Zeď / Nevolnost
Jean-Paul Sartre
Svazek přináší dvě Sartrova stěžejní prozaická díla – povídkový soubor Zeď (1939) a román Nevolnost (1938). Zeď vyšla rok po proslulém románu Nevolnost a obě díla pak vyústila na poli filozofickém spisem Bytí a nicota, který založil autorovu slávu jako ateistického existencialisty, ovlivněného filozofií Martina Heideggera.
Literatura světová Povídky Romány
Vydáno: 2003 , Levné knihyOriginální název:
Le Mur / La Nausée
více info...
Přidat komentář
Co se týče povídek, samotná Zeď mě i pro svou ,,Kafkovskou" formu bavila asi nejvíce. Nevolnost jsem četl v mírně nedobré náladě a spíše měla tu schopnost ty pocity ještě prohloubit, i když přesně to se od toho dalo i očekávat. Sartrem však napsáno brilantně. Ještě se vrhnout na Bytí a nicotu...
Pěkná sbírka...nějaké příběhy slabší, nějaké skvělé; nicméně hodnotím celek...pokud se někdo utápí v depresi a pátrá po smyslu bytí, tak ať raději knihu nečte (resp. ani nic od Sartra).
Sartreho povídky jsou brilantní. O Nevolnosti to již tvrdit nemohu, přesto jsem velice rád, že tenhle soubor rozšířil mou knihovnu.
Typické existenciální dílo, druhá část (Nevolnost) je navíc okořeněna takřka kafkovskou atmosférou, vyvolávající onen pocit úzkosti, jenž čtenář při četbě podobných děl mnohdy pociťuje. Jestli-že se text místy jeví příliš zdlouhavý a rozvleklý, nejspíše to patří k věci. Neboť při popisu, zabývajícím se otázkou lidskému bytí nejnitěrnější, to jest existence samotné na počtu slov a vět nezáleží a ... na čem vlastně záleží?
Rozhodně doporučeno pro přežívající většinu dnešní, ultrastereoptypní společnosti.
Filosof ze mě nikdy nebude, Sartre to jen potvrzuje. Ač jsou některé pasáže opravdu nabité emocemi, z mého pohledu se jednalo o převážně nudné čtení.
Určitě jedna z nejstěžejnějších záležitostí posthusslerovského existencialismu, pro mě víceméně vstupní branou ke klasické literatuře a k existencialismu, jako filosovickému směru, celkově. I přes neoblíbenost autorovy údajně promiskuitní osobnosti, pohybující se na pomezí geniality a absurdity, určitě stojí za přečtení alespoň soubor povídek Zeď a to hlavně povídky Zěď a Mládí vůdce. Nechť Vás knihy provází...
Část díla
Hérostratos
1936
Intimita
1936
Místnost / Izba
1936
Mládí šéfa / Mládí vůdce
1938
Zeď / Múr
1938
Autorovy další knížky
1992 | Zeď |
1993 | Nevolnost |
2006 | Bytí a nicota |
2004 | Existencialismus je humanismus |
1965 | Slova |
Hodnotím zatím jen Zeď
I když jsem se obával, že mě Sartreho "filozofický" styl nesedne, naopak to bylo přesně naopak, povídky jsou čtivé, ale musí se dávkovat pomalu, neuvěřitelně pochmurná atmosféra je na čtení v kuse těžká, takže jsem se s cca 200 stranami rval skoro celý týden, ale ano, jedná se o velmi zajímavý počin
K Nevolnosti se vrátím asi jindy..:)