Zahrada

Zahrada
https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/499054/bmid_zahrada-QKZ-499054.jpeg 4 1741 1741

Jak žít, když člověk dostane do vínku danajský dar? Dlouho neobývaná stará vila se zanedbanou zahradou. A jedna velká životní prohra navrch. Pětatřicetiletý Jaroslav Havlát se vrací do domu svého dětství ve chvíli vážného životního zlomu. Po zpackané „církevní kariéře“ hodlá začít nový život, poprvé konečně sám za sebe. Snad také s trochou naděje, ale především s nákladem vyhoření, samoty, s pocitem odcizení vůči všem a všemu. Jedinou laskavou náručí se mu stává zanedbaná zahrada a práce v ní. V odloučení mezi stromy, keři a květinami se pokouší znovu najít sám sebe a dát životu ještě nějaký smysl. Postupně se seznamuje se sousedy a stále víc začíná svému zvláštnímu odcizení přicházet na kloub. A s tím se dostavují i tísnivé konflikty, protože poznání sebe sama je děsivější, než dřív mohl snad jen tušit. Kudy vede hranice mezi odmítnutím a přijetím nepřijatelného? Najde se aspoň někdo, kdo mu porozumí a podá ruku? Existuje z této temné noci cesta ven?... celý text

qydko
07.08.2023 5 z 5

Intimní příběh jednoho nešťastného muže o hledání svého já a smíření se se sebou, ať už je člověk jakýkoliv.

Esterka_book
06.08.2023 5 z 5

Zajímavá kniha, rychle se čte. Hlavní hrdina prožívá těžké chvíle, hledání, odpuštění, znovuobjevení sebe i Boha. To vše se odehrává v zahradě, která je všemu svědkem.

marli58
05.08.2023 4 z 5

Těžké téma. Ze začátku jsem doufala, že hlavní hrdina se dočká aspoň trochy štěstí. Osud by silnější.

Arsi
01.08.2023 5 z 5

Autorka opět otevřela kontroverzní téma. Silný příběh a krásně napsaná kniha.

Aria131
31.07.2023 5 z 5

Během čtení této knihy začnete zpochybňovat některé své už dávno zaběhlé názory. Najednou se totiž potkáte s osobou, kterou pronásleduje "prokletí," které je pro jeho okolí znepokojující a odporné, ale pro něj samotného je tisíckrát horší, protože s ním musí žít a bojovat. Autorka nenásilným způsobem otvírá tabuisované téma a nutí čtenáře myslet trochu jinak, možná s trochou empatie a lidskosti.

Nikola086
27.07.2023 5 z 5

Po knize jsem sáhla, aniž bych si předem trošku zjistila o co půjde a byla jsem opravdu velmi překvapená. Ze startu knihy trvá dlouho, než se dostanete k tomu skutečně podstatnému. Pak kniha začne vyvolávat veškeré emoce. Mrazení v zádech, lítost, vztek, znechucení, smíření...
Jedná se o velmi náročné téma, které dle mého názoru není pro každého. O to víc cením autorku, že se nebála tak tabuizovaného a kontroverzního tématu a dokázala vytvořit tak úžasnou knihu jako je právě Zahrada.

sinamona
26.07.2023 5 z 5

Kniha s poutavou obálkou, která je přitom plná tolika bolesti a touhy po štěstí. Těžké, naprosto neotřelé téma, kde se mísí tolik emocí.
Autorka tato témata umí. Umí ve mně také zanechat jistou úzkost z toho, jaký ten hlavní hrdina měl osud. Bylo mi ho celou dobu moc líto a přála si, aby se karty obrátily. Aby se příběh unášel jiným směrem....

Knihu jsem přečetla za jedno odpoledne, na to jak je útlá a rychle se čte, jen tak rychle ze mně nevyprchá. Autorka se dokáže svým brilantním popisem dostat čtenáři pod kůži a být živým pozorovatelem celého příběhu a přát dobro, které nepřichází.

Baška29
25.07.2023 3 z 5

Ups. Zase těžké téma. Tentokrát se mi kniha četla opravdu těžko a dlouho. A i diky místním recenzím, které mne přesvědčily, ať to nevzdávám, dočteno. Jsem za to ráda. Pro mne nečekaný zvrat, byla jsem přesvědčena, že zápletka bude jinde. Jsem ráda za úhel pohledu z této druhé strany, o které se mluví podstatně méně. Zajímalo by mne pokračování. Jak se všem mohlo žít dál.... dvě hvězdy dolů spíš kvůli mému odpojení než kvůli kvalitě příběhu.

dangerkriss
23.07.2023 4 z 5

(SPOILER) Jak už je u Dvořákové zvykem, kniha je perfektně čtivá. Líbí se mi, že je příběh tak akorát dlouhý, plný emocí a vlastně i napětí. Jarkovi jsem přála jeho situaci zvládnout bez nějakého průšvihu. I když se přiznám, trochu jsem čekala, že svůj život opravdu ukončí. Konec nejasný, takže jsem zvědavá, jak se mu žilo dál. Kniha za přečtení určitě stojí, i když otevírá hodně vážné a ne zrovna příjemné téma.

zuzis
13.07.2023 2 z 5

(SPOILER) No.
Popravdě nevím, co si mám o knížce myslet. Zápletka je asi trochu šok, ale možná koukám na moc "true crime" (a co si budem, kauz kolem církve v poslední době taky bylo požehnaně), protože v momentě kdy se na scéně objevily děti, první co mě napadlo bylo "pls ať není pedofil". Už tak byla hlavní postava dost na ránu.
Knížka je to krátká, a v momentě kdy už teda víme, zbývá pár stránek. Působí to nakonec dost..nedokončeně. Po dočtení mi zůstal pocit jakéhosi zmaru a zbytečnosti.

LenaBil
12.07.2023 5 z 5

Autorka se nebála otevřít opravdu těžké a kontroverzní téma, zpracování jako vždy naprosto skvělé. Opět další kniha autorky, která je originální, neopisuje dějovou linku předchozích knih.

FoxFox
10.07.2023

Hlavní hrdina Jaroslav byl od začátku vlastně úplně obyčejný člověk, postupně mi začal být svým počínáním sympatický a začala jsem mu fandit v jeho snažení najít si práci, zvelebit zděděný dům a zahradu, najít si přátele, zkrátka dát si život tak nějak do pořádku. Jenže pak to přijde, zvrat, který jsem vůbec nečekala. Jak dokáže jeden okamžik všechno změnit? Velmi originální téma, se kterým jsem se v tomto pojetí ještě v žádné jiné knize nesetkala. Ale je to Dvořáková, takže nečekejte žádné veselé čtení.

Melanka
05.07.2023 4 z 5

Bezmoc a zoufalství čiší z každé stránky. Hodně působivá knížka o tématu, o kterém se příliš nemluví. Jak je snadné někomu zničit život. Přitom čtenář chápe obě strany.

Jancas.s
02.07.2023 5 z 5

(SPOILER) Velmi silná knížka. Žijeme v době, která je tolerantnější než kdy dříve a boří sociální konstrukty, které přežily staletí...ALE pedofilie je pořád tabu a v zásadě velmi tenký led, proto jsem ráda, že autorka právě toto téma otevřela. Je to v zásadě smutný život odsouzený k lásce, která nebude (a nesmí) být opětována.

Liss93
02.07.2023 4 z 5

Psychologický rozbor duševně i duchovně ztraceného a zlomeného člověka. Náhled do jeho myšlenek, tužeb a obav. Kniha byla sice krátká, ale o to intenzivnější.

slecnapeta
28.06.2023 5 z 5

Nejdriv jsem si rikala, jak zvladnu 200 stran o uprave zarostle zahrady. Hmm a pak jsem jen cetla a cetla a mela divny pocit v hrudi. Celou dobu jsem s hlavni hrdinou sympatizovala a trpela tim, jak se k nemu chova okoli, a jak bezmocny je.

fruitbueno
28.06.2023 5 z 5

O tom, že se Petra Dvořáková nebojí kontroverzních témat, referují už její předchozí knihy. Zahradu jsem přečetla na jeden zátah a musím opět smeknout před tím, jak autorka opravdu důrazně neuhýbá i před něčím tak společensky tabuizovaným. V románu není ani slovo navíc, nezabředá do povrchnosti, nesoudí, nehodnotí, přesto je plný emocí a servíruje člověku přepestrou paletu osudu jednoho "obyčejného člověka". Téma je to hrozné, nebudu ani já zavírat oči a tvrdit něco jiného. Autorce se však dle mého podařilo víc než mistrně zachytit ten rozptyl pocitů hlavní postavy, ten nanejvýš bolestný a zničující přerod a uvědomění něčeho tak závažného, postupnou degradaci člověka, která vedla až k téměř definitivnímu konci. Dle komentářů vidím, že nejsem jediná, kdo s Jaroslavem dovedl soucítit, případně ho nedokázal odsoudit za něco, co sám sobě nevybral. Skvělý a důležitý text o tom, že každá strana má dvě mince, a pod každým netvorem se téměř vždy skrývá nešťastný tvor.

Eva398
27.06.2023 4 z 5

(SPOILER) Tak nevím jak začít. Na začátku jsem čekala jak se děj vyvine. Trochu překvapení, jak je schlavnim hrdinou naloženo. I když je trochu smutné, že zrovna bývalí kněz je považována za pedofila. Jako by každý kněz měl být takový. Už se na něj dívají přes prsty a odsuzují. Nechci chování hlavního hrdiny omlouvat, ale dát někomu nálepku špatného člověka je lehké a odsoudit to samé. Ale také nevím, jak bych reagovala, kdybych něco takového zažila. Možná jsem si při čtení přála, aby se vše v dobro obrátilo. Že to bylo jen nedorozumění. Prostě další téma k zamyšlení.

Lucopatka
27.06.2023 3 z 5

Po všech těch mnoha ženských hrdinkách, kterých je v naší soudobé literatuře jako hub po dešti, by to mohla být příjemná změna, říkala jsem si po pár stránkách...na konci však rozpaky. Nevím, jestli z postavy, možná taky, ale úplně lehce se mi to nečetlo. Něco drhlo. Tohle není (pro mě) letní čtení, jak jsem si původně myslela. Možná, kdybych po ní sáhla třeba v sychravém podzimu nebo mrazivém únoru...kdo ví :-)

Marekh
26.06.2023 5 z 5

Hlavní postavou je JAROSLAV HAVLÁT (35 let), který ukončí práci kněze a nastěhuje se do domu svého dětství. Dům je ve špatném stavu včetně zahrady. Postupně dům i zahradu zvelebuje a seznamuje se také se svými sousedy.

Od autorky jsem už četl knihu VRÁNY, která mě dostala. Tato kniha mě také dostala. V polovině knihy nastal zlom a já jsem se nestačil divit. Určitě je to téma na zamyšlení. Kniha se četla jedním dechem.