Zrkadlový muž

Zrkadlový muž
https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/452480/bmid_zrkadlovy-muz-SiH-452480.jpg 4 2107 2107

Majster trilerov Lars Kepler prichádza s ôsmou knihou o Joonovi Linnovi! Cestou domov zo školy zmizne mladé dievča. Napriek úsiliu polície aj rodiny sa ju nepodarí vypátrať. O päť rokov ju nájdu brutálne zavraždenú na detskom ihrisku uprostred Štokholmu. Pomocou sledovacích kamier inšpektor Joona Linna vystopuje očitého svedka. Ukáže sa, že Martin je duševne chorý človek, ktorý si neuchoval nijaké spomienky na to, čo videl. Je poznačený vlastnou traumou, viní sa z dcérinej smrti. Joona sa rozhodne kontaktovať psychiatra Erika Mariu Barka a zistiť pravdu pomocou hypnózy. Martinova manželka dostane výstrahu: ak svedok prehovorí, odnesie si to ich blízky nevinný človek. Čoskoro svoju hrozbu naplnia. Čo vedie k únosom mladých žien a aký plán majú s nimi únoscovia? Ako veľmi bolí rodičov smrť dcéry a kam až siaha túžba po moci a naplnení vlastných predstáv o „božom“ poslaní? Joona Linna čelí ďalšiemu prípadu.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Ikar (SK)

Spegelmannen , 2020

katerina-an9765
27.01.2021 5 z 5

Tak tohle, prosím, ano! Napínavé, pohlcující, nečekané.

MatoPalkes
27.01.2021 5 z 5

Plná paľba, Keplerovci patria v rámci žánru stále k tomu najlepšiemu.

annettka1098
27.01.2021 5 z 5

Než jsem knihu vzala do ruky, přečetla jsem si pár pochvalných recenzí. Říkala jsem si, že přehánějí. Předposlední díl Lazar se mi totiž moc nelíbil a já tak nečekala zázraky ani od Zrcadlového muže. Upřímně jsem se docela těšila, jak napíšu recenzi, že chválu pějí jen zapřísáhlí fanoušci, ale starý Lars Kepler už je pryč. Oh, jak šeredně jsem se splatla! Starý Lars Kepler je zpět!
Začátek knihy byl trošku zmatený, protože vypráví v podstatě dva příběhy najednou. Navíc se pak posuneme o 5 let dopředu. Pochytit všechny jména bylo chvílemi náročné, ale nakonec se vše spojilo a nastaly pasáže, kde jsem ani nedýchala. Očima jsem doslova hltala každou stránku, byla jsem napnutá jako struna a nevycházela z údivu, jak mě to zase dokázalo absolutně pohltit. Musím se přiznat, že jsem se u tohoto dílu i bála. A docela dost. Rozhodně nedoporučiji slabším povahám večer před spaním.
Jediné co bych knize vytkla je závěr. Autoři mají v oblibě psát závěr ve velkém filmovém stylu a to je na mne bohužel už trochu moc. Je to na mě moc americké, neumím si to představit (resp. umím, ale jen jako film) a místo abych byla napjatá, tak u toho spíš protáčím oči.
Nicméně kniha rozhodně stojí za to a já si několikrát během čtení řekla "tohle si chci jednou přečíst znovu".

astra3
27.01.2021 5 z 5

Tak to bylo brutální, napínavé. Ale četlo se a četlo a šup byl konec.
Joona má si 10 životů na každý případ. Už se nemůžu dočkat dalšího dílu.

knihomolkadorfa
27.01.2021 4 z 5

Drsné, zvrácené, místy dosti nechutné, překombinované. Ale velmi čtivé. Nakonec tak, jak to Keplerovci umí. Docela by mě zajímal jejich rodinný život a způsob jejich práce.

Kubas_cze
27.01.2021 1 z 5

Mám Keplera rád, ale WTF? Co tohle sakra bylo?

Co se týče beletrie, tak až na několik výjimek nečtu/neposlouchám prakticky nic jiného, než severské krimi. To znamená, že se považuji za člověka zvyklého na brutálnosti vražd i ponuré životní příběhy hlavních záporáků. Nadto jsem jako běžný čtenář-konzument zvyklý žít s hrdiny během všech jejich knih a pokud nejde o nového autora, donutím se knihy dočíst do konce, abych věděl, kde bude série v budoucnu pokračovat. Ale toto???

Popisy brutálních situací nejsou jen kepleristicky sadistické a hrubé. Jsou chvílemi fakt nechutné. Tak moc, že když v knize popisují znásilňování menstruujících dívek, přemýšlíte, jestli má tuto část na svědomí Alexander nebo jeho žena Coelho. A ať ten či ten, říkáte si, proč s ním ten druhým vůbec zůstává v partnerském vztahu, protože to víc než beletrii připomíná zvrácenou esej psychicky narušeného člověka.

Já si příště budu hodně rozmýšlet, jestli se do dalšího příběhu Joony pustím.

Pozn: "Přečteno" jako audiokniha v podání Pavla Rímského. Audio je skvěle zpracované s hlasem pana Rímského přesně padnoucím severským krimoškám. Bohužel, kvalita audia kvalitu knihy nezlepší.

BlackBlade
26.01.2021 5 z 5

(SPOILER) Výborný detektivní příběh o moderním otroctví s poselstvím, že se to bohužel děje, i když se o tom ve společnosti nemluví (nebo raději nechce mluvit).
Kniha v hlavní dějové linii nenavazuje na předchozího Lazara, jde o samostatný případ, ale jak už bylo jinými komentujícími netaktně naznačeno, v epilogu se opět objevuje náznak "Nemesis" Joony Linny. A spisovatelská dvojice Lars Kepler nás opět láká na další pokračování.
Hodnotím 5/5, protože se mi tam líbí jeden logický detail, který spousta jiných autorů ve snaze gradovat napětí úmyslně přehlíží - že si Joona před poslední akcí zavolá z auta na pomoc zásahovku a pomoc. V reálu by to vypadalo stejně a to oceňuji.
Dále se mi líbila pasáž z ilegálního klubu "Orlí hnízdo", kde každý z detektivů prožil vlastní příběh, na který jen tak nezapomene.
PS: Čtěte sérii popořadě, od prvního dílu až sem, jinak vám unikne spousta detailů a souvislostí.

Amethyste
25.01.2021 4 z 5

Velice napínavý příběh, od kterého se nejde odtrhnout. Měla jsem představu o tom, kdo se za vším skrývá, ale autor mě překvapil.
Knihu mohu jen doporučit.

Amikosa
25.01.2021 3 z 5

Dobrý čtení, ale dřívější případy mne braly víc.

gaaabi
25.01.2021 5 z 5

Pro mě super počteníčko, napětí jako blázen... trošku mi chyběla Saga Bauerová a vůbec mi nechyběl Jurek Walter. Ale co se to najednou objevilo na poslední straně? Saga Bauerová s anagramem Jurka Waltera! To jsem zvědavá, o čem to příště bude, myslela jsem, že dost už bylo Jurka Waltera...

Romanka89
25.01.2021 5 z 5

(SPOILER) To byla jízda, od začátku do konce velmi napínavé a čtivé, jako téměř všechny knihy od této autorské dvojice. Závěr mě znepokojil a přišel mi, upřímně, přitažený za vlasy, jako vážně? Jurek? Není mrtvý? Ale celkově knihu hodnotím výborně. Já jsem vděčný čtenář detektivek, většinou netuším kdo je vrah (nebo chybně), dokud to v knize přímo neřeknou. :D

Čtenářská výzva 2021: Kniha z prostředí, ve kterém bych se nechtěl(a) ocitnout.

Lena78537
25.01.2021 3 z 5

Mám přečteny všechny Keplerovky, ale toto byla nejspíš má poslední. Musela jsem se doslova přemlouvat k dočtení. Už pro mě nejsou tak zajímavé a výjimečné, jako bývaly. Na můj vkus už dost drastické a přehnané. Sbírku už rozšiřovat nebudu a tři hvězdy dávám spíše jen z nostalgie.

Swycar
24.01.2021

Od Keplera mam precteny vsechny knihy. Avsak toto je prvni, kterou jsem musela odlozit, a to kvuli drastickym scenam, ve kterych se manzele posledni dobou vyzivaji, coz bylo znat uz v Lovci kraliku. Sekani noh mlade divce hned v uvodu knihy mne prijde jiz za hranici snesitelnosti.

PetaJu
24.01.2021 5 z 5

Přečetla jsem všechny knihy v sérii Joona Linny .. a opět mě nezklamal .. perfektní čtení od první stránky do poslední. Doporučuji :-)

ydnac
24.01.2021 5 z 5

K přečtení této knihy jsem se rozhodla díky komentářům zde na databázi a tak děkuji všem, kteří mě navnadili :-)
Rozhodně napínavé čtení, únosce a vraha jsem začala tušit až hodně za polovinou, protože jsem myslela na někoho úplně jiného...posledních 70 stran už jsem otáčela rychlostí blesku, abych už si byla jistá, kdo, jak a proč :-)
Doporučuji! :-)

Jordyz
24.01.2021 4 z 5

Skvělé čtení, čtivé od začátku do konce. Jen ten konec je vždycky tak zbytečně divoký.

LP113
23.01.2021 5 z 5

A jsou zase zpátky. Po Lazarovi konečně je to zase skvělé čtení, na které jsme od Keplerovcu zvyklí.pecka

Martina1805
23.01.2021 5 z 5

jedním slovem, úžasné nechápu kam autoři chodí na takové příběhy kniha se nedala odložit manželé opět nezklamali

Šárka345
23.01.2021 5 z 5

Pěkně se to četlo a závěr strhující.

misowi84
22.01.2021 3 z 5

Tak tohle byla první keplerovka u které jsem necítil čtenářské nadšení.
Přišlo mi to celé zbytečně natahované, překombinované a nakonec i očekávatelné.
Minulý díl byl za mě neskutečně strhující, ale tohle pokračování mě tedy bohužel příliš nenadchlo..