Zrkadlový muž

Zrkadlový muž
https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/452480/bmid_zrkadlovy-muz-SiH-452480.jpg 4 2107 2107

Majster trilerov Lars Kepler prichádza s ôsmou knihou o Joonovi Linnovi! Cestou domov zo školy zmizne mladé dievča. Napriek úsiliu polície aj rodiny sa ju nepodarí vypátrať. O päť rokov ju nájdu brutálne zavraždenú na detskom ihrisku uprostred Štokholmu. Pomocou sledovacích kamier inšpektor Joona Linna vystopuje očitého svedka. Ukáže sa, že Martin je duševne chorý človek, ktorý si neuchoval nijaké spomienky na to, čo videl. Je poznačený vlastnou traumou, viní sa z dcérinej smrti. Joona sa rozhodne kontaktovať psychiatra Erika Mariu Barka a zistiť pravdu pomocou hypnózy. Martinova manželka dostane výstrahu: ak svedok prehovorí, odnesie si to ich blízky nevinný človek. Čoskoro svoju hrozbu naplnia. Čo vedie k únosom mladých žien a aký plán majú s nimi únoscovia? Ako veľmi bolí rodičov smrť dcéry a kam až siaha túžba po moci a naplnení vlastných predstáv o „božom“ poslaní? Joona Linna čelí ďalšiemu prípadu.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Ikar (SK)

Spegelmannen , 2020

Annie10
08.03.2021 4 z 5

Cca do 420 stránky to bylo skvělé. Nemohla jsem se odtrhnout, četlo se to samo, bavilo mě to. Ale potom... ten konec mě hodně popravdě zklamal. Čekala jsem nějaké více uvěřitelné, racionální a více promyšlené rozuzlení. Připomnělo mi to knihu "Ví o tobě", která mě svým koncem také naštvala.

petrzel
07.03.2021 5 z 5

Skvělé se to četlo. Ke konci jsem nemohla přestat.

Morgenka
07.03.2021 4 z 5

Lars Kepler mě baví.. bavila mě i tato kniha..jen to bylo takové skoro scifi... neuvěřitelné...na druhou stranu psychopatů kolem nás může být hodně a něco podobného ve skutečnosti třeba se děje... řekla bych, že se mi víc líbily jiné díly Lars Kepler...ale smekám nad spisovately,jak něco takhle vymyslí.....s manželem jsme přemýšleli,co se stalo Saze , že je mimo v tomto díle, nevzpomínáme si.. nevíte?

MistrCZ
07.03.2021 2 z 5

Výrazně nejslabší Linna...absurdní příběh, nadpřirozené postavy, scéna souložícího pojicajta při zátahu už byla ve Stalkerovi, celkově slabota

Freemantle
05.03.2021 2 z 5

(SPOILER) Tento komentář píšu s řádným časovým odstupem, ačkoliv ty nejhorší emoce jsou zažehnány, stejně si neodpustím utrousit pár jedovatých slov.

Máma Keplerů hlasitě vzdychne. "Táto, pojď, nejvyšší čas něco sesmolit, potřebuju koupit novou komodu z IKEA a taky květináč na hyacint, tak musíme zarobit. Což o to, že to bude brak, lidi jsme už navnadili, Joona je tahoun, děngeovník, prostě stroj na prachy, to pude!"
"Tak jo, co navrhuješ?" zeptá se tata Keplerů, přičemž stále na půl oka sleduje fotbalový zápas švédské pralesní ligy.
Ďábelský plán byl ale však už dávno vymyšlen aneb za vším hledej ženu. "Mrkneme na pár akčních amerických bijáků, vybrakujeme předchozí díly, pořádně to překombinujeme, hlavně ať praštěj kosti a dáme tomu nějaký super-ultra-hyper název!"
A táta pokývá hlavou, položí lahváč, hlasitě si říhne a zatímco vstává z gauče, jednou rukou se škrábe na prdeli a přemýšlí. Jdou tvořit Zrcadlového muže.

Dobře, dobře, třeba to tak nebylo, třeba se neškrábal na prdeli, ale na koulích, ale výsledek je pořád stejný.

Jestli jsem byl znechucený z předchozího dílu (na jehož název si opravdu těžko vzpomínám, já si vlastně ani nevzpomenu a musím si to dohledat), u Zrcadlového muže tomu není jinak. Začátek relativně navnadí, uprostřed se to táhne jako smrad z čerstvě pohnojeného pole, konec to totálně zabije. Všechno. Zničí, zruinuje. Měl jsem pocit, že si ze mě tato švédská dvojice dělá prdel. Ne, nedělala. Vždyť to bylo jako nepovedený akční film céčkové kategorie.

K dokonalému Joonovi se už nebudu vyjadřovat, to je prostě samec nadsamec, ze všech samců nejsamcovatější, ten mě až tak nesere. Ale ta babička... ty voe, babička. Nerad bych moc spoileroval, vy, kteří jste ještě knihu nečetli a i přes můj komentář se do toho budete pouštět, už nečtěte dál.

Následuje možný SPOILER, bro...

Ta babička byla popsaná jako démon, co zrovna přicestoval z pekla, v plné síle, nezlomená prací v českých kolbenkách, tudíž ji zdraví sloužilo tak, že by mohla skály lámat. Ať mi nikdo netvrdí, že by babku nesundala dobře mířenou ťafkou děvčica o x desítek let mladší, zejména, když by se na ni vrhlo víc nasraných děveček. Babička (to je strašný název pro tuto entitu) by skončila minimálně na ARO s trubkou v krku, to v lepším případě. Krom šíleného a těžko uvěřitelného zjištění, že i když patřila do klubu dříve narozených, tak zdraví jí sloužilo, byla taky pořádně mazaná a oči měla snad i na páteři. By mohla z fleku nahradit bezpečnostní systémy v Strakově akademii.

No, co se týče celkového příběhu - to byla kombinace jak pojď na mě z boku. Na začátku jsem si říkal "to by mohlo být fajn", uprostřed jsem při čtení trpěl a sem tam hledal nějaký stolek, který by potřeboval podložit nohu (knížkou) a ten konec... chyběl mi tam Sylvester Stallone, jenž by šel zrovna kolem a ještě to tam skočil pokropit dávkou z kulometu a všechno to tam srovnal se zemí, aby to bylo echt tóčo, tak by se u toho mohl ještě sám odpálit.

Celkový dojem? Bazar zde, bazar tam, trh knih a když nebude zbytí, tak knihobudka.

pet_pet
03.03.2021 5 z 5

Zase mazec jako vždycky :-) super

katst
01.03.2021 5 z 5

Opět čtivé a napínavé od prvních stránek. Kniha má spád, děj nikam zbytečně neodbočuje, čte se to jedním dechem. Tenhle styl psaní mě baví.
Člověk odpustí i to, že Joona občas působí jak nadčlověk, kterého nikdy nic nebolí a že je děj možná trochu méně uvěřitelný, hlavně v okamžiku, kde je konečně odhalen pachatel všeho zla....

harena
28.02.2021 5 z 5

Skvěle napsaný a propracovaný kriminální román plný napětí, temnoty, zvrácených a brutálních scén, které se tu ale díky bohu nijak nerozpatlávají. Hodně mě baví, jak tato dvojice autorů dokáže vystupňovat emoční napětí pomocí úsečných, kratičkých a strohých vět tak, že knihu nejde odložit. Má atmosféru, napětí a spád. Neschází ani pár psychicky vyšinutých jedinců, ale Joona Lina opět nezklamal. Opravdu jsem byla přesvědčená, že od stránky 400 vraha znám, ale nebyla to pravda. A co nám autoři naznačují na konci tím anagramem? Jsem zvědavá a těším se na další díl.

tanjaj
27.02.2021 3 z 5

Za mě velké zklamání z velkého očekávání.

švícko
27.02.2021 5 z 5

Skvělá kniha s překvapivým koncem. Doporučuji

Magdalena_j
26.02.2021 4 z 5

Na mě už možná moc brutální, ale příběh je povedený. Vraha jsem neodhalila, měla jsem jiný tip. Musím říct, že je celá zápletka je možná už trochu překombinovaná, ale celkově má kniha dobrý spád, který opět nutí číst dál a dál.
Přečtení doporučuji.

Nikol681
26.02.2021 5 z 5

Lars - moje srdcovka a opět neklamali. Svižné, čtivé, napínavé, zkrátka parádní od první do poslední stránky. Co se vraha týče, za mě totální šok, jak už to u Larse bývá :))

Juzek
26.02.2021 5 z 5

Nejlepší a nejnapínavější kniha od dvojice Lars Kepler. Napínavá od samého začátku až do konce, pachatele bych rozhodně v oné osobě nečekala.

Bedřich63
24.02.2021 5 z 5

Výborná kniha, podobně jako předchozí díly.
A podle posledních vět jsem vyrozuměl, že by to nemusel být poslední díl. Takže se těším na pokračování.

lucie2169
24.02.2021 2 z 5

Nedodržela jsem své rozhodnutí a rozhodla se dát autorům ještě jednu šanci, což byla velká chyba. Chtěla jsem si udělat srovnání, kam se autorský styl od Hypnotizéra vyvinul, a mohu říct, že k lepšímu rozhodně ne. Kniha by mohla být poloviční, kdyby se autorská dvojice oprostila od zbytečně zdlouhavých popisů, což by ji sice nezbavilo překombinované a absurdní zápletky, ale aspoň by dostala trochu spád. Velký špatný, 2 hvězdy dávám za přednes Pavla Rímského a za to, že jsem neodhadla závěr.

Dobby888
24.02.2021 5 z 5

Opět napínavé a čtivé. Za mě možná až někdy hodně násilí a detailního popisu, ale jinak se čtou keplerovky jedním dechem. Bylo fajn se odpoutat od předchozích dílů s Jurkem, o to víc mne překvapil závěr. Tak snad to je jen zdání. Myslím, že by už stačilo.

Peťulka3
23.02.2021 5 z 5

Co k tomu říct. Prostě paráda. Moje reakce při odhalení vraha "no to si děláš srandu" asi mluví za vše.

DanaKa81
23.02.2021 5 z 5

Výborná a hlavně napínavá detektivka, která si zaslouží plný počet hvězd za zajímavou zápletku s unesenou dívkou. Doporučuji a těším se na další knihy s detektivem Joonou.

zpevSusannah
23.02.2021 5 z 5

Aaaaach, za mě to bylo zase pěkné pochrochtáníčko (nerada bych tímto slovem urazila slabší povahy, ale nemůžu/nechci jinak).
Knihu jsem slupla za týden a opět musím podotknout, že Lars Kepler rozhodně neztratili šťávu a šmrnc.
Hlavní zápletka kolem psychicky narušeného člověka je až mrazivě vykreslená, člověk z toho až trne hrůzou i lítostí...
Závěr knihy mě jen opět usvědčil v tom, že celá série s Joonou Linnou je skvělá severská práce a rozhodně stojí za plnou pozornost všech milovníků thrillerů s pořádným grády.

Dada077
22.02.2021 5 z 5

Počúvala som ako audio knihu. Nahovoril Pavel Rímský (Super hlboký mužský hlas na sprostredkovanie mrazivého thrilleru, ale len do chvíle, kedy musí napodobňovať hlas hysterickej šestnástky. ) Inak výborný výber. V poslednej tretine sa p. Rímský naučil slovo Babička vyslovovať tak, že ma pri tom zle šteklilo v žalúdku a ak raz budem mať vnúčatá, radšej nech ma volajú starká.

Citát nájdený v knihe, síce od iného autora, ale dobrý – „ Pravda nepatří do mocenského řádu, je totiž spjatá se svobodou.“ Michel Foucault

Veľakrát sama hľadám v komentoch niečo viac z postáv, prostredia, či deja, ako je v krátkom popise titulu, aby som sa vyhla opakovanému čítaniu rovnakej témy v krátkom časovom úseku. Veľakrát márne. Napriek tomu sa aj ja snažím sa prispôsobiť väčšine a vyhnúť divnému slovu SPOILER a píšem o obsahu knihy tak, aby som trebárs nevyzradila, že vrahom bol záhradník. Ale je to ťažké a pre mňa aj kontraproduktívne, pretože potom na zopár riadkov popíšem nejaké to bla bla bla bez váhy a merita... a najradšej by som len naklikla iba počet hviezdičiek. V poslednom čase sa uchyľujem k opísaniu nejakých citátov z knihy, ktoré pre mňa majú tú správnu váhu a dúfam, že aj pre niekoho iného budú pomoc a „ ťahák“ k čítaniu.
Ale k autorom - Koľko ľudí, toľko chutí. Keplerovci mi ako tvorcovia severského krimi vyhovujú, minimálne rovnako ako Nesbo, Larsson, Adler-Olsen. Už keď som siahala po Zrkadlovom mužovi, vedela som, že ma nesklame. Mohol byť v daný moment pre mňa slabší, alebo ja presýtená temných krimi, ale on nebol, ja som nebola. Osobne za najslabšiu keplerovku považujem Lazara.
K príbehu – super temný, poväčšine idúci do najmenších aj najkrutejších podrobností úplne vo všetkom, hodil by sa ako horor, keby... keby nebolo to keby a tu si dovolím odporovať iným komentárom, kde sa uvádza, že zápletka je pritiahnutá za vlasy. (Nuž, Rakúsko je od nás „co by ševcovic Honzík kamenem dohodil“ , v rozpätí nejakého desaťročia podobné prípady hneď dva. A to sú len tie odhalené. ) Čiže až príliš možné a tým pádom hrozivejšie.
Zrkadlový muž má u mňa ďalšiu hviezdičku za prvky psychológie a psychiatrie, ktoré utvárajú pri odhadovaní páchateľa veľké množstvo kľučiek v obrovskom a zložitom labyrinte povahových čŕt a správaní postáv. V takom jemnučkom záblesku som postrehla páchateľa už po prvej tretine knihy, ale Keplerovci sú majstri, nestačí, že vydedukujete kto to mohol ... , oni vám do konca príbehu nedajú vydýchnuť a podsúvajú toľko možností, že dvakrát sa poopravíte a takmer do poslednej strany ste si nie istí, či ste vydedukovali správne. Ba čo viac, začnete kontrolovať, kto z mužských postáv by mohol byť Babička. :)
(Lenka.Vílka – kľúčenku si neprosím, tiež ich niekoľko vlastním :)) )
Sprvu som u seba pobadala isté masochistické sklony, pretože som audioknihu počúvala po niekoľkých kapitolách denne pri pohybových aktivitách. Pri 43-tej kapitole som usúdila, že sa fyzicky uštvem a radšej som zo seba pred rodinnými príslušníkmi a susedmi spravila úplnú debilku, keďže som neodpovedala na pozdravy a nerozvíjala som ani základné rozhovory a pohľad upierala niekam do seba, aby nebolo také okaté, že ma otravujú a keďže slúchadlá mi v ušiach nebolo veľmi vidno.
Táto keplerovka má u mňa ďalšiu hviezdičku aj za dobrý záver, ktorý nekončí „veľkým bojovým finále so stratami na jednej, či oboch stranách“, ale ešte chvíľku jemne pokračuje v dozvukoch a myslím, že ponúka aj indície k ďalšiemu prípadu Joona Linny. Za štatistiku na úplnom konci udeľujem poslednú hviezdičku, pretože vtedy už musia aj tí najväčší odporcovia relevantnosti zápletky dostať facku nepopierateľnosti.
Ale dosť tlachania – Zrkadlový muž - u mňa severské krimi dobré, silné, temné, hororové, hneď vťahujúce do deja, po určitom momente neodložiteľné, zanechávajúce pocit, že kým je vaše dieťa malé, je relevantne v bezpečí a nikdy nie je dosť veľké ani dospelé aby bolo dostatočne „za vodou“. S podtrhnutím, že stádovitosť ľudí zabíja.