Tatér z Osvětimi

Tatér z Osvětimi
https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/491447/bmid_tater-z-osvetimi-9wt-491447.jpg 4 4405 4405

Dosud nevyřčený příběh z tábora smrti Kniha Tatér z Osvětimi vznikla podle skutečného příběhu, jenž souvisí s jedním z nejznámějších symbolů holocaustu – čísly, která měli vězňové vytetována na předloktí. Když se slovenský žid Lale Sokolov stal v tom strašlivém místě tatérem a musel označovat své spoluvězně čísly vyvedenými nesmazatelným inkoustem, využil svou nepatrnou volnost k činům. Díky své práci mohl vyměňovat šperky a peníze z majetku zavražděných židů za jídlo, které pomáhalo ostatní vězně držet naživu. Kdyby byl dopaden, čekala by ho jistá smrt. Za své přežití mu vděčí mnozí. O holocaustu existuje bezpočet knih. Tato je však unikátní. Lale Sokolov velmi dobře věděl, co spoluvězně i jeho samotného čeká, a byl odhodlán nejen přežít, ale také žít naplno. To, co poznal, je sice strašlivé, ale současně plné naděje a odvahy. A v jeho vzpomínkách má své místo kupodivu také láska. V řadě vězňů čekajících na tetování stála i zděšená, chvějící se dívka. Pro Lalea – trochu drzého hazardéra – to byla láska na první pohled. Jeho a Gitin příběh, ověřený podle všech dostupných dokumentů a déle než sedmdesát let nevyprávěný, potvrdil jejich syn. Jen sotva mohli tehdy doufat, že se ho dočkají. Při čtení budete možná slzet, děj knihy vás však také povzbudí. Neboť to, co je v lidech nejlepší, přežilo i v situaci ze všech nejhorší. Heather Morrisová se narodila na Novém Zélandu, žije a pracuje v australském Melbourne. S Lalem Sokolovem se seznámila v roce 2003 a toto setkání jim oběma změnilo život. Vzniklo mezi nimi přátelství a Lale ji pověřil, aby světu předala i ty nejniternější podrobnosti z jeho života za holocaustu.... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , CPress

The Tattooist of Auschwitz, 2018

Alusenka
08.12.2019 4 z 5

Knihu jsem četla krátce po navštívení koncentračního tábora v Osvětimi. Tím pro mě kniha dostala úplně jiný rozměr, protože jsem si mohla vše představit přímo v konkrétním prostředí. Za mě je kniha dobře čtivá a v určitých pasážích jsem tajila dech, jestli některý moment neskončí smrtí hlavního hrdiny :-))

Kuci12
07.12.2019 5 z 5

Nevím proč, ale vždycky jsem si myslela, že muselo být v Osvětimi několik tatérů. Určitě by mě nenapadlo, že tam byl jeden plus občas jeho pomocník. Ale zpět ke knížce. Několikrát jsem si říkala, to není možné to by jim přeci nikdy neprošlo. Spousta věcí mi tam přišla neuvěřitelná a kdyby nebyla psána podle skutečného příběhu, tak až hloupě naivní. O pravdivosti příběhu začnete polemizovat, ale kde je pravda stejně těžko zjistíte. Při téhle knížce máte dvě možnosti - buď jí zatratíte, jako sladkou lovestory, která má s hrůzami Osvětimi pramálo společného a nebo ji budete brát, jako výpověď člověka, který ač byl poslán do pekla, našel z něj cestu ven.

Camel-9
03.12.2019

Po tom, jak byla kniha opěvovaná, byla spíše zklamáním. Je to spíše romantický příběh. Z koncentračních táborů jsem četl hodně příběhů, tento byl však bohužel nejméně zajímavý.

Matkaknihomolka
28.11.2019 2 z 5

Strasne "vychvalovana" kniha, kterou jsem se rozhodla koupit. Bohuzel koupe lituju. Tema holokaust me zajima, rada ctu knihy s touto tematikou. Bohuzel tato kniha je pro me tak divne napsana, nezajimava, nudna, nenapinava. U ostatnich knih, tematu holokaust napr. Mengeleho devce, Smrt je mym remeslem atd. ty knihy ctete jednim dechem, vtahne vas to do deje a vcitite se do postav, takze v podstate vam je v zaveru do breku a mraz vam beha po zadech, z toho, co je v knihach popisovano. Tady se bohuzel nic takoveho nestalo. Cekala jsem od toho daleko vice bohuzel.

Zrzka1
26.11.2019 2 z 5

Moc nechápu hype kolem této knihy. Ani by mě nenapadlo, že by výpověď oběti holokaustu (zpostředkovaná někým jiným, a to je možná ten problém) mohla být takový kýč. Love story z koncentračního tábora (respektive některé její detaily) mi nepřišla moc reálná. Kniha je psaná jednoduše, pro masy. V porovnání s jinými beletristickými díly o holokaustu (namátkou Modlitba pro Kateřinu Horowitzovou, Hana) patří ke slabším, povrchním, po jazykové i dějové stránce

MartinkaSl
26.11.2019 4 z 5

Příběh dvou mladých lidí, kteří žili v koncentračním táboře v Osvětimi. Čtivé čtení, bohužel není ukázáno skutečně "drastické" prostředí, často je příběh až nereálný.

melonka
22.11.2019 5 z 5

Příběh, ke kterému jsou slova zbytečná. Už z prologu mi bylo jasné, že tato kniha bude něčím zvláštním a je k ní potřeba přistupovat jako ne výpověď k hrůzám, co se dělo v koncentračních táborech, ale že i na takovém místě za tak hrozných okolností se dva lidé do sebe zamilovali.
Proto mě překvapilo, že se tu našli i "negativní komentáře. K těmto komentářům bych řekla - pokud si chtějí přečíst výpovědi lidí z koncentračních táborů doporučuji přečíst například Mengeleho děvče nebo Knihovnice z Osvětimy a další. V poslední době na toto téma bylo vydaných spoustat knížek, kde každý příběh to jedinečnost. Ale tento příběh je jiný a je já bych na něj nahlížela jako příběh Lale, který prožil část života v koncentračním táboře, ale na "priviligované" pozici, která mu umožňovala přežít.

Léňa98
20.11.2019 4 z 5

Když jsem začala knihu číst, trošku jsem se bála, co mám čekat. Uznávám autorku, jak dokázala zachytit příběh mladých lidí, kteří v koncentračním táboře našli lásku. Jediné, co mi asi u knihy chybí, že veškeré romantická gesta převažují drastickou dobu v koncentrácích. Uznávám, že je lepší vyzdvihovat to dobré, místo toho špatného. Ale občas jsem měla pocit, že se příběh odehrává spíše na svobodě.

zaba335
17.11.2019 5 z 5

Neuvěřitelně silný a emocionální příběh. Autorka dokázala dát dohromady tuhle knihu jen z vyprávění a dostupných informací, dokázala napsat velmi čtivý příběh. Do jedné z nejhorších a drastických událostí dokázala vsunout romantický příběh dvou lidí, kteří přes všechny hrůzy dokázali bojovat.

luciadola
17.11.2019 odpad!

Príde mi to, akoby pani autorka v živote nebola v Európe a nemala žiadnu predstavu o tom, ako to fungovalo v koncentračných táboroch. Neuveriteľné, plytké, neosobné.

VIPmag
17.11.2019 4 z 5

Další zajímavá kniha na toto téma. Skutečně místy až neuvěřitelný lidský příběh. Doporučuji.

barca9312
15.11.2019 5 z 5

Pěkná kniha

Palmanka
14.11.2019

Musím se přiznat že jsem chvílema měla nutkání i odhodit tu knihu... :D

hana2288
13.11.2019 5 z 5

Kniha se četla velmi rychle. Líbila se mi. Bylo zajímavé se dozvídat, jak to v Osvětimi chodilo. I když to tam bylo i trochu o štěstí. Přes všechno to zlo mi nepřišla kniha tak "drasticky" napsaná.

Mychaela
12.11.2019 3 z 5

Z Tatéra jsem měla a mám rozporuplné pocity.
Pozor - spoiler...
Četla jsem už docela dost knížek o svědectví z koncentračních táborů. A všechny byly zrůdné, otřesné, depresivní... A to samé jsem očekávala od Tatéra, nemyslím to zle, a určitě to bylo způsobené i pozicí a s tou plynoucími výhodami pro Lala, ale tenhle příběh "nebyl vůbec tak hrozný"... Láska, rande za administrativní budovou, čokoláda a na konci happy end - prostě mi to "nesedělo", přišlo mi, jakože se to nesluší, napsat k tomuto tématu knihu, která na pozadí hrůzných skutečností líčí vlastně romatický příběh... Ale pak jsem si řekla - a proč vlastně ne?! Vždyť je to úžasné, že během něčeho tak hrozného vzniklo něco krásného! Nejen, že oba přežili, ale zamilovali se, později se jim narodil syn...

123.Iveetka
11.11.2019 3 z 5

Nejspíše jsem čekala od knihy trochu víc. Je pravda, že místy mě mrazilo, některé situace byly velmi zajímavé, ale úplně mě to nedostalo. Konec byl uspěchaný.

lucievachovaxx
06.11.2019 5 z 5

Moc pěkná kniha.. nemohla jsem přestat číst.. Trochu jsem se bála, že mě moc nenadchne, jak ji každý všude cpal, ale byla fakt skvělá a určitě si ji přečtu někdy znovu!

Barussat
05.11.2019 5 z 5

Naprosto mě tato kniha nadchla! Úžasný příběh, který chytne a vy prostě tu knihu musíte dočíst. I když je tématika Osvětimy teď velmi čtená, mě to nevadí, ba právě naopak. Moc doporučuju!

Aseverova
05.11.2019 3 z 5

Tato kniha byla pro mě zklamání. Na to, že popisuje tak silný příběh, vůbec mě to nechytlo za srdce, napsáno stroze, jen tak odvyprávěno bez emocí.

AnyMouse
05.11.2019 3 z 5

Napíšu asi jen jedno....škoda toho závěru :(