Vrány

Vrány
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/539377/bmid_vrany.jpg 4 3880 3880

Dvanáctiletá Bára si na prahu puberty připadá osamělá, jenže ne tak jako její dospívající vrstevníci běžně čelící nepochopení. Ona vážně sama je. Matka ji ustavičně srovnává se starší sestrou, která dělá „všechno líp“, otec své chování k ní mění podle toho, jestli se ženský zbytek rodiny zrovna dívá, a Bářinu výtvarnému nadání doma nikdo nevěnuje pozornost přesto, že ve škole na její kresby pějí ódy. Opakovaná a dobře míněná doporučení ohledně rozvíjení dívčina talentu ze strany učitelů mají ale velmi netypický dopad… Šrámy a stíny na duši se vrší a s nimi i temnota hluboko v Bářině nitru. Jedinými jejími důvěrnicemi se stávají vrány hnízdící před okny v parku. Jaké by to vlastně bylo být vránou?... celý text

kiki11
09.01.2021 5 z 5

Neskutečně silná kniha. Jedna z těch, od kterých se nemůžete odtrhnout. Bylo mi Báry hrozně líto, její rodiče by zasloužili ránu - nesnesitelná a vzteklá matka, neustále protěžující druhou dceru, a násilnický otec s chlípnými sklony. Nejhorší je představa, kolik dětí asi ve skutečnosti zažívá takové útrapy a nikdo to neví.
Konec mě překvapil, čekala jsem nějaké racionální řešení celé situace. Knížka se mi ale četla moc dobře, protože autorka píše velmi čtivě, takže nemůžu jinak, než hodnotit plným počtem hvězd, i když jsem si zakončení představovala jiné.

Sarah01
09.01.2021 5 z 5

Mně se styl psaní autorky moc líbí, i když u Dědiny mi chvilku trvalo, než jsem si zvykla.
Tento příběh by si měla přečíst každá matka, nejen ta budoucí. Kolik dětí asi takhle pořád žije a kolik takhle prožilo dětství dnešních dospělých...

janka3232
09.01.2021 4 z 5

Skvěle napsané. Trochu moc uspěchaný konec.

Makkys
08.01.2021 2 z 5

První kniha roku 2021 a jedno velké zklamání. Kniha byla všude tolik vychvalovaná a já se na ni opravdu těšila. Styl jakým byla kniha napsaná mě moc neseděl i když se musí nechat že se to dobře četlo.
Hlavní hrdinky Báry mě bylo líto, její matka byla hysterická kráva a to ona by si zasloužila dostat výprask. Otec byl vůl který vše řešil násilím místo aby se postavil za dceru. A co se tyče sestry tak to byla vypočítává potvora. Neměli by být sourozenci při sobě?! Opravdu to neměla Bára lehké a při tom byla tak chytrá a talentovaná. Byla ve věku kdy potřebuje matku aby ji vše vysvětlila nebo pomohla a ne aby na ni furt rvala ze děla všechno špatně nebo že smrdí potem. Bylo to opravdu hrozné.
Ale i tak prostě v tom nevidím nic tak světoborného za mě průměrná knížka. Styl jakým kniha byla napsána mě nesedla. A slovo pipinka mě hodně iritovala.

Val
08.01.2021 5 z 5

Přečteno za večer. Neuvěřitelně silná kniha. Naprosto nechápu postoj matky , nejen k Barunce, ale ke všemu kolem. Evidentně zatrpklá a nepříliš šťastná žena, která kope kolem sebe a jediná bytost, která je tohoto ušetřena je protěžovaná starší dcera. Otec násilnický slaboch, který se ke konci knihy začal vybarvovat ještě hůř . A do toho všeho talentovaná Bára, která vlastně vůbec nic nedělá špatně ... Člověk po přečtení dlouho přemýšlí, kolik takových nešťastných dětí chodí po světě ... Doporučuji .

Mayaotzin
07.01.2021 5 z 5

Nedalo se od toho odtrhnout i když mi z toho bylo na nic. Celou dobu jsem čekala, co vyvede otec. No, tohle si už nikdy nechci zopakovat. I slzy na krajíčku byly.

Ajda300
07.01.2021 5 z 5

Panebože. Tahle kniha mě emocionálně totálně rozsekala.
Autorka popsala rodinné prostředí tak skutečně a reálně, že se mi dělalo až špatně. Matku jsem z duše nenáviděla a otce bych nejradši shodila z útesu. Vlastně většina dospělých se tu chovala tak strašně nezodpovědně a jako by snad schválně přehlíželi problémy, které se v tom rodinném kruhu děly.
Četlo se to velmi rychle - přečetla jsem to za hodinu a půl - ale i přesto jak je kniha útlá, byla velmi silná a popsána velmi znepokojivě.
Doporučuju.

Datermatis
06.01.2021 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Skvěle napsaná, bohužel od začátku do konce smutná.

denuliiina
06.01.2021 3 z 5

Zvláštní a smutná knížka o nelehkém vztahu mezi dcerou a matkou. Důvod proč jsem knihu neodložila v půlce, je nejspíše absurdita mnoha situací, při kterých jsem si říkala, kam to vede? jak tohle může dopadnout? Postrádala jsem vysvětlení toho, proč je matka taková jaká je, proč upřednostňuje jednu dceru před druhou. O charakteru otce ani nemluvím. Podle hodnocení ostatních jsem bohužel čekala lepší knihu, takže za mě zklamání.

lost.in.books
05.01.2021 5 z 5

Hodnocení: Po knize Vrány jsem pokukovala již delší dobu a když jsem si všimla,že jí mají u nás v knihovně, tak jsem neváhala a dala jsem si na knihu rezervaci.
Na první pohled mě zaujala samotná obálka , která byla opravdu nádherná.
Začátek knihy je doplněn o krásné ilustrace a dělají tak knihu ještě zajímavější.
Knihu jsem zhltla za jeden den -odpoledne +večer . Nemohla jsem se od knihy odtrhnout a potřebovala jsem vědět,jak to vše dopadne, též díky tomu že byly stránky menšího formátu se to četlo ještě rychleji.
Také chci říci,že tato kniha je strašně důležitá a měl by si jí přečíst snad úplně každý,protože toto téma obsažené v knize by se nemělo podceňovat.
Kniha neskutečně rychle ubíhala ,byla sice psána nespisovným jazykem ,ale musím říci,že se mi ten nespisovný jazyk do této knihy hodil a díky tomu se četla ještě o poznání rychleji.
Ihned jsem si oblíbila hlavní postavu z celé knihy - Báru a ihned jsem začala nesnášet její matku a její chovaní mi strašně lezlo na nervy a měla jsem chuť jí přerazit . Po přečtení mě přepadl smutek, byl to neskutečně smutný příběh,bylo mi Báry neskutečně líto - byla přehlížena ,bita a podceňována,přitom byla šikovnější než její sestra,kterou jsem také moc nemusela . Bára uměla nádherně kreslit a jedinou podporu nalézala v učiteli výtvarky , ale to nestačí ani zdaleka,když doma zažívá peklo.
Kniha byla psána z pohledu Báry a z pohledu matky ,která mi stránka od stránky byla tím méně sympatická . Líbilo se mi,že byla kniha psána ze 2 pohledů na věc.
Kniha Vám zabere minimum času a měli byste si jí přečíst - DOPORUČUJI!

Jana512
05.01.2021 5 z 5

Nevím, nenacházím slov. Velmi čtivě psáno, ale závěr je nečekaný. Je mi líto dětí, které nezakusí rodinnou pohodu a lásku rodičů.

novina
05.01.2021 5 z 5

Při čtení mi bylo hrozně líto, že tohle musí dítě prožívat. Dělat takové rozdíly mezi dětmi, proboha co je to za matku?

VeronikaAug
04.01.2021 4 z 5

Dávám vysoké hodnocení, jsem ráda, že jsem knížku četla, ale už žádnou takovou číst nechci. Příběh je prostě výsek ze života jedné rodiny, doufám že ne úplně typické. Asi má sloužit k zamyšlení a u mě to tak zafungovalo, za to dávám ty hvězdy. Sama mám 2 dcery, tedy v mladším věku, ale už teď je znát, že jedné rozumím dost a druhé málo. Samozřejmě se tím trápím, chci rozumět oběma, ale povaha mého staršího dítka je tolik jiná od mojí, že do ní prostě nevidím. I já to tak se svojí mamkou měla a mám. Ale my se všechny snažíme, chce to na tom pracovat a po přečtení knížky mi došlo, že to chce na tom pracovat OPRAVDU HODNĚ, na ničem jiném v tom životě přece nezáleží zdaleka tolik. Stejně jako ta matka v knize bych ráda, aby po sobě děti uklízely a pomáhaly, taky se dokážu rozkřičet, ale už když vyvádím, lituju toho a na dcery bych nevztáhla ruku, pro pána krále jak vůbec mohli! To jaké dělali rozdíly mezi dětmi a náznak snahy o zneužívání otcem ani nebudu komentovat, rvalo mi to srdce. Všichni se na děti někdy zlobíme a i oprávněně , ale pokud je člověk dement, dokáže to bohužel dotáhnout i do tohohle levlu. Pro mě je poselství téhle knihy jasné - až ti bouchnou saze, zastav se, zvaž to, vydoluj ze sebe rozum, uvědom si, že svoje dítě miluješ a nebuď dement! .... Nelíbilo se mi to, ale přečíst doporučuju.

Majkyna
04.01.2021 5 z 5

Na malé ploše skvěle vykreslený smutný příběh.

_Brunetka_
04.01.2021 5 z 5

To, co tady autorka dokázala dát na tak malý rozsah, je neuvěřitelné a věřte mi, že se vám u toho nejednou sevře žaludek. Petra Dvořáková má kromě toho poměrně dost návykový styl psaní, díky kterému se Vrány četly opravdu jedním dechem (taky vás k té knize slušně připoutá, ehm ehm). Postavy byly naprosto geniálně vykreslené a onen krátký rozsah je nijak nepoznamenal. Příběh jako celek vám nedokážu dost dobře popsat, protože je to něco nepředstavitelného, ale zároveň nesmírně důležitého – a pravděpodobně vám po celou dobu čtení bude trhat srdce. Na čem tahle kniha podle mě ale nejvíce stojí, jsou emoce (a že z vás jich dostane opravdu hodně) a zároveň na poučení, které si z nich odnesete. Já osobně jsem měla při čtení chuť řvát, utopit se v slzách, hystericky se smát, mlátit hlavou o zeď, knihu vyhodit z okna,… chtěla jsem skočit do příběhu a nakopat prdel matce Báry, protože to byla tak hrozná svině bez citů a mělo by jí a jí podobným být zakázáno pořizovat si děti. Katka byla taky celkem na ránu a Báře jsem chtěla poskytnout to nejvřelejší objetí. Tohle mnou jednoduše dost otřáslo a představa, že by se tohle opravdu dělo, je pro mě maximálně děsivá. Takže doufám, že je tenhle příběh spíše přitažený za vlasy. Možná bych tady jen mírně vytkla konec knihy, který mohl být lepší. Každopádně přečtení tohohle díla vám i tak vřele doporučuju, tenhle zážitek je totiž vážně důležitý. Bez váhání bych zařadila knihu do povinné četby.

ElCondor
04.01.2021 5 z 5

Velmi silný příběh. Závěr jsem již v průběhu čtení lehce očekával, ale přesto - anebo možná právě proto - mne dost zasáhl.

Majký_
04.01.2021 5 z 5

Přečteno za jediný večer. Velmi uvěřitelný a o to smutnější příběh...

Lejčís
04.01.2021 5 z 5

Tahle kniha je nádherným a zároveň hrozně smutným příkladem toho, co se může stát, když dítě dlouhodobě nedostává lásku a podporu od těch, kteří mu mají být nejbližší.

Hanuja
03.01.2021 5 z 5

Knihu jsem přečetla za jediný den a jedním dechem. Je to útlá novela, ale vydá za pětiset stránkový román. Bylo mi smutno, zle a stydno za některé rodiče. Věřím ale, že tohle se děje ve více českých rodinách za zavřenými dveřmi. Závěr knihy mi připadal velmi, velmi krutý.

VeronikaZ
03.01.2021 5 z 5

Knihy od Dvořákové se mi čtou těžko. Dědinu jsem kvůli tomu dokonce nedočetla, protože víc stránek lidské hlouposti už jsem nesnesla.

Vrány by asi skončily podobně, kdyby byly delší. Dvořáková drsně popisuje něco, co bohužel není vůbec neobvyklá česká rodina. Dítě si pořídí každý hlupák a psychopat, přenáší na ně své chování a když už si toho někdo všimne, sociálka je na ně stejně krátká... Knížka ve mě zanechala pocit bezmoci a vzteku.