Válečný deník

Válečný deník
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/502001/valecny-denik2Dml9G-d1e-.jpg 4 127 127

Pomocí deníkových záznamů přibližuje George Orwell válečné roky 1940 - 1942 z prostředí Británie. Na pozadí všedních dní popisuje německé bombardování Londýna, napjatou politickou situaci, pokrytectví anglické vyšší třídy a přidává i své osobní úvahy a inspirativní myšlenky.

Literatura světová Válečné Biografie a memoáry
Vydáno: , Fortuna Libri (ČR)
Originální název:

My Country Right or Left, 1940–1943. Vol.2-Essays., 1968


více info...

Přidat komentář

StrYke
15.06.2024 3 z 5

Válečný deník není přirozeně příliš čtivý. Je to totiž deník. Vedený během 2. světové války. Proto mi přijdou komentáře, že je příliš "faktografický", zcestné. Pravdou ale je, že se mi tato publikace těžko hodnotí. Protože její obsah dnes není tak aktuální, neinformovaný čtenář se velmi lehce ztratí ve spoustě jmen a názvů, kterých je na každé straně tuny. Je ale zajímavé číst svědectví z první ruky, jak válku vnímali a žili běžní Britové. Člověk si pak uvědomí, že navzdory častému konstatování kdejakých rozumů, že lidstvo je stále horší a horší, jsou lidé stále stejnými lidmi. Pro příklad paralela mezi plynovými maskami během 2. světové války a chirurgickými rouškami během covidové pandemie: První byli "nepřátelé" ti, co ji nenosili, a za krátkou dobu ti, co ji nosili.

tittanie
14.06.2024

Určitě jsem ráda, že jsem si knihu přečetla, ale určitě z ní nejsem tak nadšená jako třeba z Farmy zvířat nebo 1984.
Deníky jsou zajímavým pohledem na válku z pohledu Angličana.


martin6849
15.04.2024 3 z 5

Je zajímavé číst, jak průběh války Orwell viděl a jak se v odhadech pletl nebo nepletl. A taky jak čekal socialistickou revoluci ve Velké Británii (a nedočkal se). Takže v tom je kniha super.

Z druhé strany kniha není zrovna moc "čtivá" a změť jmen, která mi nic neříkají, tomu nepomáhá. Rozhodně nemůžu říct, že bych si to čtení užil. Hold Katalánsku se četl mnohem mnohem lépe.

Navíc je škoda, že Orwell nepsal své deníky pořádně (tzn. že prostě skončil uprostřed dění), protože by mě zajímaly jeho názory na pokračování.

burg
14.02.2024 3 z 5

Výzva 2024 - Kniha, jejíž děj se odehrává během války.
Ano, občas zbytečně faktografické, na druhou stranu zajímavá sonda do života "obyčejných" lidí. To, jak se připravovali na budoucí invazi Německa do Británie (přijde mi, že po téměř pětaosmdesáti letech se v armádě moc nezměnilo), to jaká byla nálada během bombardování Londýna atd.
Bohužel mě celkem zklamalo autorovo těžké levičácké myšlení.

Zajímavé postřehy:
- Nikdy bych si nedokázal představit, že se dožiji toho, aby mne dělostřelecká palba nudila, ale stalo se.
- Nevyslovitelná deprese, když každé ráno podpaluji v kamnech loňskými novinami a vždy na krátký okamžik zahlédnu, jak se nějaký optimistický titulek mění v dým.
- Veškerá propaganda je lež, i když se říká pravda
- Dle propagandy Němci zabili už nejméně deset milionů Rusů (v roce 1940) a Rusové naopak postoupili na západ až někam daleko na širý Atlantik...

tomas6658
21.01.2024

Soubor deníkových záznamů z prvních tří let 2. světové války – pokrývající období od 28. května 1940 do 15. listopadu 1942 – od počátku evakuace britského expedičního sboru z pláží Dunkerku po znovudobytí Tobruku spojeneckou armádou. Naprosto brilantně napsaná sonda do každodenního života v obléhané Anglii z pera jednoho z nejvýznamnějších a nejzásadnějších spisovatelů 20. století.

Deníky pokrývají chronologicky události z různých oblastí života ve válečném Londýně a Anglii – od detailního popisu německého bombardování Londýna, politickou situaci Anglie, mezinárodní vojenské a politické dění i situaci v zázemí – všímající si každodennosti života země ve válečném stavu. To vše je okořeněnou spoustou autorových trefných analýz, glos a hodnocení, které kriticky hodnotí vnitropolitické dění (inklinace části politických i ekonomických elit k fašismu, všeobecných chaos ohledně organizace britské armády i domobrany, přehmaty v oblasti státní propagandy a cenzury, kritika stalinismu a jeho anglických satrapů v podobě komunistické strany Anglie, kritika vojenského velení armády, rezignovanosti a zaslepenosti významné části společnosti). Orwell se v srpnu 1941 navíc stává redaktorem rozhlasového vysílání BBC (sekce pro vysílání do Indie) a poskytuje tak komplexní rozbor situace ohledně snah Anglie zachovat si Indii jako kolonii, fiaska vyjednávání a situace indických domácích i exilových politiků a intelektuálů. Deníkové záznamy končí v době po znovudobytí Tobrúku – vítězstvím britských a spojeneckých vojsk v Egyptě.

Výrazný přínos tohoto díla vidím hlavně v autorových poznámkách a postřezích, které velmi trefně analyzují a kritizují mnohé události v rámci zachyceného období. Mezi výrazné patří mimo jiné kritika britské vlády a establishmentu, ve kterém byly na začátku války silné hlasy podporující uzavření separátního míru s hitlerovským Německem a shovívavého přístupu k dalším fašistickým diktaturám (Španělsko, Itálie). Působivá je také kritika stalinismu a anglických komunistů – autor pokrývá zásadní aspekty paktu Molotov-Ribbentrop, zrůdností i paradoxy stalinského režimu i pokrytectví v podobě dojednání „spojenectví“ mezi SSSR a Anglií v době napadení Sovětského svazu nacistickým Německem v červnu 1941. Tím (a dalšími záznamy nejen v deníku) se vyvrací mnohokráte opakovaná lež, že Orwell byl komunista nebo příznivec Sovětského svazu. Autor zachycuje i události kolem vyhlazení Lidic nacisty 10. 6. 1942 a přikládá další zvěrstva, která se udála v období před ní i v rámci průběhu války. V neposlední řadě mi přijde brilantní analýza společenských nálad (autor si všímá všeobecné morální rezignace a změn nálad ve společnosti – od intelektuálů a elit, přes široké společenské masy) – sympatie mnohých s fašismem a nacismem, pokrytectví v podobě rychlých změn politické linie vládních i opozičních politiků i komunistické strany Anglie, řízené Kominternou, kritika církevního pokrytectví. Velmi zajímavá je také kritika válečné propagandy a cenzury – tu autor shrnul mj. do následujících citátů: „Veškerá propaganda je lež, i když se zrovna říká pravda.“ „V tomto labyrintu lží, v němž dnes žijeme, se nejméně věří vysvětlení nabízejícímu se jako nejpravděpodobnější.“ V mnoha ohledech se jedná o velmi osvěžující pohledy na válečné dění nejen ve Velké Británii. Orwell ve svých vojenských analýzách (byl aktivním členem vojenské domobrany, i přes své tehdy již tuberkulózou podlomené zdraví) navíc v několika případech předpověděl či správně určil následné dění na různých bojištích války a dokázal poukázat na mnoho špatných rozhodnutí. Tleskám Vám, pane Blaire.

Winster
13.08.2023 4 z 5

Dosti faktografické, až to je občas na škodu...

bookcase
03.05.2023 5 z 5

Každodenní střípky z válečného života, které Orwell glosuje věcně, občas s dávkou suchého anglického humoru.

whiolet
10.12.2022 3 z 5

Neurazí, nenadchne.
Zajímavé postřehy, o dost jiná "válečná" tvorba než na, kterou jsem zvyklá.

jindrich7442
08.12.2022 4 z 5

Je úžasné kolik situací, výroků a pasáží těchto knih naprosto dokonale sedí na dnešní dny, dnešní témata. Jak je chování společnosti - vlastně na příč uplynulému bezmála století - prakticky konzistentní. To jak události a osobnosti tehdejší doby mohli být společností vnímány - bagatelizovány. Přesto si dnes nedovolíme jakkoliv pochybovat... Je i v tomto tatáž paralela? Budou události dnešních dní, které jsou společností kritizovány a odsuzovány mít stejný důsledek? Počkejme si... nebo? poučme se?

ivokick
08.12.2022 5 z 5

Skvělá kniha. Skvělá! Je krásně vidět, jak moc se lidé mýlí v tom, kam se bude budoucnost vyvíjet. Jak náročné je odhadnout další vývoj světových událostí. A nezáleží na tom, jestli je člověk vzdělaný literát nebo ne.

Orwellovy deníkové zápisky z druhé světové války taky velmi zajímavým způsobem ukazují, že pro Británii byl v průběhu války zásadní vývoj ne na kontinentu, ale v Indii, na Blízkém východě a v severní Africe. Minimálně jeho záznamy o tom vypovídají.

Další část zápisků se týkala běžných každodenních věcí. Jak lidé reagují na nálety v Londýně, zda je dostatek potravin, jak se Británie připravovala na německý útok či jak válka dopadá na psychiku a pracovní výkonnost. Ze zápisků jsou jasně patrné Orwellovy levicové nálady. Očekával, že tváři v tvář válečnému strádání musí v Británii dojít k revoluci, jelikož nejbohatší část společnosti nebyla ochotna být solidární s lidem.

Jak vidíme, nebyla to jediná věc, ve které se tento výjimečný spisovatel mýlil.

Knihu doporučuji všemi deseti.

Clivicus
20.09.2022 4 z 5

Vidět válku těmahle očima se nenaskýtá každý den. Je zajímavé, jak si na válku všichni v Londýně takřka zvykli. Se zálibou jsem četl detektivní činnost Orwella, kterak mnohé noviny zkoumal a mnohých lidí se vyptával, z čehož lze utvrdit Orwellovu horoucí touhu po pravdě.
Jednou nevýhodou pro nás čtenáře je, že Orwell svůj deník nepsal pro nás, nýbrž pro sebe (tak trochu definice deníku), tudíž nám nezbývá než ob stránku se naklánět do poznámkového aparátu, abychom měli alespoň nějaké plytké ponětí o tom politikovi, o tamtom ministrovi a o oněch novinách, tj. o okolnestoch Orwellovi samozřejmých.


(spoiler) - Nečekal jsem, že narazím na Lidice.

TaťkaMF
17.07.2022 4 z 5

Přiznám se, že mám Orwella velmi rád. Bylo tedy zajímavé proniknout o něco víc do jeho soukromí. Nešlo ani tak o jeho názory, které jsem již před čtením znal, ale zejména o jeho bezprostřední vnímání válečných okolností. První část se mi možná líbila o něco víc. Orwell zde o dost víc popisuje každodenní život v Londýně během německých náletů, náladu společnosti či různé politické prognózy do budoucnosti. V druhé pak spíše komentuje situaci mezinárodní, na což měla určitě velký vliv jeho práce v BBC.
Na deníku mě ale nejvíce zaujala Orwellova schopnost pracovat se zprávami v novinách, rozhlasu či z hovoru kolemjdoucích. Samozřejmě byl v tisku zběhlý a uměl celkem dobře odhalit, z jakého důvodu určité noviny píší o určité věci. Někdy se také mýlil, ale přístup s jakým se ke médiím stavil, by měl být vzorem i v dnešní době.

ArthasKarfa
07.05.2022 3 z 5

Trošku jsem se trápil s velmi zdlouhavým poznámkovým aparátem a opakující se tématikou bombardování a s problémy s ostřelovaným Londýnem. Nicméně celá řada skutečností pro mně byla nová.

Winster
22.02.2022 4 z 5

Jiný pohled na válku z ,,tepla,, Londýna.

martinekczech
28.05.2020 4 z 5

Přesně tak neurazí, ale také nezklame.

JurijMilkovic
15.01.2020 5 z 5

Kniha nikoho nezklame

poz3n
22.11.2016 4 z 5

Kniha mi pár let ležela doma v knihovně a před tím, než jsem se do ní, vlastně napůl z donucení, pustil, pořádně jsem ani nevěděl o čem by měla být. Když jsem tedy konečně zjistil, že Orwellův Válečný deník je zcela nečekaně jeho válečným deníkem, neměl jsem vůbec představu, jestli mě něco podobného může bavit. K mému velkému překvapení ano. Orwellovo zápisky jsou mixem popisu běžného života válečného Londýna, světového politikaření a velmi zajímavých osobních úvah. To vše získává nadstavbu tím, že tyto světové události prožíval a v tu chvíli do svého deníku poznamenával někdo jako Orwell. Je zajímavé porovnat deník s deníkem Anny Frankové. Oba autoři psali deník, psali ho ve stejné době, v Evropě a týkal se stejného světového konfliktu. A jak moc rozdílné světy oba deníky zachycují.

Ruzaaa
29.08.2016 5 z 5

Vidět válku očima lidí, kteří ji zažili, je vždy přínosnější než učebnice dějepisu. Dozvíte se, že život jde dál, i když se ve vaší zemi a kolem ní válčí, musíte řešit každodennosti. Pro mě velmi zajímavým poznatkem je analýza chování lidí ze všech společenských tříd, nesouhlas s vládou, která jen žvaní a nekoná. Připomíná mi to současnost...

jarmik
22.01.2014 5 z 5

Bylo to pro mě přínosné čtení: jednak mám dojem, že to pěkně dokresluje 1984, a jednak je to další střípek do pochopení Anglánů.

Žánr deníku p. Orwellovi vysloveně sedl a byl si toho zjevně i sám vědom, když i jeho nejslavnější román je vlastně rozšířený deník. p. Winstona Smithe.

eraserhead
06.09.2013 5 z 5

Patrně nejlepší Orwellovo dílo, co jsem do něj zatím četl. Snad proto, že to není beletrie, ale vychází to přímo z něj a nijak se to nesnaží literárně uhladit. Pohled na válku z opravdu nezvyklého směru, nezvyklým způsobem. Takhle se na válku ještě nedívala patrně žádná jiná kniha, kterou jste o ní četli. Prakticky na každé druhé stránce citováníhodné myšlenky, závěry, postřehy a názory (za všechny jen jeden postřeh: "Veškerá propaganda je lež, i když se zrovna říká pravda."). Jestli jste ještě nečetli jeho 1984 ale chystáte se na to, doporučoval bych nejdříve si přečíst tohle, protože to mnohé věci z 1984 hází do trochu jiného světla, než je obvykle zmiňováno, protože tyhle jeho deníky jasně ukazují, že 1984 není kritikou JEN bolševické diktatury, ale mocenských diktátorských ambicí prakticky jakéhokoliv myšlenkového, sociálního i politického směru.