Tatér z Osvětimi

Tatér z Osvětimi
https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/491447/bmid_tater-z-osvetimi-9wt-491447.jpg 4 4405 4405

Dosud nevyřčený příběh z tábora smrti Kniha Tatér z Osvětimi vznikla podle skutečného příběhu, jenž souvisí s jedním z nejznámějších symbolů holocaustu – čísly, která měli vězňové vytetována na předloktí. Když se slovenský žid Lale Sokolov stal v tom strašlivém místě tatérem a musel označovat své spoluvězně čísly vyvedenými nesmazatelným inkoustem, využil svou nepatrnou volnost k činům. Díky své práci mohl vyměňovat šperky a peníze z majetku zavražděných židů za jídlo, které pomáhalo ostatní vězně držet naživu. Kdyby byl dopaden, čekala by ho jistá smrt. Za své přežití mu vděčí mnozí. O holocaustu existuje bezpočet knih. Tato je však unikátní. Lale Sokolov velmi dobře věděl, co spoluvězně i jeho samotného čeká, a byl odhodlán nejen přežít, ale také žít naplno. To, co poznal, je sice strašlivé, ale současně plné naděje a odvahy. A v jeho vzpomínkách má své místo kupodivu také láska. V řadě vězňů čekajících na tetování stála i zděšená, chvějící se dívka. Pro Lalea – trochu drzého hazardéra – to byla láska na první pohled. Jeho a Gitin příběh, ověřený podle všech dostupných dokumentů a déle než sedmdesát let nevyprávěný, potvrdil jejich syn. Jen sotva mohli tehdy doufat, že se ho dočkají. Při čtení budete možná slzet, děj knihy vás však také povzbudí. Neboť to, co je v lidech nejlepší, přežilo i v situaci ze všech nejhorší. Heather Morrisová se narodila na Novém Zélandu, žije a pracuje v australském Melbourne. S Lalem Sokolovem se seznámila v roce 2003 a toto setkání jim oběma změnilo život. Vzniklo mezi nimi přátelství a Lale ji pověřil, aby světu předala i ty nejniternější podrobnosti z jeho života za holocaustu.... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , CPress

The Tattooist of Auschwitz, 2018

hetty64
05.11.2019 4 z 5

Pro mně byla kniha částečně zklamáním. Děj se točí hlavně kolem zamilovanosti páru a závěrečná část mi přišla poněkud odbytá. Každopádně, to že je příběh podle skutečné události, dodává knize na zajímavosti.

sarsevcikova
03.11.2019 3 z 5

Dobře se četla, mám ráda tuto tématiku.

Smerdyakov
03.11.2019 1 z 5

Celkově to na mě působilo strašně prvoplánově... Jednoduché, plné přehnaných a plochých situací...

Pan_Skala
03.11.2019 4 z 5

Velmi čtivá kniha, která už jak se objevila tak mne lákala. Dokonce jsem i na kousek nahlídnul u kamarádky a samozřejmě jsem přečetl asi dvacet stránek v kuse. Naštěstí to není až tak drastické jak jsem to zažil u Schindlerova seznamu. I tak je tam spousta momentů při kterých vás bude mrazit. Pozitivní je, že při něčem tak zvráceném jako je průmyslové vraždění dokáže se najít prostor pro vražděné být aspoň částečně lidmi, když už nemůžou užívat si svobody.

jiri4861
02.11.2019 5 z 5

Krásná kniha, která mě donutila zamyslet se nad tím, že problémy dnešní populace jsou malicherné oproti situace za války.

Caa
02.11.2019 1 z 5

Hrozný škvár. Nechápu, jak mohla autorka takhle silný příběh tak dokonale zprasit. Ploché postavy, nulová atmosféra a navíc stylisticky příšerné, takže se to blbě čte. Utrpení od začátku do konce.

Mruskulka
01.11.2019 5 z 5

Podobných příběhů je spousta a zároveň neskutečné množství příběhů nebude nikdy odvyprávěno. A je to škoda. Příběh tatéra, který se zamiloval tam, kde lidé naději ztráceli.

Milisent

Skvělá kniha, doporučuji.

Shaxx
01.11.2019 2 z 5

Lale si zasloužil lepší zpracování svého příběhu. Tohle je hrozný škvár. V poslední části knihy jsem si pro sebe mohla jen opakovat "wtf?". Jak kdyby autorka už to chtěla mít za sebou a rychle to splácat a vydat.
Autorka vůbec nedokázala zachytit nic, vyvolat emoce, vykreslit atmosféru... Vlastně, ono to absolutně žádnou atmosféru nemělo - což je co říct, vzhledem k tomu, na jakém místě a za jakých okolností se to odehrávalo. Pokud chtěla Gitu a Lalea probudit k životu, fakt se to nepovedlo.
Jednu hvězdičku dávám Laleovi a jednu Gitě - protože mě mrzí, že se jejich příběh nedostal na svět v lepším provedení, aby mohl dosáhnout k lidem a něco v nich probudit.

jarunkas

Pekne se cte.

Morana107
30.10.2019 2 z 5

Nějak nevím, co si mám myslet. Asi jsem prostě očekávala víc. Pravděpodovnost přežití v koncentračních táborech byla dosti mizivá, ale v knize je všechno vylíčeno s takovou lehkostí bez stopy krutosti. Chyběly tu emoce, které by knize určitě prospěly.

LucySmile
30.10.2019 odpad!

Nechápu, proč je kolem této knihy takové haló. Čím víc chvále, tím větší zklamání. Koncentrační tábor vyobrazen jak nějaký hotel. Nepřijde mi to reálné. Nedočteno a to jsem se na ni tak těšila :/

vendy.83
30.10.2019 5 z 5

Silný příběh, skvěle napsáno. Kniha se mi líbila.

JitkaJak
29.10.2019 1 z 5

Od začátku jsem měla problém se stylem, jakým je kniha napsaná, připadalo mi to jako slohová práce na základní škole. Pokračovala jsem s tím, že si třeba zvyknu. Bohužel se nestalo, naopak mě to rozčilovalo čím dál víc, po polovině už mě dokonce přestalo zajímat, jak vše dopadne, a knihu jsem odložila.

DasaN
27.10.2019 5 z 5

Velmi silný příběh o lásce, která překoná veškeré útrapy, což je tak málo pravděpodobné, ale přesto reálné.

hroneczek
27.10.2019 4 z 5

Válečný román podle skutečné události. Velmi rychle se četl, vřele doporučuji. Zachycuje život v Osvětimi a složitost situace bezprostředně po válce. Jen nebyl tak emotivní jako třeba Osvětimská knihovnice.

MišuleP
26.10.2019 5 z 5

Silny pribeh. Krasne napsane.
Vic napsat nejde, to se musi precist!

Bramborak81
25.10.2019 3 z 5

Asi největší problém jsem měla s tím, jak byla kniha napsaná. Styl psaní mi nesedl. Příběh Laleho, tak jak byl popsán, byl pro mě těžko uvěřitelný. Přišlo mi, že konec knihy autorka uspěchala, jako kdyby myšlenkami byla už u psaní dalšího pokračování této knihy.

Pája699
24.10.2019 3 z 5

Pár knih jsem na toto téma přečetla a bohužel musím říct, že tato kniha mě nikterak nezaujala, bohužel. Pro mě dost nedůvěryhodný příběh.

zimka.r
22.10.2019 5 z 5

WAU! UFF! úplně nevím jak správně vyjádřit slova k této knize...nikdy jsem nečetla knihu z tohoto prostředí a bála jsem se toho a že mi to nepůjde číst, ale opak byl pravdou....přečteno za chvíli. Opravdu poutavé čtení. Když si člověk ještě uvědomí, že to byla skutečnost a že je to jen kapka v moři ze všech osudů, které se v té době odehrály....z toho až mrazí!!