Úvod do současné filosofie
Miroslav Petříček
Tyto přednášky nechtějí být více než pokusem o elementární přehled některých filosofických směrů a problémů XX století. Nejsou vyčerpávající, a to hned ve dvojím smyslu. Neboť nepokrývají celou současnou filosofii a u jednotlivých filosofů či filosofických ikon akcentují pouze některé (byť, jak se domnívám, základní) myšlenky. Jejich jediným smyslem je tedy to, aby byly brzo nahrazeny přehledem objektivnějším a důkladnějším. A ještě něco. Chci poděkovat svým posluchačům za pozornost, se kterou tyto přednášky sledovali a která mne příjemně překvapila, neboť ne vždy se mi podařilo vyložit problematiku přístupnějším způsobem. Pokud je však tyto přednášky inspirovaly k tomu, aby se s tím, co je zaujalo, začali seznamovat blíže, jsem spokojen, neboť pak tento cyklus splnil svůj účel.... celý text
Přidat komentář
Jedna z nejsložitějších knih, co jsem kdy četl. To bude asi jejím tématem. Ale k věci...kniha je přehledně členěná, přednáška jsou "tak akorát" dlouhé, jen ten formát...
Na tuto knihu se musíte "naladit", udělat si čas a "otevřít mysl"...sklenku vína bych k ní nedoporučoval, nebo vlastně ano...
Díky této knize se mé myšlenky o filosofii 20. století zase trošku více uspořádaly. Přednášky jsou tak akorát dlouhé (resp. krátké), aby člověk pochopil základní myšlenku a zároveň o ní dokázal i samostatně uvažovat, ale aby zároveň nebyl zahlcen množstvím (pro studenta) neuchopitelných pojmů.
Jak díky zajímavosti filosofie 20. století, tak především díky autorovi a jeho přístupu vyučujícího, mohu knihu pouze doporučit. :-)
Povinnost pro všechny studenty filosofie (a pro všechny, kteří chtějí mít alespoň základní přehled o filosofii 20. století). Opravdu současnou filosofii v knize ale nenajdete, název je tedy lehce zavádějící.
Prijemny exkurz do soucasne filozofie a jejich vychodisek. Kniha je ctiva, myslenky velikanu jsou podavany velmi srozumitelnou formou.
Poctivý koncetrát z filosofie. Jedna z mých nejoblíbenějších filosofických knih. Jako úvod to má kupodivu široký záběr. Doporučuji.
Proč je v názvu slovo „současné“ uvedeno v závorce? Ten, kdo si tuto knihu přečte, zjistí, že podle autora je filozofie stejná jak v antice, tak i v dnešní době. A pak také podle Petříčka nemá smysl zabývat se otázkou, čím se filozofie zabývá, protože kdybychom se na ni pokusili odpovědět, ztratili bychom se v labyrintu - spleti filozofických systémů. Podívejte se tedy na jednotlivá témata, která nám autor předkládá a zjistíte, že se postupně začnou "otevírat" ... a ... pak objasňovat ... proto začíná Platónem a jeho mýtem o jeskyni, je to "symbol filosofie samé, je v něm znázorněno jak její tajemství, tak její dramatičnost“ ... tady končí mýtické chápání světa ( kde neklademe žádné otázky, protože odpovědi jsou dány předem) a ... protože svět se problematizuje a my lidé jsme si začali klást otázky ... vzniká filozofie: „Tedy je svět filosofie světem ne-jistoty proti dřívějšímu světu jistoty.“
S Platónem si tedy vymezíme "hranice našeho světa" a my se můžeme začít ptát :-)... a jak se nám témata budou odkrývat ... postupně hledat odpovědi :-).
Myslím, že hlavním smyslem tohoto Úvodu je ... abychom chtěli víc ... víc otázek a víc odpovědí :-).
Úvod do současné filozofie?
A která je to ta současná filozofie?
Vývojově už se i filozofie dostala do Pascalovi pasti. Takže je vesměs eklektická.
Studovaní filosofové nemohou od této knihy čekat zázraky, funguje spíš, jak již název napovídá, jako takový úvodník pro začínající zájemce o tuto oblast lidského poznání. Přestože není nijak zvlášť čtivá, má ucházející délku a odnesl jsem si z ní víc než ze všech hodin filosofie na střední škole.
Autorovy další knížky
1997 | Úvod do současné filosofie |
2009 | Myšlení obrazem |
1999 | Eseje o nedávné minulosti a blízké budoucnosti |
2008 | K čemu dnes humanitní vědy? |
2018 | Filosofie en noir |
"Úvod do současné filosofie" od Miroslava Petříčka je kniha, která se snaží přiblížit čtenáři základní myšlenky a problémy současné filozofie. Kniha je rozdělena do několika částí, v nichž se autor věnuje různým tématům a filozofickým směrům.
V první části knihy Petříček vysvětluje, co je to filozofie a jaké jsou základní otázky, kterými se filozofové zabývají. V další části knihy se autor věnuje existencialismu, fenomenologii a hermeneutice, které jsou podle něj v současné filozofii velmi významné. Následují kapitoly o analytické filozofii, poststrukturalismu a feministické filozofii.
Petříček se v knize snaží ukázat, jak filozofie ovlivňuje naše chápání světa a jak může pomoci přemýšlet nad aktuálními společenskými otázkami. Kniha je psaná srozumitelným jazykem a vhodná pro čtenáře bez předchozího filozofického vzdělání. Je vhodná pro ty, kteří se chtějí seznámit s různými filozofickými směry a přístupy.