Zrkadlový muž

Zrkadlový muž
https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/452480/bmid_zrkadlovy-muz-SiH-452480.jpg 4 2107 2107

Majster trilerov Lars Kepler prichádza s ôsmou knihou o Joonovi Linnovi! Cestou domov zo školy zmizne mladé dievča. Napriek úsiliu polície aj rodiny sa ju nepodarí vypátrať. O päť rokov ju nájdu brutálne zavraždenú na detskom ihrisku uprostred Štokholmu. Pomocou sledovacích kamier inšpektor Joona Linna vystopuje očitého svedka. Ukáže sa, že Martin je duševne chorý človek, ktorý si neuchoval nijaké spomienky na to, čo videl. Je poznačený vlastnou traumou, viní sa z dcérinej smrti. Joona sa rozhodne kontaktovať psychiatra Erika Mariu Barka a zistiť pravdu pomocou hypnózy. Martinova manželka dostane výstrahu: ak svedok prehovorí, odnesie si to ich blízky nevinný človek. Čoskoro svoju hrozbu naplnia. Čo vedie k únosom mladých žien a aký plán majú s nimi únoscovia? Ako veľmi bolí rodičov smrť dcéry a kam až siaha túžba po moci a naplnení vlastných predstáv o „božom“ poslaní? Joona Linna čelí ďalšiemu prípadu.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Ikar (SK)

Spegelmannen , 2020

januchka
21.02.2021 5 z 5

Velice ctiva a napinava knizka od dua Lars Kepler. Prectete jednim dechem ;)

Mosek
20.02.2021 4 z 5

Napínavý příběh jako vždy....

Denisa.knizky
19.02.2021 4 z 5

Celkove - samozrejme dobre, knihu jsem prelouskala za vanocni svatky, coz znamena, ze byla opet velmi napinava. Ale, sama nevim, jestli mi rozlusteni zapletky a vysvetleni tentokrat neprislo az moc nerealne, az moc pritazene za vlasy (presto, ze se moje myslenky timto smerem ubiraly tak samozrejme pribeh okolo jsem netusila az do rozlusteni). Dale - palec nahoru za to, ze hlavnim tematem nebyla Joonova minulost ani jeho rodinne vztahy, prednost se dala nastesti opravdu detektivni zapletce.
Kazdopadne presto, ze se podle me jedna az o moc nerealnou zapletku, knihu urcite nehanim, kdo ma rad detektivky podobneho typu tak urcite stoji za precteni, hlavne je prectena za par dni. Tesim se na dalsi dil.

Slunik127
18.02.2021 3 z 5

Na me uz prilis brutalni, ale tak to mam s celym Keplerem a to ctu detektivky strasne rada. I tak jsem se od knihy nemohla odtrhnout, napinave, ctive, super. Ale rozreseni a nalezeni vinika me dostalo a to ne v dobrem. Jak mnozi pisou, ano, vubec jsem to necekala. Ale necekala jsem to tak moc, az mi to prislo absurdni. Secteno a podtrzeno, dalsiho Keplera uz ne.

Železář
18.02.2021 3 z 5

Těsně předtím, než jsem začal číst Zrcadlového muže, jsem se koukl do této koment sekce a převládl u mne pocit, že tato kniha bude další klenot v mé detektivní sbírce. Po přečtení knihy jsem však zůstal v rozpacích. Dalo by se říct ... Na prvotinu je to celkem dobrý, ale vzhledem k tomu, že to je už osmá kniha v sérii, tak moc nevím co si mám myslet. Ve všech ostatních dílech této série dávám 5* a možná u Hypnotizéra bych dal 4*. Nemůžu se však zbavit dojmu, že tento díl je o parník nejslabší v celé sérii. Děj prakticky nenabízí zajímavé části a pocit neodtrhnutelnosti, který mi nedovolil odložit Lazarana celých 17 hodin se tady nedostavuje .. no neda se říct ani vzdáleně a musí se říct, že prakticky vůbec. Doufám, že další díl, o kterém předpokládám, že bude, zůstane u kvalit, které Kepler naservíroval svým čtenárům ve všech předchozích knihách.

Lenka.Vílka
18.02.2021 5 z 5

Já tady mám spoiler? Tak fajn, ale napíšu to ručně, že je tady SPOILER podle někoho zde na databázi, ale podle mě jako toho, kdo knihu četl, tam spoiler není. Ale jsem trochu uražená, že ten, kdo do komentáře napsal všechno, včetně toho, co je na poslední stránce, spoiler nedostane :D no, není to vtipný paradox?

"Inside Your Head - Tantric"

Na další díl jsem se moc těšila. Ale po přečtení anotace jsem byla stejným dílem skeptická i natěšená. Proč?

Vrátí se "váš hodný soused Spider...teda hypnotizér". Vážně jsem se bála, aby byl opakovaný vtip stále vtipný. Nevím, tohle je zvláštní pomocná berlička. Ale! Kdyby by měl součástí příběhu už napořád, proti tomu bych nic neměla. Takovej Sebastian Bergman taky víc "sebastinuje" než dělá svojí práci a funguje to skvěle. Jenom je otázkou, zda z toho jde něco ještě vytáhnout, jasně má za sebou taky svoje, ale Erik není ani přes to tak jeblej.

Na druhou stranu mě potěšilo, že jsou oběti starší děti. Představa, že odpadnou komentáře typu "já jako matka..." mi udělala už dopředu radost.
(Tak to nečti, když máš v anotaci napsáno, že vrah zabíjí malý děti!).
Ale je pravda, že je tady pár komentářů typu: "Jste vadný, když to čtěte, a líbí se vám to, protože tohle se děje kolem vás a vy to zbožňujete." Možná proto je v knize doslov, jaký tam je. Ode mě rada: "Tak čtěte romantiku, tam máte jistotu, že se nic z toho kolem nemůže dít, a nectěte detektivky."

Takže mi potom už jenom bylo záhadou, čím to autorské duo tak nafouklou, když tam vůbec není rozebírání Joony, to jako spoiler nepovažuji, takže mi nevadilo si to přečíst v komentáři oblíbeného uživatele. Mám ráda, když jsou zapojení ti, kteří znají oběť nebo jsou zapojení jinak, ale nejsou to zároveň vyšetřovatelé, ve svém příběhu. A tady toho bylo hodně. (Tohle dopisuju po dočtení knihy: Mohlo toho přeci jen být víc.)

Přesto mi kniha ležela dva měsíce na poličce a já se k ní neměla. A hele, stačilo pohrozit otevíráním knihoven a jak jsem se do toho rychle pustila! :D

No, a teď ke knize, ne?

Po obsahové stránce jsem byla připravená na skvělého Joonu, necitlivé a nepozorné vyšetřovatele, kteří mu nebudou důvěřovat. A hlavně skvělý příběh. A všechno to jsem dostala.

Co ale anotace neprozradila, je způsob, kterým na začátku knihy "vypátrala" policie svědka z parku, i kdyby nebyl jenom svědek. Protože musím napsat, že mi to přišlo docela drsný, když věděli o jeho indispozici. Zaslepený tohou po krvi a touhou vyřešit vraždu za den, se ty debilové ze zásahovky chovali jako zvířata. O to smutnější mi potom přišla ta pasáž z výslechu. ("Řekl, že jsem to udělal. Tak jsem se přiznal a požaduji trest." ... mě hned jako první napadlo, že požaduje trest jako součást pokání za to, co považuje za chybu ohledně své vlastní dcery...). Ale než přijde řada na Erika, stane se hodně, přihodí spousta komplikací a je jasný, že tohle bude ještě hodně zajímavý. A potom se to zamotá ještě víc. Prostě keplerovka na 200%. Jenom bacha, ten Erik tam zase tolik nebude. Což může z anotace trochu dělat dojem, že jeho účast bude velká. Ne, on na tom mejdanu jenom nosí pití.

Literatura má být zábava. Kort tahle série. Že Keplerovci během sedmi předchozích dílů nejen porušili, ale rovnou i upgradovali desatero pátera Knoxe, ví každý, kdo už od nich něco přečetl. Tak proč to řešit u každého dílu znovu jako nějaké mínus nebo stagnaci? Říká se tomu klasika a standard. Já osobně mám ráda, že poznám svého oblíbeného autora podle pár stran čtení. Mají to tak už od začátku a stejně jim to žereme. A já se ptám, zda má smysl cokoliv měnit. Podle mě ne....

Protože já svoje dostala. Jasně, možná ta akce v polovině knihy byla natažená a jak se rádo píše "taková americká" a ta hra na tajný agenty taky, ale co? Pokud se v tom neztratim, což se tady nestalo, je mi to šumák.

Nakonec přečteno za tři dny, ale mít čas, asi přečtu mnohem rychleji. Nešlo přestat!

Docela mě pobavilo, že na to jde Joona v Harry Hole style! Na spojující vodítko si vzpomene, když se sjede! :D

PS: posílám klíčenku s nápisem "Rád plácám kraviny" každýmu, kdo vraha znal už od 50 strany a potom se tím tady chlubil. To je pořádnej bullshit :(
Protože mě to nenapadlo, dokud mi to autoři neřekli. Postav je málo, takže by vám to mělo (?) dojít. Ale to je rozdíl mezi dobrou a špatnou detektivkou. Že na pachatele přijdete až v moment, kdy to chce autor. A ne protože to čtenář prokoukne dřív, než to autor chtěl, protože není dobrej. A poslední strany tedy byly dost drsné...

orinka3
17.02.2021 5 z 5

(SPOILER) Těch pět hvězdiček prostě dát musím. Je obdivuhodné, jak se dvojici autorů daří udržet čtenářovu pozornost od začátku až do konce. Střídají se tu prostředí, postavy a všecko je popisováno naprosto realisticky, jakoby se člověk díval na filmové plátno. Brutální, nepochopitelné scény v táboře, kde Caesar vězní uloupená děvčata, nahánějí husí kůži. A žena, které tam všechna říkají babička, je všechno jiné než ta, kterou si pod tímto jménem obvykle představujeme. Je hrozné sledovat hasnoucí naděje děvčat na útěku, Joona Lina se snaží pachatele vystopovat a sám nasazuje vlastní život. Závěr byl pro mě šokující, tak tohoto pachatele jsem rozhodně netipovala! Výborná detektivka.

haski
17.02.2021 5 z 5

Dobrá severská detektivka. Můj oblíbený Joona Linna--- zápletka dobrá, dokonce hodně dobrá. Napsané tak, že vás to nutí číst . Ale! Na mě moc drastické, moc krve, moc dopodrobna líčené dechberoucí mordy. Brrr, slabším povahám nedoporučuji..

anysekhel
16.02.2021 5 z 5

Lars Kepler jako vždy výborný. Přečteno skoro jedním dechem.

Alena1957
16.02.2021

Napínavé, kniha se dobře četla. Spisovatelská dvojice Lars Kepler mne zatím ještě nezklamala.

kyssling
15.02.2021 3 z 5

Tak to shrneme, na začátku mě překvapila zbytečně doslovná scéna sexu a spermatu, explicitní brutalita navíc na dětech se spíše hodí k Chrisi Carterovi, ale i ten je zdrženlivější. Navíc jsem měl pocit místy chybného překladu. Nevybavuji si příliš předchozí knihu, ale mám pocit, že odvolání šéfa z předchozího příběhu, je hooodně jednoduchá autorská berlička.

Jinak celkově příběh je nadprůměrný a místy jsem měl slzy v očích - strana 416 : 'Alice, mám tě moc ráda ... vlastně jen čekám, až umřu, abych se s tebou mohla znovu sejít,' zašeptá Pamela s vstane. "

Ale autoři mají navíc, zřejmě nejslabší "Joona" ...

Ifuška
14.02.2021 5 z 5

Tohle byla bomba, vyplatilo se čekat a opět to jen potvrdilo, že tihle dva umí. I když jsem se trochu ztrácela ve střípkách z minulosti, už je to hodně dávno, co jsem předešlé knížky četla, byla to paráda. Jen číst to před spaním nebyl dobrý nápad :D.

Becca77
14.02.2021 3 z 5

Nejslabší Keplerovka, za me už trochu moc přitažené za vlasy ????

evvva
14.02.2021 5 z 5

V pořadí moje druhá "keplerovka", opět jedna z těch knih, co vás drapnou za pačesy a nepustí, i když víte,že ráno budete budík proklínat...potkáte se s "milou" babičkou a získáte i životní moudro,které na vás vybafne v okamžiku,kdy zrovna to potřebujete ze všeho nejvíc...pokud nevydržíme pohled do zrcadla svých vlastních vzpomínek,pak nemůžeme ani prožít smutek nad tím,co se stalo,a jít dál.Může to znít jako paradox,ale čím víc se snažíme ignorovat to,co je v našem životě bolestivé,tím víc to nad námi přebírá moc.....takže asi tak.

Orechanda
13.02.2021 5 z 5

Neskutečně napínavé čtení, děj mě vtáhnul a nebyla jsem schopná knihu odložit. Další skvělé čtení od skvělého spisovatele.

Terka91
13.02.2021 5 z 5

Po dlouhé době jsem měla možnost si přečíst knížku a jsem velmi ráda, že jsem šáhla právě po Zrcadlovém muži, protože tohle jsem četla, jak se říká, jedním dechem. Výborná knížka, ano, sice místy trochu brutálnější, ale prostě výborná. Jen teda slovo "babička" mě bude děsit asi ještě dlouho :-D
Kdo váha si knížku přečíst a má rád detektivky, tak knížku rozhodně doporučuji :-))

kubule
13.02.2021 5 z 5

No, co napsat, snad jen to, že to bylo opět napínavé čtení...ale...na můj vkus až moc překombinované a nereálné.

Erudite
13.02.2021 5 z 5

Bravo, opět kniha která nepustí a čtenáře na konci vyplivne s pocitem že dalších pár let čekání na další díl bude nesnesitelných.

rumova_kulicka
12.02.2021 3 z 5

Přečetla jsem všechny knihy autorů a tahle je jednoznačně nejslabší. Že to bývá drsné, nechutné a nekompromisní jsem si zvykla, že má Joona deset životů v každém díle taky. I toho nesmrtelného Jurka v posledních dílech jsem brala. Ale tentokát to bylo prostě divné, překombinované a i to vysvětlení jaksi nepochopitelné. Myslím, že autorům dochází dech. Vždycky to mělo spád, že jsem napětím ani nedýchala a nechtěla, aby to skončilo. Tentokrát jsem konec uvítala docela s nadšením.

p.pavlina
11.02.2021 5 z 5

Po Lazarovi je tento příběh čerstvým zavanutím větru. Konečně se autoři nedrželi jen jedné linie příběhu. Ale co ten konec? Nebudeme navazovat, že ne? Jen to ne, prosím!!!