Poslední přání

Poslední přání
https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30396/bmid_posledni-prani-APM-30396.gif 5 6696 6696

Zaklínač série

Nově přeložené geraltovské povídky ze Stříbrného meče, něco z Věčného ohně a Meče osudu & kompletní povídka Hlas rozumu, kde Geralt vysvětluje, jak to všechno začalo. Zaklínač, ošlehaný muž bez věku, jehož bílé vlasy nejsou znakem stáří, ale mutace, kterou musel podstoupit. Placený i dobrovolný likvidátor prapodivných tvorů: mantichor, trollů, vidlohonů, strig, amfisbain – pokud ovšem ohrožují lidský rod; v takovém případě zabíjí i bytost zvanou člověk. Prvotřídní, skvělý bojovník, který není neporazitelný ani nezranitelný – naopak, téměř z každého dobrodružství si odnáší další šrámy na těle i na duši. Povídky: Cesta, z níž není návratu Hlas rozumu 1 Zaklínač Hlas rozumu 2 Zrnko pravdy Hlas rozumu 3 Menší zlo Hlas rozumu 4 Otázka ceny Hlas rozumu 5 Konec světa Hlas rozumu 6 Poslední přání Hlas rozumu 7... celý text

Literatura světová Povídky Fantasy
Vydáno: , Leonardo

Ostatnie życzenie, 1993

Ticiana
03.03.2021 5 z 5

Zacatek se mi libil, sice stale mi nedoslo uplne o cem je prvni povidka, ale mam tuseni. Zaklinace znam z vypraveni a videla jsem i serial. Monstra a obludy jsem si hledala na internetu, protoze po pravde, moc opis neni, nebo ne nejak extra podrobny. Povidky se mi moc libili, jako is Hlas rozumu. A Geralt a ten jeho kousavy humor je skvely. Ceka mne jeste dlouha cesta 7 knih, ale moc se tesim.

PriMula
26.02.2021 2 z 5

Tak to bylo opravdu podprůměrné čtení. Vůbec nerozumím tak vysokému hodnocení, i když respektuji, že každému se líbí něco jiného.

Povídky na sebe vůbec nenavazující, nic neříkající.. 2 hvězdičky dávám kvůli docela slibnému začátku. Ten mě bavil, bohužel po něm přišla povídka na první vůbec nenavazující. Já kdybych snad svět zaklínače už nějak znala a tyto povídky si přečetla už s nějakým vztahem k příběhu, asi by to bylo jiné. Bohužel ale postavy, prostředí a vůbec všechno pro mě bylo novinkou a tak mi to prostě nic neříkalo. Zkrátka je mi nepříjemné, když jsem poprvé v nějakém novém světě, ještě se pořádně ani nerozkoukám a s další povídkou už jsem zase v nějakém trochu jiném.

Já věřím, že od třetího dílu, který už by měl být jednotný příběh, to je asi super čtení, což soudím podle neskutečného hodnocení. Ale bohužel, toto mě odradilo tak moc, že do druhého dílu (od kterého prý taky nemám čekat nic jiného než jenom další sumu povídek) s největší pravděpodobností nepůjdu.

Abych to shrnula, čekala jsem super fantasy které jsem rozhodně nedostala a Zaklínač mě hodně zklamal.

Atuin
23.02.2021 5 z 5

Tyto povídky jsou pro mě hned po Tolkienovi ( komplet) balzámem na duši. Fungují perfektně na čtecí krizi...Od Wiedźmina se dostanu hned přes Ziarno prawdy k povídce Mniejsze zlo a než se rozkoukám jsem v povídce Kraniec świata a to už je na dohled džinovi a Ostatniemu źyczenie.
Miluju povidku se strygou, to je luxus. Ten začátek a první ( dnes už profláknutý ) odstavec znám zpaměti v originále i v češtině. Stejně tak mám slabost pro celý koncept v němž se nachází Nivellen, protože ta celá povidka zní tak nenásilně a jako by je postavená mimo vše co AS pojal vymyslet. Blaviken ten je úžasný sám o sobě....zpoza strefy vychází jakoby povídka s Rokytou, ačkoliv se to nemusí tak zdát a finále této knihy je už trochu komplikovanější protože tu v popředí máme více postav a já si stojím za tím že autor uměl sehrát partií vždy když jeho orzsak byl seskupen s méně než 5 postav na place. Jakmile si terén rozšířil, maličko mu to vazne jako by se snad za svou nápaditost styděl.
Ovšem to jsou detaily. Povídkové formace ( které později využívá i v Sáze) jsou perfektní.
Cudowne..

Metlos
19.02.2021 5 z 5

První kniha o zaklínači a za mě nejlepší. Z povídek vyzařuje krásná slovanská atmosféra. Surovost a drsný humor dodává celému příběhu reálnost. Ale zdaleka nejlepší je to, jak Sapkowski dokáže v příbězích zmínit známé pohádky ale dát jejich pravému významu úplně jiný kabát.

Petass
18.02.2021 4 z 5

Přečteno znovu kvůli seriálu. I napodruhé je to pořád stejně skvělé! A stíhám si více všímat detailů, což byl vlastně cíl, protože seriál se v detailech liší a to jsem si právě chtěla ověřit :)
Forma povídek mě baví více, než pozdější sága. Uvidím, kam až se pročtu na druhý pokus.

smazenaryba
14.02.2021 5 z 5

Neviem či Zaklínač v Szapkowského mysli od začiatku vznikal ako sága, začínajúca krátkymi príbehmi, no fakt je, že v tejto poviedkovej podobe mám zaklínača najradšej. A to až tak, že cez rozdielny prístup pri románoch a zameranie sa na iné postavy, som sa nevedel preniesť a aj pri opakovanom čítaní som zamrzol niekde pri štvrtom dieli. Hádam tomu bude tentokrát inak.

Každopádne, tento spôsob zoznámenia so svetom Zaklínača pomocou poviedok bol v skutku husársky kúsok. Nezačína sa pôvodom hlavnej postavy, tzv zrodom, ako to obvykle býva, ale celé fungovanie sveta, zákony, postavy, miesta, spoznávame za jazdy pomocou samotnej interakcie a udalostí. Výsledok je taký, že aj napriek knihe bez začiatku a konca čitateľ získava ucelený obraz o svete a postavách a má obrovskú chuť poznať viac.

Nešlo by to samozrejme bez majstrovského rozprávania, bez kumštu, ktorým Szapkowský šperkuje každú scénu a rozhovor. Text iskrí presným dávkovaním humoru, akcie, myšlienok, čitateľ sa baví spoznávaním odkazov na známe rozprávky a ich prekrúcaním a prenesením do oveľa drsnejšieho sveta, v ktorom neexistuje "a žili šťastne až do smrti" a v ktorom každé vyústenie má svoje "ale".

Jedna z mála kníh, ku ktorej sa dokážem vracať znova a znova, pri ktorej žasnem nielen nad obsahom, ale aj nad umom autora.

nangijala
13.02.2021 4 z 5

Byla jsem Zaklínačem úplně nepolíbená.. a dost mě tato povídková kniha překvapila. Představovala jsem si původně velký příběh, boj dobra se zlem, záchranu světa apod. Zádumčivého mutanta, pro svoji obživu putujícího světem a bojujícího s kletbami a všelijakými "strašidly", jsem zkrátka nečekala. Na implicitnost a úspornost textu jsem si zpočátku musela trochu zvykat, Geralt si toho spoustu domyslí nebo přečte v myšlenkách druhých, ale já ne, spousta postav měla tak málo prostoru nebo zmizela, než jsem je vůbec stačila poznat. Zatím jsem se do Geralta ještě nezamilovala, ale pomalu se sžíváme. Úplně chápu ty, kterým těchto pár tak trochu pohádkových příběhů stačí a víc už nechtějí nic, na mě ale působily jako ochutnávka a pozvánka do tohoto magického světa. A já tu pozvánku přijala.

Hobitka
12.02.2021 5 z 5

Prostě a jednoduše: sbírka skvělých povídek :)

wullcann38
11.02.2021 4 z 5

Zaklínač mě nikdy nějak moc nezajímal, ale když jsem zjistil že na Netflixu bude seroš řekl jsem si že to prubnu.
No kniha se mi líbila mám druhý díl, seriál se mi líbil těším se na druhou sérku.

rayla15
08.02.2021

Příběh zaklínače mě skutečně oslovil, příběh je velmi zajímavý a rozhodně stojí za to.

artlucie
30.01.2021 4 z 5

Vůbec mi nesedí to uspořádání povídek, mám radši chronologičnost. Jinak je to ale trefa do černého, přesně můj žánr :)

Hruška.cz
30.01.2021 4 z 5

Dark fantasy Zaklínač nabízí vskutku zajímavý svět plný skvělých postav. To v téhle knize dokázal čtenářům Sapkowski sdělit a těším se na ucelený příběh, který nás v dalších knihách čeká.

MatoPalkes
28.01.2021 5 z 5

Úžasný úvod do Sapkowskeho sveta. Vďaka Netflixu za sfilmovanie.

Dominique27
25.01.2021 4 z 5

Kniha se čte dobře, byť jde o soubor povídek, které na sebe navazují velice volně. Osobně se mi líbily odkazy ke klasickým pohádkám - Sněhurka Renfri, Rumplcimprcampr Duny, Kráska a netvor Nivellen. To pro mě bylo příjemným překvapením, jakožto pro čtenáře, který se ke knize dostal až po shlédnutí seriálu na Netflixu.

Sixao
25.01.2021 4 z 5

Předem fantasy není žánr, který bych zrovna vyhledávala. Knihu jsem si do sluchátek pustila spíše ze zvědavosti, co na tom Zaklínači všichni mají, a hodila se mi do letošní výzvy, protože nadpřirozenem se to tu jen hemží. Úvodní Cesta, z níž není návratu, mě nějak zvlášť neoslovila. Po vyhledání dalších informací o Visenně a Korinovi jsem pochopila, jak se zaklínačem povídka vůbec souvisí. V dalších příbězích už se na scéně objevil Geralt a díky hlasům Jiřího Dvořáka a Jiřího Plachého to byl poslech příjemný. Mělo to spád a našlo se nečekaně hodně humoru. Nemůžu říct, že bych tomu propadla, ale na druhý možná i třetí díl někdy taky dojde.

luthien
23.01.2021 4 z 5

Převedení klasických pohádek do fantasy verze je skvělý nápad, který funguje. Moje nejoblíbenější povídka je Zrnko pravdy (kráska a zvíře). Je tu přesně ten správný mix dobrodružství, nebezpečí, boje, humoru i romantiky. Samozřejmě, že to není hrdinský epos na úrovni Tolkiena, ale tohle jím ani být nemá. Je to prostě klasické čtivé a zábavné fantasy, podle mě velice dobře napsané.
A protože se teď všude cpe Zaklínač od Netflixu, musím poznamenat, že seriál je naprosto příšerný, vůbec se mi nelíbil a vždy se mnohem radši podívám na starý polský seriál.

trautenberk
19.01.2021 2 z 5

Prokletý zaklínač

Pozitiva:
Zajímavý fantasy svět a příběh vykreslující postupný zánik všeho magického a nástup lidské civilizace, která je možná hroznější než nejhroznější příšery. Hlavní hrdina je současně původcem i obětí tohoto stavu, což v něm vyvolává životní dilemata a zajímavé psychologické rozpoložení.

Negativa:
Kniha je nelineárním souborem povídek, které navíc vypadají, že nebyly psány v pořadí ve kterém jsou nyní uspořádány. Geralt se chová podezřele, pokaždé je trochu jiný. Jednou moudrý a klidný, jindy cynický nebo naivní. Jiné postavy se náhle objeví a zmizí, celkově jsou postavy vykresleny mělce a ne úplně uvěřitelně. Vykrádačka na téma pohádkových postav (Kráska a Zvíře, Sněhurka) je téměř heretická. Všudypřítomná pornografie je zbytečná a oplzlá a to především ve spojení s předchozím bodem. Chce se mi ptát se "Komu tím prospějete, co?!". Popisy krajiny a říší ve kterých se Geralt pohybuje jsou většinou vágní. Historie chybí. Provázanost a uvěřitelnost Zaklínačova světa chybí. Od začátku do konce mě neopustil pocit že čtu slohovou práci šestnáctiletého kluka.

Celkové hodnocení:
Nečekal jsem příliš, tak jsem se příliš nezklamal. Další díly jsou možná lepší, ale nemám sebemenší chuť je číst. Jako "béčková" fantasy pro teenagery by to asi po cenzuře prošlo.

Talys
17.01.2021 5 z 5

Četla jsem před lety, nyní jsem se k této kultovní sérii vrátila a udělala jsem dobře. Obdivuji způsob, jakým Sapkowski v úvodním dílu zpracoval pohádkové motivy a představil čtenářům Geralta z Rivie. Hvězdička navíc za to, že jde o poctivou fantasy a žádnou romantiku ve fantasy převlečení.

flare
17.01.2021 4 z 5

Nejdriv prvni serie na obrazovce,nyni knizne..kniha zaujala vice,jak uz to vetsinou byva. Dobre vymysleny svet fy,ovsem znam lepsi,i horsi :-) Geralte drz se,jdu na dalsi dil.

Maratonec
16.01.2021 5 z 5

Úřžasná kniha a skvělý úvod do série