666Jitka 666Jitka komentáře u knih

Frankenstein Frankenstein Mary Wollstonecraft Shelley

Tento dnes již kultovní příběh Mary Shelley musel ve své době působit jako velmi fascinující SCI-FI a věřím, že bylo obzvláště překvapující, že jej napsala žena. Kdysi jsem někde četla, že jej autorka napsala po uzavřené sázce několika přátel o to, kdo napíše nejděsivější příběh - myslím, že se jí to povedlo se vším všudy, čehož svědectvím je fakt, že toto vyprávění, zná pořád spousta lidí a dočkalo se také několika filmových zpracování.

04.05.2021 5 z 5

Po přečtení této vynikající knihy, jsem neodolala a poslechla jsem si audio verzi ve výborném podání Norberta Lichého a Zuzany Truplové na Českém rozhlasu. Opět jsem se nemohla v určitých momentech ubránit slzám, pocitům zmaru, úzkosti a studu nad tím, co je člověk schopen udělat člověku :-( Je přímo strašlivé, co musela spousta lidí ve svých životech prožít a pak s tímto stigmatem "žít" dál. Děkuji autorce za skvělé zpracování tématu, díky ní se tato tragédie opět dostane do povědomí lidí.

23.11.2022 5 z 5

Pán much Pán much William Golding

Skvělá alegorie o tom, jak se snaží několik dětí, kteří se ocitnou na opuštěném ostrově, vytvořit fungující systém - jakousi demokratickou společnost založenou na určitých pravidlech, ale brzy se názory skupin dětí začnou zásadně lišit a začínáme být svědky počínajícího fanatismu, který se brzy změní až ve skutečné zlo, nenávist a krutost, které jsou v člověku bohužel zakořeněny už odedávna.

15.08.2021 5 z 5

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

Skvělý soubor pohádek vyprávěných po "Werichovsku" :-) Některé z nich jsou vskutku notoricky známé, některé méně, ale všechny v sobě mají moudro, vtip, ale také kritiku - některé věci mi jako dítěti vůbec nedocházely a najednou je vidím jako na dlani - velmi povedené!!!

22.11.2020 5 z 5

Pět malých prasátek Pět malých prasátek Agatha Christie

Jedna z mých nejoblíbenějších detektivek královny tohoto žánru Agathy Christie, ve které nic není tak, jak se na první pohled jeví, a zdánlivě není na dávno uzavřené vraždě co řešit. Geniální Hercule Poirot se k objasnění zločinu dostává až po dlouhých čtrnácti letech a díky svým psychologickým znalostem a cítění, smyslu pro detail, znalosti lidských duší a přísné logiky opět dokáže složitou skládanku pro svou klientku bezchybně složit dohromady. Opět jsem se u čtení velice bavila a s napětím jsem sledovala, jak se postupně tato motanice rozmotává, až její nitky ukážou na pravého chladnokrevného vraha.

02.09.2023 5 z 5

Paní Bovaryová Paní Bovaryová Gustave Flaubert

(SPOILER) Sociální román, řekla bych balzacovského typu, je kritikou prostopášné francouzské společnosti 19.století. Ve francouzské literatuře časté téma - mladá vdaná žena, která se poněkud nudí vedle svého postaršího usedlého manžela, se nechá strhnout sentimentální vášní k milencům a životem na vysoké noze. Ve své lásce je jako šílená a neváhá se až hloupě zadlužovat, lhát, naivně je schopna obětovat vše, na rozdíl od jejích pokryteckých vypočítavých amantů, kteří jí jenom využijí a posléze jí zahodí jako špinavý hadr. Není divu, že pod tíhou citového kolapsu, vzniklých dluhů, uvědomění si, že jí její lásky jenom lhali a využívali jí, a celkovém prozření končí paní Bovaryová tragicky, vlastní rukou.

21.07.2022 4 z 5

Porodní sestra z Osvětimi Porodní sestra z Osvětimi Magda Knedler

Byla jsem na výletu v Polsku a proto jsem zvolila tuto knihu v audio verzi, aby vyplnila můj čas strávený za volantem. Zajímavé vyprávění o několika lidech, kteří zažili peklo Osvětimi-Březinky, jehož hlavní linkou je život porodní sestry - mámy Stanislavy. Kniha vychází z autobiografické zprávy této obdivuhodné skromné, obětavé, statečné ženy a je propletena osudy dalších vězenkyň, jejich dětí, doktora Mengeleho a jeho krutých poskoků. Příběhy zachycují životy před vznikem této odpornosti zvané "tábor", kterou dokáže vymyslet fantazie sotva zdravé mysli, během "života" v Březince a po osvobození. Vždy, když čtu takový druh knih, je mi opravdu zle a nestačím s hrůzou znova a znova žasnout nad tím, čeho všeho jsou lidé schopni. Tyto příběhy jsou pro dnešního člověka těžko uvěřitelné, ale měly by být neustále připomínány jako obrovské memento, protože lidé by neměli zapomenout, že svoboda a klid není samozřejmostí, a nemusí jí být ani teplá postel, hrnek čaje a chléb, jak ostatně vidíme i na dnešních smutných událostech na Ukrajině.

12.04.2022 4 z 5

Pavoučí síť Pavoučí síť František Niedl

(SPOILER) Další díl skvělé historické série Františka Niedla nás spolu s hlavním hrdinou přivádí do středověkého Milána a okolí. Lukáš, ač prostý člověk, zaujal již v Praze několik mocných svými dovednostmi, charakterem, uměním a to nejenom platnéřským. Také v Itálii zažívá nesčetná nebezpečná "dobrodružství", kterých je účasten často proti své vůli a ocitá se v pavoučí síti nebezpečných a mocných lidí. Kniha se čte sama, člověk si ani neuvědomuje, že otáčí stránky, jak je ponořen do příběhu.

01.03.2022 5 z 5

Dolores Claiborneová Dolores Claiborneová Stephen King

(SPOILER) Mistr Stephen King tak trochu jinak. Výborný psychologický román s prvky tajemna je pojatý jako výpověď jedné obyčejné ženy, která neměla v životě na růžích ustláno a jíž těžké okolnosti dovedly k činům, které považovala za vhodné východisko z nelehké situace. Čtenář si po pár stránkách Dolores C. zcela určitě oblíbí, protože její otevřenost, upřímnost a líčení jejího trudného života obměkčí většinu z posluchačů. Autor si dovedně pohrál s vylíčením osobnosti hlavní postavy, ale také dalších postav, které se v knize objevují - z vyprávění se nám před očima utváří celkový pohled na malé městečko a jeho obyvatele.

22.08.2023 4 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

Teda fakt bych se chtěla podívat Carterovi do hlavy, protože to, co dokáže vymyslet za svinstva, je na pováženou. Opět velice dynamický a ohromně napínavý děj, který člověka nechce od knihy vůbec pustit. I když je člověku z toho, co čte, místy až na zvracení, stejně ho to nutí číst dál a zjistit, kdo je vlastně pachatel a o co mu, k...a, jako jde. Nedivím se, že má Carter tolik obdivovatelů, protože má evidentně obdivuhodný talent k psaní morbidní až zvrácené literatury na poli krimi thrilleru. I já si tohoto brazilského sympaťáka tímto přidávám k oblíbeným autorům.

31.07.2023 5 z 5

Spolčení hlupců Spolčení hlupců John Kennedy Toole

Poslouchala jsem v audio verzi ve vynikajícím podání Jiřího Zavřela. Kniha mě tak dostala, že jsem si jí musela poslechnout 2x za sebou. Dlouho jsem nečetla tak podivnou knihu, která od začátku do konce víří jednou absurditou za druhou, je plná často až groteskních situací a zároveň by se do jisté míry dala považovat za psychologické drama. Příběh čtenáře zachytí do svých tenat tak silně, že má pocit, jako by se sám stal součástí tohoto žalostného panoptika. Toto kuriózní literární dílo asi neocení každý čtenář, ale kdo do něj dokáže vplynout, bude zcela určitě mile překvapen.

01.07.2022 5 z 5

S vlčí hlavou v erbu S vlčí hlavou v erbu František Niedl

Historické příběhy Františka Niedla zkrátka můžu a stejně tak tomu je i u třetího dílu této série. Kniha má spád, děj je plný zvratů a odehrává se na pozadí skutečných událostí na konci středověku, které můžeme sledovat, dalo by se říct, očima střední vrstvy a nižší šlechty, což je velice zajímavý náhled. Vyprávění o Hynkovi Tasovi z Boru čtenáři přiblíží nelehký život té doby, kdy si člověk nemohl být jistý tím, co bude za hodinu a jestli spatří další úsvit. Některé scény člověku nahání husí kůži a jsou velice drsné, což k této neklidné a kruté době bohužel patřilo.

19.05.2022 5 z 5

Oko čarodějnice Oko čarodějnice Nelly Černohorská

Paradoxně jsem četla první knihu z edice Zrnka temnoty jako druhou, ale to myslím nevadí. Velmi dobrá hororová jednohubka čtenáře vtáhne do života osmnáctileté holky, který se začne naplňovat podivnými pocity, zvláštními úkazy a hroznými skutečnostmi. Příběh postupně odhaluje svá tajemství a lehce vás udrží u zajímavého napínavého děje, který se bez zbytečných okolků valí svou strašidelnou atmosférou. Ten konec jsem fakt nečekala !!!

13.04.2022 4 z 5

Maxipes Fík Maxipes Fík Rudolf Čechura

Jedna z nejoblíbenějších veselých pohádek a večerníčků mého dětství - nezapomenu, jak se u ní vesele smál a bavil i můj děda. Asi neoblíbenější část, jak si Maxipes Fík nasadil péra - "Fíku, skoč na poštu" a "Fíku, Skoč pro pivo", a nebo jak Fík běžel dostihy - "Kůň Fikus s jezdcem Ájou" - nezapomenutelné, dodnes mě Fík dokáže upřímně rozesmát :-)

20.10.2021 5 z 5

Rosemary má děťátko Rosemary má děťátko Ira Levin

Vynikající psychologicko-hororový román Iry Levina jsem tentokrát poslouchala na Rozhlasu Dvojce v rámci Strašidelného léta v podání Martina Pechláta. Jediné, co mi poslech rušilo, byly podle mého názoru nevhodné hudební vsuvky veselých hitů z 60. let - ty mi k příběhu vůbec neseděly. Příběh začíná rozhodnutím dvou mladých manželů najít si pěkný byt a začít svůj pohodový život. Postupně děj graduje, přes různé podivnosti, náhody, nehody až k překvapivému - nebo pro někoho možná očekávanému - konci. Této strašidelné story nechybí napětí a specifické momenty, které člověka udržují v touze vědět, jak to celé dopadne. Doporučila bych vynikající filmové zpracování Romana Polanského z roku 1968.

24.09.2021 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Naprosto fascinující román, který jako by byl psán dnes. Člověku je opravdu úzko, když si uvědomí, jak blízko jsme ve skutečnosti k této fikci z roku 1953 - nestala se kniha již z větší části realitou ??? Knihu beru jako memento - měli bychom se opravdu více zamýšlet nad tím, co a proč se okolo nás děje, komu ve skutečnosti co slouží a jaké to bude mít následky pro lidstvo, kterému je pomalu, ale jistě vymýván mozek, což naprostá většina s vděčností přijímá ...

04.05.2020 5 z 5

Barmské dny Barmské dny George Orwell (p)

Orwellovo románová prvotina, která kritizuje šovinistickou anglickou společnost, rasové předsudky, ale také maloměšťáctví a pokrytectví britského osazenstva žijícího ve své době v Barmě, byla ve své době obrovským trnem v oku cenzuře v jeho domovině. Tento z části autobiografický román je hodnotným svědectvím o tom, jak to ve skutečnosti na malých provinčních městech v koloniích chodilo - všudypřítomná korupce, rasismus a rozsáhlé zneužívání domorodého obyvatelstva byly na denním pořádku. Nadřazenost bělochů, kteří bez skrupulí zaberou cizí území a tvrdí, že přinášejí dobro, osvětu a pokrok, je evidentní v každém odstavci - člověku je z toho až špatně. Osobní příběh hlavní postavy Johna Floreyho, který roky žije v Barmě a svými názory se značně odlišuje od většiny zde žijících bělochů, je velice pohnutý, zoufalý, místy až tragikomický a skončí velmi smutně. Poslouchala jsem jako audio na radiu Vltava ve zdařilém podání Lukáše Hlavici.

06.07.2023 5 z 5

Krásné zelené oči Krásné zelené oči Arnošt Lustig

Zajímavě pojatý příběh, který je sondou do válkou zmrzačených duší mladého děvčete a také jejího chlapce. Autor velice osobitým způsobem popisuje, co byl člověk s naprostým sebezapřením, ponížením a strachy nucen podstoupit, aby přežil hrůzy války a koncentračních táborů. Člověku je při četbě knihy úzko, neumí si zdaleka představit, jaké to v té době muselo být, co všechno jedinci museli zažít a nechápe, co je "člověk" schopen spáchat ostatním lidem pod svým "praporem pravdy" a s přesvědčením, že on je bůh a může dělat komukoli, cokoli se mu zlíbí, jak ve fyzické, tak psychické rovině. Lidé přeživší tyto ohavnosti na nich spáchané, pak s tímto stigmatem museli žít celý svůj další život, a troufám si tvrdit, že neprožili jediný den, aby jim alespoň letmá temná vzpomínka neproběhla hlavou.

01.06.2022 5 z 5

Volání Cthulhu Volání Cthulhu Howard Phillips Lovecraft

Volání Cthulhu a další příběhy génia H.P.Lovecrafta patří dozajista k tomu nejlepšímu z hororové tvorby všech dob. Velice ráda se k jeho děsivým příběhům, nabitým neskutečně hrozivou atmosférou a plíživým strachem z nepoznaného, se zatajeným dechem opakovaně vracím. Lovecraftův kult Cthulhu působí tak skutečně, že bych se vůbec nedivila, kdyby to vše nebyl jenom výplod zdánlivě choré mysli tohoto obdivuhodného vizionáře. Tíživá nálada a autentičnost jeho vyprávění je vskutku neskutečná a v člověku vyvolává neodbytný pocit, že je člověk jenom malý pán v porovnání s časem, prostorem a pradávnými stvořeními, která zde přebývají po eony věků.

25.08.2023 5 z 5

Baruška Baruška Božena Němcová

(SPOILER) Vyprávění o tom, kterak bohabojná vesnická dívka službu ve městě nastoupila, jak nedopatřením z nemravnosti osočena byla a jak našla svou lásku v muži, který byl za obhajobu její počestnosti zatčen. Božena Němcová vykresluje rozdíly mezi morálkou na vesnici a ve městě. Autorka se rovněž zaobírá nelehkým postavením služek a nerovným postavením muže a ženy. Příběh sice řeší různá sociální témata, je však také dost přeslazený a naivní.

05.01.2023 3 z 5