Zápisky mladého lékaře
Michail Bulgakov
Autorova prvotina, která vznikala na základě Bulgakovových zkušeností z praxe v jedné zapadlé ruské nemocnici v letech 1916–17. Jednotlivé klinické případy se zformovaly v dramatické příběhy lidí, kteří se ocitli na rozhraní života a smrti. Budoucí autor mj. románu Mistr a Markétka v nich nezapře ani talent velkého dramatika. Z ruských originálů přeložila a doslov napsala Alena Morávková. Vydání druhé.... celý text
Literatura světová Povídky Biografie a memoáry
Vydáno: 2001 , HavranOriginální název:
Записки юного врача (Zapisky junovo vrača), 1926
více info...
Přidat komentář
Ranný Bulgakov, kvalitné, ľahké čítanie -- ide síce o poviedkovú sériu, ale jednotlivé príbehy akoby boli skôr kapitolami voľnej novely. Je to vlastne do veľkej miery stále aktuálna knižka. Pre medikov to musí byť vyložene "sranda." Sú tam naozaj vtipné pasáže, občas je to aj tvrdšie a smutnejšie, atmosféra vidieckej nemocnice je geniálna. Tento rok mám fakt šťastie na knihy. :)
Překvapila mě čitelnost texu, nic složitého nebo nesrozumitelného. Ačkoli byla kniha poprvé vydaná před 100 lety, některé psychologické prvky a vývoje jsou aktuální, přenosné do dnešní doby.
Jedním sledovaným psychologickým vývojem je samotný příběh lékaře - mladíka v první samostatné praxi, kde najednou drží odpovědnost za životy, jeho dospění a vyrovnání se se situacemi, zmužnění a zdrsnění životem.
Druhým, který se mi vryl do paměti, byl příběh morfinisty zpracovaný jako deník.
Autor žil 1891-1940, kniha je částečně autobiografická. Jako jeden z mála umělců nebyl autor zatracen Stalinem, to čtenář pochopí z poslední povídky, která je laděná silně probolševicky.
Tak tomu se říká hodit do vody... Skvěle napsané, bez patosu, bez příkras, zkratkovitě stručně. To, že se v medicíně člověk stále učí, je i po sto letech stále aktuální.
(SPOILER)
Jsem ráda, že mě čtenářská výzva přivedla k této knížce, protože se mi moc líbila. Spojuje dvě moje oblíbená témata - lékařské prostředí a začátek 20. století. Navíc je napsaná velmi čtivě, takže určitě doporučuji.
"Ne... budu bojovat dál. Ano... budu. A po oné těžké noci mě přepadl sladký spánek. Obestřela mě tma tmoucí a pak jsem v ní zahlédl sebe snad s mečem či se stetoskopem. Kráčím do boje... v zapadlém koutě. Ale nejsem sám. Se mnou pochoduje moje vojsko: Děmjan Lukič, Anna Nikolajevna a Pelageja Ivanovna. Všichni v bílých pláštích jdou kupředu, kupředu..."
Knihu jsem zvolil na základě čtenářské výzvy a bylo to výborné rozhodnutí. Povídky byly krátké, napínavé a bezesporu zajímavé. Autor a překladatel mají úžasnou schopnost vyprávět, být napínaví i barvití. Velmi oceňuji v knize dvě věci. Za prvé schopnost popisovat velké dějiny Ruska, resp. SSSR na základě životního osudu jednoho lékaře a za druhé schopnost nastínit vývoj postavy. Ta je na počátku knihy vybavena mladickou arogancí a nakonec se z něj stává vyzrálý lékař.
Objeveno jen díky čtenářské výzvě a musím tedy napsat, že mě kniha mile překvapila. Díky za typ!
Zajímavé, místy až napínavé a hlavně: moc dobře se to čte takhle z odstupu časového i místního. Aktérem popisovaných událostí by jistě nikdo z nás nechtěl být (ach, ty porody)! O seriálu jsem neměla tušení, ze zvědavosti minimálně nakouknu.
Zahlédla jsem pár minut seriálové adaptace a řekla si, že by to mohla být zajímavá četba. Takže jsem seriál odložila, dokud si knihu nepřečtu. Když jsem si knihu brala těšila jsem se na příběh a překvapilo mě, jak je úzká. Příběh se nekonal, jelikož se jedná o jednotlivé povídky a trochu mi z toho důvodu chybělo nějaké ukončení.
Od autora jsem četla Mistra a Markétu a navzdory jejímu obecně dobrému hodnocení jsem z knihy nadšená vůbec nebyla. Proto mě potěšilo, že Zápisky mladého lékaře se četly dobře.
Jedná se tedy o několik povídek z nemocnice uprostřed ničeho, do které přijede nový mladý doktor bez zkušeností. Personál při tom nedá dopustit na jeho zkušeného předchůdce.
"... snažil jsem se, aby mých čtyřiadvacet let podle možnosti nevyčuhovalo z profesionální lékařské slupky."
Kniha mě překvapila a zaujala. Zvlášť první část o medicíně v zapadlé oblasti carského Ruska. Část o morfinismu pro mě tak zajímavá nebyla.
(SPOILER) Tak toto byla kniha opravdu velmi zajímavá. A zároveň věřím tomu, že i v dnešní době někde na východě takové zapadlé vesnice určitě jsou, kde lékař zajišťuje veškerou lékařskou péči široko daleko. Strhující příběh se zajímavým koncem - popisujícím boj jeho kolegy se závislostí na morfinu.
Čtivá oddechová. Zajímavé příběhy z lékařské praxe v zapadlé vísce na začátku 20.století.
Bylo to zajímavé čtení a rozhodně stojí za přečtení. Pokud máte rádi tématiku lékařského prostředí nebudete litovat.
Kniha se četla lehce, ale i přes skvělé recenze tady, mě moc nebavila a dočetla jsem jen kvůli čtenářské výzvě.
Knihu jsem četla v rámci čtenářské výzvy. A vybrala jsem si dobře, bavilo mě to a stránky hezky ubíhaly.
Jedná se o soubor povídek, ve kterých Bulgakov vzpomíná na počátky své lékařské praxe v zapadlé vesnici Murjevo. Povídky jsou některé humorné, některé smutné, a dobře vykreslují atmosféru předrevoluční carské Rusi, s její bídnou úrovní lékařské péče i neochotou prostého lidu nechat se léčit.
Seriál jsem zatím neviděla, ale kniha mě na něj nalákala.
Tento děj jsem viděla nejdříve v seriálovém provedení s Danielem Redcliffem a velmi mě zaujal i pobavil. Po knize jsem sáhla kvůli čtenářské výzvě a nebyla jsem zklamaná :). Realismus a humor vás knihou provedou za jedno odpoledne.
Kniha se čte dobře, dostala jsem se k ní díky letošní Čtenářské výzvě. Jedná se o soubor povídek o začínajícím lékaři v nuzných podmínkách v zapadlé oblasti Ruska. Povídky se opírají o denní záznamy autorovy lékařské praxe na počátku 20.století. Nechybí napětí, reálný popis situací, ani humor.
Štítky knihy
lékařské prostředí Rusko nemoci autobiografické prvky první pomoc podle skutečných událostí zfilmováno – TV seriál
Část díla
- Hvězdný roj / Hviezdy na koži
- Křest obratem / Krst obratom 1926
- Morfium 1927
- Ručník s kohoutem / Uterák s kohútom 1926
- Stříbrné hrdlo / Oceľové hrdlo 1926
Autorovy další knížky
1969 | Mistr a Markétka |
1987 | Zápisky mladého lékaře |
1989 | Psí srdce |
1987 | Divadelní román / Mistr a Markétka |
1969 | Bílá garda |
Byť lekárom niekde na zapadnutej derevni v cárskom Rusku, to bol teda hnus a chcelo to mnoho sebazaprenia. Žiadna elektrina, len petrolejky, všade samý popol, smrad a všetky možné choroby vrátane syfilisu (koniec koncov naň umrel aj Lenin), ako bonus tak sto pacientov denne. Hoci poviedky nemusím, tu mi nevadili, pretože čo poviedka, to jeden samostatný príbeh a dohromady čitateľ dostáva ucelený obraz niekoho, kto sa síce mnoho naučil, no prax mu chýba. Kniha je vo svojej podstate tragická, treba si uvedomiť, že podobným spôsobom boli do praxe vrhnuté tisícky lekárov/lekárok všade možne po svete, len málokto o tom písal. Pravdepodobne by sme mnohým zážitkom, čo sa reálne stali, veľmi ťažko uverili - a mnohé určite nemali šťastné konce.