Vypravěčka

Vypravěčka
https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/218323/bmid_vypravecka-Yk9-218323.jpg 5 4323 4323

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Ikar (ČR)

Storyteller, 2013

Svica
24.07.2019 5 z 5

Dva pohledy na jednu věc. Prostředí současnosti a 2. světové. Co víc dodat - víc takových příběhů, které připomínají tyto události.

gigi77
22.07.2019 5 z 5

Co napsat ... stojí to za přečtení ... téma evokuje mnoho myšlenek a závěrečných dojmů ... je potřeba číst mezi řádky. Moc mě nebavila současná linka, ale chápu, byla nutná. Říkala jsem si, no jo další kniha o holokaustu, další autor přihřívá polévku, ale tentokrát je to zpracované hlouběji, autorka si vyhrála, použila nejen minulost a současnost ale navíc i neskutečný příběh, který je klíčový k celkovému smyslu. Knihu čtěte pomalu, vnímejte detaily, prožívejte, uctívejte nevinné i ty “zoufalé”.

hroneczek
21.07.2019 5 z 5

Kniha vypráví o životě v židovském ghettu, Osvětimi, osudu osvětimských obětí i přeživších a svědomí příslušníků SS. Fakta a reálné příběhy zakomponované v čtivém příběhu, který úžasně rychle plyne. Toto je úplně jiná kniha o válce, kterou však vřele doporučuji.

zahustelova
19.07.2019 5 z 5

"Kazdy mame ve svem nitru nejakou priseru, kazdy mame ve svem nitru i nekoho svateho. Otazkou je, ktereho z nich zivime vic a ktery toho druheho premuze."

LaPetja
10.07.2019 5 z 5

Vypravěčka nám nabízí zajímavý pohled na holocaust - z pohledu oběti a z pohledu člena SS. Saga je prostá mladá dívka, kterou jednoho dne požádá Josef Weber, aby ho v nezaslouženě požehnaném věku sprovodila ze světa. Saga samozřejmě starého muže nemůže jen tak zabít a žádá si jeho příběh. Ten ji dovede až k vlastní babičce Mince, která přežila holocaust. Josefův a Minky příběh jsou z tak rozdílného světa a přeci z tak stejného, že z toho mrazí od první do poslední stránky.

Pro mne jedna z nejemotivnějších knih této tématiky, udělejte si na ni čas a klid.

kyssling
09.07.2019 4 z 5

Krásný příběh, část s Minkou je samozřejmě otřesná, nicméně příběh Sagy je také pěkný (tedy až na podle mě zbytečný vztahový happyend, který přesně tento typ románu nepotřebuje).

chudobkah
03.07.2019 4 z 5

Kniha je velmi čtivá, obsahuje silné téma, proto jsem si její čtení naordinovala po menších dávkách. :)

Bauriska
03.07.2019 4 z 5

Na úvod musím říct, že kniha byla velmi čtivá, i přes nelehké téma. Ovšem z příběhu samotného jsem byla trochu v rozpacích. Část příběhu je o Sage, mladé dívce z dnešní doby - stydlivé a introvertní dívce, která se nerada ukazuje před lidmi a skrývá svůj fyzický handicap. Její části nemám co vytknout. Je uvěřitelná, veškeré její jednání je lidské, pochopitelné.

Příběh Josefa je hrůzně neskutečný. Nejděsivější pro mě není vědět o zvěrstvu, které konal, ani to, že takový člověk se schovával všem na očích a všichni ho měli za velmi váženého. Nejděsivější byl ten přerod z obyčejného kluka v nechutnou zrůdu. Jak to pro něj bylo přirozené. Stačilo říct, že je někdo nepřítel a nehnul ani brvou při zabíjení. Mužů, žen, dětí.. Kolikrát jsem si kladka otázku, jak dokázal Hitler donutit Němce se takto chovat. Lidé umějí být zlý, ale tolik lidí schopných dělat taková zvěrstva s téměř lehkostí.. Autorka výborně vyobrazila vývoj postavy.

Nakonec postava Minky - S tou už jsem měla trochu problém. Myslím, že na tři obsáhlé příběhy neměla ta knížka kapacitu. Příběh Minky byl hrozně rychlý, ta snaha vtěsnat co nejvíce na omezený počet stránek. Přišlo mi, že se hrozně přeskakovalo z jedné věci na druhou..

Spoiler
Pro mě by bylo daleko lepší si číst jen útržky z Minky příběhu, které by ten celek už doplňovaly a více se zaměřit na současnost. Čekala jsem, jestli se Minka s Josefem nesetkají, v co by to mohlo vyústit. Ale nic takového tam bohužel nebylo. Ale to je asi ironie života. Konečné rozhodnutí Sage chápu, ale pohnutky Josefa mi jsou záhadou. Proč chtěl zemřít chápu, ale proč si vybral tak zvláštní způsob..

p.quetton
29.06.2019 2 z 5

No nevim, kniha mi prisla kvalitativne velmi nevyvazena. Vypraveni Minky bylo podle meho nazoru napsane velmi dobre, ten zbytek pripominal pomerne narychlo sepsanou levnou detektivku. Ale je to zrejme trend doby, proste to musi "odcejpat" a nebudeme se zdrzovat sahodlouhymi popisy postav a deje. Vysledek je ovsem pomerne plochy a povrchni. Za me velmi prumerna kniha, coz je skoda, z pribehu slo vykresat vic...

Nunynka
28.06.2019 4 z 5

Knížka byla čtivá a líbilo se mi střídání minulosti a budoucnosti. Jen ten příběh co psala babička mě nějak nebral. A konec byl takovej nějakej zbrklej a rychlej a hlavně jsem ho očekávala od půlky knihy. Ale autorku moc obdivuji. V každé její knížce je jiné téma a vždy ho dokáže skvěle zpracovat.

MonikaS4
25.06.2019 5 z 5

Za mně nejlepší kniha z válečné literatury. Přečteno již dvakrát a stále mě neomrzela.

PetraGhi
18.06.2019 5 z 5

Smutně krásná. Taková je VYPRAVĚČKA. Tato knížka patří mezi ty nejlepší daného tématu (holocaust) a právem má titul besteller. Nemohla jsem se od ni odtrhnout.

tereza4899
16.06.2019 5 z 5

Po půl roce jsem se dostala k vánočnímu dárku, který jsem doslova nemohla pustit z ruky. Plná očekávání jsem hltala stránku za stránkou. Můžu doporučit a dávám plný počet hvězdiček.

skalek
12.06.2019 5 z 5

Úžasná kniha plná emocí....po přečtení ve mě ještě dlouho doznívala a musela jsem o ní přemýšlet.....

Svilka
16.05.2019 5 z 5

Román se mi velmi dobře a rychle četl. Líbil se mi autorčin zajímavý styl psaní a to, že příběh je líčen, jak ze strany oběti holocaustu, tak i ze strany bývalého příslušníka SS. Nejdojemnější část knihy pro mě bylo vyprávění babičky Minky, tady jsem doslova hltala každou větu. Stále jsem ale doufala v setkání v tváří tvář babičky Minky a Josefa, to se nakonec neuskutečnilo (to by mohlo být hodně zajímavé), nicméně konec byl pro mě i tak velmi překvapivý.

Killingjoke
15.05.2019 3 z 5

Do knížky Vypravěčka jsem se pustil na zdejší doporučení. Autorku jsem doposud neznal a ač jsem zhruba věděl o jaké téma půjde, odrazovala mě obálka, evokující ve mně nějaký dívčí román... Tak, dnes po týdnu konečně dočteno a musím bohužel říct, že počáteční nadšení vystřídal pocit rozčarování. Příběh začíná vyprávět pekařka Sage v současnosti, ale skrze setkání s bývalým nacistou Josefem Weberem a také vzpomínky babičky Minky se dostaneme do časů holocaustu. Jeden hledá odpuštění a smrt, druhá chce na vše zapomenout... Ač mě současná linie příběhu nezaujala a řešení citových vztahů Sage opravdu nudilo, přistoupil jsem na způsob vyprávění a věřil, že linka z minulosti vše vynahradí. Ale vyprávění Minky na mě působilo jako spojení několika samostatných osudů, možná až příliš skokově procházejícím časem. A co je nejhorší, nějak ve mě ty vyprávěné hrůzy mnoho emocí nevyvolaly, protože na toto téma jsem už četl mnohem lepší a emocionálnější knihy. Zajímavým aspektem, který mne naopak bavil, byla pohádka o upírovi, jenž tvořila jistou alegorii a celým vyprávěním se proplétá jak červená nit. No a závěrečná část? Opět řešení mezilidských a sexuálních vztahů Sage, pomalu směřující k finále, jenž bylo už v půlce knihy zcela zřejmé. Pokud měla kniha nastolit otázky spravedlnosti, odpuštění a viny, tak se ji to ne zcela podařilo. Řekl bych, že se nakonec jedná o knihu spíše pro ženy, i když jsem tohle označení nikde přímo nenašel. Tohle mi nesedlo a bohužel tak musím říct, že pro mě je to zatím největší přešlap a zklamání jaké jsem letos četl.

KatherineBook
15.05.2019 5 z 5

Nádherná knížka se skutečně smutným příběhem. Příběh mladé židovské dívky, jejíž babička byla vězněná v koncentračním táboře a starého muže, bývalého příslušníka SS, který prosí o odpuštění a smrt. Vzhledem k tak silnému příběhu nemůžu říct, že se četla svižně (nejednou jsem se při čtení proslzela), ale Jodi Picoult píše skvěle.

Stani95
15.05.2019 4 z 5

Knížka se četla krásně, nejvíce mě zaujalo vyprávění Minky. Tam jsem měla opravdu zatajený dech. Hvězdička dolů za část o upírech, to šlo mimo mě.

“Existuje mnoho způsobů, jak někoho zradit. Člověk ho může za jeho zády pomlouvat.
Může ho záměrně podvést.
Může ho vydat do rukou nepříteli, když mu dotyčný věří.
Může porušit slib.
Otázkou je, jestli když tohle všechno udělá, nezradí i sám sebe?”

maja11231
14.05.2019 5 z 5

Krásný příběh, který jen tak z hlavy nedostanu.

misssicccka
13.05.2019 5 z 5

nazev knihy je genialne zvolen, nejen babicka hlavni postavy je vypravecka, ale autorka tim charakterizuje sama sebe, je to proste uzasna a vynikajici vypravecka, v jejich knihach nejsou prazdna mista, nemivam pocit, ze se patlam v omacce.
navic toto tema? paneboze, jak je mozne, ze zdanlive smyslene pribehy jsou lepsi nez ocita svedectvi v autobiografiich? no jedna
mozna odpoved na tuto otazku je zminena prave v teto knize. Bohuzel trosku mne zarazila ta finalni zapletka, ale vlastne asi jo, akorat se tim hl. hrdinka stala opet (ponekolikate) jakousi obeti lzi a pravdy, ze ktere spat nebude