To

To
https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415050/bmid_to-LZb-415050.jpg 4 4878 4878

Derry nie je obyčajné malomesto. Pod jeho povrchom spí prastaré zlo. Vždy keď sa prebudí, na niekoľko rokov rozpúta v Derry a okolí smršť neopísateľných hrôz. Strašná sila, ktorú možno nazvať len To, ovláda obyvateľov, vraždí nevinné deti a zdá sa, že ju neuspokojí nič okrem najvyššej obete. Kto ju prinesie tentoraz? Skupinka priateľov, ktorí v Derry vyrástli, dnes žije roztrúsená vo všetkých kútoch sveta. Sú bohatí, úspešní aj slávni, ale nie sú šťastní. A najmä im chýba veľká časť spomienok na desivé udalosti z detstva. Kto im vymazal pamäť? Ak to chcú zistiť, musia sa opäť stretnúť s pradávnym zlom. Kedysi sa mu dokázali vzoprieť a prežiť. Ale dnes už nie sú deťmi a niečo podstatné, čo im kedysi pomohlo zahnať To, im chýba.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

It, 1986

lusidka7636
08.10.2018

Cesta do knihovny za vypůjčením tohoto díla byla jednodušší než se jí prokousat až do konce :-) Původně jsem si myslela,že půjde o párset stránkový rychlohoror,ale tloušťka mě překvapila a děj také.Opět nemohu než hodnotit kladně i když tento žánr nečtu už od základní školy.Ale pořád je to dá se říct klasika na kterou slyší každý kdo Kinga zná.Filmové zpracování nebylo marné,ale vlastní fantazie je lepší,co si budem povídat ;-)

Usignolo
01.10.2018 5 z 5

Teda já byla pos...á až za ušima (promiňte to vyjadřování) :D Nemůžu se dívat na krev a násilí ve filmech, v knize jsem to vždycky snesla. Ale toto byla síla. Asi bych to rychle odložila v rámci zachování duševního zdraví, ale autor to nedovolí, "připne" vás k té knize postavami a jejich příběhy a člověk najednou zjistí, že To chce znát až do konce. Moc se mi líbilo, jak pan King čtenáře na konci "uzdraví" tím, že ho z knihy pomalu vyvede. Nebudu to konkretizovat, to bych vás naštvala :-) Je to často drsné, skoro až nechutné, ale stojí to za To!

kolby
24.09.2018 5 z 5

Fenomenálne dielo, ktoré ma pripravilo o pár nocí spánku. Znepokojujúce, odhaľujúce najtemnejšie stránky ľudského charakteru. Čistá esencia ZLA, temnoty a negatívnych emócií. King je majster kúzelník slova a veľký znalec ľudského charakteru. Kde sa to v ňom berie? Asi má dosť svojich vlastných démonov

Macicekh
16.09.2018 4 z 5

Na tuto knihu jsem se velmi těšila a nezklamala.

JoSvob
15.09.2018 4 z 5

Mam rada kratsi knizky, ale nakonec jsem se dejem prokousala, i kdyz jsem obcas preskakovala nejake odstavce. Hlavni hrdinove mi byli sympaticti, jen jsem se kvůli hustemu textu nekdy nedokazala plne soustredit na obsah. Knizka vsak byla ctiva a na zaverecne hodnoceni ma vliv i film, ktery byl sice v urcitych pasazich osekany, ale bavil me vic nez knizka.

camdy007
09.09.2018 4 z 5

Skvělá kniha až na ten konec. Takhle si podstatu lásky nepředstavuju. Přesto, jsem ráda, že ji mám v knihovně a jsem zvědavá na filmové pokračování.

PetuliX
02.09.2018 2 z 5

Mě osobně se to moc nelíbilo a měla jsem co dělat, abych se tunou stran prokousala. Ze začátku (asi tak prvních 200 stran:D) jsem se ztrácela v popisech osob, ději a přeskakováním z roku do roku. Celkově k tomu nemám ani moc co říct, hrozně se to táhlo, než přišlo něco zajímavého (poutavého a strašidelného). Dočetla jsem to jen díky tomu, že to byl dárek od mamky a zajímalo mě, jak to skončí, abych mohla poreferovat. Byla to má první Kingova kniha, ale myslím, že to není autor ani žánr pro mě, a tak se k němu pravděpodobně ani vracet nebudu....

JelloBiafra
27.08.2018 5 z 5

Jeden z najslávnejších románov Stephena Kinga pojednáva o partii kamarátov, ktorí sa rozhodnú postaviť démonickej entite, ktorá dokáže meniť podobu a priživovať sa na strachu svojich obetí. Kniha je aj cez svoju dĺžku veľmi pútavá a napriek niektorým nudnejším pasážiam dokáže v mnohých momentoch zamraziť, ale naopak inokedy aj dokonalo dojmúť. Veľmi sa mi páči ako tu King zakomponoval motív nesmrteľného priateľstva, ktoré našim hlavným hrdinom pomáha bojovať s dotyčnou démonickou bytosťou. Hlavné postavy sú jeden sympaťák vedľa druhého a každú stránku som im bezbreho fandil. Po prečítaní môžem smelo povedať, že toto je jedna z mojich TOP kníh.

TimeLord
27.08.2018 5 z 5

Horory nejak nečítam ani nepozerám, ale toto ma zaujalo, a rozhodol som sa to prečítať. Skoro 1100 strán, písmen na strane bolo dosť, takže to dalo zabrať. Ale aj tak som to čítal rýchlo, lebo ma to veľmi chytilo. Niektoré veci by mi ani nikdy nenapadli, veľa ich bolo aj zvrátených. Ale neurobil som chybu, že som sa do tejto knižky pustil.

kahuda01
21.08.2018 3 z 5

Četl jsem podruhé asi po třiceti letech, ale můj dojem je poněkud rozpačitý. Poprvé se mi kniha líbila mnohem více (pokud si pamatuji), tentokrát mě moc nenadchla. Zbytečně opakované popisy, neustálé vracení v čase, no a zakončení? Mám trochu pocit jako z dortu Pejska a Kočičky - akorát chleba tam nedali, protože ten pejskové a kočičky tuze moc rádi nemají. Rozhodoval jsem se mezi 3 a 4 hvězdami, ale za dětský sex dávám jednu hvězdu dolů.

Bilky
20.08.2018 5 z 5

"Je TO nějaká příšera" - rozhodl Ritchie TOzier kategoricky. "Nějaká divná přišera. Máme tady v Derry nějakou přišeru. A ta zabíji děti." str.319

Bolo TO vynikajúce ako román, bolo TO skvelé ako film a bolo TO úžasné aj ako 50 hodinová audiokniha. Bolo TO skrátka super!
Prvýkrát som TO čítal pred 23-mi rokmi a vzápätí som TO videl sfilmované ako béčkový horor. Vtedy TO bravúrne stvárnil Tim Curry a v novom remaku z min. roka rovnako exceloval Bill Skarsgård. Obaja predstavovali TO v jeho najčastejšej pozemskej podobe - ako klauna Pennywisa a urobili TO naozaj dobre – ja ako veľký sraľo do cirkusu už nevleziem. TO si píšte!

Priznávam TO bez mučenia: táTO Kingova hrdinská epopeja mi skutočne učarovala a sám autor z nej párkrát čerpal a čo-TO znova použil. A ak pôjdeme po sTOpách do minulosti, dá sa povedať, že TO je do hĺbky prepracovaný light motív z novely TelO, kde sa rovnako detskí outsideri vysporiadavajú s vlastným strachom. Poviedka bola sfilmovaná a film "sTOj pri mne" samotný Stephen vyhodnotil ako TO najlepšie filmové dielo podľa jeho predlohy. Samozrejme toTO "TO" je komplexnejšie a veľkolepejšie poňatá sága o „prvotnom zle“. A práve TO je achillova päta TOhto diela. Vždy som veril Kingovým detským hrdinom a ich strachom a nočným morám, čiastočne sa TO dalo veriť aj ich dospelým dvojníkom, ale podstata samotného TOho, resp „zla“ ako takého – TO už autor išiel až do makrokozmu a podstaty sveta. A tam TO bolo najslabšie...
Napriek TOmu dávam plný počet, pre mňa je TO v literatúre stále jeden z najoriginálnejších psychologických hororov.

ODPORÚČAM každému TO, čo mu patrí:
- malým deťom TO rozhodne neodporúčam – mohlo by im knižné 1050-stranové TO padnúť z police na hlavu a na mieste ich zabiť
- starším deťom TO neodporúčam, lebo by mohli chcieť zopakovať určitú grupensexovú pasáž z knihy, ktorej účel som doteraz ani ja ako starý úchyl a pedofil nepochopil a keby som bol hnidopich, tak by som 1* strhol
- naopak, stredoškolskej mládeži TO vrelo odporúčam, nech vedia že TO čo si myslia, že je šikana, je len dobrácke laškovanie
- dospelákom TO odporúčam aby vedeli, že sa nemajú správať ako keby boli z Derry a že sa im TO môže škaredo vypomstiť
- no a nakoniec dôchodcom TO rovnako odporúčam, nech s láskou na TO spomínajú, že už ako malé deti boli tiež len krok od smrti.

U mňa TO má 95%

sarka9190
17.08.2018 4 z 5

Dala jsem 4 hvězdičky.Jednu za výborně zvládnuté postavy-hrdinové jsou zranitelní,padousi uvěřitelně zlí. Víceméně,co si lidé dělají mezi sebou,netřeba klauna.Druhá za atmosféru,která je tak hustá,ze by se nedala rozkrajet ani motorovkou.Třetí hvězda je za výborné propojení vsech linií až do finále.Čtvrtá je za prvek překvapení u hororu nutnost.A proc jsem nedala pátou?Hlavni padouch je ehm ... TAMTO?To jako fakt?Cítila jsem se,jako když mi vytoužena zmrzlina spadne na zem.

kattyska
13.08.2018 4 z 5

Asi jsem dle hodnocení očekávala víc... Kniha jako taková je dobře čtivá, nicméně stejně jako ostatní je i můj názor, že kdyby měla méně stran, nebylo by to ku škodě.

AURIL
13.08.2018 3 z 5

Nekonečné čekání, až bude naplněno velké očekávání - zhruba tolik k mým pocitům po přečení. Tahle kniha mi zřejmě nesedla tak, jak sednout měla a nebo jsem divná. Myslím, že kdyby měla o nějakou tu stranu méně, rozhodně by to bylo ku prospěchu obsahu - ten by tak měl méně toho, co pro mě bylo zbytečné a více toho, co pro mě bylo čtivé. Za svou soukromou jedničku od Kinga\Bachmana proto stále považuji Dlouhý pochod.

Kat.Ru
10.08.2018 5 z 5

Skvělá kniha!! Napínavé a mladí hrdinové byli úžasní.

klaraj093
10.08.2018 5 z 5

Výborný! Jak jinak od mistra hororu.

Chajda69
06.08.2018 4 z 5

Tlačí pěstmi na ty sloupy a přesto tvrdí, že vidí duchy.

Není to kniha, ke které bych se vrátil. Možná jsem jí četl jako příliš mladý na to, abych dokázal ocenit její metafyzickou stránku, ale něco z ní ve mně určitě zůstalo. Děti dokážou být kruté. Velmi.

sharik
04.08.2018 5 z 5

Je to horror, není to horror? Je, ale to na téhle knize není tím nejdůležitějším. King na jednu stranu totiž umí stupňovat napětí a pracovat s děsem (kterým šetří a dávkuje ho tak postupně, až děs přichází často nečekán a tím působivější), na druhou stranu hororové téma je tu "jen" jakýsi rámec a posouvač děje. Na pozadí příběhu vyvstávají mnohem vážnější otázky, kterým rozsah knihy umožňuje opravdu hodně prostoru, a tak nepůsobí žádné z témat uspěchaně. King otevírá vážné otázky jako je rasismus, sexuální zneužívání (a vlastně sexualita obecněji), šikana, postavení ženy, vztahy dětí a rodičů, či vůbec vnímání dětí dospělými a naopak vnímání dospělých dětmi. Zajímavé jsou také metafyzické narážky v textu (zvlášť úvahy ke konci, např. popis Jiného, které nevychází u Kinga z Boha, ale naopak z konceptu absolutního Zla, v tomto případě personifikovaného absolutního Zla). No a pak jsou tady dvě témata nejdůležitější: prvním je dospívání a tím druhým (i když to zní jako strašné klišé) pevnost a hodnota přátelství. Proč to ale není v téhle knize kýč, nýbrž strašně silné téma? Protože málokdo to umí podat jako King v To. Vy totiž během čtení téhle knihy ty postavy skutečně poznáte, oblíbíte si je a vlastně pochopíte. 1092 stran nabízí dost prostoru, aby se z hrdinů knihy stali pro čtenáře "staří známí", a tak konec, který je hořkým happy endem, zanechá dobrý pocit, ale zároveň jistý smutek. Proč? To bych prozrazoval příliš, takže to (To?) musíte poznat sami ;).
Jen je škoda, že překlad má několik nehezkých nesmyslů, když očividně překladatel nepochopil kontext, nebo neznal reálie. Překlepy (hlavně na konci knihy) a chyby v sazbě by také stály za větší péči a vyřešení před tiskem.

technik1965
01.08.2018 3 z 5

Strašne veľa opisovačiek. Dočítal som to len preto, že som bol zvedavý ako sa to skončí. Toto asi nieje môj žáner.

jaroiva
28.07.2018 5 z 5

Zajímavé, jak v této knize vidí každý něco jiného.
Pro mě to není horor, ale román. Román o přátelství, které přetrvá léta a které stojí za to si udržet.

Nejvíc hororové mi tu připadají některé rodinné vztahy.
Linku s Tím vnímám jako nutný rámec knihy, který pro mě ale není tím hlavním tématem.
Kniha má určitě zajímavou atmosféru, nebavilo mě jen pár bojůvek s Henrym.
Film se nechystám shlédnout, možná právě proto, že nevím, kterou rovinu si vyberou tvůrci (resp. tuším, že jinou, než tu, kterou v tom vidím já :) ).