Tatér z Osvětimi

Tatér z Osvětimi
https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/491447/bmid_tater-z-osvetimi-9wt-491447.jpg 4 4405 4405

Dosud nevyřčený příběh z tábora smrti Kniha Tatér z Osvětimi vznikla podle skutečného příběhu, jenž souvisí s jedním z nejznámějších symbolů holocaustu – čísly, která měli vězňové vytetována na předloktí. Když se slovenský žid Lale Sokolov stal v tom strašlivém místě tatérem a musel označovat své spoluvězně čísly vyvedenými nesmazatelným inkoustem, využil svou nepatrnou volnost k činům. Díky své práci mohl vyměňovat šperky a peníze z majetku zavražděných židů za jídlo, které pomáhalo ostatní vězně držet naživu. Kdyby byl dopaden, čekala by ho jistá smrt. Za své přežití mu vděčí mnozí. O holocaustu existuje bezpočet knih. Tato je však unikátní. Lale Sokolov velmi dobře věděl, co spoluvězně i jeho samotného čeká, a byl odhodlán nejen přežít, ale také žít naplno. To, co poznal, je sice strašlivé, ale současně plné naděje a odvahy. A v jeho vzpomínkách má své místo kupodivu také láska. V řadě vězňů čekajících na tetování stála i zděšená, chvějící se dívka. Pro Lalea – trochu drzého hazardéra – to byla láska na první pohled. Jeho a Gitin příběh, ověřený podle všech dostupných dokumentů a déle než sedmdesát let nevyprávěný, potvrdil jejich syn. Jen sotva mohli tehdy doufat, že se ho dočkají. Při čtení budete možná slzet, děj knihy vás však také povzbudí. Neboť to, co je v lidech nejlepší, přežilo i v situaci ze všech nejhorší. Heather Morrisová se narodila na Novém Zélandu, žije a pracuje v australském Melbourne. S Lalem Sokolovem se seznámila v roce 2003 a toto setkání jim oběma změnilo život. Vzniklo mezi nimi přátelství a Lale ji pověřil, aby světu předala i ty nejniternější podrobnosti z jeho života za holocaustu.... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , CPress

The Tattooist of Auschwitz, 2018

avi8
19.01.2020 5 z 5

Poutavé čtení .

Nikola_
17.01.2020 5 z 5

Tato kniha je za mě velmi povedená, myslím, že o těchto věcech by se mělo stále mluvit a tato knihu celou situaci vykresluje ne až tak drastickým způsobem, proto se dá, alespoň za mě trochu lépe číst..

MonikaKutá
16.01.2020 3 z 5

Musím říct, že jsem od knihy očekávala mnohem více. Tohle byl spíše jen takový románek z pekla a všechny ty hrůzy a zvěrstva jakoby nebyly.
Takže bych knihu doporučila spíše začátečníkům, kteří by rádi začali něčím ,,jemnějším,,. 3/5

smudlajs
13.01.2020 3 z 5

Trochu nevím, jak knihu ohodnotit. Rozhodně je to slušně psaný příběh a kniha se čte velice dobře, na druhou stranu se nedokážu zbavit pocitu, jako bych četla pohádku. Na to o jak drsné téma se jedná, je dle mého názoru kniha dost umírněná. Skoro se až nechce věřit, že se jedná o skutečný příběh.

Teri27
13.01.2020 3 z 5

Trochu jiná kniha o holocaustu, než ostatní.Až se mi někdy nechtělo věřit, že měl Lale tolikrát takové štěstí a přežil. Na konci hezká slova Garyho Sokolova.

pepina07
13.01.2020 5 z 5

Silný příběh. Knihu jsem četla v angličtině, ale věřím, že slovenská/česká verze bude také bezchybná. Člověk si až do morku kostí uvědomí: Že většina problémů, které řešíme, jsou v podstatě maličkosti. Že náš život občas závisí na velké míře štěstí. Že skutečná láska, která vznikne za napjatých událostí, má nekonečný rozměr.
V některých pasážích chybělo vysvětlení a příběh tak jako kdyby sám plynul a trochu přeskočil několik dní dopředu, aniž by čtenář věděl, co se mezitím dělo.
Někomu by možná tento typ příběhu nemusel vyhovovat kvůli drsnému tématu, ale už z názvu knihy je jasné, o co jde.

ivettfox
11.01.2020 4 z 5

Podle mého názoru tomu něco chybělo. Možná to bylo způsobeno tím, že kniha není v "ich" formě

MajaN
10.01.2020 5 z 5

Takmer neuveriteľné,
Príbehu sa nedá po stránke štýlu vytknúť nič,skôr naopak.Bravúrne vyrozprávaný osud Laliho ,Gity a ich spoluväzňov.Mala som obavu z tejto témy,nemám rada,keď sa autentický popisuje utrpenie táborov a hrôzy vojny.Musím ale priznať,že kniha ma príjemne prekvapila.Podľa rozprávania slovenského žida Laliho dokonca aj niektorí dozorcovia boli popísaní ako ľudia s pochopením,dokonca empatiou.Dovolím si neskromne namýšľať, že tie spomienky v tomto prípade už obrúsil čas,spokojný život po vojne,ktorý prežil so svojou láskou z koncentráku.
Veľmi si cením,že v závere knihy sú spomenuté historicky autentické udalosti,ktoré podávajú informácie o konkrétnych ľuďoch z tábora.Inak by ten príbeh bol ťažko uveriteľný.
Môj subjektívny dojem,ktorý sa ťahá celým príbehom,je pokus Laliho položiť dôraz na skutočnosť, že ak sa správaš k ľuďom slušne ,ľudsky a s úctou,tak ťa Boh,Vesmír,alebo Univerzum odmení v takej forme,že život je znesiteľnejší aj v okamihoch,keď už vlastnou vôľou ,úsilím nedokážeš ovplyvniť ani to,že dýchaš.

jasmína
10.01.2020 5 z 5

Kniha se četla dobře, trochu z jiného soudku, ale přesto i tak člověk vnímá krutost té doby.

lucie33
10.01.2020 4 z 5

Nevzpomínám si, že bych kdy přečetla knihu jedním dechem.
..a přestože uznávám, že některé situace z knihy se mi zdály poněkud vyfantazírované, i nadále je to za mě kniha, která přinejmenším poukazuje na hrůzy minulosti v podobě přijatelné slabším povahám.. a tak vstupující do ještě širšího lidského povědomí.
Tímto plní účel a především přání osoby, která se rozhodla se svým příběhem podělit.

jan7940
09.01.2020 odpad!

Kniha obsahuje četné chyby a informace neslučující se s fakty, stejně jako zveličování, chybné výklady a úmyslná zmírnění - Muzeum Auschwitz-Birkenau.

icewind
08.01.2020 2 z 5

Pokusím se být v hodnocení shovívavější....ano, jde o vyprávění člověka, který přežil, který chtěl poslat své vyprávění dál - a zde narážím na svůj osobní pocit (a jak jsem četl další komentáře, nejsem sám) toho, že v jeho vyprávění nebylo s velkou pravděpodobností zmíněno všechno.....Románová forma a styl vyprávění celému příběhu dodaly patinu jakéhosi místa kde bylo vcelku běžné klábosit s dozorci, častovat je ironickými komentáři, dovolit si věci, které byly relativně bez povšimnutí přecházeny a ještě zbyla ve volných chvílích energie na intenzivní love story se vším všudy a ke všemu máte nehoráznou kliku a to ještě několikrát po sobě. Když tak nad tím přemýšlím, chtěl jsem být shovívavější, ale .....v České sodě se s tím taky nemazali, tudíž Árijec pere na 1940, ke každému balení plastový esesáček zdarma a večer přijde možná šéf na večeři......

RendyaDav
08.01.2020 3 z 5

Kniha se mi líbila ,pěkně napsaná...Skutečné příběhy napsané mám hodně ráda,tak má člověk možnost se dozvědět jak to tenkrát bylo....

čef
08.01.2020 5 z 5

Ocením každý příběh, který je napsán na základě skutečného života hrdiny. Název trochu odrazuje, život v koncetráku není zrovna to, co by příliš lákalo. Kdo se však odradit nedá, neprohloupí – dozví se nejenom leccos nového ze života těch vězňů, kteří zajišťovali chod tábora v Osvětimi, ale i velmi silný příběh jedné celoživotní lásky. Nenechte si proklouznout!

Bob2019
07.01.2020 odpad!

Příběh má určitě velký potenciál a kniha se snadno čte. Aby taky ne, když svými jedoduchými větami připomíná deník, nebo sloh žáka střední školy. Naprosto nezáživná červená knihovna na pozadí velmi divně vykresleného koncentračního tábora. Za mě velké zklamání, knihu jsem přes opakované pokusy dočetl jen do poloviny a její skvělé hodnocení je pro mne záhadou.

Kerberos
07.01.2020 3 z 5

Četla jsem už několik knih o koncentračních táborech a tento je pro mě těžko uvěřitelný.Kniha je sice doplněna i fotodokumentací,ale hlavní hrdina musel mít těch životů víc než kočka,aby to všechno přežil.

chamyl
07.01.2020 2 z 5

Vzhledem k tématu nečekaně slabé. Nejvíce emocí jsem pocítil při čtení doslovu od syna a to je nejen opravdu málo, ale především docela zvláštní.
Většinu výhrad zde v komentářích shrnují čtenáři, kteří mají podobný názor jako já: nepříliš sympatický diamantový král s jehlou v ruce a klobásami v kapsách klidně proplouvá jedním z nejhrůznějších míst, které kdy člověk vytvořil a provozoval, a během pravidelných schůzek se svojí vyvolenou poučuje dozorce o lásce i životě. Nevím, naštěstí jsem tam nebyl, ale zcela se to liší od všeho, co jsem kdy četl nebo slyšel.
Označit nějaké vyprávění nálepkou „podle skutečného příběhu“ je velmi zrádné, protože se nikdy neříká z kolika procent. A tady mám neodbytný pocit, že toho v tatérově zpovědi hodně chybí či alespoň vyvolává otázky.
Možná tedy autorce i Lalemu křivdím, ale s ohledem na skutečné oběti, jsem z této knihy rozporuplně zklamán.

eliášová
06.01.2020 5 z 5

Přečetla celá rodina

AnjaBo
04.01.2020 4 z 5

Poutavě a čtivě napsáno, silný příběh, který člověka vtáhne.

Marcelka-1
03.01.2020 2 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Je nepředstavitelné, co byl člověk schopen zvládnout a vydržet jen proto, aby přežil.