Vrány

Vrány
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/539377/bmid_vrany.jpg 4 3880 3880

Dvanáctiletá Bára si na prahu puberty připadá osamělá, jenže ne tak jako její dospívající vrstevníci běžně čelící nepochopení. Ona vážně sama je. Matka ji ustavičně srovnává se starší sestrou, která dělá „všechno líp“, otec své chování k ní mění podle toho, jestli se ženský zbytek rodiny zrovna dívá, a Bářinu výtvarnému nadání doma nikdo nevěnuje pozornost přesto, že ve škole na její kresby pějí ódy. Opakovaná a dobře míněná doporučení ohledně rozvíjení dívčina talentu ze strany učitelů mají ale velmi netypický dopad… Šrámy a stíny na duši se vrší a s nimi i temnota hluboko v Bářině nitru. Jedinými jejími důvěrnicemi se stávají vrány hnízdící před okny v parku. Jaké by to vlastně bylo být vránou?... celý text

sinamona
23.02.2020 5 z 5

Kniha mě upoutala svoji obálkou v knihkupectví a nějak jsem si nedovedla představit jakou souvislost bude mít ilustrace obalu s knihou. Začnu od konce...já jsem si oddychla, z plných plic a nahlas. I když je celý příběh neskutečně smutný, nejde se od něho odtrhnout a za dvě hodiny je přečteno. Za mě konec velká spokojenost jinak to snad ani nešlo ukončit. V průběhu čtení mě děsily nejrůznější varianty samotného závěru, ale konec byl poetický a jasný. Postavy i celý příběh....skvěle vykresleno, vše se mi odehrávalo jako film, zcela reálné, jen jsem nikomu z postav "neviděla do tváře" a tak si čtenář mohl pohrát s fantazií. Jen mě napadalo, kolika rodin se tento příběh může týkat. Bylo mi z toho smutno, strašně smutno, hl. hrdinka mi byla sympatická a vůbec mi nepřišlo, že by si za své "chování" měla zasloužit to co si zasloužila, bylo mi jí vždy tak strašně moc líto.
Toužila jsem po poznání proč, po příčině, proč se její rodiče chovají zrovna k ní takto, i když odpověď byla na snadě, něco málo mi tam chybělo..něco co tomu všemu možná předcházelo, ale naopak je to zase pro čtenáře šance na fantazii a něco k zamyšlení. Kniha rozhodně stojí za přečtení, ačkoli ještě nejsem rodič, tak jsem učitel a doporučovat ji budu všem, kterých by se mohla jakkoli týkat a možná i netýkat.

Zuzvil
23.02.2020 5 z 5

Útlá knížečka s obřím přesahem a poselstvím. Že autorka umí výborně psát vím už dlouho, četla jsem větší část její tvorby, ale tato knížka mě dostala, rozložila a nenechala mě chladnou k příběhu, popisu jednotlivých postav, grafice, obálce, prostě všemu, kniha je komplexně skvost. Příběh mladé dívky, která žije ve zdánlivě "obyčejné" rodině není vůbec obyčejný, ba naopak. Každá postava má jasný a zřejmý smysl, popis matky, otce, sestry, wow, reálné, smutné, bolavé, opravdu klobouk dolů před autorkou. Rozhodně knížku doporučuji k přečtení.

Martina023
23.02.2020 3 z 5

Knihu jsem přečetla na jeden zátah. Je to kniha smutná,ale přiznám se, že jsem čekala něco jiného.

barbora3888
23.02.2020 5 z 5

Už teď vím,že tuhle knihu budu na konci roku řadit mezi ty top, které jsem za tento rok přečetla. Moje první kniha od této autorky a rozhodně ne poslední.

Verunka926
22.02.2020 4 z 5

Krásná, i když velmi smutná knížka. Jsem moc ráda, že jsem si ji přečetla.

LadyCharlene
22.02.2020 2 z 5

Ani nevím, kam tuhle knihu zařadit, na knihu pro děti tam bylo strašně moc vulgarismů, na knihu pro dospělé to bylo napsané tak pitomě, že vás ten jazyk od půlky knihy začal ubíjet. Děj neměl žádnou dynamiku, gradaci. Připadalo mi, že autorka měla stanovený určitý počet stránek, tak psala, psala, natahovala to a stránku před limitem zjistila, že to musí nějakým způsobem ukončit. Nepochopila jsem záměr. Upřímně jsem byla zvědavější na matčiny kapitolky, bylo zajímavé poznat oba pohledy. Líbily se mi odstavečky z pohledu vran a konec byl tak pěkně poetický... Ale příběh se mě nedotknul.

Hani77
22.02.2020 5 z 5

Přečteno na 1 zátah, kniha se nedala odložit. Bylo mi Báry moc líto, přestože by mi na ní coby dceři taky hodně věcí vadilo (hřebíčky do zdi!!). Ale byla mi z rodiny nejsympatičtější. Rodiče mě pěkně štvali -OBA!! A ségra byla taky pěkně nesympatická. Konec byl opravdu nečekaný.

Standa780
21.02.2020 5 z 5

Moc krásná i když smutná kniha.....

Jolina
21.02.2020 4 z 5

Syrové, velmi. Autorka otevřela téma, které je velmi citlivé. Líbila se mi paralela s vranami, příběh skončil velmi neočekávaně, rychle, řekla bych zničehonic...

anez66
20.02.2020 3 z 5

V průběhu čtení jsem měla děsnej vztek. Matka nejsem, takže nemůžu posoudit jaké to je, ale to jako vážně takhle chodí? I ty matčiny myšlenky, přišlo mi to dost na hlavu. V tom všem vzteku jsem si říkala, jak je to strašná knížka, ale když jsem ji dočetla, tak jsem jen civěla do zdi. Ten konec byl nečekaný.

MíšaS.
20.02.2020 1 z 5

Asi jsem citově otupělá, ale tahle kniha mě fakt nebavila. Příběh neměl žádnou hloubku, postavy byly prvoplánové a situace do nichž se dostávaly jakbysmet. Vlastně celý příběh byl černobílý. Nedozvěděli jsme se nic o pohnutkách postav (proč to tak bylo, co tomu předcházelo?). Ano bylo mi Báry líto, ale to je asi tak všechno, jinak ve mně kniha nic nezanechala. Konec byl zbytečně dramatický a čekala jsem ho minimálně od půlky knihy.
Také se mi nelíbil jazyk, jakým byl příběh psán a některá slova a slovní spojení mi doslova rvala oči.

luckomar
20.02.2020 4 z 5

Zaujala mě obálka ale obsahu jsem se bála a moc jsem od něho nečekala. Přece jenom Dědina byla zklamáním a nakladatelství Host vydává knihy s tak těžkou tématikou, že mám vždy depku jako blázen. Ani tato tématika nebyla jednoduchá ale musím říct, že kniha je čtivá, smutná a poučná.

lencin
20.02.2020 5 z 5

Mrazivý příběh. Dvanáctiletá Bára vs. její matka a otec. Děsivé.

Medovnice
19.02.2020 3 z 5

Neskutečně čtivé, přečteno za dvě hodiny. Po literární stránce dost slabé, postavy schématické, bez hlubšího pozadí. Jednoduchý příběh hraje na city, lacině efektní závěr. Celý text připomíná slohové cvičení. Dvořáková umí líp, škoda promarněné příležitosti.

lidunka1
19.02.2020 3 z 5

Mně při čtení došlo, že nespokojené ženy, těžko můžou vychovávat dobře děti. Když samy nečerpají lásku a krásu, tak si pak svůj hněv vylévají na dětech.Protože by ženy měly začít péčí o sobě, hlavně o svou pohodu a duševní zdraví.

sklibaa
18.02.2020 3 z 5

Útlá, dobře psaná knížečka, která odsýpala.
Téma velmi dobře zpracované.
Bohužel, jsem ze všech těch ohlasů čekala asi něco víc. Všichni mi říkali jak na konci budu brečet, tak jsem podle toho co jsem četla, čekala opravdu to nejhorší. Ale konec mě úplně zklamal. Vím, že to bylo i bráno ,,zlehčeně", ale celá kniha na mě působila tak realisticky, že mě to přišlo přehnané. Zároveň také spíše vyšlo najevo více otázek.

Hlavní postavy mi bylo upřímně velmi líto. Na druhou stranu v momentech, kdy už jsem si opravdu říkala, že chudák holka a hnali se mi do očí slzy, autorka vložila část psanou z pohledu matky. A ta se tedy opravdu chovala jako ***. V tu ráno mé pocity přešli do takového vzteku, že jsem knihu spíše chtěla odhodit, než-li v ní pokračovat. Z tohoto možná vyvozuji, proč jsem z toho nebyla tak smutná, jak někteří čtenáři.

Od autorky jsem nic jiného nečetla. A myslím si, že kniha byla vymyšlená dobře. Jen na mě tam bohužel byli nějaké ty -.

Hlavní kámen úrazu asi bylo mé očekávání. Jak jsem zmiňovala, tak jsem od všech lidí okolo mě slyšela jen vysoké hodnocení a chválu a jak mě konec rozdrtí a mám se připravit na týdenní depky. Ano, je dobře napsaná, ale ne tak jsem jsem podle těchto názorů očekávala.

rodak
18.02.2020 5 z 5

Z téhle knihy odkapával smutek a bezmoc.Slabá knížka, spíše novela, ale narvaná rodinným hnusem.Snad není mnoho takových.Báry mi bylo líto.Skvěle napsané.

edna084
18.02.2020 2 z 5

Prapodivná kniha o jedné dost podivné rodině. Nedozvíme se, kde se ve všech bere to zlo, to věčný nasrání na celej svět. Proč je matka tak nesnesitelná. Proč otec beze slova vyřeší jakoukoliv situaci výpraskem. Asi chápu, že takový rodiny jsou, však je každý týden můžeme vidět ve výměně manželek, ale stejně jak to nemám potřebu sledovat tak o tom nepotřebuju číst.

Katerina015
18.02.2020 5 z 5

Kniha je útlá, moc dobře se čte... Ale je velmi náročná... Po přečtení jsem jen zůstala zírat a hlavou mi proběhlo, to jako vážně? Vážně se tohle děje?.. Neskutečný.....
Musím vyzdvihnout popsání pocitů Báry... Hodně mě bavilo to propojení, jak se na věci dívala Bára, jak její máma a ostatní členové rodiny..
Příběh je rozhodně smutný, ale přesto si troufám říct, že stojí za přečtení... Nemůžu říct, že se mi kniha líbila, ale také nemůžu říct, že se mi to nelíbilo... Je to zvláštní, mrazivý příběh....

L.Helena
18.02.2020 4 z 5

Moc pěkná knížečka, škoda, že nebyla delší a víc propracovaná. I tak se ale autorce podařila docela věrohodná sonda do pocitů dvanáctileté dívky, kterou rodiče vnímají jako problematickou, aniž si ve své omezenosti uvědomují, že těmi problémovými jsou vlastně oni sami.