Vypravěčka

Vypravěčka
https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/218323/bmid_vypravecka-Yk9-218323.jpg 5 4323 4323

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Ikar (ČR)

Storyteller, 2013

vera4669
12.05.2019 5 z 5

Takhle kniha ve mě zanechala silné pocity. A ten konec. Opravdu se člověk zamyslí, že většinou řešíme spoustu kravin v běžném životě, přitom můžeme být rádi, že jsme nezažili tyhle hrůzy. Nádherná kniha, tohle by měla být povinná četba.

Dandulka
12.05.2019 5 z 5

Parádní čtení. Moc mě to chytlo, i když mám jednu výtku- patrně si zařádil tiskařský šotek, ale chvíli jsem koukala na stejné stránky, které jsem už četla. :-) Ale i tak je to super čtení. S radostí mohu jen doporučit.

ivka67
11.05.2019 5 z 5

Zase další kniha od které jsem se nemohla odtrhnout.Nejsilnějšíčást knihy bylo vyprávění a vzpomínky babičky.divím se že to lidé mohli vůbec přežít.Silný příběh a určitě ne poslední kniha kterou jsem od této autorky četla.

slamenka
09.05.2019 4 z 5

Perfektně napsaná kniha, čtivá, z více perspektiv, zajímavá tématika. Akorát pro mě bylo mínus, že jsem tuhle knížku četla, když jsem byla příběhy holocaustu už zahlcená, takže to kouzlo trochu pro mě opadlo. Ale za co musím dát velké plus je to, že i když si myslíte, že víte kam kniha směřuje a že se to celé jen do sebe poskládá, tak stejně je na konci příběhu trošku jiné rozuzlení, což mě velice mile potěšilo. Mínus bych naopak dala za divně vzniklý milostní příběh hlavní hrdinky.
Tato kniha nese navíc i takovou tu míru viny pro budoucí generace nebo budoucí život. Omlouvá těžká doba špatné chování? Dá se vymazat to špatné, když dalších 50 let žijete jako světec?
Rozhodně zkusím další knihu, protože její styl je velice čtivý :-)

Mujitsu
05.05.2019 5 z 5

Perfektní! Má absolutně první kniha, kde jsem se neztratila v tom, čí příběh se zrovna vypráví. Jediné pozitivní mínus ale dát musím - přibrala jsem při čtení dvě kila, jelikož jsem si musela napéct čerstvé domácí pečivo. Takže rada pro všechny, kdo ještě nezačali - Kupte si v pekárně čerstvý chléb a nebo si ho aspoň upečte. Budete mít na něj chuť a to i přes to, jak temný děj to je :)

Vlcice72
03.05.2019 5 z 5

Mimořádně silný příběh, brilantně napsaný, spojující minulost s přítomností a přinášející otázky, na které není jednoznačná odpověď. Všechny dějové linky se mi moc líbily, včetně té pekařské. Chápu ji jako součást kultury či náboženství.
Je to moje 1.kniha od této autorky, která ve mně bude ještě dlouho doznívat...

devildeny
25.04.2019 5 z 5

Kniha vedoucí k úvahám, zda je možné odpustit člověku na sklonku života genocidu, které se dopustil v mládí, a který po válce žil spořádaným životem. Dá se toto chování svést jen na vymývání mozku a na válku, nebo je chyba hlavně na straně toho člověka? Měl snad Franz na tom všem menší vinu, než Reiner? Na druhé straně příběh židovky Minky, která všechnu tu hrůzu prožila z té druhé strany a které se jako jedné z mála podařilo přežít. Myslím, že po přečtení jejího silného příběhu bych neodpustila ani jedinému příslušníku SS. Přestože její postava byla smyšlená, vše vycházelo ze skutečných událostí. Velmi se mi líbila postava pana Fassbindera, který ač Němec, zachránil spoustu židovských dětí, což poukazuje na to, že ne vše bylo jen černobílé a člověk měl možnost volby.

ladyka
24.04.2019 5 z 5

Jodi Picoult mě opět nezklamala a dávám její knížce zase plný počet. Jodi zde mistrně spojila několik příběhů dohromady a jako tradičně otevírá silná témata, nad kterými nelze nepřemýšlet. Tentokrát je to holocaust a s ním související otázky kolektivní i osobní viny, nesení si generačních traumat. I když mě upíří "vsuvka" příliš neoslovila, jako alegorie posloužila na výbornou a knížku obohatila a odlišila od jiných příběhů na toto téma. Jodi prostě umí!

Luca235
22.04.2019 5 z 5

Připojuji se k vysokému hodnocení ostatních čtenářů. Poutavě napsaný příběh, který nemůže nechat nikoho chladným. Určitě nejpůsobivější je druhá část knihy, tedy vyprávění babičky Minky. Ani osud Sage však není bez zajímavosti. Trochu mě mrzelo, že jsem rozuzlení příběhu z větší části odhadla již dost stránek před koncem, ale - stále zůstalo mnoho nevyřčeno a i několik dní po dočtení mám o čem přemýšlet...

Madi
21.04.2019 4 z 5

Mám ráda tématiku 2. světové války a koncentračních táborů, jakkoliv divně to zní. Škoda, že z téhle knihy se nedá vytáhnout právě jen ta část, která se zabývá touhle tématikou. (Ano ano, já vím, nevznikla by šokující pointa). Za zbytečnost a SPOILER naprostou neuvěřitelnost romantické lásky po jednom dni SPOILER musím ubrat jednu hvězdičku.
Nicméně, pokud si potrpíte na stejnou tématiku jako já, neváhejte. Je to smutně krásné.

Peřinka
20.04.2019 5 z 5

Tato kniha má rozhodně co nabídnout.
Když si vybavím jak těžké je jen nadnést alespoň část příběhu, který Vám kniha naskýtá, dochází mi, že si jí prostě musíte přečíst.

Za sebe musím říct, že se mi nejvíc líbila část odvyprávěná babičkou, překvapilo mě, že i po tolika knihách s podobnou tématikou my z této běhal mráz po zádech. Jak přirozené bylo zabíjení židů pro německé vojáky, jak snadno je možné dostat se do mysli lidí a udělat z nich zvířata....

Ta kniha má prostě něco, co jí vyvyšuje nad ostatní.

Ossinky
18.04.2019 5 z 5

Moc pěkně napsané, hlavně ta část o Osvětimi, musela jsem "odpočívat" od těch zvěrstev která jsou v knize popsaná. Ale konec jsem už četla jedním dechem a zajímavý poznatek na konci. Jodi nezklamala.

tabaluga
17.04.2019 5 z 5

Kniha se mi moc dobře četla, dokázala jsem se vcítit do každé z postav...krásný dojemný příběh...hodně mne překvapil konec, vůbec jsem to nečekala...doporucuji

Kamisek82
11.04.2019 5 z 5

Od Vypravěčky jsem se nemohla odtrhnout a četla jsem ji do brzkých ranních hodin. Naprosto vyjímečný příběh a moje první zkušenost s JODI.

Terezulina
02.04.2019 5 z 5

já vlastně ani nevím co napsat...… silný příběh....určitě doporučuji přečíst

kkackah
28.03.2019 4 z 5

Vypravěčku jsem začala číst kvůli Čtenářské výzvě a musím říct, že jsem moc ráda. Už dlouho jsem se k ní odhodlávala, ale nějak nikdy nebyl ten správný čas. Není to snadná knížka, ale která z doby holocaustu vlastně je? Zpočátku jsem se nemohla naplno začíst, nějak jsem se pořád snažila předvídat, jakým způsobem se postavy nakonec propojí a to mě trošku rušilo, navíc jsem vůbec nechápala "upíří linii". Jakmile se ale všechno vyjasnilo, knížka nabrala nové obrátky a pohltila mě, zejména příběh Minky z Polska. Konec jsem (narozdíl od jiných čtenářů) nečekala, takže za mě určitě překvapení a přinutil mě k zamyšlení, zda si podobní zločinci zaslouží odpuštění, nebo budou navždy vnímáni jako vrazi? Vypravěčka je výborná kniha, čtyři hvězdičky dávám jen proto, že ve srovnání s mnoha dalšími příběhy z druhé světové války, které jsem četla, má poměrně pomalý rozjezd..

Theresa28
28.03.2019 4 z 5

Tuto knihu jsem četla poměrně dlouho, protože je to kniha plná utrpení, zla, krutosti a zrudnosti, které jsem prostě nezvládala číst rychle. Kniha ve mě vyvolala mnoho otázek co je vlastně dobro a zlo a že někdy je opravdu těžké přijít na to, co je skutečnost a co fikce. Na některé otázky bohužel jsem v knize odpovědi nenašla a musím o tom přemýšlet, kde je pravda. Je těžké tuto knihu hodnotit, protože popisuje ošklivé věci, které páchali nacisti na zidech a lidech, kteří se jim nehodili. Po přečtení této knihy jsem si uvědomila, že jsem o holocaustu příliš nevěděla a jsem ráda, že jsem si tuto knihu přečetla. Nemělo by se zapomínat, co se tenkrát dělo. Chvíli trvalo než jsem se začetla, ale pak mě kniha pohltila a ikdyz jsem ji četla pomalu, musela jsem vědět jak dopadne. Líbilo se mi jak se v knize popisovalo pečení i milostná zápletka a upíři příběh. Konec knihy jsem pak už tušila a jsem z něj zklamaná. Ale je to jen můj subjektivní pocit. Prostě jsem chtěla, aby to skončilo jinak. Tuto knihu jsem si chtěla přečíst hlavně proto, že jsem se těšila na to pečení, že je podobná Pekarove dceři ale ty chvíle kdy Minka popisovala krutosti a bídu v ghettu a v koncentračním táboře, se mi prostě četly blbě. Je mi z této knihy uzko. Ale určitě si ji prosím přečtete. Nakonec dávám 4 hvězdičky, protože Pekarova dcera se mi líbila víc.

Azmodan
16.03.2019 5 z 5

Mám z této knihy smíšené pocity. Na jedné straně je v ní naprosto úžasný příběh židovské dívky, která zažila holocaust. Na druhé straně je tam spousta omáčky, která by tam být nemusela (milostný vztah, spousta písmen o pečení chleba atd). U zločinů nacizmu se dalo jít více do hloubky (kdo četl Laskavé bohyně ví o čem mluvím, na druhé straně, kdo by to pak dočetl...). Ale kniha obsahuje i pár krásných myšlenek, například o odpuštění. Trošku lacině kniha spekuluje o tom, jestli měli vojáci páchající masakry na (nejen) židovském obyvatelstvu na výběr a to je asi jediná věc, která mi na knize vadí (ale bylo by to asi na dlouhou debatu bez jednoznačného závěru).
I přes negativa která vadí (asi jen) mě musím uznat, že kniha je velmi zajímavá a bylo by skvělé, kdyby byla povinou četbou a doplňkem hodin historie pro naše děti. Dovolí totiž čtenáři vhled do života lidí v jednom z nejtrpčích údobí lidských (a Evropských) dějin.

nicole1990
11.03.2019 5 z 5

Skvělá knížka. Hodně smutný příběh

Lenoulinka
08.03.2019 4 z 5

Kniha od Jodi byla pro mě zase čtivá... Komentovat hrůzy prožité v táborech už nemá cenu, toho je tu mraky. Do knihy jsem se začetla teprve, když Josef požádal Sage, aby mu pomohla se sebevraždou. Byla jsem zvědavá, jak se k tomu nakonec Sage postaví. Vyprávění Minky mi přišlo ze začátku nezáživné, ale pak se rozjelo.
Řekla bych, že zbytečně moc prostoru se věnovalo pečení. A chvíli mi trvalo, než jsem pochopila vyprávění o upírech. To mě nebavilo a kdyby v knize nebylo, tak by se nic nestalo.
Knihu hodnotím jako obohacující o zamyšlení a doporučila bych ji k přečtení i když to je pořádná porce stran.