čtení, až na teď příběh. Zdá si mi to až neuvěřitelné. Myslím si, že za takových okolností by toho člověka už dávno zastřelili.

SusanStoHelit
28.12.2019 2 z 5

Pohádka z Osvětimi. Nevím, jak lépe bych vyjádřila své pocity z této knihy. Příběh se dobře čte, ale je plytký, naivní, občas působí jako taková "idylka z koncentráku". Netvrdím, že se tehdy nemohlo udát i něco dobrého, nějaká ta šťastná náhoda, nebo záblesk lidskosti tam, kde bychom ho nehledali. Jenže tady je toho tolik, že má čtenář problém přistoupit na autorčinu hru a uvěřit, že by něco takového bylo opravdu možné...

ladush
27.12.2019

Je pro mě těžké knihu hodnotit, jelikož vychází ze skutečného příběhu. Knihu jsem přečetla jedním dechem, ale je pravdou, že jsem se do ni nedokázala dostatečně emočně ponořit. Možná je to tím, že se pojednává o extrémní kontrast - šílené zlo vs. ohromná láska. A to je v knize o holocaustu velmi zvláštní čtení. Nepopírám však, že se tak dít nemohlo, jen je mi záhadou proč Baretski, který neměl potíž člověka jen tak zastřelit, byl tak ochoten tomuto vztahu napomáhat a sám riskovat svůj život a postavení. Ale zázraky se (asi) dějí.

hellena1523
27.12.2019 odpad!

Absolutně nechápu tu popularitu.
Nereálné, neuvěřitelné, naivní s faktickymi chybami.
Postavy ploché jak přistávací dráha na letišti! Milostná zápletka, na níž měl příběh stát, bylo zoufalým plýtváním papíru a času náročnějších čtenářů, nebo těch, kteří mají načteny romány i faktografické publikace s tématikou holocaustu. Už čtení úvodního slova autorky mě mělo varovat.
Chápu, že nedokázala využít potenciál příběhu a hlavně prostředí, ale pokud cítila, že na to nemá, měla si to napsat do šuplíku, nebo zvolit jinou formu - například stvořit fiktivní svět inspirovaný událostmi holocaustu, ale ne napsat takhle okleštěný román a zasadit ho do prostředí, které zřejmě vůbec nechápe a nemá o něm nejmenší znalosti, protože jinak by z Osvětimi nemohla udělat div ne dětský letní tábor pro zocelení rozjařené mládeže.
Postrádal jsem emoce. S jedinou výjimkou naštvanosti, jak se mohl stát tak populárním tak strašně špatný román.

whiolet
25.12.2019 5 z 5

Silný příběh. Ačkoliv jsem takových příběhu četla už spoustu, pořád mě fascinuje co všechno je schopen člověk snést.
To,že byl Ludvík ze Slovenska je mi bližší a kniha tím dostala trochu jiný (pro mě) rozměr.
Výborná kniha.

Janule809
24.12.2019 3 z 5

Nevím co jsem od knihy čekala..nebyla jsem úplně nadšená, ale dočetla..zajímalo mě jak to vše dopadne

JIVaJaH
21.12.2019 5 z 5

Toto čtení pro mě nebylo ani zklamání a ani nadšení. Zprostředkovaně známe historii z Osvětimi a Březinky. Spousta věcí se dá jen těžko představit. Nejstrašnějši byl asi všudypřítomný strach a chlad. Jsem ráda, že takové knihy jsou....lidé, kteří vypráví svůj přiběh věřili, že naděje je a v neposlední řadě muselo být i štěstí. Několikrát se v komentářích objevilo, že těžko věřit, zda je příběh pravdivý. Já vidím za příběhem přeživší lidi a zda jsou podrobnosti pravda, neřešim.

Eldaren
19.12.2019 5 z 5

Zajimavy pribeh.

Rolada88
19.12.2019 2 z 5

Noo tak si asi dám na chvilinku odpočinek od knížek na Osvětim a celkově o holocaustu. Nevim nějak extra mě kniha nenadchla bylo to takový prazdny akorát se potvrdilo jaký jsou židi obchodníci ať v zajetí či na svobode. Židi hejbou holt světem jak v minulosti tak ted. Jediná kniha na toto téma která stojí za přečtení je od Filipa Mullera zvláštní zacházení to bylo psáno opravdu jako by tam člověk byl. Tohle bylo psaný formou jako tucet podobnych knih co na psali "preživší" jestli. Nevim za mě průjem

Mišule_11
13.12.2019 5 z 5

Nemám slov a to ani po několika dní, co jsem knihu dočetla! Nikdy si takovou situaci nedovedu představit a ani bych nechtěla ji zažít, natož být v kůži hlavních hrdinů! :/
I když převyprávěný příběh, který byl plný emocí a ne jednou nenechal mé oko suché, byl pro mě další až skutečný knihomolský zážitek.. :)

vikyna9
12.12.2019 4 z 5

Od knihy jsem čekala něco jiného. Ano, příběh je převyprávený. Na kolik i pravdivý, to my můžeme jen spekulovat. Sama jsem měla problém, protože příběh byl úplně jiný, než ty, co jsem do teď četla. Přistoupila jsem na autorčinu hru a knihu si nakonec užila. I když ve mě nenechala takovou stopu, jako např. Mengeleho děvče, nebo dokonce smýšlená Ochutnávačka.