To

To
https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415050/bmid_to-LZb-415050.jpg 4 4878 4878

Derry nie je obyčajné malomesto. Pod jeho povrchom spí prastaré zlo. Vždy keď sa prebudí, na niekoľko rokov rozpúta v Derry a okolí smršť neopísateľných hrôz. Strašná sila, ktorú možno nazvať len To, ovláda obyvateľov, vraždí nevinné deti a zdá sa, že ju neuspokojí nič okrem najvyššej obete. Kto ju prinesie tentoraz? Skupinka priateľov, ktorí v Derry vyrástli, dnes žije roztrúsená vo všetkých kútoch sveta. Sú bohatí, úspešní aj slávni, ale nie sú šťastní. A najmä im chýba veľká časť spomienok na desivé udalosti z detstva. Kto im vymazal pamäť? Ak to chcú zistiť, musia sa opäť stretnúť s pradávnym zlom. Kedysi sa mu dokázali vzoprieť a prežiť. Ale dnes už nie sú deťmi a niečo podstatné, čo im kedysi pomohlo zahnať To, im chýba.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

It, 1986

Adellll
12.01.2019 5 z 5

Jedna z nejlepšich knih S.Kinga. Byla to asi má 7. kniha od autora. Pomalý rozjezd mi vůbec nevadil. Většina postav byla dost sympatická, i když Pennywise byl stejně nejlepší:Ddd. Každá postava měla svůj charakter a příběh, což na knihách SK obdivuju. A teď k té tolikrát zmiňované scéně sexu dětí: Těch pár stránek se dalo přežít, i když kdybych byla autor, asi bych se tak kontroverznímu tématu vyhnula. Celkově byla kniha skvělá a fakt hodně čtivá.

richard7959
06.01.2019 5 z 5

TO je naprostá dokonalost. Mistrovské dílo od mistra hororu.

mirka71
01.01.2019 3 z 5

Tak nějak nevím. Asi to nebyla knížka pro mě. Nevadilo by mi, že má 1000 stran ,kdyby mě bavila, ani zmatené skoky 1957 -1985 by nevadily, ale nějak se mi to zdálo celé přitažené za vlasy, asi jsem to ani nepochopila.
Souhlasim s PetuliX, ,,To" je něco, k čemuž se už nevrátím.

eva3695
01.01.2019 4 z 5

TO se mi velmi líbilo. Mělo to zajímavý příběh a celkově Kingův styl se mi líbil. Jediné co mi vadilo, bylo občas až moc zbytečných popisů a hlavně celkově obsáhlá kniha. Kdyby měla míň stran, byla by skvělá.

ChristineDaee
01.01.2019 5 z 5

Túto hrubiznú knihu som sa pustila čítať plná nadšenia z minisérie s Jimom Currym a tiež z nového filmu s Billom Skarsgårdom. Obe sa mi naozaj páčili, aj keď uznávam, že miniséria mi viac ako horor pripomínala výbornú čiernu komédiu. :D Naopak nový film bol primerane zaplnený ľakačkami a asi by ma až tak neoslovil ak by som nebola (tak ako neuveriteľné množstvo fangirls okolo celej zemegule) očarená z neobyčajne peknučkého klauna. :D Vďaka tomu, že som len chvíľu pred videním filmov prečítala Žiarenie a Miesery, ktoré ma dostali do kolien, pustila som sa do zháňania Toho. Avšak všetky tri výtlačky žilinskej knižnice boli nielen požičané, ale aj zarezervované na tri mesiace dopredu. Čo teraz? V rámci zlepšovania svojich jazykových schopností (a zrejme aj v rámci testovania sily vôle) sa snažím čítať v angličtine. Doteraz to ale boli knihy, ktoré som predtým čítala po slovensky, prípadne krátke poviedky a novelky, ktoré sa dali zvládnuť za chvíľku... A teraz prišiel ten nešťastný nápad! Kúpim si IT v angličtine, filmy som videla teda s porozumením nebude problém. Nesmierne som sa mýlila! King má nesmierne bohatú slovnú zásobu, nezvyčajné slovné spojenia, rád foneticky zaznamenáva rôzne akcenty, nehovoriac o nesmiernom množstve postáv a komplikovaných skokov v čase a priestore a môj výtlačok mal navyše viac ako 1200 strán! Prirodzene najsmutnejšie bolo, že kniha mi ozrejmila, že hlavný záporák nie je žiaden playboy, dokonca je TO zjavne ženského pohlavia! Knihu som prekladala počas čítania všeličím možným a zabrala mi skoro 5 mesiacov. Čo sa týka mojich výhrad k deju, prekážalo mi, že TO na seba často berie podobu príšer zo starých filmov, ktoré som všetky do radu videla a jednoducho si ich neviem predstaviť inak ako vyzerajú v danom filme. Taktiež toľko spomínaná scéna záverečného sexu asi nebola nevyhnutná... ech... Napriek všetkému... TO sa mi naozaj veľmi páčilo. Je absolútne ohromujúce ako veľmi sa mi podarilo zblížiť so všetkými hlavnými postavami, viem všetko o nich, ich rodičoch, ich láskach, ich strachoch, ich obľúbených jedlách... a pritom vo filmoch som si u polovice z nich nezapamätala ani meno. A ani TO nemá byť žiaden playboy, ale prastaré kozmické zlo, ktoré určite nemá slúžiť ako romantický objekt. Po dočítaní som nakoniec ľutovala, lebo keď ste s nejakými ľuďmi tak dlho a toľko spolu prežijete, zaručene vám budú veľmi chýbať.

rutto45
27.12.2018 4 z 5

Druhá kniha od Štefana, ktorá sa mi dostala pod ruku. Priznám sa, že som sa s dĺžkou diela musel popasovať a niektoré strany išli fakt tažko, ale v konečnom dôsledku ma TO neskutočne bavilo. Swingers party pasáž mladistvých obyvateľov Derry a kozmická korytnačka svedčia len o tom, že Štefan bol skutočne pod vplyvom drog keď dielo písal.

tomik2132
25.12.2018 4 z 5

Výborná záležitost. Všude byl příběh. Nebyl problém dočíst a ani jsem neměla pocit, že to v polovině vzdám a hodím ji do kouta. Děsivé, stálé napětí - to je prostě klasika od Kinga. DOPORUČUJU!

Berg1
13.12.2018 5 z 5

Jediná kniha, kterou jsem přečetl třikrát. Poprvé mi bylo deset let, s hlavními hrdiny jsem se ztotožnil a boj proti "zlu" s nimi prožíval naplno. Za mě nejlepší Kingova kniha, výborné postavy i příběh.

el-zbych
08.12.2018 5 z 5

První kniha od Kinga, kterou jsem četl. Musím uznat, že kniha je dlouhá a vleklá, ale čtivá a donutila me vydržet do konce.

Karimah
02.12.2018 3 z 5

Až příliš rozvláčné, ztrácela jsem se v tom. Film je celkem kvalitní zkratka.
Šokoval mě tam ten sex mezi dětmi, ve filmu to nebylo a myslím, že se to do příběhu ani vůbec nehodilo. A musím se přiznat, že jsem tu pasáž musela přečíst několikrát, abych se ujistila, že to opravdu chápu správně.

Maggie28
02.12.2018 5 z 5

Stojí to za to! Jako vse To ale asi neni pro kazdeho. Ne každý ma trpělivost na Kingovo rozepisovani, ale pokud uz jste od Kinga četli něco kratšího, urcite To doporucuji zkusit. Není to jen horor, je to celkove hodne o detsvi a dospělosti. Je to jedna z tech knih se skrytym poselstvim, jejiz precteni v člověku neco zanecha... Jen ten maraton doběhnout az do konce;)

MaggieR
30.11.2018 3 z 5

Bola som zmetená z tejto knihy. Na začiatku som si nevedela zapamätať mená. Veľmi, veľmi veľa mien. Mena ktorých zabil TO. Mená hlavných hrdinov ich prezývky, rodinných členov k tomu súčasnosť a minulosť. Nečítam horory preto neviem čo má správny horor mať, ale čakám vždy niečo čomu je aspoň trošku možné uveriť. Toto bolo celé akési čudné, zvrátené v určitých častiach až choré. Koniec bol pre mňa zvláštny - veľmi.

ttrejby5009
13.11.2018

Co dodat...zážitek který se nedá popsat...Skvooostak. :)

PetrzOlomouce
09.11.2018 5 z 5

Na tuhle knihu jsem se obzvlášt těšil. Už podle zdejších reakcí a hodnocení. Nejdřív jsem se bál toho přeskakování z roku 57 do roku 85, ale to bylo v pohodě. 1100 stran taky není málo. Moc jsem se netěšil na konec, které King moc neumí. Nakonec překvapil i ten konec. Ale co odebrao tomuhle veledílu hvězdu, byl hon a zabíjení TOho.

bukiet
04.11.2018 5 z 5

TO je bezesporu nejlepší Kingovou knihou. Je zde v nejlepším možném poměru spojeno strašidelné s lidským, neboť nejde jen o prvoplánový horor, ale o docela solidní sondu do mnoha lidských duší. A hlavně je to román o dětství. Když jsem před třiceti lety četl To poprvé, byl pro mne hororový motiv důležitější, než popis (ne)idylického dětství hlavních postav a dnes je tomu správně přesně naopak. Jsem rád, že právě i tato kniha patří do Kingova Velkého cyklu Temné věže a až dnes si uvědomuji jak důležité a znepokojivé myšlenky příběh v tomto kontextu přináší. Víme, že v posledním díle Temné věže se objeví postava, jež je pravděpodobně stejného druhu jako bylo TO, alias Pennywise. Je pak otázkou jestli je Dandelo jen podobný, či stejný druh jako To, tedy emocionální upír pocházející z Makrosvěta (Todesovský prostor), nebo přímo jeho potomek. V tom má jasno asi jen Stephen King a možná želva Maturin, která v tomto příběhu hraje důležitou roli, ač pro čtenáře neznalého Velkého cyklu Temná věž, je její přítomnost poněkud matoucí. Všímavý čtenář si jistě všimne i narážek na Růži.
Cesta k Temné věži:
1. Temná věž I: Pistolník
2. Přemístění – povídka (Temné vize)
3. Dračí oči
4. Temná věž II: Tři vyvolení
5. Svědectví
6. Talisman
7. Temná věž III: Pustiny
8. Nezbytné věci
9. Temná věž IV: Čaroděj a sklo
10. Prokletí Jeruzalémské – povídka (Noční směna)
11. Prokletí Salemu
12. Na dobrou noc – povídka (Noční směna)
13. Mlha – povídka (Mlha)
14. To
15. Nespavost

Kapkaa
03.11.2018 5 z 5

Tato kniha se hodnotí těžko. Na jednu stranu tento román zbožnuji na druhou mu nemůžu odpustit pár věcí.
Příběh je poutavý a hlavní postavy jsem si zamiloval a to nejenom ty dětské ale hlavně TO. Nicméně kniha má problém s tím, že je moc dlouhá. Tím nechci říct, že 1000 stránek je k nepřečtení, četl jsem i tlustší bichle, ale v tomto případě jsou některé pasáže moc dlouho natahované. A samotný konec knihy byl podle mě grandiózní, nicmémě jak už tu někdo psal je tam úchylná část, která dost překvapila a né každý jí asi zkousne.
Jinak kniha se čte moc dobře a dokáže být během nočního čtení i strašidelná. Já si tuto knihu dal mezi nejoblíbenější.

stepi08
01.11.2018 3 z 5

Šlo o první čistě hororovou knihu, kterou jsem kdy četl a proto jsem se do ní zprvu pln očekávání pustil. Bohužel asi zůstane jediná. Žánr mě nijak zvlášť nechytil.

Čekal jsem, že se budu více bát (co se hororů týče, nejsem žádný hrdina), ale děsivé momenty byly hned zadušeny sáhodlouhými popisnými pasážemi, které jsem chtěl někdy přeskočit se slovy "díky, já bych si rád taky něco představil sám".

Z konce knihy mám takové smíšené pocity. Vyvrcholení bylo poutavé, ale část se semknutím skupiny při hledání cesty na povrch mi přišla dost úchylná.

Annie_022
18.10.2018 4 z 5

Jediná kniha, kde jsem se vážně strašně moc bála. Strašně. Ale když se blížilo finále, všechno opadlo, podle mne, strašně nedotažené, zdlouhavé a bez pointy. Posledních pár stran bylo dobrých, ale už nevylepšily to zklamání.

jonas4731
12.10.2018 5 z 5

Klasika na poli hororu, Kingův masterpiece, který přes množství stran netrpí tím, že by vás nudil. Číst před spaním není ten nejlepší nápad.

LittleK
10.10.2018 3 z 5

Poprvé jsem zaznamenala upoutávku na nové zpracování filmu, trailer mne zaujal, tak jsem v létě navštívila letní kino a mohu říci, že film mě neskutečně bavil. Na základě mého chvalozpěvu jsem byla k narozeninám obdarovaná touto neskutečnou bichlí. Na knihu jsem se těšila, přestože mě tloušťka trochu odrazovala a musím říct, že v tomto případě by méně znamenalo více. Spousta pasáží je uměle a zbytečně natahována a popisována jako by autor ani nechtěl, aby si čtenář určité pasáže představil či domyslel sám, ptž by to bylo špatně. Hlavní linka byla naprosto dokonalá a děsivá. Bála jsem se sama doma a před spaním jsem ve tmě viděla odporného klauna, ktr mě přišel sežrat, ale závěr byl hodně přestřelený stejně jako opětovné shledání hlavních hrdinů, ktr bylo dost divné. Mezihry mi přišli také nadbytečné. Přestože už je to pár dní, co jsem knihu dočetla, jsem stále v rozpacích, co si o ní myslet. Rozhodně nemohu říct, že bych litovala, že jsem jí přečetla, možná si někdy ještě Kinga přečtu, ale jestli bych jí někomu doporučila? Asi bych si to musela hodně rozmýšlet. Každopádně to byla výzva a úspěšně zdolaná.