Vrány

Vrány
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/539377/bmid_vrany.jpg 4 3880 3880

Dvanáctiletá Bára si na prahu puberty připadá osamělá, jenže ne tak jako její dospívající vrstevníci běžně čelící nepochopení. Ona vážně sama je. Matka ji ustavičně srovnává se starší sestrou, která dělá „všechno líp“, otec své chování k ní mění podle toho, jestli se ženský zbytek rodiny zrovna dívá, a Bářinu výtvarnému nadání doma nikdo nevěnuje pozornost přesto, že ve škole na její kresby pějí ódy. Opakovaná a dobře míněná doporučení ohledně rozvíjení dívčina talentu ze strany učitelů mají ale velmi netypický dopad… Šrámy a stíny na duši se vrší a s nimi i temnota hluboko v Bářině nitru. Jedinými jejími důvěrnicemi se stávají vrány hnízdící před okny v parku. Jaké by to vlastně bylo být vránou?... celý text

Isserley
17.02.2020 5 z 5

Souhlasím s recenzenty a autory komentářů v tom, že postavy jsou podány ponékud schematicky a černobíle. Souhlasím i s kritikou jisté nelogičnosti v ukotvení příběhu v čase. Přesto mě kniha hluboce oslovila a ze tří knih, které jsem od autorky četla (Dědina, Chirurg, Vrány), mě zaujala daleko nejvíc. Při uvažování o důvodech si dovolím vypomoci citátem z knihy Thomase Moora Temné noci duše: “Když se necháte pohltit fiktivním příběhem, jste to vy, kdo v něm prožívá své emoce a koho o něm napadají myšlenky. Přemýšlíte o příběhu ve vztahu k sobě.” Jsem neskromně přesvědčená, že toto by se mi u špatné knihy nestalo, na to jsem příliš pokročilý čtenář.
Na téhle knize zkrátka něco je, dávám plný počet hvězdiček a dopručuji k přečtení.

FejKýý
17.02.2020 2 z 5

Na tuhle knihu jsem se opravdu hodně těšila, všichni ji chválili a všechny moc zasáhla. Tak jsem si ji hned koupila ale teď po přečtení, co na ní říkám? Konec byl takový zvláštní ale příběh se mi zdál průměrný, čtivé to bylo to ano. Ale nechápu proč je kolem téhle knihy takový boom. Možná je to i povahou člověka jak je kdo citlivý a tak a hlavně je to i tím kdo si už co prožil atd., samozřejmě bylo hrozné co se Barči v domácnosti dělo, (jsou samozřejmě i horší ale i lepší rodiny) bohužel však takových rodin je hodně i já mám svých zkušeností (nejde přímo o příběh v knize) a nebo i co jsem slyšela o rodinách mých přátel. Strašně mě mrzí že malé dítě opravdu se bojí o pomoc požádat a já se nedivím. Je zmatené a neví jestli dělá dobře nebo ne.

lidunka1
17.02.2020 3 z 5

Mně se knížka nelíbila. Vím, že existují rodiny, kde to takhle funguje. A myslím si, že každá žena - matka by měla dbát přede vším o sebe a svou pohodu, aby mohla mít ráda své děti. A určitě by neměla upřednostňovat jedno před druhým. Naštvalo mě, že byla knihovnice, protože to bývají velmi prima ženy. A mám dojem, že Petra Dvořáková není realistka, ale pesimistka. Inu, asi má takové zkušenosti. A musím říct, že tentokrát se mi nelíbil ani použitý styl jazyka.

veronikau2374
17.02.2020 5 z 5

Děsivý příběh. Opět skvěle napsané, postavy jsou tak reálné, že má člověk pocit, že bude křičet...a hlavně na matku!!! Děsivé je, že má člověk celou dobu pocit, že se něco takového může dít i u jeho sousedů. A po přečtení ovládne neuvěřitelná touha obejmout vlastní děti a říci jim, jak jsou skvělé!

Pupákov
17.02.2020

Tolik zla a nepochopení v poměrně útlé knížce... Ale nebylo to lehké čtení, jak by se z délky mohlo zdát. Pro mě ne... o to silnější příběh Barunky, se kterou jsem tolik soucítila, tyranským otcem, který si vylíval vztek. O matce ani nemluvě.
Jednohubka, kterou jsem přečetla v podstatě za večer. Místy mi bylo za jednu z hlavních postav tak úzko, až mě z toho bolelo u srdce a dost jsem se s jejími pocity ztotožnila.
Depresivní čtení, které asi není pro každého, ale na druhou stranu příběh upozorňuje na důležité téma, které by nemělo být přehlíženo.

amaenium
16.02.2020 5 z 5

I přestože se jedná o útlejší knížečku, příběh je vystavěn tak, že pojmul vše podstatné, dokázal zaútočit na city a i postavy byly velmi realistické.
Příběh je smutný a surový, poselství jasné a i tak se mi o knize nepíše snadno. Za mě jedna z nejlepších českých beletrií za poslední léta.

Kočičáci
16.02.2020 5 z 5

Panebože to bylo tak hrozné a tak strašně smutné.
Na pár stranách najdete velký, silný příběh s naprosto perfektně vykreslenými charaktery jednotlivých postav, které ve vás dokážou zvednout bouři emocí.
Tu matku budu nenávidět nadosmrti, z chlípného a násilnického otce mi bylo na zvracení a Katušce to snad Boží mlýny semelou.
Provázanost příběhu s vraní rodinkou je dokonalá. Ilustrace a provedení knihy úžasné. Zatím nejlepší autorčino dílo.

Barunko, holčičko, je mi to moc líto!!!

Petra2808

Skvělá

martina.bella
16.02.2020 4 z 5

Nejhorší na tom je, že podobné rodiny opravdu existují. Kde je pořádek v domácnosti a "co si o nás lidi pomyslí" důležitější než pocity a talent dětí. Kéž by si to přečetlo co nejvíc rodičů, kteří považují násilí na dětech za ospravedlnitelné. Alespoň se na své jednání podívají i z druhé stránky, očima dítěte. Bohužel si ale myslím, že tihle lidé budou mít pro Bářinu matku pochopení a z knížky si nevezmou, co by měli. Každopádně je dobře, že o tom někdo píše. Jen mi tam chyběla hlouběji rozebraná matka, vykreslená jako naprosto bezcitné monstrum - proč se tak chová? Co je za člověka? Taky má jistě nějaké strachy, trápení, traumata, něco, co by ji polidštilo a celé by to pak možná bylo ještě o to děsivější.

AlčaH
15.02.2020 5 z 5

Skvělá, ale po psychické stránce pro mě neskutečně náročná kniha o vztazích v jedné české rodině. Autorka se v ní věnuje velmi aktuálnímu a dle mého nesmírně důležitému tématu, a to obzvlášť v době, kdy si velká část české populace myslí, že vychovávat děti výpraskem je naprosto v pořádku. I přesto, nebo možná právě proto, že je kniha svým rozsahem krátká, nabízí intenzívní čtenářský zážitek a relativně komplexní vhled do situace. Dozvídáme se například, jak je těžké proti takovému jednání rodičů zasáhnout a jak ve vypjatých situacích naprosto selhávají lidé, kteří by mohli a měli zakročit - například školní výchovná poradkyně. Kniha dostává zajímavý rozměr i díky střídání perspektiv - jak té dětské od hlavní hrdinky Báry, tak té dospělé od její matky. S tou je velmi těžké se jakkoliv ztotožnit a najít pro ni byť i jen špetku pochopení, i když je mi jasné, že takových lidí žije mezi námi víc než dost... Jakých? Takových, pro které je důležitější pořádek než vlastní dítě, které nejvíc zajímá, co si o nich myslí okolí, jsou sebelítostniví a svou frustraci si vybíjejí na svých dětech. Zakončení mě dostalo, ale musím říct, že v té chvíli jsem to částečně chápala jako Bářino vysvobození, které jí přineslo úlevu... Vsuvky ze života vran mi do knihy dokonale pasovaly a umocňovaly pro mě temnotu celého příběhu. Na závěr bych už jen chtěla pochválit obálku knihy, která se opravdu moc povedla.

jitka7326
15.02.2020 5 z 5

Uf. Drsný příběh. Ta máma byla hrozná k...

Pitbullka
15.02.2020 3 z 5

Třetí kniha od autorky,kterou jsem četla a prostě ne, její styl mi nesedí. Vážně bylo v knížce nutný rozebírat kdo smrdí potem, na každé druhé stránce slovo pipina a podobně? Postavy mi byly absolutně nesympatické. Pro mě zklamání a utvrzení v tom, že knihy od autorky nejsou pro mě.

IvikaS
15.02.2020 4 z 5

Krátký, jednoduchý příběh jehož největší síla je v civilnosti v naprosté obyčejnosti kde lze zahlédnout stopy důvěrně známých rodičovských chyb a děckého tápání vygradované až k tragédii a přesto stále uvěřitelné.

Ctenar1202
14.02.2020 5 z 5

Jsem v šoku. Takhle skvěle vylíčit problémy v rodině na 182 stranách! Příběh o dívce, která je velice nadaná v malování, ale doma to nemá vůbec jednoduché. Matka posedlá úklidem, pravidly, vlastí pravdou. Otec je zde vylíčen jako neschopný chlap se sklonem k pedofilii. Barbora,hlavní postava knížky, má sestru, která je v očích matky lepší, chytřejší, šikovnější a celkově ji nadržuje. Konec byl pro mě šokující a doufám, že jsem ho pochopila správně....tahle kniha ve mě zanechala velké množství emocí.

ReziEngli
14.02.2020 5 z 5

#audiokniha Tak Barči mi bylo ale fakt líto. Jakkoliv jsem se snažila přístup matky nějak pochopit, nedařilo se a došla jsem k názoru, že je to prostě megera. Ačkoliv jsem podvědomě tušila, k čemu se pomalu schyluje, ten konec mě stejně dostal. Dlouho mě nic takhle nezasáhlo. Navíc v audiopodobě s hlasy skvělých žen Verči Kubařové a Andrey Černé. Určitě si to brzy poslechnu znovu.

evonra
13.02.2020 5 z 5

Děsivé, čím si některé děti procházejí ... po dočtení jsem se snažila chování a postoj matky nějak "pochopit", ale zkrátka to nedokážu. Stále mi vychází hloupá zamindrákovaná husa.
Tohle by se nemělo dít žádnému dítěti, byť někdy to s našimi ratolestmi lehké není ....

gladya
13.02.2020 5 z 5

To je síla. A je to pravdivé. Tohle by si měl přečíst každý rodič.
Není mi jasné, jak někdo může matku hájit. Možná "to myslí dobře", jenže když je pro někoho důležitější uklizený dům než dítě? Když člověk nechápe, že každé dítě je jiné a dítě zkrátka není robot vytvořený na objednávku podle jeho představ? A z otce dělá "vykonavatele trestu"? Jak tohle omluvit? A otec? To ani nejde komentovat. Učitelky se taky nevyznamenaly, jedině Frodo a jeho matka se chovali správně a lidsky.
Posloucháno jako audiokniha.

NikolSeven
13.02.2020 5 z 5

Pro tuhle knihu bych měla jen jediné slovo – WAU!
Tak krátký příběh, přesto dokáže čtenáře zasáhnout. Problematika, která je napříč knihou rozebírána, není v reálném světě ničím neobvyklým. Takové věci se děly, dějí a dít se i budou nadále.
Čtenář sleduje příběh z pohledu dvou osob – Báry a její matky. Autorka nám tedy poskytuje dva zcela odlišné pohledy na jednu a tu samou událost.
Četba ve mně vyvolala spoustu pocitů. Nenávist k Bářině matce, soucit se samotnou Bárou a obrovské sympatie k Frodovi.
A ten konec? Neskutečný! Ano, očekávala jsem ho, přesto mě svým způsobem překvapil.
Kniha se navíc hrozně dobře a rychle čte. Popisuje každodenní situace, myšlenky obou vypravěček.

Jasmi
13.02.2020 5 z 5

Souhlasím s Viky, ty postavy nejsou černobílé, i matku jsem dovedla pochopit, myslí to dobře, má dcery ráda, jen Katuška daleko líp naplňuje její představu o tom, jak jsou věci správně. I Bára dělá některý věci blbě a asi by mě taky vytočily. Akorát je děsný, že tý mámě vůbec nedochází, že ona není paní dokonalá. Spíš mě překvapují reakce některých žen tady, které dokážou odsoudit tu holku jako spratka. Skoro jakoby ony ty paní dokonalé byly taky...Docela jsem si říkala, že bych nechtěla být jejich dítětem. Podle mě ta kniha nastavuje druhým zrcadlo...A oni v něm vidí sebe.

Viky007
12.02.2020 5 z 5

Přečteno na jeden zátah ve vlaku. Už chápu, proč je kniha tak vychvalovaná. Jsou to totiž stále aktuální témata - rodinné vztahy, dospívání, touha po dokonalosti, jakási věčná nespokojenost, domácí násilí,... Petra Dvořáková dokázala reálně vykreslit postavy a uměla se vcítit do dospívajícího děvčete. Myslíte, že je charakter matky přehnaný a černobílý? Neřekla bych. Vždyť kolik takových matek je, bohužel. Postava matky mě zaujala možná ještě víc, než samotná Bára. Ta touha mít všechno dokonalé, perfektní, věčná nespokojenost a stěžování si... evidentně sama potřebovala psychologa. Ale už dlouho mi někdo takhle nelezl na nervy, to je fakt. Z postavy otce mám husinu ještě teď, to snad ani nemusím komentovat. Co mě ovšem vytočilo, byl rozhovor učitelek s Bárou o možném problému - říct dítěti, které je možná týrané, že by to znamenalo sociálku a že by mohla skončit v dětském domově... to prostě považuju za naprosté selhání ze strany pedagogů.

Můžeme se ptát, co je a co není týrání. Co je ještě morální a co není. Kde jsou vlastně ty správné hranice? Tím vším se kniha zabývá. Třešničkou na dortu byla symbolika v podobě vran. Konec si mohl každý vyložit podle sebe, ale myslím, že je jasné, co se Báře nakonec stalo.